Tüzel: DTK asla yasadışı bir oluşum değildir

img

DİYARBAKIR - Hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava duruşmasında savunma yapan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefetin bertaraf edilmek istendiğini söyledi. Tüzel, “DTK'nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve HDP eski milletvekili Levent Tüzel hakkında partisini temsilen katıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları ve 2010-2012 yılları arasında katıldığı 4 ayrı yürüyüş ve basın açıklaması nedeniyle "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasında Tüzel ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı EMEP yöneticileri ve ÖHP üyesi avukatlar da izledi. 
 
Bir önceki duruşmada, mahkeme başkanı Tüzel'in savunmasını en fazla 3 avukatın yapabileceği yönünde ısrar etmesi nedeniyle duruşma bugüne ertelenmişti.
 
‘SİYASİ DAVALARLA MUHALEFET BERTARAF EDİLMEK İSTENİYOR’
 
Mahkemeye verdiği 7 sayfalık yazılı savunmasında üzerine atılı "silahlı örgüt üyeliği" suçlamasını reddeden Tüzel, “Suç isnadına dayanak yapılan eylemler ve konuşmalar geçen dönem içinde suç değil iken, şimdi değişen siyasi konjonktürde suç konusu yapılmaya çalışılmaktadır. Siyasi konjonktür diye kast ettiğim ülkemizin yüzyıllık Kürt meselesinin çözümünde bir kez daha geleneksel savaş siyasetine başvurularak aynı zamanda demokratikleşme taleplerinin ve demokratik muhalefetin bastırılmasıdır. Bu çerçevede OHAL uygulamalarıyla, hukuk prensiplerinin çiğnenmesiyle, demokratik siyaset yapmanın imkanları yok edilerek kurulmak istenen bir baskı rejimi bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefeti bertaraf etmek istemektedir. Burada konu edilen DTK, bu siyasi yaklaşımla 'silahlı terör örgütü' gibi asılsız, hukuki dayanaktan yoksun bir nitelendirmeyle iddianameye ve suçlamaya dayanak yapılmıştır" dedi.
 
'DEMOKRATİKLEŞME DENİNCE ÖNCE KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ' 
 
Savunmasında partisi, siyasi kişiliği ve bugüne kadar yürüttüğü faaliyetler üzerinde duran Tüzel, şunları söyledi: 
“Emek Partisi ülkemizin demokratik siyasi güçleri içinde yer alarak ve onlarla birlikte hareket ederek bu meseleyi ele almış; programındaki yaklaşıma bağlı olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde geleceğini belirleme hakkını savunmuş, savaşçı çözümler karşısında dil, kültür ve siyasi haklar çerçevesinde eşit, özgür, ortak yaşamı savunmuş ve bütün bunları demokratikleşmenin bir sorunu olarak ele almıştır. Türkiye’nin demokratikleşmesi denince öncelikle bizim ulusal sorun diye nitelendirdiğimiz siyasi literatürde Kürt meselesi diye ifade edilen ülkemizde yaşayan Kürt halkının ulusal taleplerinin demokratik esaslarla çözümü gelmektedir. Cumhuriyet tarihi ve hükümetleri boyunca bu mesele her iktidarın önündeki iş olmuş, son olarak 16 yıldır iktidar olan AKP hükümeti de bilindiği üzere bu doğrultuda belli siyaset izlemiş ve adımlar atmıştır.”
 
‘DTK’Yİ YASADIŞI BİR OLUŞUM OLARAK KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL’
 
Tüzel, iddianamede belirtildiği gibi DTK delegesi olmadığını, sadece çalışmalarını izlediğini ancak bu durumun DTK'nin “yasadışı” bir oluşum olduğu anlamına gelmeyeceğini de vurguladı.
 
Tüzel, bu yönlü suçlamaya dair “Hukuk nezdinde bir takım yasadışı oluşumların atfettikleri nitelendirmeler, iddianameye aktarılan ifadeler, talimatlar, kararlar, genelgeler vb. yakıştırmalar, DTK’yi Türkiye toplumu ve bizim nezdimizde legal ve demokratik bir oluşum olmaktan çıkartmayacaktır. Şimdi geçen dönemde yani çatışmalar sürecinde barış ve çözüm arayışlarının bir dinamiği olan DTK’nin yeniden çatışmalı bir dönemde siyasi yargılama konusu yapılması hukuken kabul edilebilir olmadığı gibi ahlaki de değildir. DTK, tüm çalışmalarını kamuoyuna açık yapan, toplantı sonuçlarını basın açıklaması ile paylaşan demokratik bir platform olup, silahlı terör yapılanması değildir. Bugün türlü suçlamalara maruz bırakılan DTK’nin, milletvekili olduğum dönemde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na resmi olarak davet edildiğini, bu davetin de son derece olumlu olduğunu belirtmek istiyorum. Bu açıdan DTK’nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
 
‘EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM İSTEYENLERE AYAR VERME ÇABASIDIR’
 
Savunmasının devamında bu soruşturma nedeniyle mağdur edildiğini, kendisi, eşi ve çocuklarının pasaportlarının iptal edilerek, seyahat haklarının engellendiğini belirten Tüzel, “Açıktır ki siyasi iktidar, demokrasi ve barış diyenleri, işçi ve emekçi hakları diyenleri, eşitlik ve özgürlük diyenleri, birlikte yaşam ve kardeşlikte ısrar edenleri hedef haline getirerek bu türden dayanaksız suçlamalarla yargılama yoluna giderek, siyaseti yargı eliyle dizayn etme, siyasi iktidar gibi düşünmeyen ve davranmayanlara ayar verme çabası içindedir. Yine açıktır ki çatışmalı ortam yıllardır ülkemize bir şey kazandırmadıysa aynı şekilde demokratik siyasetin boğulmaya çalışılması da kazandırmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün de halkımızın milletvekili seçerek onur ve sorumluluk verdiği bir siyasetçi olarak işçi ve emekçi hakları, eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış ve kardeşlik çabalarım devam edecektir” dedi.
 
‘KONUŞMALARIM SİYASET HAKKI KAPSAMINDADIR’
 
Tüzel, savunmasını “Yaptığım konuşmalar da aynı şekilde suç unsuru içermediği gibi dosya kapsamına alınan konuşmalarım düşünce ve ifade özgürlüğü, siyaset yapma hakkı kapsamında olup esasen de milletvekili olduğum döneme ait olup yasama faaliyetleri içindeki, yasama sorumsuzluğu kapsamındaki sözler ve çalışmalardır. Milletvekili olduğum dönemde fezleke konusu edilmemiş bütün bu eylem ve konuşmaların yıllar sonra soruşturma konusu yapılmasının hukuki korunağı, izahı yoktur. Atılı suçlardan beraatımı talep ediyorum” sözleriyle noktaladı.
 
Tüzel’in savunması sonrası avukatları da suçlamalara dair savunma yaptı. Mahkeme heyeti, avukatlarının savunmaların ardından bir sonraki duruşmayı 25 Ekim’e ertelendi.

Diğer başlıklar

16:54 Avustralya yolcusu 3 kişi havaalanında gözaltına alındı
16:37 HDP: Şüpheli asker ölümleri araştırılsın
16:36 HDP Gençlik Meclisi bölge konferanslarının sonuç bildirgesini yayınladı
16:20 İGA CEO’sunun itirafına rağmen işçiler neden hala tutuklu?
15:57 HDP'li Erbaş ve Oba tahliye edildi
15:33 ‘KESK’in hedef gösterilmesi kabul edilemez’
15:32 İzmir’de 13 gözaltı
15:28 Bekir Kaya’nın duruşmasına katılan Temelli: Hukuk yok iktidarın intikamcı saldırısı var
14:14 Gözaltına alınan Halkevleri şube başkanları serbest bırakıldı
13:49 Nusaybin Davası 4'üncü gününde: Emniyet ve yargı delil karartıyor
13:34 Asliye Ceza Hakimi de ‘özel düzenleme’ye sarıldı
13:28 Adalet Nöbeti'nde 75'inci hafta: Adalet kolay kazanılmıyor
13:27 CHP'li Kaya: Muhtarların görevden alınması adaletsizliktir
12:40 Hatun Tuğluk davası ertelendi: Sanıklar duruşmada selfie çekti
12:15 Albayrak: TL dolar karşısında yüzde 21 değer kazandı
11:50 HDP Genel Merkez çalışanı kaçırılmak istendi
11:49 Osman Kavala’nın serbest bırakılması istendi
11:25 Kurtlar 50 koyunu öldürdü
11:24 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 756’ncı kez başvurdu
11:20 'Kadın şiddete ve boşanmamaya mahkum ediliyor'
11:19 Nusaybin ‘işkence’ davasında nezarethane görüntüleri silinmiş!
11:09 Havalimanı işçilerinden 6’sı tahliye edildi
11:08 ‘Rakka sokaklarında umudun sesi yankılanıyor’
10:42 Kamyonet kazasında yaralı kurtulan mülteci kadın: Eşim ve 2 çocuğumdan haber alamıyorum
10:41 Gül'den Kaşıkçı açıklaması: Suudi makamlar geç kaldı
10:37 Özsökmenler: Muhtarlar ajanlaştırılmak isteniyor
10:34 Avukat Özdoğan: Gizli tanık döneme ve duruma göre kullanılan bir araç
10:13 Tutuklanan gazeteci Evren: Önce gazeteciler susturulmak isteniyor
09:58 Kadın vekiller Güven için Hakkari’de
09:30 Mızraklı: Kimse HDP’nin toplumsallığıyla rekabet edemez
09:25 Bütçe tasarısı Meclis’e sunuldu
09:17 İntiharları değerlendiren Gürsel: Yalnızlaşma duyguları artabilir ancak kolektif çıkış mümkün
09:17 Mardinli muhtarlar: Atama ile değil seçimle geldik
09:14 ‘Yerel seçim halklar ile kayyumların hesaplaşma tarihi olacak’
09:12 Antep’i uyuşturucu çeteleri sardı: Mahalleliler göç ediyor
09:11 Borçsuz belediye 20 milyon borçlandırıldı
09:10 Dışarı çıkıp içeri giremeyen kitaplar!
09:09 Kimsesiz mezarlıklarında ve morglarda 707 cenaze bulunuyor
09:07 İktisatçı Önder: Sermaye ile politikacı karşılıklı oynuyor, arada halk eziliyor
09:06 HDP'li vekil adayı Atik'e tehdit!
09:05 Köylüler 8 gün süren yasağı anlattı
09:03 Görevden alınan muhtarlar: Halk hesabını sandıkta sorar
09:01 Hakkarililer: Yeniden kayyum atarız sözleri siyasi şantajdır
09:00 18 EKİM 2018 GÜNDEMİ
17/10/2018
23:52 Fotoğraf sanatçısı Ara Güler hayatını kaybetti
22:19 Tutuklanan havalimanı işçilerinden 3'ü tahliye edildi
20:03 Kati Piri’den hükümete reform çağrısı: Reformlar Türkiye yurttaşlarının yararına
19:53 Temelli, Güroymak ve Tatvan’da esnafı ziyaret etti
19:46 Kamu emekçileri: Gelirimiz her geçen gün eriyor
19:39 ‘Mülteci ölümlerini durdurun’