İstasyon Meydanı dolup taştı: 24 Haziran’da savaş tezgahını bozacağız

img
DİYARBAKIR - Yüzbinlerle dolup taşan İstasyon Meydanı’nda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık, halkların büyük barış destanı yazdığını ifade ederek, “24 Haziran’da hep birlikte bir kez daha göstereceğiz. Ve 3 yıl önce yeniden kurulan bu savaş tezgâhını bozacağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde 24 Haziran seçimleri kapsamında gerçekleştirilen "Büyük Amed” mitingi, İstasyon Meydanı’nı dolduran yüzbinlerin katılımıyla başladı. İstasyon Meydanı’na akan yüzbinler, kısa sürede alanı doldururken, binlerce kişi alan dışında beklemek zorunda kaldı. Alan dışında kalan binlerce kişi ise alkış, ıslık ve sloganlarla polise tepki gösterirken, İl Emniyet Müdürü, polis kontrol noktasının bulunduğu yere geldi. Halkın yoğun tepkisi üzerine polis kontrol noktaları 50 metre geriye çekildi. 
 
CANLI YAYIN KESİLDİ
 
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitingde, polisin engellemeleri baş göstermeye başladı. Alana sinyal kesici yerleştiren polis, canlı yayın aracının yayınını durdurdu. Tüm baskı ve engellemelere rağmen yüzbinlerle dolup taşan İstasyon Meydanı’nda, coşku gittikçe artıyor.
 
BULUTTEKİN: ÖCALAN’A BİN SELAM OLSUN
 
Mitingde yüzbinleri selamlayarak konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Amed’ten bin selam olsun. Seçimlere 3 gün kaldı. Bu seçim önceki seçimlere benzemiyor. Bu seçim tarihi bir seçimdir. Türkiye’nin kaderini belirleyecek bir seçimdir. Tarihi olması bundandır, bu seçim demokratik toplum ile faşizm arasında bir mücadeledir. Faşizm kazanırsa, yüzyıllık katliam, soykırım ve sömürgecilikle karşı karşıya kalacağız. Eğer demokratik toplum çizgisi kazanırsa, özgürlüğün yolu açılacaktır. Türkiye’nin demokratik toplum çizgisini temsil eden tek parti HDP’dir. Oylarını arttırmak için her gün toplumu çatıştıran, yaşamı kabusa çeviren, tek adam rejimini Amed halkı çok iyi tanıyor” dedi.
 
‘OY KULLANMAK FAŞİZMİ YIKACAKTIR’
 
Sur ilçesinde ve bölge kentlerinde yaşanan yasak ve yıkımı hatırlatan Buluttekin, “Amed halkı olarak ablukaları ve Sur’u unutmayacağız. Günlerce yerlerde kalan cenazelerimizi unutmayacağız. Yeni Roboski, Suruç katliamları olmasın diye, dağlarımıza bombalar yağmasın diye bu toplumsal hafızamızı canlı tutmak lazım. Onursal değerlerimize sahip çıkmak, faşizme en net cevaptır. Bundan dolayı sandıklara gidip oy kullanmak faşizmi yıkacaktır. Tüm barajları yıkıp, sandıklarımıza sahip çıkmalıyız. Sandık güvenliğimizi bizler sağlayacağız. Sabaha kadar ayakta olacağız. Oylarımızı çalmalarına izin vermeyeceğiz. Bu temelde başta kadınlar ve gençler olmak üzere siz değerli halkımızı seçim günü sandıklara sahip çıkmaya çağırıyorum. Ne olursa olsun sonu muhteşem olacak” şeklinde konuştu.
 
ÇAMÇI: HALKIMIZ DİZ ÇÖKMEDİ
 
HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı ise partisinin “Em livirin, em dikarin” sloganıyla konuşmasına başlayarak, şunları söyledi: “Haksızlıklara karşı buradayız. Bütün baskılara karşı buradayız, bütün zulümlerine karşı buradayız. Halkımız diz çökmedi, onlara boyun eğmedi. Direndik, bundan sonrada direneceğiz” diye konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kaldıracak güce sahip olduklarını ifade eden Çamçı, “Sayın Öcalan çözümün adresidir. 24 Haziran’da sandıklara giderken Taybet Ana’yı unutacak mıyız? Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i unutacak mıyız? İrademize el koydular, kayyumları unutacak mıyız? 20 aydır Selahattin Demirtaş zindanda, Demirtaş ve bütün tutsakları unutacak mıyız? Derin yaramız Roboski katliamını unutacak mıyız?” diye sordu.
 
Mitingde ayrıca DBP İl Eşbaşkanı Çağlar Demirel’in gönderdiği mesaj okundu.
 
‘AMED HER ZAMAN TARİHİ ROLÜNÜ OYNAMIŞTIR’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP’nin fikriyatının sahibi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı selamlayarak, “Tarih boyunca rolünü oynayan Amed, hoşgeldin. Yüzbinlerin aktığı bir yerden cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve bütün politik tutsaklara selam olsun. Hiç bir zaman davasından vazgeçmeyen, tarihe öncülük eden başta barış anneleri, gençler, kadınlar ve Amed halkına selam olsun” diye konuştu.
 
‘ONLAR TARİHİN ÇÖP KUTUSUNDADIR’
 
Bölgede son 3 yılda yaşanan yasak ve yıkıma anımsatan Yiğitalp, şunları söyledi: “Onların Türkiye halklarına tek vaadi ölüm ve yoksulluk. Amed halkı olarak, yaşamdan, yaşatmaktan ve demokratik siyasetten yanayız. Onlar her zaman tarihin çöp kutusundadır. 3 gün sonra seçim yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en eşitsiz seçimi yapılacak. OHAL’in gölgesinde bir seçim vaat ediliyor. Biz hiç bir zaman vazgeçmedik, biz demokratik siyasetin olmazsa olmaz olduğunu söylüyoruz. Mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Son 3 yılın karnesini söyletmesinler. Taybet Ana’yı, belediyelere atanan kayyumları, OHAL’le bir gecede binlerce insanın işten atıldığını hatırlatırız. Size insanlığı öğreteceğiz. Bizim oylarımız çok önemlidir. Biz o sandıkları patlayıp barajı aştıktan sonra demokratik siyaset nasıl yapılır onlara göstereceğiz.”
 
HDP’nin kadının siyasete kattığına işaret eden Yiğitalp, “Bu mücadeleyi daha güçlü hale getirmek için sandıklara da güçlü bir şekilde gideceğiz. Bizler savaş toplumunda büyüdük, artık çocuklara savaşsız bir dünya vermek. Bunun için demokratik siyasette ısrar edeceğiz. O nedenle sandıklara giderek, bir oy HDP’ye, bir oy Demirtaş’a” diye konuştu.
 
ŞIK: BİR YANIMIZ GEZİ BİR YANIMIZ SUR’DUR
 
HDP İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık’ın yüzbinlere yaptığı konuşmanın satır başları ise şöyle: “Barışı ve özgürlüğü; asla ve asla zalim Dehaklara teslim etmeyen, Devrimci Kawa’nın yiğit insanları merhaba. Selam olsun Ahmed Arif’in, Apê Musa’nın, Vedat Aydın’ın, Tahir Elçi’nin memleketine. Selam olsun sizlere. Her mahallesinde, her sokağında, hakikati yaşatmak için direnen kadını, genci, yaşlısı ile umudu, umutları çoğaltan, biz yapan Diyarbakırlılar; bu ülke, bu topraklar, bu coğrafya ne zaman postallarla ezilse. Ne zaman karanlığa boğulmaya çalışılsa, bir özgürlük aşkı tutuşturur kendini. O özgürlüğü aydınlatanlara selam olsun bin selam.
 
Bu meydan, bombalar gördü. Bu meydan, en büyük acılarla sarsıldı. Bu meydandan yükselen çığlıklar,  hâlâ havada asılı duruyor. Bu meydanda, yitirdiğimiz canlarımız var. Bu meydanda o canların sesi, sözü var. Ancak,  bunca kötülüğe, bunca acıya rağmen hoş bulduk. Bu ne güzel bir karşılama. Bugün burada sizlerin karşısında olmak ne büyük onur, ne büyük mutluluk. Hakikat bizimle. Hakikat bu meydanda, hakikat, ‘Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye’ diyerek korkmadan, teslim olmadan, inat ve umudu büyüterek, ‘buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz’ diyenlerin sesindedir, sözündedir, duruşundadır. ‘Bir yanımız Gezi, bir yanımız Sur, bir yanımız Cizre’dir’ diyenlerdedir. Bir yanımızda Berkin’ler, Ali İsmail’ler bir yanımızda Ceylan’lar, Uğur’lar var. Birlikte güçlüyüz, geçmiştekinden daha da güçlüyüz.
 
‘SESİNİZ OLMAYA GELDİM’
 
Önceki eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ’a, hapislerdeki tüm milletvekillerine selam olsun. Bu şehrin işkencehanelerini de zindanlarını da çok iyi bilen Gültan Kışanak’ın şahsında hapiste tutulan belediye eşbaşkanlarına, parti yöneticilerine ve üyelerine selam olsun. Özgürlükleri gasp edilen on binlerce öğrenciye, hakikatin peşindeki gazeteci dostlarımıza ve bütün siyasi tutsaklara selam olsun. Bin selam. Birbirimizi tanıyoruz. Yıllarca haber yapmak için, buradaki sesi Türkiye’ye duyurmak için geldim yanınıza. Ve biliyorum ki; hemhal olmaya gelen kimseyi geri çevirmezsiniz. Derdinizi de paylaşırsınız, sofranızı da, muhabbetinizi de. Sağ olun, var olun. Bu güzel şehre bu kez partimizin vekil adayı olarak geldim. Ama amacım değişmedi. Bir kez daha sesiniz olmaya, sesinizi taşımaya geldim.
 
 ‘SÖZÜNÜZ SÖZÜMÜDÜR’
 
Büyük bir gururla ve onurla, yürek dolusu söylüyorum bunu; sözümüz var. Özgürlük ve barış için her ahın, her gözyaşının, yaşatılan her acının, çekilen her çilenin sözünü tutacağız. Bir kardeş, bir dost, bir yoldaş olarak sesleniyorum size, bilin ki sözünüz sözümüzdür ve asla yere düşürmeyeceğiz. Üstelik artık yalnız değilim. Artık hiçbirimiz yalnız değiliz. Tarihi bir birleşmeye gidiyoruz. Asla ne zindanlar, ne taş duvarlar yıkabilir, ayırabilir bizi. Bu birleşmenin coşkusu tüm ülkeye her gün daha da yayılıyor, yayılacak. Coşkunuzla coşuyor, acınızla acıyor, sevincinizle seviniyoruz. Türkiye halkları olarak,  bizleri ezmeye çalışanlara karşı direnenler olarak, bir kez daha kardeşleşiyoruz. Ezilmişliğimizde hemhal oluyor, direnişimizde birleşiyoruz. 
 
‘ZİMMETİNE GEÇİRDİĞİ DEVLETLE MEYDAN OKUYOR’
 
Bizler bu ülkenin mezarlıklarında, zindanlarında, mahkeme salonlarında, barikatlarda, Gezi’de, Suruç’ta, Ankara Garı’nda birleştik. Newrozlarda, 1 Mayıslarda buluştuk. Buluşmamız, birleşmemiz, dilimizi ortaklaştırmamız yeni değil. Bizler bu ülkenin tekstil atölyelerinde, fabrikalarında, plazalarında, tarlalarında birleştik. Bizler birleştikçe onlar saldırdı. Ama omuz omuza durdukça, zalimlerin kabusu olduk. Ve bizler birleşmeye devam ettikçe zalimlerin çetesi ayrışacak. Dağılacak. Zindanlar yaptılar bize, darağaçları kurdular. İşkencelerden geçirdiler, ölü bulunduk yol kenarlarında. Kaçırıldık, asit kuyularında eritildi bedenlerimiz. Kaybedildik, sırtımızdan vurulduk. Yargısız infazlarda kaldı kanlı bedenlerimiz bize, bizlere reva görülen o zulmün toplamı duruyor şimdi karşımızda. Meydan okuyor bize. Meydan okuyor arkasına aldığı, zimmetine geçirdiği devletle. Çoluğumuza, çocuğumuza sövüyor, analarımızı yuhalatıyor. Cesetlere dahi işkence yaptırıyor. Sokakları, mahalleleri bombalatıyor.
 
‘ANALARIMIZIN GÖZYAŞLARINI AYRIŞTIRMAK İSTEDİLER’
 
Türkülerimizi, sözümüzü, sesimizi linç ettiriyor. İnkar ve talanla varlığını borçlu olduğu şovenizme,  milliyetçiliğe, militarizme sarılıp, ağzında idam, hayalinde Bahçeli’nin ipi, meydan meydan dolaşıyor. Meydan okuyor bize. Hodri meydan diyoruz biz de. Hodri meydan Diyarbakır’dan. Benim anadilim Türkçe, sizinki Kürtçe. Çok sevdiğinizi bildiğim Ciwan Haco, bir şarkısında, ‘anamın sırtı kamçı izlerinden haritaya dönmüş’ diyor. Anadillerimiz farklı olsa da zalimler, analarımızın dilini ortaklaştırdı. Analarımızın gözyaşlarını ayrıştırmak istediler. Bizi birbirimize kırdırtmak istediler. Ülkemizi ırkçılıkla, milliyetçilikle, kindarlıkla bölmek istediler.
 
‘ANALARIMIZIN SIRTINA KAMÇIYLA HARİTA ÇİZENLERİN SONU GELİR’
 
Ama işte, bir kez daha yan yanayız, beraberiz. Ve biliyoruz ki, biz yan yana durursak analarımızın sırtına kamçıyla harita çizenlerin de,  menfaatleri için bu ülkenin gencecik yoksullarını ölüme gönderenlerin de sonu gelir. Ve işte yan yanayız. Bir aradayız, omuz omuzayız. O yüzden korku, telaş, panik içindeler. Sonlarının geldiğini biliyorlar. Hepimiz biliyoruz: savaştan, kandan beslenen bu menfaat çetelerinin sonu geldi. Bu çetelerin sözcülüğünü üstlenen, gönlü barıştan yana insanları yalanlarıyla uyuşturmaya çalışan onlarca kiralık kalem var. Tasmalarını kim tutuyorsa, onun sesi oluyorlar. Biliyorum, biliyorsunuz; bu haysiyetsizlerin, bu zalimlerin sizin karşınıza çıkacak yüzleri yok. Kendileri de patronları da bugün Diyarbakır’a gelseler insan içine çıkamazlar.
 
‘TOPLUMU KORKUTARAK SALTANATINI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞAN BİRİ VAR’
 
Bu kiralık kalemler, devleti ele geçirmiş AKP isimli çetenin işbirlikçiliğini, suç ortaklığını üstlenmişler. İşleri, oturdukları masaların başından sizinle, bizimle ilgili yalanlar üretmek. En son Suruç’ta yaşananların gerçek yüzünü hepimiz biliyoruz. Bu mafya iktidarının, bakanlarının ve kiralık kalemlerinin söylediği yalanları ibretle izliyoruz. Kendi çevresindekiler de dahil tüm ülkeyi, bütün toplumu korkutarak, yalana boğarak saltanatını sürdürmeye çalışan biri var. İsmi lâzım değil. Kim olduğunu hepimiz biliyoruz. Fıtratını ve icraatını hepimiz biliyoruz. Bir gün şehirlerimizin yıkım emrini veriyor, ‘kadın da olsa, çocuk da olsa gereken yapılacaktır’ diyor, sonra çıkıp kardeşlikten bahsediyor.
 
‘HDP’NİN SESİ BOĞULSUN İSTEDİLER’
 
Bir yanında bahçeli, bir yanında çiller, ama hiç utanmadan, yüzü kızarmadan ‘çözüm sürecini HDP bitirdi’ diyor. Karşınıza gelecek değil geçmişle çıkıyor 1990’ların acılarını yaşatanlarla çıkıyor. En son Yenikapı’da olduğu gibi, siyasi hortlaklar ordusuyla çıkıyor. Çünkü artık birbirlerine mecburlar,  birbirlerine demir zincirlerle bağlılar. HDP’nin temsil ettiği ses sıkışıp boğulsun istediler. Anaların barış sesi Diyarbakır’dan İstanbul’a, Hakkâri’den İzmir’e, Nusaybin’den Adana’ya, Cizre’den Trabzon’a ulaşmasın istediler. Bu sesler, birbirine karışan nehirler gibi buluşup Ankara’dan duyulmasın istediler. Seçilmiş siyasetçilerimizi,  partili arkadaşlarımızı hapsettiler. Savaşa kesin bir dille itiraz eden akademisyenleri okullarından kopardılar. ‘barış’ diyen öğrenci kardeşlerimizi tutukladılar. Medyayı; diz çöktürüp, ele geçirdiler. Teslim alamadıklarına da el koydular. Çamur medyasıyla kötülük yayıyorlar. Bizi birbirimize kırdırtmak istiyorlar.
 
‘HRANT DİNK GİBİ TAHİR ELÇİ’Yİ VURDULAR’
 
Ama onlara ve yaptıkları bunca kötülüğe rağmen bu ülkede güvercinler barışın sesini köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir dolaştırdılar. Birbirinden uzaklaştırılmak, yabancı kılınmak istenenlere barışın sesini ulaştırdılar. Evet, zalimler o güvercinleri de vurdular. 2015’te, 5 Haziran’da bu meydanda yapılan mitinginde 5 canımıza kıydılar. Sonra da, Hrant Dink gibi Tahir Elçi’yi de vurdular. Suruç’ta, barış elçisi gençlerimizi, Ankara’da 101 barış güvercinimizi katlettiler.  Yüzlerce kez canımızı yaktılar.   Ama ne yaptılarsa olmadı. Barışın sesini kısamadılar. Halkların coşkun selini durduramadılar. Kararlığımız zalimleri ürkütüyor. Afrin’de heykelini yıktıkları Demirci Kawa’nın yaktığı ateş bizim yolumuzu aydınlatıyor, onları ise daha da korkutuyor.
 
‘HALKLARIN ARASINA ÖRÜLEN DUVARLARI YIKMANIN ZAMANI GELDİ’
 
Bir kişiyi, o diktatör özentisini göndermemiz yetecek. HDP’yi bir kez daha ve bu kez daha çok vekille meclise taşıdığımızda hepsi birden, tarihin çöplüğüne gidecek. Hem de öyle bir gidecekler ki, bu sefer hortlamaya bile mecalleri kalmayacak. Son 3 yıldır daha da şiddetleşerek sürdürülen, yıllardır yaptıkları zulümler bizlere diz çöktüremedi. Emin olun ki en güçlü görünmeye çalıştıkları bugün bile, en tepedekinden en aşağıdakine, bu çetenin her bir üyesinin bizlerin karşısında dizlerinin bağı çözülüyor. Emin olun ki; yalan söylemekten bitap düştüler, kendi yaydıkları nefretle zehirlendiler. Yalana memur bu zavallıları tek bir mühürle emekliye ayırmanın zamanı geldi. Çünkü bu yalan tünelinden bunalan ve çıkmak isteyen sadece biz değiliz. Halkların arasına örülmüş yalan duvarlarını yıkmanın, onların yerine barış köprüleri kurmanın zamanı geldi. Bu ülkenin barışa ve özgürlüğe inanan insanları, bir dediği bir dediğini tutmayan bu diplomasız başkomutan bozuntusuna tek bir mühürle tezkeresini verecek.
 
‘MAFYA İKTİDARINI YIKACAĞIZ’
 
‘Kürt sorunu yok’ diyen bu müstebite, istibdat heveslisine, ‘var’ diyeceğiz. ‘Çözümü de var, demokrasi’ diyeceğiz. ‘Demokratik çözüm senin kenara çekilmenle başlayacak’ diyeceğiz. Kanla beslenip zulümle varlığını sürdüren, son kuruşuna kadar devleti yağmalayıp, son ağacına kadar ülkeyi talan etmeye kararlı bu mafya iktidarını yıkacağız. Bu asalak nefret mühendislerinin devrini sonlandıracağız. Ne ölüsü buzlukta saklanan Cemile’yi, ne vurulmuş bedeni kapısının önünde bekletilen Taybet Ana’yı, ne de Kemal Kurkut’u unutacağız. Unutmak değil, hatırlamaktır barış. Saklamak değil, yüzleşmektir barış.
 
 ‘BOĞMAK İSTEDİKLERİ SESİNİZİ ANKARA’YA TAŞIYACAĞIZ’
 
Özlemini çektiğimiz barışın, bu topraklardan yeşermesini sağlayacağız. Çünkü her kim olursa olsun,  bu ülkenin gençlerinin ölmesini engellemek, akan kanın durmasını yakaran annelerin ellerini buluşturmak boynumuzun borcudur. Mecliste, sokakta, tarlada, meydanlarda, hayatın her alanında, ödenmiş tüm bedellerin hakkını, hakkıyla savunacağız. Ben ve arkadaşlarım, boğmak istedikleri sesinizi Ankara’ya taşıyacağız. Bizden önce bu bayrağın taşıyıcısı olanlar her türlü zulme maruz kaldılar. Şu Diyarbakır Cezaevi’nde işkenceye yatırılan Gültan Kışanak’lar o işkencelere rağmen yılmayıp, teslim olmayıp geldiler ve zulüm yaşadıkları şehirleri yönettiler.
 
‘HALKLARI BARIŞLA BİRLEŞTİRECEĞİZ’
 
Şimdi Gültan Kışanak ve arkadaşları bir kez daha zindanda. Ama hepsini, çok daha güçlenmiş olarak çıkaracağız o zulümhanelerden. Selahattin Demirtaş’ı, Onur Hamzaoğlu’nu, Ferhat Encü’yü, Sebahat Tuncel’i, İdris Baluken’i, Figen Yüksekdağ’ı, tüm milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı ve bütün yoldaşlarımızı o zindanlardan çıkaracağız.  Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesini mezarından çıkartan ırkçı güruhun bileğini bükeceğiz. Diyarbakır’ı Edirne’yle, hapishane üzerinden zincirlemeye, kelepçelemeye çalışan bu zihniyeti alt edip, halkları barışla, kardeşlikle birleştireceğiz. Kardeşleştikçe birleşeceğiz, birleştikçe çoğalacağız, çoğaldıkça da bu korkak zalimleri 24 Haziran’da sandıklarda alaşağı edeceğiz.
 
‘24 HAZİRAN’DA SAVAŞ TEZGAHINI BOZACAĞIZ’
 
 Sizler insanlığınızla, sabrınızla, direncinizle bir büyük barış destanı yazıyorsunuz. Değişim, adaleti sağlamak, barış kolay değil. Ama kararlılıkla bizler değiştirebiliriz. Bunu bütün dünyaya gösteriyorsunuz. 24 Haziran’da hep birlikte bir kez daha göstereceğiz. Ve 3 yıl önce yeniden kurulan bu savaş tezgâhını bozacağız. Bu yalan tünelinden çıkacağız. Yalnızca seçimi değil, hakikati de kazanacağız. Gezi direnişi bir yanıyla da sizlerin barış türkülerinin yankılandığı yerdi. 24 Haziran’da hep birlikte, bu kutuplaştırma tezgahını bozduğumuzda, 5 yıl önce Gezi Parkı’ndan yayılan barış türkülerimiz Türkiye’nin her yerinde artık daha da güçlü yankılanacak. Hep birlikte güzel günler göreceğiz. Biz kazanacağız. Serkeftin.”
 
Miting yapılan konuşmalarla devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

09:26 'Patronlar istedi diye karantina kaldırıldı'
09:25 'Kıdem tazminatının ortadan kalkmasıyla ilk kadınlar işsiz kalacak'
09:24 Vaka artışı yaşanan Batman'da su sorunu
09:24 Büyükada Davası'nda ceza alan Kurşun: Mahkeme rezilliği itiraf etti
09:20 İşçiler: Kıdem tazminatının kaldırılması ölüm fermanıdır
09:19 Dolmuş sahipleri AKP’li belediye önünde eylemde
09:16 Cuzdan: Libya'da Türkiye için günün sonu
09:14 Prof. Haluk Savaş’ın eşi: İktidar kadar destekyenler ve sessiz kalanlar da sorumlu
09:12 Düzgün Baba’daki yazılamaya tepki
09:09 ‘Örgüt üyesi’ yapılan çocuğun ölümü ‘hukuka uygun’ görüldü
09:07 Cudi'de aylardır süren ağaç kıyımı
09:05 26 yıldır babalarının kemiklerini arıyorlar
09:03 Öztürk: DTK’ye yönelim Türkiye halklarının geleceğine saldırıdır
09:02 Takipsizlik verilen işkence olayı itirazla durduruldu
09:00 04 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:13 Çoklu baro teklifinin 12 maddesi komisyonda kabul edildi
04/07/2020
21:43 Anonymous’tan siyasi tutuklulara özgürlük mesajı
21:29 Bildiri dağıtmak isteyen gençler engellendi
21:00 Koronadan ölenlerin sayısı 5 bin 206’ya yükseldi
19:58 ‘Pandemi, rant, deprem üçgeninde nefes alamıyoruz’ forumu
18:27 Muhalefetten 'çoklu baro' uyarısı: Türkiye'nin başına ileride çok iş açar
18:19 İzmir Barosu’ndan çoklu baro tepkisi
18:16 Suriye Özgür Kadın Vakfı: Tıbbi malzeme sıkıntısı yaşıyoruz
18:11 Kadınların ‘mor konvoy’ eylemi engellendi
18:06 Mardin’de gözaltına alınan Kuaç serbest bırakıldı
18:01 Eğitim Sen Kadın Meclisi’nden istismara videolu tepki
17:50 ‘Fırat Cemreleri Birinci Çocuk Festivali’ Rakka’da başladı
17:39 Hukuk örgütleri: Düzenleme, halkın hak arama özgürlüğünü hedef alıyor
17:32 Baro başkanlarından çağrı: Meclis Adalet Komisyonu Başkanı gelsin bizi dinlesin
17:23 Hasta tutuklu Erdinç Tülay yaşamını yitirdi
17:15 Çiftçilerin DEDAŞ protestosu engellendi
17:08 Van Gölü'nde batan tekne: Ölü sayısı 10'a yükseldi
16:38 8 Mart'a katılmak suç delili sayıldı
16:26 Köpekli işkence edilen Çetin’in gözaltı süresi 3’üncü kez uzatıldı
16:15 Kürtçe döviz taşıyan avukatları hedef aldığı tweetini tepkiler üzerine sildi
15:51 Fabrika patlamasında 3 kişiye gözaltı kararı
15:12 İzmir’de Kolektif Hayal Gücü ve Müzik Buluşmaları başlıyor
15:04 Maden ocağında iş makinesi devrildi: 1 işçi can verdi
14:54 Hasta tutuklu Güler serbest bırakılsın
14:54 Ev-Eksen sendika hakkını hazandı
14:46 ‘Nurullah Bülbül acil tedavi edilmelidir’
14:28 Silvan’daki kavgada yaralananlardan 1’i yaşamını yitirdi
14:10 ‘Kovid-19’a yakalanan kanser hastası Yıldırım serbest bırakılsın’
14:08 Van F Tipi Cezaevi’ndeki tutuklular hak ihlalleri paylaştı
13:58 BM Röportörleri Abdollahpour’un infaz edilmesini kınadı
13:23 Kemalpaşa’da ‘Kent Bostanı’ kuruldu
13:15 Kuyumcu dolandırıcılığında ortaklardan biri daha yakalandı
13:10 Alkol ve tütün ürünlerinden alınan vergiler arttı
13:01 Cumartesi Anneleri Vedat Aydın’ın faillerini sordu
12:58 Baro başkanları Meclis önünde
12:30 ‘Vedat Aydın cinayetinin müsebbibi devlettir’
12:30 HDP patlamayı Meclis’e taşıdı: Nasıl izin veriyorsunuz?
11:49 Demirtaş'tan kendisini takip ettiği için işten atılan gence mesaj
11:24 Evrensel'e bir ilan kesme cezası daha
11:03 Havai fişek fabrikasında enkaz kaldırılıyor: 3 kişiye ulaşılmadı
09:05 Ağır hasta tutuklu Aktaş'ın avukatı: Ölüme terk edildi
09:05 Taşınmazların devrini iptal eden meclis üyelerine soruşturma
09:04 Bahar Kültür Merkezi 20 dalda yaz kursları başlattı
09:04 SES’ten salgın uyarısı: Kışın zorlu bir süreç yaşanabilir
09:03 Düğün salonu müzisyenleri işsizliğe çare istiyor
09:03 Açlık grevinde olan tutuklu Bulut’un annesi: Tek talepleri su
09:02 Polisin tehdit ve baskısına takipsizlik
09:02 Yüksel Genç: Mühür, Kürt sorununun çözümüne vurulmuştur
09:01 Koronayı atlatanlar yaşadıklarını anlattı
09:00 04 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
08:54 Savunma Nöbeti'ni sonlandıran barolardan 'mücadeleye devam' mesajı
00:05 Davutoğlu: AKP ile aramızda radikal bir ayrım var
03/07/2020
23:31 Muğla Barosu avukatlarından 'çoklu baro' tepkisi
22:50 CHP'li Tanal'dan Cizre Devlet Hastanesi tepkisi
22:30 Tarım işçilerini taşıyan minibüste kaza: 11 yaralı
22:21 Kovid-19'lu yurttaş Şırnak yolunda yaşamını yitirdi
22:17 Muhalefet Adalet Komisyonu’ndan seslendi: Teklifi geri çekin
21:46 Gazeteci Sibel Hürtaş serbest bırakıldı
21:16 Avukatların protestosu halay ve zılgıtlar eşliğinde sürüyor
21:07 Hatay'da şiddete karşı mor zincirli eylem
20:21 WHO: İlaç deney sonuçlarını iki hafta içinde bekliyoruz
20:17 Soylu: 4 kişiyi kaybettik, 3 kişiyi arıyoruz
19:58 Kovid-19 nedeniyle 19 kişi daha hayatını kaybetti
19:48 HDP: Sakarya’daki patlamayla ilgili kamuoyu doğru bilgilendirilmeli
19:36 Evinin yıkılmaması için direnen Duman’ın ‘adalet’ bekleyişi
19:23 Ankara Emniyeti’nden avukatlar hakkında suç duyurusu
19:01 Merve Ünal davasında müebbet hapis istemi
18:57 Kıdem tazminatının fona devrine karşı ortak mücadele çağrısı
18:35 Diyarbakır'da silahlı kavga: 4 yaralı
18:28 Fotoğraflarla savunma
18:06 MEB: Okullar 31 Ağustos’ta açılacak
17:58 Şentop’tan Meclise alınmayan baro başkanları için açıklama
17:49 KESK: Savunmayı etkisizleştirme hevesinden vazgeçilmeli
17:38 Avukatlardan Büyükada Davası tepkisi: Karar hukuki değil, siyasi
17:25 Mahalleli isyan etti: Evimizin içine kanalizasyon akıyor
17:22 Af Örgütü’nden Büyükada Davası’nda verilen cezalara tepki
17:18 'Kardeş aile kampanyası' yürütmekten 4 HDP'liye tutuklama
17:13 CHP, Meclis başkanlığı için adaylık başvurusu yaptı
17:10 Öztrak: Erdoğan cüppelere ilik açıp düğme dikmek istiyor
17:00 Van Gölü'nde batan tekne için çalışmalar devam ediyor
16:40 Savcı Kiraz davasında verilen cezalar onandı
16:04 Havai fişek fabrikasında ölü sayısı 4’e çıktı
16:03 Sağlıkçılardan İl Hıfzıssıhha Kuruluna çağrı
16:02 Meclis'e yürümek isteyen baro başkanlarına müdahale
15:57 TSK'nin saldırılarına karşı imza kampanyası başlatıldı