HDP il ve ilçe seçim bürolarına hız verdi

img
HABER MERKEZİ – HDP il ve ilçelerde açtığı seçim bürolarına hız verdi. Malatya'da büro açılışlarına katılan Milletvekili Müslüm Doğan, "Tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açtık. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya geldik" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Haziran seçimlerine hazırlık kapsamında il ve ilçelerde büro açılışlarına hız verdi. Malatya'nın Arguvan ve Yazıhan ilçelerinde açılan bürolara katılan İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, demokrasinin yeniden tahsisi için halklar ve inançlarla bir araya geldiklerini söyledi. Büro açılışlarına halkın yoğun ilgisi dikkat çekti. 
 
Başta Arguvanlı esnaf ve yurttaşlar ile çarşı merkezinde bir araya gelen Doğan,  Alevi bir yurttaş ve PSAKD eski genel başkanı olarak Arguvan’a ziyaret etmenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Açılışta toplanan yurttaşlara, "Dersim kadar önemliydi, Arguvan ne ise Dersim öyle" diyen Doğan, "Böyle bir coğrafyayı ziyaret etmekten büyük onur duydum. Bu ağır koşulları hep birlikte yeneceğiz, bertaraf edeceğiz ama çok ciddi bir süreçte olduğumuzu, ağır koşulların bize neye mal olabileceğinin de bilincinde olmamız gerek. Yıllarca Aleviler, Kürtler bu ülkede yok sayılanların hepsi, bir kimlik mücadelesi verdi. Osmanlının o feodal devletçiliğine karşı, Cumhuriyet bizlere yeni bir rejim olarak sunuldu. Her şeyin çözüleceği söylendi. 1919 tarihinde, Samsun'a çıkılmadan önce Hacı Bektaş-ı Veli’ye o zaman ki cumhuriyetin kadroları gittiler dediler ki, ‘biz Osmanlıyı yıkacağız, bir cumhuriyet fikriyatını ilk size açıklıyoruz. Siz Aleviler büyük bir özürlüğe kavuşacaksınız' dediler" hatırlatmasında bulundu. 
 
Cumhuriyetin kurucularından Mustafa Kemal'in "Bu vatan Kürtlerin ve Türklerin ortak vatanıdır. Aleviler içinde öyle diyordu" dediğini belirten Doğan, şöyle devam etti: "Cumhuriyet ilan edildikten sonra çok ağır şartlarla karşılaştılar. Kanunlar çıkartıldı, alimler yok sayıldı, yasalar çıkartıldı. Biz onları tarihe bırakacağız ama tarih bilincimizi sürekli gündemde tutmak şartıyla. Bunlar geride kalmış olabilir, biz bir yüzleşmenin peşindeyiz. Madem burası bizim ortak vatanımız tüm halklarla, tüm inançlarla birlikte yaşamak zorundayız. Başka hiçbir vatanımız yoktur bizim.” 
 
Gelinen süreçte AKP'nin Cumhuriyetin kazanımlarını da yok ettiğini, halkların, inançların direnişi sonucu kazanılan tüm değerleri askıya aldığını, Kürtlerin, Alevilerin Ermenilerin, Çerkeslerin adına dahi tahammül edemediğini vurgulayan Doğan,  şunları dile getirdi: "Tek bir sistem kurmak istiyorlar. Türk İslam sentezi ama aslında İslam ile hiçbir ilgisi yok bunların. Bunlar dini iktidar aracı olarak kullanıyorlar. İnançlı ve dindar yurttaşlarımızı kendi iktidarlarına alet etmek istiyorlar. Halkları ve inançları birbirlerine düşürmek istiyorlar. Bu ülkede artık bir şeye dur dememiz gerekiyor. Biz burayı ortak vatan görüyoruz ve bu ortak vatanda eşit yurttaşlık istiyoruz. Alevi’si, Kürdü, Sünni’si inancını yaşayabilmeli ve kimliğini söyleyebilmeli. Ama bugünkü iktidar, Alevileri, Kürtleri asimile etmeye devam ediyor. Bakın daha dün bir Kürt bayramıydı. Ama Kürtler anadilinde eğitim göremiyor. İngilizce, Almanca, Fransızcayı öğretiyorsun da Kürtçeyi neden öğretmiyorsun? Kürtçenin sizlere ne zararı var. Cem evlerini kapatıyor ve Cem evlerine cümbüş evi diyorsunuz. Aleviler bu ülkenin Yurttaşı değil mi? AKP’nin kurduğu karanlık sistem son noktaya geldi. Hayatımız, özgürlüğümüz, geleceğimiz iki dudak arasında. Biz bunu kabul edemeyiz. Yargı mensuplarının ceketlerinde düğme olmaz, ama yargı mensupları önlerinde düğme iliklemeye çalışıyor böyle bir şey olamaz. Yargı, Hukuk askıya alınmış durumda.”
 
Açılıştan sonra Arguvan belediyesini ziyaret eden Doğan, Yazıhan ilçesine geçti. Buradaki seçim bürosu açılışında konuşan Doğan, şunları söyledi: “Biraz önce Arguvan’daydık ve gerçekten çok büyük bir ilgi vardı. Bu süreci insanlarımız iyi okumuş, iyi kavramışlar. Çok ağır koşullardan geçildiğini hepimiz biliyoruz. Devletin bu şiddeti ve politikasına karşı, tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açmış bulunuyoruz. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya gelmiş bulunmaktayız. HDP iki ittifakın arasında kaldı, iki ittifaka rağmen HDP çok önemli bir yük üslendi ve Halkların inançlarının, ezilenlerin, yoksulların en önemli partisi durumuna geldi.” 
 
Daha sonra seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışlara HDP Malatya aday adayları ve il yönetimi de katıldı.
 
MERSİN
 
HDP Mersin İl Örgütü, Antep milletvekili Mahmut Toğrul'un katılımıyla Akdeniz ilçesine bağlı Silifke Caddesi üzerinde bulunan Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti.
 
Coşkulu bir kitle tarafından karşılanan HDP'liler, "Hırsıza değil, umuda oy verin" diyerek halkı sandıkları korumaya çağırdı. Esnaf ziyaretinden sonra Toğrul ve beraberindekiler Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Binasını, 78'liler Girişimi ve Halkevleri'ni ziyaret edip, seçimlere ilişkin fikir alışverişinde bulundular.
 
'AMAÇLARI HDP'Yİ BARAJ ALTİNDA BİRAKMAK'
 
Burada konuşan HDP'li Toğrul, yaklaşan seçimde muhalif partilerin ve sivil toplum örgütlerinin tutunacağı tavrı ve de seçimde görevlerinin ne olması gerektiğini ifade etti. Seçimde tek alternatifin ve kurtuluşun HDP olduğunun altını çizen Toğrul, "Bu kötü gidişata dur demek, ekonomik krizin üstesinden gelmek için, savaşın son bulması için HDP'nin seçimde güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor. Unutmayalım eğer bir takım hileler ile HDP seçim sandığında baraj altında bırakılırsa bunun sebebi tüm muhaliflerdir. Bugün HDP'ye sahip çıkılması gerekiyor. HDP baraj altında kalırsa Erdoğan başkan olacak. Erdoğan başkan olursa yaşananlar katmerleşecek. Bundan dolayı herkesin HDP'nin etrafında kenetlenmesi ve tek kurtuluşun HDP olduğunu unutmaması gerekir" dedi.  
 
HATAY 
 
HDP Hatay İl Örgütü ise, Şırnak milletvekili Leyla Birlik'in katılımıyla seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 3 gündür Hatay'da halkla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen Birlik, ülkenin kurtuluşunun tek sol ittifak olan HDP olduğunu dile getirdi. HDP'li Birlik bugün Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Derneği, Atayurt Gazete, HRT ve Akdeniz TV'lerini ziyaret etti. Yapılan sohbetlerde, "Selahattin Demirtaş eşit bir seçim için içerde olmaması gerekiyor. Ondan dolayı serbest bırakılmalıdır" denildi.
 

Diğer başlıklar

16:54 Avustralya yolcusu 3 kişi havaalanında gözaltına alındı
16:37 HDP: Şüpheli asker ölümleri araştırılsın
16:36 HDP Gençlik Meclisi bölge konferanslarının sonuç bildirgesini yayınladı
16:20 İGA CEO’sunun itirafına rağmen işçiler neden hala tutuklu?
15:57 HDP'li Erbaş ve Oba tahliye edildi
15:33 ‘KESK’in hedef gösterilmesi kabul edilemez’
15:32 İzmir’de 13 gözaltı
15:28 Bekir Kaya’nın duruşmasına katılan Temelli: Hukuk yok iktidarın intikamcı saldırısı var
14:14 Gözaltına alınan Halkevleri şube başkanları serbest bırakıldı
13:49 Nusaybin Davası 4'üncü gününde: Emniyet ve yargı delil karartıyor
13:34 Asliye Ceza Hakimi de ‘özel düzenleme’ye sarıldı
13:28 Adalet Nöbeti'nde 75'inci hafta: Adalet kolay kazanılmıyor
13:27 CHP'li Kaya: Muhtarların görevden alınması adaletsizliktir
12:40 Hatun Tuğluk davası ertelendi: Sanıklar duruşmada selfie çekti
12:15 Albayrak: TL dolar karşısında yüzde 21 değer kazandı
11:50 HDP Genel Merkez çalışanı kaçırılmak istendi
11:49 Osman Kavala’nın serbest bırakılması istendi
11:25 Kurtlar 50 koyunu öldürdü
11:24 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 756’ncı kez başvurdu
11:20 'Kadın şiddete ve boşanmamaya mahkum ediliyor'
11:19 Nusaybin ‘işkence’ davasında nezarethane görüntüleri silinmiş!
11:09 Havalimanı işçilerinden 6’sı tahliye edildi
11:08 ‘Rakka sokaklarında umudun sesi yankılanıyor’
10:42 Kamyonet kazasında yaralı kurtulan mülteci kadın: Eşim ve 2 çocuğumdan haber alamıyorum
10:41 Gül'den Kaşıkçı açıklaması: Suudi makamlar geç kaldı
10:37 Özsökmenler: Muhtarlar ajanlaştırılmak isteniyor
10:34 Avukat Özdoğan: Gizli tanık döneme ve duruma göre kullanılan bir araç
10:13 Tutuklanan gazeteci Evren: Önce gazeteciler susturulmak isteniyor
09:58 Kadın vekiller Güven için Hakkari’de
09:30 Mızraklı: Kimse HDP’nin toplumsallığıyla rekabet edemez
09:25 Bütçe tasarısı Meclis’e sunuldu
09:17 İntiharları değerlendiren Gürsel: Yalnızlaşma duyguları artabilir ancak kolektif çıkış mümkün
09:17 Mardinli muhtarlar: Atama ile değil seçimle geldik
09:14 ‘Yerel seçim halklar ile kayyumların hesaplaşma tarihi olacak’
09:12 Antep’i uyuşturucu çeteleri sardı: Mahalleliler göç ediyor
09:11 Borçsuz belediye 20 milyon borçlandırıldı
09:10 Dışarı çıkıp içeri giremeyen kitaplar!
09:09 Kimsesiz mezarlıklarında ve morglarda 707 cenaze bulunuyor
09:07 İktisatçı Önder: Sermaye ile politikacı karşılıklı oynuyor, arada halk eziliyor
09:06 HDP'li vekil adayı Atik'e tehdit!
09:05 Köylüler 8 gün süren yasağı anlattı
09:03 Görevden alınan muhtarlar: Halk hesabını sandıkta sorar
09:01 Hakkarililer: Yeniden kayyum atarız sözleri siyasi şantajdır
09:00 18 EKİM 2018 GÜNDEMİ
17/10/2018
23:52 Fotoğraf sanatçısı Ara Güler hayatını kaybetti
22:19 Tutuklanan havalimanı işçilerinden 3'ü tahliye edildi
20:03 Kati Piri’den hükümete reform çağrısı: Reformlar Türkiye yurttaşlarının yararına
19:53 Temelli, Güroymak ve Tatvan’da esnafı ziyaret etti
19:46 Kamu emekçileri: Gelirimiz her geçen gün eriyor
19:39 ‘Mülteci ölümlerini durdurun’