Buldan: Ortak hassas noktamız tecrittir

img
ANKARA - HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ortak hassa noktanın tecridin kaldırılması olduğunu belirterek, “Elimizi Leyla Güven’in eline ulaştıramazsak, bu karanlık günlerin devam ettiği, demokratik siyasetin tasfiye edileceği yeni süreçlerle karşılaşacağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclislerinin Hotel Akar İnternational’de devam eden 9’uncu Dönem Kadın Konferansına katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevinin 66’ncı gününde olduğunu hatırlatan Buldan, “Zindan duvarlarını aşan direnişin karşısında saygıyla eğiliyorum. Buradan kucak dolusu sevgi ve selamları göndermeyi borç biliyorum” dedi.
 
Güven’in toplumsal bir soruna dikkat çektiğini ifade eden Buldan, “Sayın Öcalan’dan haber alınamayan bir süreci yaşıyoruz. Sayın Öcalan’ın üç yıl önce başlattığı süreç, bu ülkenin geleceğine, barışına dair demokrasi ve eşitlik mücadelesine dair görüşleri ve düşünceleri o kadar kıymetliydi ki son 3 yılda bu ülkede yaşananlar hepimize bunu bir kez daha gösterdi” diye belirtti.
 
Buldan, şöyle devam etti: “3 yıl önce bu ülkede hiç bir kimsenin yaşamını yitirmediği, geleceğe güvenle baktığı barış demokrasi ve özgürlüklerin içselleştirdiği bir döneme tanıklık ettik. 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana Sayın Öcalan şahsında tecrit uygulandı ama Sayın Öcalan ile sınırlı kalmadı. Mutlak tecrit onun şahsında kadınlara geçlere Türkiye toplumuna, muhalif kesimlere, barış ve demokrasiden yana olan kesimlere de uygulandı. 7 Haziran seçimlerinde hep birlikte gördük ki sandıklarda ortak vatan, demokrasi, barış için oy kullananlar HDP’yi bu ülkenin geleceği için umut olarak gördüler. Baraj üstünü taşıdılar. AKP hükümeti bu oyları HDP ye verilen oyları farklı bir algı oluşturarak kendi lehine çevirmeye ve barış sürecini bitirerek yeni çatışmalı sürecin önünü açtı. Son 3 yıllık süre içinde hepimizin tanıklık ettiği Türkiye’de muhalif olan kesimlere bir çatışmalı süreci dayattı.”
 
Herkesin buluşması gereken ortak hassa noktaların olduğun belirten Buldan, “Bunu başında tecrit meselesi geliyor. Biz kadınlar tecridin kalkması için ortak mücadele yürütmezsek, Leyla Güven’in çığlığına çığlık olamazsak, elimizi Leyla Güven’in eline ulaştıramazsak, bu karanlık günlerin devam ettiği demokratik siyasetin tasfiye edileceği yeni süreçlerle karşılaşacağız” diye konuştu.
 
YEREL SEÇİMLER
 
Yerel seçimlere dair de konuşan Buldan, “Elbette ki yerel seçimlerin de Türkiye’nin geleceği açısından ve Kürt halkı başta olmak üzere Türkiye’de de ezilen, sömürülen kesimlerin başta olduğu, toplumun geleceğini belirleyecek yerel seçimlere kadınlar olarak damga vurmak zorundayız. Kadın adaylarımızla, kadınların il genel meclisi başta olmak üzere eşit temsiliyetin sağladığı bir hazırlık yapmak zorundayız. Yerel seçimlerden sonra AKP’nin geriletildiği, kayyumların tekrar geri alındığı, bununla birlikte HDP’nin güçlü temsiliyeti olduğu yeni süreci kadınların duruşuyla başaracağımıza yürükten inanıyorum” dedi. 
 
Zorlu ve sıkıntılı bir süreçten geçildiğini sözlerine ekleyen Buldan, şunları dile getirdi: “Bu zorlu ve sıkıntılı süreçleri kadınların her dönem aştığını da çok iyi biliyoruz. Bu süreçlerin kadınların bir araya gelerek, örgütlü duruş içinde yan yana durarak kazanacağımıza olan duygularımızı bir kez daha ifade ediyorum. Cezaevinde rehin tutulan ve direnen tüm arkadaşlarımızın örgütlüğünü kavuşması, tecridin sonlandırılması için güçlü birlikteliğe ihtiyacımız olduğunu söyleyerek, saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” 
 
SYKP: FAŞİZİM KURUMSALLAŞAYAMAYACAK
 
Buldan’ın ardından konferansa katılan diğer bileşenler de söz aldı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkan Canan Yüce, başta Leyla Güven olmak üzere, cezaevlerinde açlık grevinde olan tutukluları selamladı. Silopi ve Paris katliamlarında yaşamını yitiren kadınları anan Yüce, “Bu cinayetlerin altında erkek egemenliği kadınların isyanlarına olan tahammülsüzlüğü yatıyor. Mücadelemizi sürdürmeye ve daha çok yükseltmeye devam ediyoruz” dedi.
 
Yüce, AKP hükümetinin 16 yıldır, kadınların kazanımlarını aldığını almak istediğini belirterek, kadınların itaat etmeyeceğini söyledi. Yüce, “Kadın hareketi olarak kapitalizme, faşizme, ataerkilliğe karşı durduk. İnanıyorum ki bizler burada oldukça kadın ve feminist hareket oldukça faşizmi kurumsallaşmayacak. 
 
YEŞİLLER VE SOL GELECEK: CEZAEVİ İRADEKİ GÖRÜNMEZ KILAMAZ
 
Daha sonra konuşan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Eş Sözcüsü Eylem Tuncelli, “Bu iktidara en güzel yanıtlı biz kadınlar verdik. Bundan sonra da biz kadınlar vereceğiz” dedi.
 
Kadınların hak taleplerinin artırmasıyla cezaevlerine konulduğunu belirten Tuncelli, “Gördük ve gösterdik ki hiç bir cezaevi bizim irademizi ve taleplerimizi görünmez ve duyulmaz kılamaz” diye konuştu. 
 
KESK: SÖZ VERİYORUZ
 
Leyla Güven ve cezaevlerindeki tutukluların eylemlerini selamlayan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Kadın Sekteri Gülistan Atasoy da, “Her yerde büyüyen bir kadın mücadelesi olduğunu söyledi. “Bize düşün bu mücadeleleri birleştirmektir” diyen Atasoy, “Bu ülkede AKP-MHP faşizmine karşı buluşmaktır. KESK‘li kadınlar adına bu mücadelede yol yürümek istediğimizi, bütün kadınlarla birlikte, güzel bir dünya umudunu büyütmek için söz veriyoruz” diye konuştu. 
 
TJA: ÖNÜMÜZÜ GÖRMEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ
 
TJA aktivisti Bedia Akkaya da, açlık grevini eylemlerini selamladı. Saldırılar karşısında direniş gücü de olduğunu belirten Akkaya, kadın mücadelesinin bütünlüğünü ve birleşik bir mücadelenin gücüne işaret etti.  Akkaya, “Birlikte çok daha güçlü olduğumuz bu tarz platformlar önümüzü görmemiz açısından çok önemli” diye belirtti. 
 
Konferansa verilen aranın ardından konuşmalar devam edecek. Öğleden sonra ise faaliyet raporlarının okunmasıyla devam edecek konferans, dilek ve temenniler adından bitirilecek. 

Diğer başlıklar

22/03/2019
22:15 Trump: DAİŞ'in Suriye'de kontrol ettiği toprak kalmadı
22:04 HPG’li Ok’un taziyesinin kurulmasına izin verilmedi
21:58 Aydın’da bir kadın öldürüldü
21:27 Karşıyaka'da Kürt ve Alevilerin kapıları işaretlendi
21:01 Turgutlu'da Newroz kutlaması
20:52 ‘Su yaşam hakkıdır, hakkımıza sahip çıkıyoruz’
20:24 Almanya’dan gelen heyetten Cizre'ye ziyaret
19:16 14 kişi tutuklandı
18:57 HDP ve DBP PM üyeleri gözaltına alındı
18:52 Açlık grevindeki vekillere ziyaret devam ediyor
17:56 HDP broşürünü okuyan çocuğa ceza kesildiği iddiası
17:11 HDP'li vekil Sarısaç'ın acı günü
17:03 Newroz sonrası 110 kişi gözaltına alındı
16:57 Mersin'de gözaltında olan 14 kişinin ifadeleri alındı
16:52 Yüksekova'da gözaltına alınan 4 kişi serbest
16:50 Buldan’dan annelere: Açlık grevindeki arkadaşlarımızı yaşatacağız
16:40 Erdoğan'dan Akşener ve Kılıçdaroğlu’na: Bunlar iyi günleriniz
16:22 Temelli: Kayyumların kırıntısı bile kalmayacak
16:19 İstiklal’de Newroz’a çağrı bildirileri dağıtıldı
16:19 Ailelerin İmralı başvurusu reddedildi
16:15 Metin Göktepe Gazetecilik Ödüllerini kazananlar belli oldu
16:12 Batman adayları projelerini açıkladı
16:04 Kadınlardan Güven’e dayanışma kartı: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz
15:49 İnsan hakları savucusu Vural serbest bırakıldı
15:42 Tutuklu aileleri: Sessizlik bizleri korkutuyor
15:38 Açlık grevindeki Temel: Newroz'daki çığlık her yere ulaştı
15:36 Ahmet Şık’tan Soylu’ya cevap: AKP terör örgütüdür
15:20 Van'da alınanların gözaltı süresi uzatıldı
15:13 Arıcak jandarma karakoluna saldırı
15:05 EHP İstanbul Adayı Akman: Krizi emekçinin lehine çevirmek mümkün
15:04 Baro Başkanı Aydın'dan 'yargıda kaos' uyarısı
14:29 Polis HDP’nin seçim standını kaldırdı: 5 gözaltı
14:29 Valinin elini sıkmadığı için gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
14:17 İşkence gören köylüler beraat etti
14:00 Kürt partilerinin başkanları Newroz’u değerlendirdi: Halk tecridin kaldırılmasını istedi
13:50 Tecride karşı bedenini ateşe veren Şakar yaşamını yitirdi
13:49 Ağrı'da gözalaltına alınanlar serbest bırakıldı
13:37 Varto adayları halkı mitinge davet etti
13:25 Newroz’da konuşma yapan 3 vekile suç duyurusu
13:14 Buldan: Halkımız Ankara’ya Kürt halkının bitmediğini gösterdi
13:03 İHD Malatya Şube Başkanı tahliye oldu
12:45 Kayyum HDP’nin miting yapacağı caddeyi kazdı
12:38 HDP Ceylanpınar'da dur durak bilmiyor
12:29 Gazeteci Semra Turan serbest bırakıldı
12:03 'Newroz ruhuyla herkesi direnişi sokakta büyütmeye çağırıyoruz'
11:59 Tüv-Türk işçileri 123 gündür direnişte
11:57 Vanlı kadınlar: Bize düşen tek şey direnmektir
11:55 'Duran kadınlar' 3 gündür gözaltında tutuluyor
11:42 HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanı Yalçın gözaltına alındı
11:33 Aileler İmralı’ya gitmek için başvuru yaptı