İstasyon Meydanı dolup taştı: 24 Haziran’da savaş tezgahını bozacağız

img
DİYARBAKIR - Yüzbinlerle dolup taşan İstasyon Meydanı’nda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Adayı Ahmet Şık, halkların büyük barış destanı yazdığını ifade ederek, “24 Haziran’da hep birlikte bir kez daha göstereceğiz. Ve 3 yıl önce yeniden kurulan bu savaş tezgâhını bozacağız” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde 24 Haziran seçimleri kapsamında gerçekleştirilen "Büyük Amed” mitingi, İstasyon Meydanı’nı dolduran yüzbinlerin katılımıyla başladı. İstasyon Meydanı’na akan yüzbinler, kısa sürede alanı doldururken, binlerce kişi alan dışında beklemek zorunda kaldı. Alan dışında kalan binlerce kişi ise alkış, ıslık ve sloganlarla polise tepki gösterirken, İl Emniyet Müdürü, polis kontrol noktasının bulunduğu yere geldi. Halkın yoğun tepkisi üzerine polis kontrol noktaları 50 metre geriye çekildi. 
 
CANLI YAYIN KESİLDİ
 
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı mitingde, polisin engellemeleri baş göstermeye başladı. Alana sinyal kesici yerleştiren polis, canlı yayın aracının yayınını durdurdu. Tüm baskı ve engellemelere rağmen yüzbinlerle dolup taşan İstasyon Meydanı’nda, coşku gittikçe artıyor.
 
BULUTTEKİN: ÖCALAN’A BİN SELAM OLSUN
 
Mitingde yüzbinleri selamlayarak konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Amed’ten bin selam olsun. Seçimlere 3 gün kaldı. Bu seçim önceki seçimlere benzemiyor. Bu seçim tarihi bir seçimdir. Türkiye’nin kaderini belirleyecek bir seçimdir. Tarihi olması bundandır, bu seçim demokratik toplum ile faşizm arasında bir mücadeledir. Faşizm kazanırsa, yüzyıllık katliam, soykırım ve sömürgecilikle karşı karşıya kalacağız. Eğer demokratik toplum çizgisi kazanırsa, özgürlüğün yolu açılacaktır. Türkiye’nin demokratik toplum çizgisini temsil eden tek parti HDP’dir. Oylarını arttırmak için her gün toplumu çatıştıran, yaşamı kabusa çeviren, tek adam rejimini Amed halkı çok iyi tanıyor” dedi.
 
‘OY KULLANMAK FAŞİZMİ YIKACAKTIR’
 
Sur ilçesinde ve bölge kentlerinde yaşanan yasak ve yıkımı hatırlatan Buluttekin, “Amed halkı olarak ablukaları ve Sur’u unutmayacağız. Günlerce yerlerde kalan cenazelerimizi unutmayacağız. Yeni Roboski, Suruç katliamları olmasın diye, dağlarımıza bombalar yağmasın diye bu toplumsal hafızamızı canlı tutmak lazım. Onursal değerlerimize sahip çıkmak, faşizme en net cevaptır. Bundan dolayı sandıklara gidip oy kullanmak faşizmi yıkacaktır. Tüm barajları yıkıp, sandıklarımıza sahip çıkmalıyız. Sandık güvenliğimizi bizler sağlayacağız. Sabaha kadar ayakta olacağız. Oylarımızı çalmalarına izin vermeyeceğiz. Bu temelde başta kadınlar ve gençler olmak üzere siz değerli halkımızı seçim günü sandıklara sahip çıkmaya çağırıyorum. Ne olursa olsun sonu muhteşem olacak” şeklinde konuştu.
 
ÇAMÇI: HALKIMIZ DİZ ÇÖKMEDİ
 
HDP İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı ise partisinin “Em livirin, em dikarin” sloganıyla konuşmasına başlayarak, şunları söyledi: “Haksızlıklara karşı buradayız. Bütün baskılara karşı buradayız, bütün zulümlerine karşı buradayız. Halkımız diz çökmedi, onlara boyun eğmedi. Direndik, bundan sonrada direneceğiz” diye konuştu. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kaldıracak güce sahip olduklarını ifade eden Çamçı, “Sayın Öcalan çözümün adresidir. 24 Haziran’da sandıklara giderken Taybet Ana’yı unutacak mıyız? Sur’u, Cizre’yi, Nusaybin’i unutacak mıyız? İrademize el koydular, kayyumları unutacak mıyız? 20 aydır Selahattin Demirtaş zindanda, Demirtaş ve bütün tutsakları unutacak mıyız? Derin yaramız Roboski katliamını unutacak mıyız?” diye sordu.
 
Mitingde ayrıca DBP İl Eşbaşkanı Çağlar Demirel’in gönderdiği mesaj okundu.
 
‘AMED HER ZAMAN TARİHİ ROLÜNÜ OYNAMIŞTIR’
 
HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, HDP’nin fikriyatının sahibi PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı selamlayarak, “Tarih boyunca rolünü oynayan Amed, hoşgeldin. Yüzbinlerin aktığı bir yerden cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve bütün politik tutsaklara selam olsun. Hiç bir zaman davasından vazgeçmeyen, tarihe öncülük eden başta barış anneleri, gençler, kadınlar ve Amed halkına selam olsun” diye konuştu.
 
‘ONLAR TARİHİN ÇÖP KUTUSUNDADIR’
 
Bölgede son 3 yılda yaşanan yasak ve yıkıma anımsatan Yiğitalp, şunları söyledi: “Onların Türkiye halklarına tek vaadi ölüm ve yoksulluk. Amed halkı olarak, yaşamdan, yaşatmaktan ve demokratik siyasetten yanayız. Onlar her zaman tarihin çöp kutusundadır. 3 gün sonra seçim yapılacak. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en eşitsiz seçimi yapılacak. OHAL’in gölgesinde bir seçim vaat ediliyor. Biz hiç bir zaman vazgeçmedik, biz demokratik siyasetin olmazsa olmaz olduğunu söylüyoruz. Mücadelemizi sonuna kadar yürüteceğiz. Kimsenin bundan kuşkusu olmasın. Son 3 yılın karnesini söyletmesinler. Taybet Ana’yı, belediyelere atanan kayyumları, OHAL’le bir gecede binlerce insanın işten atıldığını hatırlatırız. Size insanlığı öğreteceğiz. Bizim oylarımız çok önemlidir. Biz o sandıkları patlayıp barajı aştıktan sonra demokratik siyaset nasıl yapılır onlara göstereceğiz.”
 
HDP’nin kadının siyasete kattığına işaret eden Yiğitalp, “Bu mücadeleyi daha güçlü hale getirmek için sandıklara da güçlü bir şekilde gideceğiz. Bizler savaş toplumunda büyüdük, artık çocuklara savaşsız bir dünya vermek. Bunun için demokratik siyasette ısrar edeceğiz. O nedenle sandıklara giderek, bir oy HDP’ye, bir oy Demirtaş’a” diye konuştu.
 
ŞIK: BİR YANIMIZ GEZİ BİR YANIMIZ SUR’DUR
 
HDP İstanbul Milletvekili adayı Ahmet Şık’ın yüzbinlere yaptığı konuşmanın satır başları ise şöyle: “Barışı ve özgürlüğü; asla ve asla zalim Dehaklara teslim etmeyen, Devrimci Kawa’nın yiğit insanları merhaba. Selam olsun Ahmed Arif’in, Apê Musa’nın, Vedat Aydın’ın, Tahir Elçi’nin memleketine. Selam olsun sizlere. Her mahallesinde, her sokağında, hakikati yaşatmak için direnen kadını, genci, yaşlısı ile umudu, umutları çoğaltan, biz yapan Diyarbakırlılar; bu ülke, bu topraklar, bu coğrafya ne zaman postallarla ezilse. Ne zaman karanlığa boğulmaya çalışılsa, bir özgürlük aşkı tutuşturur kendini. O özgürlüğü aydınlatanlara selam olsun bin selam.
 
Bu meydan, bombalar gördü. Bu meydan, en büyük acılarla sarsıldı. Bu meydandan yükselen çığlıklar,  hâlâ havada asılı duruyor. Bu meydanda, yitirdiğimiz canlarımız var. Bu meydanda o canların sesi, sözü var. Ancak,  bunca kötülüğe, bunca acıya rağmen hoş bulduk. Bu ne güzel bir karşılama. Bugün burada sizlerin karşısında olmak ne büyük onur, ne büyük mutluluk. Hakikat bizimle. Hakikat bu meydanda, hakikat, ‘Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye’ diyerek korkmadan, teslim olmadan, inat ve umudu büyüterek, ‘buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz’ diyenlerin sesindedir, sözündedir, duruşundadır. ‘Bir yanımız Gezi, bir yanımız Sur, bir yanımız Cizre’dir’ diyenlerdedir. Bir yanımızda Berkin’ler, Ali İsmail’ler bir yanımızda Ceylan’lar, Uğur’lar var. Birlikte güçlüyüz, geçmiştekinden daha da güçlüyüz.
 
‘SESİNİZ OLMAYA GELDİM’
 
Önceki eşbaşkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksedağ’a, hapislerdeki tüm milletvekillerine selam olsun. Bu şehrin işkencehanelerini de zindanlarını da çok iyi bilen Gültan Kışanak’ın şahsında hapiste tutulan belediye eşbaşkanlarına, parti yöneticilerine ve üyelerine selam olsun. Özgürlükleri gasp edilen on binlerce öğrenciye, hakikatin peşindeki gazeteci dostlarımıza ve bütün siyasi tutsaklara selam olsun. Bin selam. Birbirimizi tanıyoruz. Yıllarca haber yapmak için, buradaki sesi Türkiye’ye duyurmak için geldim yanınıza. Ve biliyorum ki; hemhal olmaya gelen kimseyi geri çevirmezsiniz. Derdinizi de paylaşırsınız, sofranızı da, muhabbetinizi de. Sağ olun, var olun. Bu güzel şehre bu kez partimizin vekil adayı olarak geldim. Ama amacım değişmedi. Bir kez daha sesiniz olmaya, sesinizi taşımaya geldim.
 
 ‘SÖZÜNÜZ SÖZÜMÜDÜR’
 
Büyük bir gururla ve onurla, yürek dolusu söylüyorum bunu; sözümüz var. Özgürlük ve barış için her ahın, her gözyaşının, yaşatılan her acının, çekilen her çilenin sözünü tutacağız. Bir kardeş, bir dost, bir yoldaş olarak sesleniyorum size, bilin ki sözünüz sözümüzdür ve asla yere düşürmeyeceğiz. Üstelik artık yalnız değilim. Artık hiçbirimiz yalnız değiliz. Tarihi bir birleşmeye gidiyoruz. Asla ne zindanlar, ne taş duvarlar yıkabilir, ayırabilir bizi. Bu birleşmenin coşkusu tüm ülkeye her gün daha da yayılıyor, yayılacak. Coşkunuzla coşuyor, acınızla acıyor, sevincinizle seviniyoruz. Türkiye halkları olarak,  bizleri ezmeye çalışanlara karşı direnenler olarak, bir kez daha kardeşleşiyoruz. Ezilmişliğimizde hemhal oluyor, direnişimizde birleşiyoruz. 
 
‘ZİMMETİNE GEÇİRDİĞİ DEVLETLE MEYDAN OKUYOR’
 
Bizler bu ülkenin mezarlıklarında, zindanlarında, mahkeme salonlarında, barikatlarda, Gezi’de, Suruç’ta, Ankara Garı’nda birleştik. Newrozlarda, 1 Mayıslarda buluştuk. Buluşmamız, birleşmemiz, dilimizi ortaklaştırmamız yeni değil. Bizler bu ülkenin tekstil atölyelerinde, fabrikalarında, plazalarında, tarlalarında birleştik. Bizler birleştikçe onlar saldırdı. Ama omuz omuza durdukça, zalimlerin kabusu olduk. Ve bizler birleşmeye devam ettikçe zalimlerin çetesi ayrışacak. Dağılacak. Zindanlar yaptılar bize, darağaçları kurdular. İşkencelerden geçirdiler, ölü bulunduk yol kenarlarında. Kaçırıldık, asit kuyularında eritildi bedenlerimiz. Kaybedildik, sırtımızdan vurulduk. Yargısız infazlarda kaldı kanlı bedenlerimiz bize, bizlere reva görülen o zulmün toplamı duruyor şimdi karşımızda. Meydan okuyor bize. Meydan okuyor arkasına aldığı, zimmetine geçirdiği devletle. Çoluğumuza, çocuğumuza sövüyor, analarımızı yuhalatıyor. Cesetlere dahi işkence yaptırıyor. Sokakları, mahalleleri bombalatıyor.
 
‘ANALARIMIZIN GÖZYAŞLARINI AYRIŞTIRMAK İSTEDİLER’
 
Türkülerimizi, sözümüzü, sesimizi linç ettiriyor. İnkar ve talanla varlığını borçlu olduğu şovenizme,  milliyetçiliğe, militarizme sarılıp, ağzında idam, hayalinde Bahçeli’nin ipi, meydan meydan dolaşıyor. Meydan okuyor bize. Hodri meydan diyoruz biz de. Hodri meydan Diyarbakır’dan. Benim anadilim Türkçe, sizinki Kürtçe. Çok sevdiğinizi bildiğim Ciwan Haco, bir şarkısında, ‘anamın sırtı kamçı izlerinden haritaya dönmüş’ diyor. Anadillerimiz farklı olsa da zalimler, analarımızın dilini ortaklaştırdı. Analarımızın gözyaşlarını ayrıştırmak istediler. Bizi birbirimize kırdırtmak istediler. Ülkemizi ırkçılıkla, milliyetçilikle, kindarlıkla bölmek istediler.
 
‘ANALARIMIZIN SIRTINA KAMÇIYLA HARİTA ÇİZENLERİN SONU GELİR’
 
Ama işte, bir kez daha yan yanayız, beraberiz. Ve biliyoruz ki, biz yan yana durursak analarımızın sırtına kamçıyla harita çizenlerin de,  menfaatleri için bu ülkenin gencecik yoksullarını ölüme gönderenlerin de sonu gelir. Ve işte yan yanayız. Bir aradayız, omuz omuzayız. O yüzden korku, telaş, panik içindeler. Sonlarının geldiğini biliyorlar. Hepimiz biliyoruz: savaştan, kandan beslenen bu menfaat çetelerinin sonu geldi. Bu çetelerin sözcülüğünü üstlenen, gönlü barıştan yana insanları yalanlarıyla uyuşturmaya çalışan onlarca kiralık kalem var. Tasmalarını kim tutuyorsa, onun sesi oluyorlar. Biliyorum, biliyorsunuz; bu haysiyetsizlerin, bu zalimlerin sizin karşınıza çıkacak yüzleri yok. Kendileri de patronları da bugün Diyarbakır’a gelseler insan içine çıkamazlar.
 
‘TOPLUMU KORKUTARAK SALTANATINI SÜRDÜRMEYE ÇALIŞAN BİRİ VAR’
 
Bu kiralık kalemler, devleti ele geçirmiş AKP isimli çetenin işbirlikçiliğini, suç ortaklığını üstlenmişler. İşleri, oturdukları masaların başından sizinle, bizimle ilgili yalanlar üretmek. En son Suruç’ta yaşananların gerçek yüzünü hepimiz biliyoruz. Bu mafya iktidarının, bakanlarının ve kiralık kalemlerinin söylediği yalanları ibretle izliyoruz. Kendi çevresindekiler de dahil tüm ülkeyi, bütün toplumu korkutarak, yalana boğarak saltanatını sürdürmeye çalışan biri var. İsmi lâzım değil. Kim olduğunu hepimiz biliyoruz. Fıtratını ve icraatını hepimiz biliyoruz. Bir gün şehirlerimizin yıkım emrini veriyor, ‘kadın da olsa, çocuk da olsa gereken yapılacaktır’ diyor, sonra çıkıp kardeşlikten bahsediyor.
 
‘HDP’NİN SESİ BOĞULSUN İSTEDİLER’
 
Bir yanında bahçeli, bir yanında çiller, ama hiç utanmadan, yüzü kızarmadan ‘çözüm sürecini HDP bitirdi’ diyor. Karşınıza gelecek değil geçmişle çıkıyor 1990’ların acılarını yaşatanlarla çıkıyor. En son Yenikapı’da olduğu gibi, siyasi hortlaklar ordusuyla çıkıyor. Çünkü artık birbirlerine mecburlar,  birbirlerine demir zincirlerle bağlılar. HDP’nin temsil ettiği ses sıkışıp boğulsun istediler. Anaların barış sesi Diyarbakır’dan İstanbul’a, Hakkâri’den İzmir’e, Nusaybin’den Adana’ya, Cizre’den Trabzon’a ulaşmasın istediler. Bu sesler, birbirine karışan nehirler gibi buluşup Ankara’dan duyulmasın istediler. Seçilmiş siyasetçilerimizi,  partili arkadaşlarımızı hapsettiler. Savaşa kesin bir dille itiraz eden akademisyenleri okullarından kopardılar. ‘barış’ diyen öğrenci kardeşlerimizi tutukladılar. Medyayı; diz çöktürüp, ele geçirdiler. Teslim alamadıklarına da el koydular. Çamur medyasıyla kötülük yayıyorlar. Bizi birbirimize kırdırtmak istiyorlar.
 
‘HRANT DİNK GİBİ TAHİR ELÇİ’Yİ VURDULAR’
 
Ama onlara ve yaptıkları bunca kötülüğe rağmen bu ülkede güvercinler barışın sesini köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir dolaştırdılar. Birbirinden uzaklaştırılmak, yabancı kılınmak istenenlere barışın sesini ulaştırdılar. Evet, zalimler o güvercinleri de vurdular. 2015’te, 5 Haziran’da bu meydanda yapılan mitinginde 5 canımıza kıydılar. Sonra da, Hrant Dink gibi Tahir Elçi’yi de vurdular. Suruç’ta, barış elçisi gençlerimizi, Ankara’da 101 barış güvercinimizi katlettiler.  Yüzlerce kez canımızı yaktılar.   Ama ne yaptılarsa olmadı. Barışın sesini kısamadılar. Halkların coşkun selini durduramadılar. Kararlığımız zalimleri ürkütüyor. Afrin’de heykelini yıktıkları Demirci Kawa’nın yaktığı ateş bizim yolumuzu aydınlatıyor, onları ise daha da korkutuyor.
 
‘HALKLARIN ARASINA ÖRÜLEN DUVARLARI YIKMANIN ZAMANI GELDİ’
 
Bir kişiyi, o diktatör özentisini göndermemiz yetecek. HDP’yi bir kez daha ve bu kez daha çok vekille meclise taşıdığımızda hepsi birden, tarihin çöplüğüne gidecek. Hem de öyle bir gidecekler ki, bu sefer hortlamaya bile mecalleri kalmayacak. Son 3 yıldır daha da şiddetleşerek sürdürülen, yıllardır yaptıkları zulümler bizlere diz çöktüremedi. Emin olun ki en güçlü görünmeye çalıştıkları bugün bile, en tepedekinden en aşağıdakine, bu çetenin her bir üyesinin bizlerin karşısında dizlerinin bağı çözülüyor. Emin olun ki; yalan söylemekten bitap düştüler, kendi yaydıkları nefretle zehirlendiler. Yalana memur bu zavallıları tek bir mühürle emekliye ayırmanın zamanı geldi. Çünkü bu yalan tünelinden bunalan ve çıkmak isteyen sadece biz değiliz. Halkların arasına örülmüş yalan duvarlarını yıkmanın, onların yerine barış köprüleri kurmanın zamanı geldi. Bu ülkenin barışa ve özgürlüğe inanan insanları, bir dediği bir dediğini tutmayan bu diplomasız başkomutan bozuntusuna tek bir mühürle tezkeresini verecek.
 
‘MAFYA İKTİDARINI YIKACAĞIZ’
 
‘Kürt sorunu yok’ diyen bu müstebite, istibdat heveslisine, ‘var’ diyeceğiz. ‘Çözümü de var, demokrasi’ diyeceğiz. ‘Demokratik çözüm senin kenara çekilmenle başlayacak’ diyeceğiz. Kanla beslenip zulümle varlığını sürdüren, son kuruşuna kadar devleti yağmalayıp, son ağacına kadar ülkeyi talan etmeye kararlı bu mafya iktidarını yıkacağız. Bu asalak nefret mühendislerinin devrini sonlandıracağız. Ne ölüsü buzlukta saklanan Cemile’yi, ne vurulmuş bedeni kapısının önünde bekletilen Taybet Ana’yı, ne de Kemal Kurkut’u unutacağız. Unutmak değil, hatırlamaktır barış. Saklamak değil, yüzleşmektir barış.
 
 ‘BOĞMAK İSTEDİKLERİ SESİNİZİ ANKARA’YA TAŞIYACAĞIZ’
 
Özlemini çektiğimiz barışın, bu topraklardan yeşermesini sağlayacağız. Çünkü her kim olursa olsun,  bu ülkenin gençlerinin ölmesini engellemek, akan kanın durmasını yakaran annelerin ellerini buluşturmak boynumuzun borcudur. Mecliste, sokakta, tarlada, meydanlarda, hayatın her alanında, ödenmiş tüm bedellerin hakkını, hakkıyla savunacağız. Ben ve arkadaşlarım, boğmak istedikleri sesinizi Ankara’ya taşıyacağız. Bizden önce bu bayrağın taşıyıcısı olanlar her türlü zulme maruz kaldılar. Şu Diyarbakır Cezaevi’nde işkenceye yatırılan Gültan Kışanak’lar o işkencelere rağmen yılmayıp, teslim olmayıp geldiler ve zulüm yaşadıkları şehirleri yönettiler.
 
‘HALKLARI BARIŞLA BİRLEŞTİRECEĞİZ’
 
Şimdi Gültan Kışanak ve arkadaşları bir kez daha zindanda. Ama hepsini, çok daha güçlenmiş olarak çıkaracağız o zulümhanelerden. Selahattin Demirtaş’ı, Onur Hamzaoğlu’nu, Ferhat Encü’yü, Sebahat Tuncel’i, İdris Baluken’i, Figen Yüksekdağ’ı, tüm milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı ve bütün yoldaşlarımızı o zindanlardan çıkaracağız.  Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesini mezarından çıkartan ırkçı güruhun bileğini bükeceğiz. Diyarbakır’ı Edirne’yle, hapishane üzerinden zincirlemeye, kelepçelemeye çalışan bu zihniyeti alt edip, halkları barışla, kardeşlikle birleştireceğiz. Kardeşleştikçe birleşeceğiz, birleştikçe çoğalacağız, çoğaldıkça da bu korkak zalimleri 24 Haziran’da sandıklarda alaşağı edeceğiz.
 
‘24 HAZİRAN’DA SAVAŞ TEZGAHINI BOZACAĞIZ’
 
 Sizler insanlığınızla, sabrınızla, direncinizle bir büyük barış destanı yazıyorsunuz. Değişim, adaleti sağlamak, barış kolay değil. Ama kararlılıkla bizler değiştirebiliriz. Bunu bütün dünyaya gösteriyorsunuz. 24 Haziran’da hep birlikte bir kez daha göstereceğiz. Ve 3 yıl önce yeniden kurulan bu savaş tezgâhını bozacağız. Bu yalan tünelinden çıkacağız. Yalnızca seçimi değil, hakikati de kazanacağız. Gezi direnişi bir yanıyla da sizlerin barış türkülerinin yankılandığı yerdi. 24 Haziran’da hep birlikte, bu kutuplaştırma tezgahını bozduğumuzda, 5 yıl önce Gezi Parkı’ndan yayılan barış türkülerimiz Türkiye’nin her yerinde artık daha da güçlü yankılanacak. Hep birlikte güzel günler göreceğiz. Biz kazanacağız. Serkeftin.”
 
Miting yapılan konuşmalarla devam ediyor. 
 

Diğer başlıklar

01/04/2020
23:32 Zirgan’a yapılan bombardıman sonucu 4 sivil yaralandı
23:16 TOKİ şantiyesinde 300 inşaat işçisi hala çalıştırılıyor
22:49 Urfa’da koronavirüs vakası 11’ yükseldi
22:37 Adana'da iki grup arasında silahlı çatışma
22:32 Mardin Barosu ve Tabip Odası’ndan koronavirüs tedbirleri
22:23 Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 900 bini geçti
21:48 Milli Eğitim Müdürü bağış makbuzu istedi: Bağış yapmayan fişleniyor mu?
21:30 Erdoğan ve Putin telefonda İdlib’i görüştü
21:11 İBB’de 90 personelin Kovid-19 testi pozitif çıktı
19:56 Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 277’ye yükseldi, en yüksek vaka İstanbul'da
19:43 Kovid-19 tedavisi gören Prof. Dr. Taşçıoğlu yaşamını yitirdi
19:35 Cenazenin taşındığı tabutu daha sonra yaktılar
19:28 SES Dersim Şubesi Sağlık Müdürlüğü ile görüştü
18:52 Erzurum ilçelerinde kar yağışı devam ediyor
18:49 Kirazlıyayla ve Barcınlı yöre halkının nöbeti sonuç verdi
18:08 Ağrı’da Cumhuriyet Caddesi bariyerlerle kapatıldı
17:27 Grup Yorum için 11 Nisan’da destek konseri verilecek
17:21 Cezaevinden çıkan Elif Kısa oğullarına kavuştu
17:10 TTB: Kamu ve özelde sağlık hizmetleri ücretsiz sunulmalıdır
17:10 İzmir Tabip Odası’nın sosyal medya hesaplarına kısıtlama
17:03 Salgına rağmen aileler neden HDP önünde bekletiliyor?
17:02 Kayyımın işten çıkardığı işçi intihar etti
17:01 Davutoğlu: Sosyal devlet yardım istemez, yardım eder
16:52 Ağrı’da 7 köy karantinaya alındı
16:51 KESK: Hükümet halkın cebine göz dikti
16:50 CHP’li belediyelerden Soylu’ya: Siyasi kârı hesaplayacak halde değiliz
16:38 New York’ta gülümsemeyi kadınlar başlattı
16:35 Erdoğan yardım eden belediyeleri hedef aldı
16:07 İstanbul’da 15 günde 15 bin 191 inşaat işçisi işten çıkarıldı
16:06 İnfaz yasasına karşı ortak metin: Birlik tam böyle zamanlar içindir
15:42 Beştaş: İnfaz paketi toplu katliama imza atmaktır
15:41 Gümüşhane'deki tutuklu duyurdu: Cezaevi karantinaya alındı
15:19 Lice’de yaralanan çocuğun hayati tehlikesi sürüyor
15:17 #VirüsGirmedenGazetecilerÇıksın kampanyası
15:11 HDP'den işten atmalara karşı kanun teklifi
14:54 TTB: Sağlık çalışanları korunsun
14:45 Köylüler ağaç kesimine karşı nöbete başladı
14:28 Bingöl’de kar yağışı
14:28 Gazeteci Kanbal'a haberi ve kaynağı soruldu
14:23 ‘KHK'li sağlık emekçileri için yasal adımlar atılsın’
14:13 TTB COVID-19 İzleme Grubu en çok sorulan soruları yanıtladı
14:05 Engelli 2 yetişkin annesi Elif Kısa tahliye edildi
13:59 ‘İşsizlik Fonu çarçur edilmeseydi bugün bize yeterdi’
13:54 Diyarbakır sular altında kaldı
13:54 Dünya basınında korona: 2'nci Dünya Savaşı sonrası en büyük sınav
13:52 30 gün sonra TIR şoförlerinin ateşi ölçülmeye başlandı
13:48 Kanser tedavisi gören belediye eşbaşkanı tahliye edilmedi
13:48 Malatya’da 3 mahalle karantina altında
13:46 Kadın cinayetleri ‘Evde kal’ınca da sürdü
13:45 Tabip Odası’ndan 11 talepli korona raporu
13:10 Kelepçeli tedaviyi reddeden hasta tutuklulara tehdit
12:57 Hekimlere yönelik baskıya tepki
12:52 Diyanete göre zekatların IBAN yoluyla toplanması caiz!
12:44 Diyarbakır’da korona şüphesiyle tedavi gören hasta sayısı artıyor
12:29 Gönüllü kampanyaya zorunlu katılım!
12:28 Rusya'dan ABD'ye maske yardımı
12:22 14 günlük karantinadan çıkan yurttaş anlattı
11:54 Yılmaz Güney için bestelenen eserin hikayesi
11:46 YÖK: Üniversite öğrencileri bahar döneminde kayıt dondurabilir
11:36 ‘Geç olmadan 70 yaşındaki annemi tahliye edin’
11:34 Bölgede sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor
11:27 KESK: Krizden kurtulmanın yolu toplumsal dayanışma
11:22 Malatya'da ortak 'tahliye' çağrısı
11:15 Tanrıkulu: Cezaevlerinde kitlesel ölümler yaşanabilir
10:55 Kılıçdaroğlu: Fatura yine garibana çıkacak
10:54 OMCT: Türkiye cezaevlerinde ayrımcılık yapılmaksızın erken tahliye verilsin
10:53 Hem evde hem üretimde kalıyorlar
10:44 Karantina altındaki Özaydın: Küçük odalarda 15-20 tutuklu kadın kalıyor
10:21 Cezaevinde vaazla koronavirüs önlemi!
10:18 Öcalan 71 yaşına giriyor
09:34 ‘Tehlikeye karşı eşit koşullar sağlansın’
09:33 Korona günlerinde internet bağımlılığına dikkat!
09:31 DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den acil önlem talepli imza kampanyası
09:30 Adana'da sahra hastanesi kurulacak
09:27 DTK Eşbaşkanı Güven: Devletin tükenişinin ilanıdır
09:25 'Yurttaşlar devlete değil, devlet yurttaşlara destek olmalı’
09:23 Tutuklu yakınlarından AKP’ye: Hani adaletiniz?
09:22 ‘İnfaz düzenlemesi muhalefeti susturma aracı olarak kullanılıyor’
09:21 Belçika'daki mülteci Iravul: Ölüm nefes kadar yakın!
09:19 Avukat Bozkurt: Devlet cezasızlık politikasını derinleştiriyor
09:19 Ambargo altındaki Mahmur Kampı'nda virüs endişesi: İmkanlar tükendi
09:18 Dr. Yerlikaya: Salgın üç ayda zirveye çıkacak
09:17 Avcı: İktidar daha fazla teşhir olmayı engellemek için kayyım atadı
09:16 ‘İnsanlar evde kalmayı bir fırsata çevirebilir’
09:14 Ordu Cezaevi’nde '3 gün su verilmedi' iddiası
09:13 Aydın Tabip Odası Başkanı: Salgın böyle ilerlerse sağlık sistemi çöker
09:12 ÇHD İkinci Başkanı: Önlemler yetersiz, hapishaneleri boşaltın
09:11 Cezaevinde virüs tedirginliği!
09:11 85 yaşındaki hasta tutuklunun tahliye talebine ret: Kaçma şüphesi var
09:10 ‘Salgınla mücadele için ranttan vazgeçilmeli’
09:05 Maske ve eldivensiz çalıştırılan işçiler: Artık haftalık izinlerimiz de yok
09:03 01 NİSAN 2020 GÜNDEMİ
00:05 Libya Ulusal Ordusu: Bir grup Türk askeri öldürüldü
31/03/2020
23:02 Soylu: Koronavirüs testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var
22:55 Başsavcılık Van M Tipi’ndeki isyana ilişkin açıklama yaptı
22:32 Kocaeli’de iş cinayeti
22:02 Suriye’ye hava saldırısı
21:42 Mardin’de bir kişi öldü, 14 kişi karantinada
21:36 Sason'da koronavirüs karantinası
21:02 Siyasi tutuklular için seslendiler: İnfazda eşitlik yaşatır