Tüzel: DTK asla yasadışı bir oluşum değildir

img

DİYARBAKIR - Hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava duruşmasında savunma yapan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefetin bertaraf edilmek istendiğini söyledi. Tüzel, “DTK'nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve HDP eski milletvekili Levent Tüzel hakkında partisini temsilen katıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları ve 2010-2012 yılları arasında katıldığı 4 ayrı yürüyüş ve basın açıklaması nedeniyle "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasında Tüzel ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı EMEP yöneticileri ve ÖHP üyesi avukatlar da izledi. 
 
Bir önceki duruşmada, mahkeme başkanı Tüzel'in savunmasını en fazla 3 avukatın yapabileceği yönünde ısrar etmesi nedeniyle duruşma bugüne ertelenmişti.
 
‘SİYASİ DAVALARLA MUHALEFET BERTARAF EDİLMEK İSTENİYOR’
 
Mahkemeye verdiği 7 sayfalık yazılı savunmasında üzerine atılı "silahlı örgüt üyeliği" suçlamasını reddeden Tüzel, “Suç isnadına dayanak yapılan eylemler ve konuşmalar geçen dönem içinde suç değil iken, şimdi değişen siyasi konjonktürde suç konusu yapılmaya çalışılmaktadır. Siyasi konjonktür diye kast ettiğim ülkemizin yüzyıllık Kürt meselesinin çözümünde bir kez daha geleneksel savaş siyasetine başvurularak aynı zamanda demokratikleşme taleplerinin ve demokratik muhalefetin bastırılmasıdır. Bu çerçevede OHAL uygulamalarıyla, hukuk prensiplerinin çiğnenmesiyle, demokratik siyaset yapmanın imkanları yok edilerek kurulmak istenen bir baskı rejimi bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefeti bertaraf etmek istemektedir. Burada konu edilen DTK, bu siyasi yaklaşımla 'silahlı terör örgütü' gibi asılsız, hukuki dayanaktan yoksun bir nitelendirmeyle iddianameye ve suçlamaya dayanak yapılmıştır" dedi.
 
'DEMOKRATİKLEŞME DENİNCE ÖNCE KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ' 
 
Savunmasında partisi, siyasi kişiliği ve bugüne kadar yürüttüğü faaliyetler üzerinde duran Tüzel, şunları söyledi: 
“Emek Partisi ülkemizin demokratik siyasi güçleri içinde yer alarak ve onlarla birlikte hareket ederek bu meseleyi ele almış; programındaki yaklaşıma bağlı olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde geleceğini belirleme hakkını savunmuş, savaşçı çözümler karşısında dil, kültür ve siyasi haklar çerçevesinde eşit, özgür, ortak yaşamı savunmuş ve bütün bunları demokratikleşmenin bir sorunu olarak ele almıştır. Türkiye’nin demokratikleşmesi denince öncelikle bizim ulusal sorun diye nitelendirdiğimiz siyasi literatürde Kürt meselesi diye ifade edilen ülkemizde yaşayan Kürt halkının ulusal taleplerinin demokratik esaslarla çözümü gelmektedir. Cumhuriyet tarihi ve hükümetleri boyunca bu mesele her iktidarın önündeki iş olmuş, son olarak 16 yıldır iktidar olan AKP hükümeti de bilindiği üzere bu doğrultuda belli siyaset izlemiş ve adımlar atmıştır.”
 
‘DTK’Yİ YASADIŞI BİR OLUŞUM OLARAK KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL’
 
Tüzel, iddianamede belirtildiği gibi DTK delegesi olmadığını, sadece çalışmalarını izlediğini ancak bu durumun DTK'nin “yasadışı” bir oluşum olduğu anlamına gelmeyeceğini de vurguladı.
 
Tüzel, bu yönlü suçlamaya dair “Hukuk nezdinde bir takım yasadışı oluşumların atfettikleri nitelendirmeler, iddianameye aktarılan ifadeler, talimatlar, kararlar, genelgeler vb. yakıştırmalar, DTK’yi Türkiye toplumu ve bizim nezdimizde legal ve demokratik bir oluşum olmaktan çıkartmayacaktır. Şimdi geçen dönemde yani çatışmalar sürecinde barış ve çözüm arayışlarının bir dinamiği olan DTK’nin yeniden çatışmalı bir dönemde siyasi yargılama konusu yapılması hukuken kabul edilebilir olmadığı gibi ahlaki de değildir. DTK, tüm çalışmalarını kamuoyuna açık yapan, toplantı sonuçlarını basın açıklaması ile paylaşan demokratik bir platform olup, silahlı terör yapılanması değildir. Bugün türlü suçlamalara maruz bırakılan DTK’nin, milletvekili olduğum dönemde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na resmi olarak davet edildiğini, bu davetin de son derece olumlu olduğunu belirtmek istiyorum. Bu açıdan DTK’nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
 
‘EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM İSTEYENLERE AYAR VERME ÇABASIDIR’
 
Savunmasının devamında bu soruşturma nedeniyle mağdur edildiğini, kendisi, eşi ve çocuklarının pasaportlarının iptal edilerek, seyahat haklarının engellendiğini belirten Tüzel, “Açıktır ki siyasi iktidar, demokrasi ve barış diyenleri, işçi ve emekçi hakları diyenleri, eşitlik ve özgürlük diyenleri, birlikte yaşam ve kardeşlikte ısrar edenleri hedef haline getirerek bu türden dayanaksız suçlamalarla yargılama yoluna giderek, siyaseti yargı eliyle dizayn etme, siyasi iktidar gibi düşünmeyen ve davranmayanlara ayar verme çabası içindedir. Yine açıktır ki çatışmalı ortam yıllardır ülkemize bir şey kazandırmadıysa aynı şekilde demokratik siyasetin boğulmaya çalışılması da kazandırmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün de halkımızın milletvekili seçerek onur ve sorumluluk verdiği bir siyasetçi olarak işçi ve emekçi hakları, eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış ve kardeşlik çabalarım devam edecektir” dedi.
 
‘KONUŞMALARIM SİYASET HAKKI KAPSAMINDADIR’
 
Tüzel, savunmasını “Yaptığım konuşmalar da aynı şekilde suç unsuru içermediği gibi dosya kapsamına alınan konuşmalarım düşünce ve ifade özgürlüğü, siyaset yapma hakkı kapsamında olup esasen de milletvekili olduğum döneme ait olup yasama faaliyetleri içindeki, yasama sorumsuzluğu kapsamındaki sözler ve çalışmalardır. Milletvekili olduğum dönemde fezleke konusu edilmemiş bütün bu eylem ve konuşmaların yıllar sonra soruşturma konusu yapılmasının hukuki korunağı, izahı yoktur. Atılı suçlardan beraatımı talep ediyorum” sözleriyle noktaladı.
 
Tüzel’in savunması sonrası avukatları da suçlamalara dair savunma yaptı. Mahkeme heyeti, avukatlarının savunmaların ardından bir sonraki duruşmayı 25 Ekim’e ertelendi.

Diğer başlıklar

15:44 Kılıçdaroğlu’ndan bayram mesajı: Türkiye yönetilememekte
15:43 Kürt siyasetçinin infazı disiplin cezası nedeniyle yakıldı
15:10 HDK’den Kurban Bayramı mesajı
15:09 Yazar ve Melik mezarları başında anıldı
15:06 Urfa’da gözaltı sayısı 10’a yükseldi
14:54 Dersim'de yayılan yangına müdahale eden gönüllüler: Güvenlik adına ormanlarımızı yakmaktan vazgeçin
14:25 Hemşireler: Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var
13:41 MB'den Katar ile yapılan swap antlaşmasına ilişkin açıklama
13:23 Bayram da Tahtakale esnafının beklentisini karşılamadı
13:14 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kaos yaratma girişimidir
12:50 AKP Sözcüsü Çelik: Saldırı provokasyondur
12:42 Dersim'de son durum: Yangına müdahale edilmezse köyümüz yanacak
12:22 DTK’den Kurban Bayramı mesajı: Kardeşlik ve dayanışmayla
12:12 HDP Eş Genel Başkanları'ndan bayram mesajı
11:50 Kömür Belediye Eşbaşkanı Yuka tutuklandı
11:30 Bozova'da 5 gözaltı
11:27 Erdoğan’dan bayram mesajı: Ekonomimize yönelik saldırı ezanımıza ve bayrağımızadır
11:03 Buldan ve Temelli’den Kofi Annan için başsağlığı mesajı
09:08 Kayıp yakınların tek isteği: Bir mezarları olsun
09:07 'Varlık Barışı düzenlemesiyle kara parayı aklayacaklar'
09:06 Ev emekçileri: Pazardan elimiz boş dönüyoruz
09:06 Türkiye'nin en uzun soluklu eylemi 700'üncü haftasında
09:05 Orman yangınları bölgede olunca ne müdahale ediliyor ne kayıt altına alınıyor
09:04 Gaziosmanpaşa esnafı: Gelirimiz kiralarımızı karşılamıyor
09:04 Alper Taş: Ekonomik kriz yeni göç dalgasıyla daha da alevlenecek
09:00 20 AĞUSTOS 2018 GÜNDEMİ
08:40 ABD Ankara elçiliğine silahlı saldırı
19/08/2018
22:14 Yangın Rengü mezrasına dayandı!
22:01 Kızıltepe'de iş cinayeti
21:49 Dağ: Faşizme karşı mücadele büyütülerek toplumsallaştırılmalı
20:48 Prof. Dr. Uras hayatını kaybetti
20:02 Amedspor'un açılış etkinliği için saha yok!
19:35 Adıyaman’da gözaltı
18:25 Saçılık: Gençlik gelecektir
18:07 Şırnak Vali Yardımcısı tutuklandı
17:42 Genç’teki yangın kontrol altına alındı
15:27 HDP’li Yıldırım’a verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası bozuldu
15:22 Irak seçim sonuçları 3 ay sonra onaylandı
14:54 Diyarbakır'dan Şengal saldırısına ortak tepki
14:30 Avcılar’da kadın cinayeti
13:37 Çavuşoğlu: ABD çözüm istemiyor, seçim malzemesi yapıyor
13:24 Yangından etkilenen 2 kişi hastaneye kaldırıldı
12:02 Yangın söndürmeye 'yasaklı bölge' engeli
11:01 Yaşamı yaratan Karacadağlı kadınlar!
10:26 Dersim’de yangın yayılıyor
10:25 Yangını söndürmeye giden gönüllüler: Dersim geleceğimizdir
10:20 Camiye zincir vuran müteahhit bu kez pankart astı
10:07 Ağır hasta tutuklu Koçer Özdal yoğun bakımda
09:59 Nerede o eski bayramlar: Dolup taşan caddelerden şimdi eser yok
09:10 HDP’li Mızraklı: Bir an önce güven ve istikrar tesis edilmeli