HDP il ve ilçe seçim bürolarına hız verdi

img
HABER MERKEZİ – HDP il ve ilçelerde açtığı seçim bürolarına hız verdi. Malatya'da büro açılışlarına katılan Milletvekili Müslüm Doğan, "Tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açtık. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya geldik" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Haziran seçimlerine hazırlık kapsamında il ve ilçelerde büro açılışlarına hız verdi. Malatya'nın Arguvan ve Yazıhan ilçelerinde açılan bürolara katılan İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, demokrasinin yeniden tahsisi için halklar ve inançlarla bir araya geldiklerini söyledi. Büro açılışlarına halkın yoğun ilgisi dikkat çekti. 
 
Başta Arguvanlı esnaf ve yurttaşlar ile çarşı merkezinde bir araya gelen Doğan,  Alevi bir yurttaş ve PSAKD eski genel başkanı olarak Arguvan’a ziyaret etmenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Açılışta toplanan yurttaşlara, "Dersim kadar önemliydi, Arguvan ne ise Dersim öyle" diyen Doğan, "Böyle bir coğrafyayı ziyaret etmekten büyük onur duydum. Bu ağır koşulları hep birlikte yeneceğiz, bertaraf edeceğiz ama çok ciddi bir süreçte olduğumuzu, ağır koşulların bize neye mal olabileceğinin de bilincinde olmamız gerek. Yıllarca Aleviler, Kürtler bu ülkede yok sayılanların hepsi, bir kimlik mücadelesi verdi. Osmanlının o feodal devletçiliğine karşı, Cumhuriyet bizlere yeni bir rejim olarak sunuldu. Her şeyin çözüleceği söylendi. 1919 tarihinde, Samsun'a çıkılmadan önce Hacı Bektaş-ı Veli’ye o zaman ki cumhuriyetin kadroları gittiler dediler ki, ‘biz Osmanlıyı yıkacağız, bir cumhuriyet fikriyatını ilk size açıklıyoruz. Siz Aleviler büyük bir özürlüğe kavuşacaksınız' dediler" hatırlatmasında bulundu. 
 
Cumhuriyetin kurucularından Mustafa Kemal'in "Bu vatan Kürtlerin ve Türklerin ortak vatanıdır. Aleviler içinde öyle diyordu" dediğini belirten Doğan, şöyle devam etti: "Cumhuriyet ilan edildikten sonra çok ağır şartlarla karşılaştılar. Kanunlar çıkartıldı, alimler yok sayıldı, yasalar çıkartıldı. Biz onları tarihe bırakacağız ama tarih bilincimizi sürekli gündemde tutmak şartıyla. Bunlar geride kalmış olabilir, biz bir yüzleşmenin peşindeyiz. Madem burası bizim ortak vatanımız tüm halklarla, tüm inançlarla birlikte yaşamak zorundayız. Başka hiçbir vatanımız yoktur bizim.” 
 
Gelinen süreçte AKP'nin Cumhuriyetin kazanımlarını da yok ettiğini, halkların, inançların direnişi sonucu kazanılan tüm değerleri askıya aldığını, Kürtlerin, Alevilerin Ermenilerin, Çerkeslerin adına dahi tahammül edemediğini vurgulayan Doğan,  şunları dile getirdi: "Tek bir sistem kurmak istiyorlar. Türk İslam sentezi ama aslında İslam ile hiçbir ilgisi yok bunların. Bunlar dini iktidar aracı olarak kullanıyorlar. İnançlı ve dindar yurttaşlarımızı kendi iktidarlarına alet etmek istiyorlar. Halkları ve inançları birbirlerine düşürmek istiyorlar. Bu ülkede artık bir şeye dur dememiz gerekiyor. Biz burayı ortak vatan görüyoruz ve bu ortak vatanda eşit yurttaşlık istiyoruz. Alevi’si, Kürdü, Sünni’si inancını yaşayabilmeli ve kimliğini söyleyebilmeli. Ama bugünkü iktidar, Alevileri, Kürtleri asimile etmeye devam ediyor. Bakın daha dün bir Kürt bayramıydı. Ama Kürtler anadilinde eğitim göremiyor. İngilizce, Almanca, Fransızcayı öğretiyorsun da Kürtçeyi neden öğretmiyorsun? Kürtçenin sizlere ne zararı var. Cem evlerini kapatıyor ve Cem evlerine cümbüş evi diyorsunuz. Aleviler bu ülkenin Yurttaşı değil mi? AKP’nin kurduğu karanlık sistem son noktaya geldi. Hayatımız, özgürlüğümüz, geleceğimiz iki dudak arasında. Biz bunu kabul edemeyiz. Yargı mensuplarının ceketlerinde düğme olmaz, ama yargı mensupları önlerinde düğme iliklemeye çalışıyor böyle bir şey olamaz. Yargı, Hukuk askıya alınmış durumda.”
 
Açılıştan sonra Arguvan belediyesini ziyaret eden Doğan, Yazıhan ilçesine geçti. Buradaki seçim bürosu açılışında konuşan Doğan, şunları söyledi: “Biraz önce Arguvan’daydık ve gerçekten çok büyük bir ilgi vardı. Bu süreci insanlarımız iyi okumuş, iyi kavramışlar. Çok ağır koşullardan geçildiğini hepimiz biliyoruz. Devletin bu şiddeti ve politikasına karşı, tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açmış bulunuyoruz. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya gelmiş bulunmaktayız. HDP iki ittifakın arasında kaldı, iki ittifaka rağmen HDP çok önemli bir yük üslendi ve Halkların inançlarının, ezilenlerin, yoksulların en önemli partisi durumuna geldi.” 
 
Daha sonra seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışlara HDP Malatya aday adayları ve il yönetimi de katıldı.
 
MERSİN
 
HDP Mersin İl Örgütü, Antep milletvekili Mahmut Toğrul'un katılımıyla Akdeniz ilçesine bağlı Silifke Caddesi üzerinde bulunan Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti.
 
Coşkulu bir kitle tarafından karşılanan HDP'liler, "Hırsıza değil, umuda oy verin" diyerek halkı sandıkları korumaya çağırdı. Esnaf ziyaretinden sonra Toğrul ve beraberindekiler Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Binasını, 78'liler Girişimi ve Halkevleri'ni ziyaret edip, seçimlere ilişkin fikir alışverişinde bulundular.
 
'AMAÇLARI HDP'Yİ BARAJ ALTİNDA BİRAKMAK'
 
Burada konuşan HDP'li Toğrul, yaklaşan seçimde muhalif partilerin ve sivil toplum örgütlerinin tutunacağı tavrı ve de seçimde görevlerinin ne olması gerektiğini ifade etti. Seçimde tek alternatifin ve kurtuluşun HDP olduğunun altını çizen Toğrul, "Bu kötü gidişata dur demek, ekonomik krizin üstesinden gelmek için, savaşın son bulması için HDP'nin seçimde güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor. Unutmayalım eğer bir takım hileler ile HDP seçim sandığında baraj altında bırakılırsa bunun sebebi tüm muhaliflerdir. Bugün HDP'ye sahip çıkılması gerekiyor. HDP baraj altında kalırsa Erdoğan başkan olacak. Erdoğan başkan olursa yaşananlar katmerleşecek. Bundan dolayı herkesin HDP'nin etrafında kenetlenmesi ve tek kurtuluşun HDP olduğunu unutmaması gerekir" dedi.  
 
HATAY 
 
HDP Hatay İl Örgütü ise, Şırnak milletvekili Leyla Birlik'in katılımıyla seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 3 gündür Hatay'da halkla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen Birlik, ülkenin kurtuluşunun tek sol ittifak olan HDP olduğunu dile getirdi. HDP'li Birlik bugün Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Derneği, Atayurt Gazete, HRT ve Akdeniz TV'lerini ziyaret etti. Yapılan sohbetlerde, "Selahattin Demirtaş eşit bir seçim için içerde olmaması gerekiyor. Ondan dolayı serbest bırakılmalıdır" denildi.
 

Diğer başlıklar

14:23 Diyarbakır mitingine çağrı: Cezaevlerinde yükselen çığlığa ses olalım
14:22 Diyarbakır’da kar yağışı
14:21 Polisin HDP’li genci şehir dışına çıkarıp işkence ettiği iddiası
14:12 Bahçeli’den AKP’ye 'Güvenli Bölge' uyarısı
14:11 Gazeteci Karakaş ve 9 kişi için ceza istendi
14:03 Asrın Hukuk Bürosu: Görüşme mutlak tecridin kalktığı anlamına gelmez
14:02 Şırnak'ta boşaltılmış karakolda 205 ‘yabancı’ seçmen
14:00 ‘Doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalı’
13:45 Aladağ yurt faciasında: 'Belediye deliler karartıyor’
13:38 HRW: OHAL bitti ama baskılar bitmedi
13:37 DTK eski Divan Üyesi Bazancir tahliye edildi
13:15 Hollandalı gazeteci Türkiye’den sınır dışı edildi
13:10 Aydınlar Meclis'te HDP Grubunu ziyaret etti
13:05 HDP Efrin zeytinlerini Meclis’e taşıdı
12:57 Hasankeyf'te seçmen kayıtları silindi iddiası
12:55 Kayyum, Antik Kent Dara'nın kapısına kilit vurdu
12:50 HDP çalışanı sınır dışı edildi
12:26 Seçmen kayıtları bugün askıdan indirilecek
12:20 Gazeteci Ziya Ataman yine tahliye edilmedi
12:19 GBT’lerine bakılan 2 kişi gözaltına alındı
12:19 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 782’nci başvuru
11:59 Tecride Karşı Özgürlük İnisiyatifi: Yarın çok geç olabilir
11:52 HDP'nin Karaçoban aday adayı tutuklandı
11:52 HDP, boş binada 76 askeri personelin seçmen gösterilmesini sordu
11:39 Tanrıkulu cezaevlerindeki ‘A Takımı’nı Meclis’e taşıdı
11:38 Angela Davis: Öcalan’ın tecridi konusunda Güven’in sunduğu liderliğini takip etmeliyiz
11:37 Emekli aylıkları ile ilgili kanun teklifi kabul edildi
10:54 Özgür Gündem davasında tahliye çıkmadı
10:35 Bağlar’da 2 kardeş gözaltına alındı
09:54 AKP’li belediye borcuna karşılık camiyi gözden çıkardı
09:44 Hakkari ve ilçelerinde görevli askerlerin oyları merkeze taşındı
09:09 Farisoğulları: Tecrit kaldırılmadı devletin sabıkası var
09:08 AKP’de Diyarbakır ilçelerinde aday belirleme krizi!
09:07 AİHM, Baydemir davasında Türkiye'yi mahkum etti
09:06 HDP'nin Cizre adayları: Belediye evlerinde sorunlar halkla çözülecek
09:00 17 OCAK 2019 GÜNDEMİ
08:59 ABD ordusundan saldırı açıklaması: 4 vatandaşımız yaşamını yitirdi
08:49 YSK oy sayımında değişikliğe gitti
08:46 Minbic Askeri Meclisi: Halkımızı ve dünyayı karanlık güçlerden koruyacağız
16/01/2019
23:08 HDP’nin Diyarbakır mitingine izin çıktı
22:33 Erciş'te 13 kişi tutuklandı
21:49 Ankara'da yangın: 5 işçi hayatını kaybetti
21:31 Pence: Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız
20:57 Siirt’te bu kez inşaatta 441 seçmen ortaya çıktı!
20:14 Erdoğan’dan Minbic açıklaması
19:55 QSD'den 'güvenli bölge' için şart: Uluslararası güvence
19:45 Seçmen sayısı mahalle nüfusundan fazla
19:31 Eğitimdeki ayrıştırıcı politikalara dikkat çektiler
19:24 Şırnak'ta 3 tutuklu süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı
19:16 Gazeteci Çapan, para cezası olduğu için tahliye edilmedi