Tüzel: DTK asla yasadışı bir oluşum değildir

img

DİYARBAKIR - Hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava duruşmasında savunma yapan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefetin bertaraf edilmek istendiğini söyledi. Tüzel, “DTK'nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve HDP eski milletvekili Levent Tüzel hakkında partisini temsilen katıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları ve 2010-2012 yılları arasında katıldığı 4 ayrı yürüyüş ve basın açıklaması nedeniyle "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasında Tüzel ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı EMEP yöneticileri ve ÖHP üyesi avukatlar da izledi. 
 
Bir önceki duruşmada, mahkeme başkanı Tüzel'in savunmasını en fazla 3 avukatın yapabileceği yönünde ısrar etmesi nedeniyle duruşma bugüne ertelenmişti.
 
‘SİYASİ DAVALARLA MUHALEFET BERTARAF EDİLMEK İSTENİYOR’
 
Mahkemeye verdiği 7 sayfalık yazılı savunmasında üzerine atılı "silahlı örgüt üyeliği" suçlamasını reddeden Tüzel, “Suç isnadına dayanak yapılan eylemler ve konuşmalar geçen dönem içinde suç değil iken, şimdi değişen siyasi konjonktürde suç konusu yapılmaya çalışılmaktadır. Siyasi konjonktür diye kast ettiğim ülkemizin yüzyıllık Kürt meselesinin çözümünde bir kez daha geleneksel savaş siyasetine başvurularak aynı zamanda demokratikleşme taleplerinin ve demokratik muhalefetin bastırılmasıdır. Bu çerçevede OHAL uygulamalarıyla, hukuk prensiplerinin çiğnenmesiyle, demokratik siyaset yapmanın imkanları yok edilerek kurulmak istenen bir baskı rejimi bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefeti bertaraf etmek istemektedir. Burada konu edilen DTK, bu siyasi yaklaşımla 'silahlı terör örgütü' gibi asılsız, hukuki dayanaktan yoksun bir nitelendirmeyle iddianameye ve suçlamaya dayanak yapılmıştır" dedi.
 
'DEMOKRATİKLEŞME DENİNCE ÖNCE KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ' 
 
Savunmasında partisi, siyasi kişiliği ve bugüne kadar yürüttüğü faaliyetler üzerinde duran Tüzel, şunları söyledi: 
“Emek Partisi ülkemizin demokratik siyasi güçleri içinde yer alarak ve onlarla birlikte hareket ederek bu meseleyi ele almış; programındaki yaklaşıma bağlı olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde geleceğini belirleme hakkını savunmuş, savaşçı çözümler karşısında dil, kültür ve siyasi haklar çerçevesinde eşit, özgür, ortak yaşamı savunmuş ve bütün bunları demokratikleşmenin bir sorunu olarak ele almıştır. Türkiye’nin demokratikleşmesi denince öncelikle bizim ulusal sorun diye nitelendirdiğimiz siyasi literatürde Kürt meselesi diye ifade edilen ülkemizde yaşayan Kürt halkının ulusal taleplerinin demokratik esaslarla çözümü gelmektedir. Cumhuriyet tarihi ve hükümetleri boyunca bu mesele her iktidarın önündeki iş olmuş, son olarak 16 yıldır iktidar olan AKP hükümeti de bilindiği üzere bu doğrultuda belli siyaset izlemiş ve adımlar atmıştır.”
 
‘DTK’Yİ YASADIŞI BİR OLUŞUM OLARAK KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL’
 
Tüzel, iddianamede belirtildiği gibi DTK delegesi olmadığını, sadece çalışmalarını izlediğini ancak bu durumun DTK'nin “yasadışı” bir oluşum olduğu anlamına gelmeyeceğini de vurguladı.
 
Tüzel, bu yönlü suçlamaya dair “Hukuk nezdinde bir takım yasadışı oluşumların atfettikleri nitelendirmeler, iddianameye aktarılan ifadeler, talimatlar, kararlar, genelgeler vb. yakıştırmalar, DTK’yi Türkiye toplumu ve bizim nezdimizde legal ve demokratik bir oluşum olmaktan çıkartmayacaktır. Şimdi geçen dönemde yani çatışmalar sürecinde barış ve çözüm arayışlarının bir dinamiği olan DTK’nin yeniden çatışmalı bir dönemde siyasi yargılama konusu yapılması hukuken kabul edilebilir olmadığı gibi ahlaki de değildir. DTK, tüm çalışmalarını kamuoyuna açık yapan, toplantı sonuçlarını basın açıklaması ile paylaşan demokratik bir platform olup, silahlı terör yapılanması değildir. Bugün türlü suçlamalara maruz bırakılan DTK’nin, milletvekili olduğum dönemde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na resmi olarak davet edildiğini, bu davetin de son derece olumlu olduğunu belirtmek istiyorum. Bu açıdan DTK’nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
 
‘EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM İSTEYENLERE AYAR VERME ÇABASIDIR’
 
Savunmasının devamında bu soruşturma nedeniyle mağdur edildiğini, kendisi, eşi ve çocuklarının pasaportlarının iptal edilerek, seyahat haklarının engellendiğini belirten Tüzel, “Açıktır ki siyasi iktidar, demokrasi ve barış diyenleri, işçi ve emekçi hakları diyenleri, eşitlik ve özgürlük diyenleri, birlikte yaşam ve kardeşlikte ısrar edenleri hedef haline getirerek bu türden dayanaksız suçlamalarla yargılama yoluna giderek, siyaseti yargı eliyle dizayn etme, siyasi iktidar gibi düşünmeyen ve davranmayanlara ayar verme çabası içindedir. Yine açıktır ki çatışmalı ortam yıllardır ülkemize bir şey kazandırmadıysa aynı şekilde demokratik siyasetin boğulmaya çalışılması da kazandırmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün de halkımızın milletvekili seçerek onur ve sorumluluk verdiği bir siyasetçi olarak işçi ve emekçi hakları, eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış ve kardeşlik çabalarım devam edecektir” dedi.
 
‘KONUŞMALARIM SİYASET HAKKI KAPSAMINDADIR’
 
Tüzel, savunmasını “Yaptığım konuşmalar da aynı şekilde suç unsuru içermediği gibi dosya kapsamına alınan konuşmalarım düşünce ve ifade özgürlüğü, siyaset yapma hakkı kapsamında olup esasen de milletvekili olduğum döneme ait olup yasama faaliyetleri içindeki, yasama sorumsuzluğu kapsamındaki sözler ve çalışmalardır. Milletvekili olduğum dönemde fezleke konusu edilmemiş bütün bu eylem ve konuşmaların yıllar sonra soruşturma konusu yapılmasının hukuki korunağı, izahı yoktur. Atılı suçlardan beraatımı talep ediyorum” sözleriyle noktaladı.
 
Tüzel’in savunması sonrası avukatları da suçlamalara dair savunma yaptı. Mahkeme heyeti, avukatlarının savunmaların ardından bir sonraki duruşmayı 25 Ekim’e ertelendi.

Diğer başlıklar

18:41 Viranşehir'de binler seçim bürosu açtı
18:05 HDP'nin anons aracına Cizrelilerden yoğun ilgi
17:36 Erdoğan: Kurla bizi vuramazsınız
16:43 Çukurova adayları coşkuyla karşılandı
16:15 Buldan: 7 Haziran’da başardık, şimdi sıra 24 Haziran’da
16:04 Amed Çocuk Festivali başladı
16:03 Kılıçdaroğlu: 17’nci yüzyılın kavramlarıyla 21’inci yüzyılın sorunları çözülemez
16:03 Akşener: Lüks arabalardan indireceğim onları
15:33 Suriye Kadın Meclisi: Efrin’de en az 119 kadın kaçırıldı
14:50 SP'den Kürt sorununa ilişkin çözüm vurgusu: İnsanlar eşit doğar
14:47 Adana’da erbane atölyesi düzenlendi
14:26 Temelli: 80 değil 180 vekille Meclis’e gireceğiz
14:15 İnce’den Erdoğan’a: Cahil, çünkü matematik bilmiyor
13:43 Ayvalık’ta balıkçı teknesi battı, kayıp 4 kişi aranıyor
11:47 Malatya: 7 Haziran'dan daha fazla geliyoruz
11:06 ABF’nin yeni başkanı Hüseyin Güzelgün oldu
11:06 Urfa'da AKP için çanlar çalıyor
09:27 Batman kararını verdi: Beş beş beş
09:26 Dolara değil mazota bak
09:25 'Sen köprü vaat ediyorsun HDP özgürlük'
09:25 Basın dünyasında ‘Yeni Yaşam’ın adımını atıyoruz
09:22 ‘Esnafın zor durumu seçimlere yansıyacak’
09:20 'Savaş, kriz ve seçim psikolojik çöküntüye neden oluyor'
09:16 Önlü: Biz kaybedersek tüm Türkiye kaybeder
09:13 Cumartesi Annesi Taşkaya: 25 yıldır haber bekliyorum
09:11 HDP’nin İstanbul adayları farklılıklarıyla bir arada
09:10 Baba Palandöken: Bir Helin daha ölmesin diye oyum HDP’ye
09:08 Eğitimciler: AKP’nin performans notunu sandıkta vereceğiz
09:07 'Et ve tırnak olan Azeri ve Kürt halkı sandıkta yanıt verecek'
09:05 Evi yakıldı göçe zorlandı bugün aday olarak döndü
09:04 HDP’nin en genç adayı: Gençlerin geleceği için HDP önemli
09:02 Kemalbay: HDP yeni bir yaşam seçeneğidir
09:00 27 MAYIS 2018 GÜNDEMİ
08:41 HDP seçim çalışmalarını gece de sürdürdü
26/05/2018
23:59 HDP’nin Diyarbakır adayları 17 ilçede halkla bir araya geldi
23:59 Cizre’de yüzlerce kişi 'Selo başkan' sloganları ile yürüyüş düzenledi
21:47 TJA yeryüzü sofrasında kadınlara bir araya geldi
21:41 Temelli'den Erdoğan'a: Ülkenin itibarını yerlere düşürdünüz
21:23 HDP gençliğinden şölen: Genç başladık genç başaracağız
21:06 Efrin ve Şehbalılar: Saldırılarla halkın iradesi kırılamaz
20:29 SP'den saldırı açıklaması: Üyelerimizin telefonları gasp edildi
19:54 Doktor ağır hasta tutukluyu 2 metreden ‘muayene’ etti!
19:38 AKP'nin Ağrı ve Diyarbakır’daki aday tanıtımında kavga
18:53 HDP Van’da 24 Haziran’ın provasını yaptı
18:19 HDP’nin seçim çalışmaları sürüyor: 'Sarayda panik var'
17:59 Yeni havalimanında yurt dışına çıkacak herkesten 20 Euro alınacak
16:52 Otelde iş cinayeti
16:30 Temelli’den Alevilere: Gelin hakkımızı birlikte arayalım
15:52 HDP Kocaeli adaylarını tanıttı
15:37 Keskin: Muhalefet hak ihlallerine 24 Haziran’da güçlü cevap vermeli