HDP il ve ilçe seçim bürolarına hız verdi

img
HABER MERKEZİ – HDP il ve ilçelerde açtığı seçim bürolarına hız verdi. Malatya'da büro açılışlarına katılan Milletvekili Müslüm Doğan, "Tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açtık. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya geldik" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Haziran seçimlerine hazırlık kapsamında il ve ilçelerde büro açılışlarına hız verdi. Malatya'nın Arguvan ve Yazıhan ilçelerinde açılan bürolara katılan İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, demokrasinin yeniden tahsisi için halklar ve inançlarla bir araya geldiklerini söyledi. Büro açılışlarına halkın yoğun ilgisi dikkat çekti. 
 
Başta Arguvanlı esnaf ve yurttaşlar ile çarşı merkezinde bir araya gelen Doğan,  Alevi bir yurttaş ve PSAKD eski genel başkanı olarak Arguvan’a ziyaret etmenin kendisi için çok önemli olduğunu söyledi. Açılışta toplanan yurttaşlara, "Dersim kadar önemliydi, Arguvan ne ise Dersim öyle" diyen Doğan, "Böyle bir coğrafyayı ziyaret etmekten büyük onur duydum. Bu ağır koşulları hep birlikte yeneceğiz, bertaraf edeceğiz ama çok ciddi bir süreçte olduğumuzu, ağır koşulların bize neye mal olabileceğinin de bilincinde olmamız gerek. Yıllarca Aleviler, Kürtler bu ülkede yok sayılanların hepsi, bir kimlik mücadelesi verdi. Osmanlının o feodal devletçiliğine karşı, Cumhuriyet bizlere yeni bir rejim olarak sunuldu. Her şeyin çözüleceği söylendi. 1919 tarihinde, Samsun'a çıkılmadan önce Hacı Bektaş-ı Veli’ye o zaman ki cumhuriyetin kadroları gittiler dediler ki, ‘biz Osmanlıyı yıkacağız, bir cumhuriyet fikriyatını ilk size açıklıyoruz. Siz Aleviler büyük bir özürlüğe kavuşacaksınız' dediler" hatırlatmasında bulundu. 
 
Cumhuriyetin kurucularından Mustafa Kemal'in "Bu vatan Kürtlerin ve Türklerin ortak vatanıdır. Aleviler içinde öyle diyordu" dediğini belirten Doğan, şöyle devam etti: "Cumhuriyet ilan edildikten sonra çok ağır şartlarla karşılaştılar. Kanunlar çıkartıldı, alimler yok sayıldı, yasalar çıkartıldı. Biz onları tarihe bırakacağız ama tarih bilincimizi sürekli gündemde tutmak şartıyla. Bunlar geride kalmış olabilir, biz bir yüzleşmenin peşindeyiz. Madem burası bizim ortak vatanımız tüm halklarla, tüm inançlarla birlikte yaşamak zorundayız. Başka hiçbir vatanımız yoktur bizim.” 
 
Gelinen süreçte AKP'nin Cumhuriyetin kazanımlarını da yok ettiğini, halkların, inançların direnişi sonucu kazanılan tüm değerleri askıya aldığını, Kürtlerin, Alevilerin Ermenilerin, Çerkeslerin adına dahi tahammül edemediğini vurgulayan Doğan,  şunları dile getirdi: "Tek bir sistem kurmak istiyorlar. Türk İslam sentezi ama aslında İslam ile hiçbir ilgisi yok bunların. Bunlar dini iktidar aracı olarak kullanıyorlar. İnançlı ve dindar yurttaşlarımızı kendi iktidarlarına alet etmek istiyorlar. Halkları ve inançları birbirlerine düşürmek istiyorlar. Bu ülkede artık bir şeye dur dememiz gerekiyor. Biz burayı ortak vatan görüyoruz ve bu ortak vatanda eşit yurttaşlık istiyoruz. Alevi’si, Kürdü, Sünni’si inancını yaşayabilmeli ve kimliğini söyleyebilmeli. Ama bugünkü iktidar, Alevileri, Kürtleri asimile etmeye devam ediyor. Bakın daha dün bir Kürt bayramıydı. Ama Kürtler anadilinde eğitim göremiyor. İngilizce, Almanca, Fransızcayı öğretiyorsun da Kürtçeyi neden öğretmiyorsun? Kürtçenin sizlere ne zararı var. Cem evlerini kapatıyor ve Cem evlerine cümbüş evi diyorsunuz. Aleviler bu ülkenin Yurttaşı değil mi? AKP’nin kurduğu karanlık sistem son noktaya geldi. Hayatımız, özgürlüğümüz, geleceğimiz iki dudak arasında. Biz bunu kabul edemeyiz. Yargı mensuplarının ceketlerinde düğme olmaz, ama yargı mensupları önlerinde düğme iliklemeye çalışıyor böyle bir şey olamaz. Yargı, Hukuk askıya alınmış durumda.”
 
Açılıştan sonra Arguvan belediyesini ziyaret eden Doğan, Yazıhan ilçesine geçti. Buradaki seçim bürosu açılışında konuşan Doğan, şunları söyledi: “Biraz önce Arguvan’daydık ve gerçekten çok büyük bir ilgi vardı. Bu süreci insanlarımız iyi okumuş, iyi kavramışlar. Çok ağır koşullardan geçildiğini hepimiz biliyoruz. Devletin bu şiddeti ve politikasına karşı, tek adam rejimine karşı bir arada yeniden bir mücadele hattı açmış bulunuyoruz. Halkları, inançları yeniden örgütleyerek, ülkede yeniden demokrasinin sağlanması için bir araya gelmiş bulunmaktayız. HDP iki ittifakın arasında kaldı, iki ittifaka rağmen HDP çok önemli bir yük üslendi ve Halkların inançlarının, ezilenlerin, yoksulların en önemli partisi durumuna geldi.” 
 
Daha sonra seçim bürosunun açılışı gerçekleştirildi. Açılışlara HDP Malatya aday adayları ve il yönetimi de katıldı.
 
MERSİN
 
HDP Mersin İl Örgütü, Antep milletvekili Mahmut Toğrul'un katılımıyla Akdeniz ilçesine bağlı Silifke Caddesi üzerinde bulunan Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti.
 
Coşkulu bir kitle tarafından karşılanan HDP'liler, "Hırsıza değil, umuda oy verin" diyerek halkı sandıkları korumaya çağırdı. Esnaf ziyaretinden sonra Toğrul ve beraberindekiler Emek Partisi (EMEP) Mersin İl Binasını, 78'liler Girişimi ve Halkevleri'ni ziyaret edip, seçimlere ilişkin fikir alışverişinde bulundular.
 
'AMAÇLARI HDP'Yİ BARAJ ALTİNDA BİRAKMAK'
 
Burada konuşan HDP'li Toğrul, yaklaşan seçimde muhalif partilerin ve sivil toplum örgütlerinin tutunacağı tavrı ve de seçimde görevlerinin ne olması gerektiğini ifade etti. Seçimde tek alternatifin ve kurtuluşun HDP olduğunun altını çizen Toğrul, "Bu kötü gidişata dur demek, ekonomik krizin üstesinden gelmek için, savaşın son bulması için HDP'nin seçimde güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor. Unutmayalım eğer bir takım hileler ile HDP seçim sandığında baraj altında bırakılırsa bunun sebebi tüm muhaliflerdir. Bugün HDP'ye sahip çıkılması gerekiyor. HDP baraj altında kalırsa Erdoğan başkan olacak. Erdoğan başkan olursa yaşananlar katmerleşecek. Bundan dolayı herkesin HDP'nin etrafında kenetlenmesi ve tek kurtuluşun HDP olduğunu unutmaması gerekir" dedi.  
 
HATAY 
 
HDP Hatay İl Örgütü ise, Şırnak milletvekili Leyla Birlik'in katılımıyla seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. 3 gündür Hatay'da halkla ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelen Birlik, ülkenin kurtuluşunun tek sol ittifak olan HDP olduğunu dile getirdi. HDP'li Birlik bugün Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Derneği, Atayurt Gazete, HRT ve Akdeniz TV'lerini ziyaret etti. Yapılan sohbetlerde, "Selahattin Demirtaş eşit bir seçim için içerde olmaması gerekiyor. Ondan dolayı serbest bırakılmalıdır" denildi.
 

Diğer başlıklar

15:44 Kılıçdaroğlu’ndan bayram mesajı: Türkiye yönetilememekte
15:43 Kürt siyasetçinin infazı disiplin cezası nedeniyle yakıldı
15:10 HDK’den Kurban Bayramı mesajı
15:09 Yazar ve Melik mezarları başında anıldı
15:06 Urfa’da gözaltı sayısı 10’a yükseldi
14:54 Dersim'de yayılan yangına müdahale eden gönüllüler: Güvenlik adına ormanlarımızı yakmaktan vazgeçin
14:25 Hemşireler: Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var
13:41 MB'den Katar ile yapılan swap antlaşmasına ilişkin açıklama
13:23 Bayram da Tahtakale esnafının beklentisini karşılamadı
13:14 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kaos yaratma girişimidir
12:50 AKP Sözcüsü Çelik: Saldırı provokasyondur
12:42 Dersim'de son durum: Yangına müdahale edilmezse köyümüz yanacak
12:22 DTK’den Kurban Bayramı mesajı: Kardeşlik ve dayanışmayla
12:12 HDP Eş Genel Başkanları'ndan bayram mesajı
11:50 Kömür Belediye Eşbaşkanı Yuka tutuklandı
11:30 Bozova'da 5 gözaltı
11:27 Erdoğan’dan bayram mesajı: Ekonomimize yönelik saldırı ezanımıza ve bayrağımızadır
11:03 Buldan ve Temelli’den Kofi Annan için başsağlığı mesajı
09:08 Kayıp yakınların tek isteği: Bir mezarları olsun
09:07 'Varlık Barışı düzenlemesiyle kara parayı aklayacaklar'
09:06 Ev emekçileri: Pazardan elimiz boş dönüyoruz
09:06 Türkiye'nin en uzun soluklu eylemi 700'üncü haftasında
09:05 Orman yangınları bölgede olunca ne müdahale ediliyor ne kayıt altına alınıyor
09:04 Gaziosmanpaşa esnafı: Gelirimiz kiralarımızı karşılamıyor
09:04 Alper Taş: Ekonomik kriz yeni göç dalgasıyla daha da alevlenecek
09:00 20 AĞUSTOS 2018 GÜNDEMİ
08:40 ABD Ankara elçiliğine silahlı saldırı
19/08/2018
22:14 Yangın Rengü mezrasına dayandı!
22:01 Kızıltepe'de iş cinayeti
21:49 Dağ: Faşizme karşı mücadele büyütülerek toplumsallaştırılmalı
20:48 Prof. Dr. Uras hayatını kaybetti
20:02 Amedspor'un açılış etkinliği için saha yok!
19:35 Adıyaman’da gözaltı
18:25 Saçılık: Gençlik gelecektir
18:07 Şırnak Vali Yardımcısı tutuklandı
17:42 Genç’teki yangın kontrol altına alındı
15:27 HDP’li Yıldırım’a verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası bozuldu
15:22 Irak seçim sonuçları 3 ay sonra onaylandı
14:54 Diyarbakır'dan Şengal saldırısına ortak tepki
14:30 Avcılar’da kadın cinayeti
13:37 Çavuşoğlu: ABD çözüm istemiyor, seçim malzemesi yapıyor
13:24 Yangından etkilenen 2 kişi hastaneye kaldırıldı
12:02 Yangın söndürmeye 'yasaklı bölge' engeli
11:01 Yaşamı yaratan Karacadağlı kadınlar!
10:26 Dersim’de yangın yayılıyor
10:25 Yangını söndürmeye giden gönüllüler: Dersim geleceğimizdir
10:20 Camiye zincir vuran müteahhit bu kez pankart astı
10:07 Ağır hasta tutuklu Koçer Özdal yoğun bakımda
09:59 Nerede o eski bayramlar: Dolup taşan caddelerden şimdi eser yok
09:10 HDP’li Mızraklı: Bir an önce güven ve istikrar tesis edilmeli