Tüzel: DTK asla yasadışı bir oluşum değildir

img

DİYARBAKIR - Hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava duruşmasında savunma yapan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefetin bertaraf edilmek istendiğini söyledi. Tüzel, “DTK'nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve HDP eski milletvekili Levent Tüzel hakkında partisini temsilen katıldığı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) toplantıları ve 2010-2012 yılları arasında katıldığı 4 ayrı yürüyüş ve basın açıklaması nedeniyle "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın yargılamasına devam edildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava duruşmasında Tüzel ve avukatları hazır bulundu. Duruşmayı EMEP yöneticileri ve ÖHP üyesi avukatlar da izledi. 
 
Bir önceki duruşmada, mahkeme başkanı Tüzel'in savunmasını en fazla 3 avukatın yapabileceği yönünde ısrar etmesi nedeniyle duruşma bugüne ertelenmişti.
 
‘SİYASİ DAVALARLA MUHALEFET BERTARAF EDİLMEK İSTENİYOR’
 
Mahkemeye verdiği 7 sayfalık yazılı savunmasında üzerine atılı "silahlı örgüt üyeliği" suçlamasını reddeden Tüzel, “Suç isnadına dayanak yapılan eylemler ve konuşmalar geçen dönem içinde suç değil iken, şimdi değişen siyasi konjonktürde suç konusu yapılmaya çalışılmaktadır. Siyasi konjonktür diye kast ettiğim ülkemizin yüzyıllık Kürt meselesinin çözümünde bir kez daha geleneksel savaş siyasetine başvurularak aynı zamanda demokratikleşme taleplerinin ve demokratik muhalefetin bastırılmasıdır. Bu çerçevede OHAL uygulamalarıyla, hukuk prensiplerinin çiğnenmesiyle, demokratik siyaset yapmanın imkanları yok edilerek kurulmak istenen bir baskı rejimi bu tür siyasi davalarla demokratik muhalefeti bertaraf etmek istemektedir. Burada konu edilen DTK, bu siyasi yaklaşımla 'silahlı terör örgütü' gibi asılsız, hukuki dayanaktan yoksun bir nitelendirmeyle iddianameye ve suçlamaya dayanak yapılmıştır" dedi.
 
'DEMOKRATİKLEŞME DENİNCE ÖNCE KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ' 
 
Savunmasında partisi, siyasi kişiliği ve bugüne kadar yürüttüğü faaliyetler üzerinde duran Tüzel, şunları söyledi: 
“Emek Partisi ülkemizin demokratik siyasi güçleri içinde yer alarak ve onlarla birlikte hareket ederek bu meseleyi ele almış; programındaki yaklaşıma bağlı olarak Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı çerçevesinde geleceğini belirleme hakkını savunmuş, savaşçı çözümler karşısında dil, kültür ve siyasi haklar çerçevesinde eşit, özgür, ortak yaşamı savunmuş ve bütün bunları demokratikleşmenin bir sorunu olarak ele almıştır. Türkiye’nin demokratikleşmesi denince öncelikle bizim ulusal sorun diye nitelendirdiğimiz siyasi literatürde Kürt meselesi diye ifade edilen ülkemizde yaşayan Kürt halkının ulusal taleplerinin demokratik esaslarla çözümü gelmektedir. Cumhuriyet tarihi ve hükümetleri boyunca bu mesele her iktidarın önündeki iş olmuş, son olarak 16 yıldır iktidar olan AKP hükümeti de bilindiği üzere bu doğrultuda belli siyaset izlemiş ve adımlar atmıştır.”
 
‘DTK’Yİ YASADIŞI BİR OLUŞUM OLARAK KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL’
 
Tüzel, iddianamede belirtildiği gibi DTK delegesi olmadığını, sadece çalışmalarını izlediğini ancak bu durumun DTK'nin “yasadışı” bir oluşum olduğu anlamına gelmeyeceğini de vurguladı.
 
Tüzel, bu yönlü suçlamaya dair “Hukuk nezdinde bir takım yasadışı oluşumların atfettikleri nitelendirmeler, iddianameye aktarılan ifadeler, talimatlar, kararlar, genelgeler vb. yakıştırmalar, DTK’yi Türkiye toplumu ve bizim nezdimizde legal ve demokratik bir oluşum olmaktan çıkartmayacaktır. Şimdi geçen dönemde yani çatışmalar sürecinde barış ve çözüm arayışlarının bir dinamiği olan DTK’nin yeniden çatışmalı bir dönemde siyasi yargılama konusu yapılması hukuken kabul edilebilir olmadığı gibi ahlaki de değildir. DTK, tüm çalışmalarını kamuoyuna açık yapan, toplantı sonuçlarını basın açıklaması ile paylaşan demokratik bir platform olup, silahlı terör yapılanması değildir. Bugün türlü suçlamalara maruz bırakılan DTK’nin, milletvekili olduğum dönemde TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na resmi olarak davet edildiğini, bu davetin de son derece olumlu olduğunu belirtmek istiyorum. Bu açıdan DTK’nin yasadışı bir örgüt olarak tanımlanmasını kabul etmem asla mümkün değildir” ifadelerini kullandı.
 
‘EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK VE BİRLİKTE YAŞAM İSTEYENLERE AYAR VERME ÇABASIDIR’
 
Savunmasının devamında bu soruşturma nedeniyle mağdur edildiğini, kendisi, eşi ve çocuklarının pasaportlarının iptal edilerek, seyahat haklarının engellendiğini belirten Tüzel, “Açıktır ki siyasi iktidar, demokrasi ve barış diyenleri, işçi ve emekçi hakları diyenleri, eşitlik ve özgürlük diyenleri, birlikte yaşam ve kardeşlikte ısrar edenleri hedef haline getirerek bu türden dayanaksız suçlamalarla yargılama yoluna giderek, siyaseti yargı eliyle dizayn etme, siyasi iktidar gibi düşünmeyen ve davranmayanlara ayar verme çabası içindedir. Yine açıktır ki çatışmalı ortam yıllardır ülkemize bir şey kazandırmadıysa aynı şekilde demokratik siyasetin boğulmaya çalışılması da kazandırmayacaktır. Dün olduğu gibi bugün de halkımızın milletvekili seçerek onur ve sorumluluk verdiği bir siyasetçi olarak işçi ve emekçi hakları, eşitlik, özgürlük, demokrasi, barış ve kardeşlik çabalarım devam edecektir” dedi.
 
‘KONUŞMALARIM SİYASET HAKKI KAPSAMINDADIR’
 
Tüzel, savunmasını “Yaptığım konuşmalar da aynı şekilde suç unsuru içermediği gibi dosya kapsamına alınan konuşmalarım düşünce ve ifade özgürlüğü, siyaset yapma hakkı kapsamında olup esasen de milletvekili olduğum döneme ait olup yasama faaliyetleri içindeki, yasama sorumsuzluğu kapsamındaki sözler ve çalışmalardır. Milletvekili olduğum dönemde fezleke konusu edilmemiş bütün bu eylem ve konuşmaların yıllar sonra soruşturma konusu yapılmasının hukuki korunağı, izahı yoktur. Atılı suçlardan beraatımı talep ediyorum” sözleriyle noktaladı.
 
Tüzel’in savunması sonrası avukatları da suçlamalara dair savunma yaptı. Mahkeme heyeti, avukatlarının savunmaların ardından bir sonraki duruşmayı 25 Ekim’e ertelendi.

Diğer başlıklar

14:23 Diyarbakır mitingine çağrı: Cezaevlerinde yükselen çığlığa ses olalım
14:22 Diyarbakır’da kar yağışı
14:21 Polisin HDP’li genci şehir dışına çıkarıp işkence ettiği iddiası
14:12 Bahçeli’den AKP’ye 'Güvenli Bölge' uyarısı
14:11 Gazeteci Karakaş ve 9 kişi için ceza istendi
14:03 Asrın Hukuk Bürosu: Görüşme mutlak tecridin kalktığı anlamına gelmez
14:02 Şırnak'ta boşaltılmış karakolda 205 ‘yabancı’ seçmen
14:00 ‘Doğalgaza yapılan zamlar geri alınmalı’
13:45 Aladağ yurt faciasında: 'Belediye deliler karartıyor’
13:38 HRW: OHAL bitti ama baskılar bitmedi
13:37 DTK eski Divan Üyesi Bazancir tahliye edildi
13:15 Hollandalı gazeteci Türkiye’den sınır dışı edildi
13:10 Aydınlar Meclis'te HDP Grubunu ziyaret etti
13:05 HDP Efrin zeytinlerini Meclis’e taşıdı
12:57 Hasankeyf'te seçmen kayıtları silindi iddiası
12:55 Kayyum, Antik Kent Dara'nın kapısına kilit vurdu
12:50 HDP çalışanı sınır dışı edildi
12:26 Seçmen kayıtları bugün askıdan indirilecek
12:20 Gazeteci Ziya Ataman yine tahliye edilmedi
12:19 GBT’lerine bakılan 2 kişi gözaltına alındı
12:19 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 782’nci başvuru
11:59 Tecride Karşı Özgürlük İnisiyatifi: Yarın çok geç olabilir
11:52 HDP'nin Karaçoban aday adayı tutuklandı
11:52 HDP, boş binada 76 askeri personelin seçmen gösterilmesini sordu
11:39 Tanrıkulu cezaevlerindeki ‘A Takımı’nı Meclis’e taşıdı
11:38 Angela Davis: Öcalan’ın tecridi konusunda Güven’in sunduğu liderliğini takip etmeliyiz
11:37 Emekli aylıkları ile ilgili kanun teklifi kabul edildi
10:54 Özgür Gündem davasında tahliye çıkmadı
10:35 Bağlar’da 2 kardeş gözaltına alındı
09:54 AKP’li belediye borcuna karşılık camiyi gözden çıkardı
09:44 Hakkari ve ilçelerinde görevli askerlerin oyları merkeze taşındı
09:09 Farisoğulları: Tecrit kaldırılmadı devletin sabıkası var
09:08 AKP’de Diyarbakır ilçelerinde aday belirleme krizi!
09:07 AİHM, Baydemir davasında Türkiye'yi mahkum etti
09:06 HDP'nin Cizre adayları: Belediye evlerinde sorunlar halkla çözülecek
09:00 17 OCAK 2019 GÜNDEMİ
08:59 ABD ordusundan saldırı açıklaması: 4 vatandaşımız yaşamını yitirdi
08:49 YSK oy sayımında değişikliğe gitti
08:46 Minbic Askeri Meclisi: Halkımızı ve dünyayı karanlık güçlerden koruyacağız
16/01/2019
23:08 HDP’nin Diyarbakır mitingine izin çıktı
22:33 Erciş'te 13 kişi tutuklandı
21:49 Ankara'da yangın: 5 işçi hayatını kaybetti
21:31 Pence: Kazanımlarımızı korumak için bölgede kalacağız
20:57 Siirt’te bu kez inşaatta 441 seçmen ortaya çıktı!
20:14 Erdoğan’dan Minbic açıklaması
19:55 QSD'den 'güvenli bölge' için şart: Uluslararası güvence
19:45 Seçmen sayısı mahalle nüfusundan fazla
19:31 Eğitimdeki ayrıştırıcı politikalara dikkat çektiler
19:24 Şırnak'ta 3 tutuklu süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı
19:16 Gazeteci Çapan, para cezası olduğu için tahliye edilmedi