HDP il ve ilçe seçim bürolarına hız verdi

img
HABER MERKEZİ – HDP il ve ilçelerde açtığı seçim bürolarına hız verdi. Malatya'da büro açılışlarına katılan Milletvekili Müslüm Doğan, "Tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açtık. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya geldik" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Haziran seçimlerine hazırlık kapsamında il ve ilçelerde büro açılışlarına hız verdi. Malatya'nın Arguvan ve Yazıhan ilçelerinde açılan bürolara katılan İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, demokrasinin yeniden tahsisi için halklar ve inançlarla bir araya geldiklerini söyledi. Büro açılışlarına halkın yoğun ilgisi dikkat çekti. 
 
Başta Arguvanlı esnaf ve yurttaşlar ile çarşı merkezinde bir araya gelen Doğan,  Alevi bir yurttaş ve PSAKD eski genel başkanı olarak Arguvan’a ziyaret etmenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Açılışta toplanan yurttaşlara, "Dersim kadar önemliydi, Arguvan ne ise Dersim öyle" diyen Doğan, "Böyle bir coğrafyayı ziyaret etmekten büyük onur duydum. Bu ağır koşulları hep birlikte yeneceğiz, bertaraf edeceğiz ama çok ciddi bir süreçte olduğumuzu, ağır koşulların bize neye mal olabileceğinin de bilincinde olmamız gerek. Yıllarca Aleviler, Kürtler bu ülkede yok sayılanların hepsi, bir kimlik mücadelesi verdi. Osmanlının o feodal devletçiliğine karşı, Cumhuriyet bizlere yeni bir rejim olarak sunuldu. Her şeyin çözüleceği söylendi. 1919 tarihinde, Samsun'a çıkılmadan önce Hacı Bektaş-ı Veli’ye o zaman ki cumhuriyetin kadroları gittiler dediler ki, ‘biz Osmanlıyı yıkacağız, bir cumhuriyet fikriyatını ilk size açıklıyoruz. Siz Aleviler büyük bir özürlüğe kavuşacaksınız' dediler" hatırlatmasında bulundu. 
 
Cumhuriyetin kurucularından Mustafa Kemal'in "Bu vatan Kürtlerin ve Türklerin ortak vatanıdır. Aleviler içinde öyle diyordu" dediğini belirten Doğan, şöyle devam etti: "Cumhuriyet ilan edildikten sonra çok ağır şartlarla karşılaştılar. Kanunlar çıkartıldı, alimler yok sayıldı, yasalar çıkartıldı. Biz onları tarihe bırakacağız ama tarih bilincimizi sürekli gündemde tutmak şartıyla. Bunlar geride kalmış olabilir, biz bir yüzleşmenin peşindeyiz. Madem burası bizim ortak vatanımız tüm halklarla, tüm inançlarla birlikte yaşamak zorundayız. Başka hiçbir vatanımız yoktur bizim.” 
 
Gelinen süreçte AKP'nin Cumhuriyetin kazanımlarını da yok ettiğini, halkların, inançların direnişi sonucu kazanılan tüm değerleri askıya aldığını, Kürtlerin, Alevilerin Ermenilerin, Çerkeslerin adına dahi tahammül edemediğini vurgulayan Doğan,  şunları dile getirdi: "Tek bir sistem kurmak istiyorlar. Türk İslam sentezi ama aslında İslam ile hiçbir ilgisi yok bunların. Bunlar dini iktidar aracı olarak kullanıyorlar. İnançlı ve dindar yurttaşlarımızı kendi iktidarlarına alet etmek istiyorlar. Halkları ve inançları birbirlerine düşürmek istiyorlar. Bu ülkede artık bir şeye dur dememiz gerekiyor. Biz burayı ortak vatan görüyoruz ve bu ortak vatanda eşit yurttaşlık istiyoruz. Alevi’si, Kürdü, Sünni’si inancını yaşayabilmeli ve kimliğini söyleyebilmeli. Ama bugünkü iktidar, Alevileri, Kürtleri asimile etmeye devam ediyor. Bakın daha dün bir Kürt bayramıydı. Ama Kürtler anadilinde eğitim göremiyor. İngilizce, Almanca, Fransızcayı öğretiyorsun da Kürtçeyi neden öğretmiyorsun? Kürtçenin sizlere ne zararı var. Cem evlerini kapatıyor ve Cem evlerine cümbüş evi diyorsunuz. Aleviler bu ülkenin Yurttaşı değil mi? AKP’nin kurduğu karanlık sistem son noktaya geldi. Hayatımız, özgürlüğümüz, geleceğimiz iki dudak arasında. Biz bunu kabul edemeyiz. Yargı mensuplarının ceketlerinde düğme olmaz, ama yargı mensupları önlerinde düğme iliklemeye çalışıyor böyle bir şey olamaz. Yargı, Hukuk askıya alınmış durumda.”
 
Açılıştan sonra Arguvan belediyesini ziyaret eden Doğan, Yazıhan ilçesine geçti. Buradaki seçim bürosu açılışında konuşan Doğan, şunları söyledi: “Biraz önce Arguvan’daydık ve gerçekten çok büyük bir ilgi vardı. Bu süreci insanlarımız iyi okumuş, iyi kavramışlar. Çok ağır koşullardan geçildiğini hepimiz biliyoruz. Devletin bu şiddeti ve politikasına karşı, tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açmış bulunuyoruz. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya gelmiş bulunmaktayız. HDP iki ittifakın arasında kaldı, iki ittifaka rağmen HDP çok önemli bir yük üslendi ve Halkların inançlarının, ezilenlerin, yoksulların en önemli partisi durumuna geldi.” 
 
Daha sonra seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışlara HDP Malatya aday adayları ve il yönetimi de katıldı.
 
MERSİN
 
HDP Mersin İl Örgütü, Antep milletvekili Mahmut Toğrul'un katılımıyla Akdeniz ilçesine bağlı Silifke Caddesi üzerinde bulunan Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti.
 
Coşkulu bir kitle tarafından karşılanan HDP'liler, "Hırsıza değil, umuda oy verin" diyerek halkı sandıkları korumaya çağırdı. Esnaf ziyaretinden sonra Toğrul ve beraberindekiler Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Binasını, 78'liler Girişimi ve Halkevleri'ni ziyaret edip, seçimlere ilişkin fikir alışverişinde bulundular.
 
'AMAÇLARI HDP'Yİ BARAJ ALTİNDA BİRAKMAK'
 
Burada konuşan HDP'li Toğrul, yaklaşan seçimde muhalif partilerin ve sivil toplum örgütlerinin tutunacağı tavrı ve de seçimde görevlerinin ne olması gerektiğini ifade etti. Seçimde tek alternatifin ve kurtuluşun HDP olduğunun altını çizen Toğrul, "Bu kötü gidişata dur demek, ekonomik krizin üstesinden gelmek için, savaşın son bulması için HDP'nin seçimde güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor. Unutmayalım eğer bir takım hileler ile HDP seçim sandığında baraj altında bırakılırsa bunun sebebi tüm muhaliflerdir. Bugün HDP'ye sahip çıkılması gerekiyor. HDP baraj altında kalırsa Erdoğan başkan olacak. Erdoğan başkan olursa yaşananlar katmerleşecek. Bundan dolayı herkesin HDP'nin etrafında kenetlenmesi ve tek kurtuluşun HDP olduğunu unutmaması gerekir" dedi.  
 
HATAY 
 
HDP Hatay İl Örgütü ise, Şırnak milletvekili Leyla Birlik'in katılımıyla seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 3 gündür Hatay'da halkla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen Birlik, ülkenin kurtuluşunun tek sol ittifak olan HDP olduğunu dile getirdi. HDP'li Birlik bugün Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Derneği, Atayurt Gazete, HRT ve Akdeniz TV'lerini ziyaret etti. Yapılan sohbetlerde, "Selahattin Demirtaş eşit bir seçim için içerde olmaması gerekiyor. Ondan dolayı serbest bırakılmalıdır" denildi.
 

Diğer başlıklar

18:41 Viranşehir'de binler seçim bürosu açtı
18:05 HDP'nin anons aracına Cizrelilerden yoğun ilgi
17:36 Erdoğan: Kurla bizi vuramazsınız
16:43 Çukurova adayları coşkuyla karşılandı
16:15 Buldan: 7 Haziran’da başardık, şimdi sıra 24 Haziran’da
16:04 Amed Çocuk Festivali başladı
16:03 Kılıçdaroğlu: 17’nci yüzyılın kavramlarıyla 21’inci yüzyılın sorunları çözülemez
16:03 Akşener: Lüks arabalardan indireceğim onları
15:33 Suriye Kadın Meclisi: Efrin’de en az 119 kadın kaçırıldı
14:50 SP'den Kürt sorununa ilişkin çözüm vurgusu: İnsanlar eşit doğar
14:47 Adana’da erbane atölyesi düzenlendi
14:26 Temelli: 80 değil 180 vekille Meclis’e gireceğiz
14:15 İnce’den Erdoğan’a: Cahil, çünkü matematik bilmiyor
13:43 Ayvalık’ta balıkçı teknesi battı, kayıp 4 kişi aranıyor
11:47 Malatya: 7 Haziran'dan daha fazla geliyoruz
11:06 ABF’nin yeni başkanı Hüseyin Güzelgün oldu
11:06 Urfa'da AKP için çanlar çalıyor
09:27 Batman kararını verdi: Beş beş beş
09:26 Dolara değil mazota bak
09:25 'Sen köprü vaat ediyorsun HDP özgürlük'
09:25 Basın dünyasında ‘Yeni Yaşam’ın adımını atıyoruz
09:22 ‘Esnafın zor durumu seçimlere yansıyacak’
09:20 'Savaş, kriz ve seçim psikolojik çöküntüye neden oluyor'
09:16 Önlü: Biz kaybedersek tüm Türkiye kaybeder
09:13 Cumartesi Annesi Taşkaya: 25 yıldır haber bekliyorum
09:11 HDP’nin İstanbul adayları farklılıklarıyla bir arada
09:10 Baba Palandöken: Bir Helin daha ölmesin diye oyum HDP’ye
09:08 Eğitimciler: AKP’nin performans notunu sandıkta vereceğiz
09:07 'Et ve tırnak olan Azeri ve Kürt halkı sandıkta yanıt verecek'
09:05 Evi yakıldı göçe zorlandı bugün aday olarak döndü
09:04 HDP’nin en genç adayı: Gençlerin geleceği için HDP önemli
09:02 Kemalbay: HDP yeni bir yaşam seçeneğidir
09:00 27 MAYIS 2018 GÜNDEMİ
08:41 HDP seçim çalışmalarını gece de sürdürdü
26/05/2018
23:59 HDP’nin Diyarbakır adayları 17 ilçede halkla bir araya geldi
23:59 Cizre’de yüzlerce kişi 'Selo başkan' sloganları ile yürüyüş düzenledi
21:47 TJA yeryüzü sofrasında kadınlara bir araya geldi
21:41 Temelli'den Erdoğan'a: Ülkenin itibarını yerlere düşürdünüz
21:23 HDP gençliğinden şölen: Genç başladık genç başaracağız
21:06 Efrin ve Şehbalılar: Saldırılarla halkın iradesi kırılamaz
20:29 SP'den saldırı açıklaması: Üyelerimizin telefonları gasp edildi
19:54 Doktor ağır hasta tutukluyu 2 metreden ‘muayene’ etti!
19:38 AKP'nin Ağrı ve Diyarbakır’daki aday tanıtımında kavga
18:53 HDP Van’da 24 Haziran’ın provasını yaptı
18:19 HDP’nin seçim çalışmaları sürüyor: 'Sarayda panik var'
17:59 Yeni havalimanında yurt dışına çıkacak herkesten 20 Euro alınacak
16:52 Otelde iş cinayeti
16:30 Temelli’den Alevilere: Gelin hakkımızı birlikte arayalım
15:52 HDP Kocaeli adaylarını tanıttı
15:37 Keskin: Muhalefet hak ihlallerine 24 Haziran’da güçlü cevap vermeli