Pir: AKP, İsrail'in yanında Filistin'in karşısında

img
İZMİR - İsrail'in Filistinlilere dönük katliama varan saldırılarını değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili ve NATO Parlamenterler Asamblesi Ziya Pir, AKP'nin her dönem İsrail hükümetinin anında Filistin halkının ise karşısında olduğunu belirtti.
 
ABD’nin, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere dönük İsrail saldırılarda 60’ı aşkın Filistinlinin hayatını kaybetmesi sonrası birçok merkezde İsrail ve ABD protesto edilirken, tepkiler gelmeye de devam ediyor. Türkiye'nin 3 günlük yas ilan etmesinin ardından kamuoyundan İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi talepleri yükselirken, HDP ve CHP'nin İsrail'e yaptırım uygulanmasına dönük verdiği soru önergeleri ise AKP'nin oyları ile reddedildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili ve NATO Parlamenterler Asamblesi Ziya Pir, AKP'nin İsrail ile olan ilişkilerini değerlendirdi.
 
‘KUDÜS 3 SEMAVİ DİNİN BAŞKENTİDİR’
 
ABD'nin Ramazan Ayı öncesi tek taraflı olarak atmış olduğu adımın bilinçli bir provokasyon olduğunu belirten Pir, sadece Filistin halkının değil, semavi dinlerin de provoke edildiğine dikkat çekti. 
 
Pir, “Kudüs 3 semavi dinin başkentidir. Hem Hıristiyanların, Musevilerin hem de Müslümanların. Kim hangi dinde girişimde bulunursa bulunsun provokasyondur. Ama son 70 yıldır özelikle bu provokasyonları İsrail hükümeti yapmıştır. 1948’den beri Filistin topraklarında İsrail devleti kurulmuştur. Bu devlet, kendi topraklarını sürekli genişletmektedir. Filistin halkının yaşam alanlarını işgal etmektedir. Filistin’in durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Kendi topraklarından kaçarak başka topraklara sığınmak zorundalar. Ekonomik ve siyasi durumları her gün daha kötüye gidiyor. İsrail ise, tam tersini yapıyor. Onların topraklarına hep el koyuyor. Onları yerlerinden yurtlarından ediyor. Hem kendi medya ağı üzerinden hem de sinema sanat ağı üzerinden kendilerini meşrulaştırıyorlar” dedi.
 
‘ERDOĞAN’IN İMZASI VAR’
 
ABD, İngiltere ve Almanya'nın ise İsrail ile dayanışma içerisinde olduklarını sürekli tekrarladıklarına işaret eden Pir, Filistin halkının böyle bir destek gücünün olmadığını dile getirdi. 
 
Yine 14 Mayıs'ta yapılan provokasyonlarda 60 yakın insan hayatını kaybettiğini belirten Pir, bu tür katliamların önünü açanlardan birinin de Türkiye olduğunu ifade etti. 
Pir, 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye yardım götürülürken uluslararası sularda İsrail ordusunun saldırısına uğrayan ve 9 Türkiye yurttaşının yaşamını yitirdiğini Mavi Marmara olayını da hatırlattı. Pir, şunları söyledi: 
 
“Türkiye de 20 milyon dolarlık bir sadakayı kabul ederek bütün davaları düşüren bir protokol imzalamıştı. O skandal protokolün hiçbir Müslüman hiçbir Türkiyelinin hiçbir Filistinlinin kabul etmesi mümkün değil. Devletlerarasındaki protokollerde ülkelerin başkentleri imzalanır. Protokollerin birinde Ankara yazıyor. Öbüründe Tel Aviv’de yazmıyor. İsrail’in başkenti Tel Aviv’dir. Ama Kudüs yazıyordu. 
 
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun altında imzası var. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti AKP rejimi, İsrail’in başkenti Tel Aviv’i Kudüs’e taşımasının altına imza atmıştır. Bu durum mazlum halkın durumunu istismar etmekten başka bir şey değildir. Hiç kimse İsrail ülkesinin yaptığını kabul etmiyordur. Sağından soluna herkes kınıyor. Dolayısı ile bunun propagandasını yapmakta yine şizofreni bir durumdur.”
 
‘BU İKİYÜZLÜLÜK VE RİYAKÂRLIKTIR’
 
Yine Türkiye’nin İsrail ile ticari, siyasi ve askeri alanlarda işbirliği imzalarının olduğu üzerinde duran Pir, “Ticaret herkes ile yapılır ama diyelim ki sen başka bir halkla zulüm eden birine boykot etmek durumundasın. Devletlerarasında böyle sözleşmeler de var. Türkiye işte bunu yapmıyor. Ticaret hacmi 2 veya 1 milyon dolar iken bu ay 15'e katlamış durumda. İşte bunun da büyük bir kısmı petrol ve silah anlaşmasından doğuyor. Bu tür iş birliğini biz kınıyoruz. Katliam olan yerlerde katliamı yapan devletler ile siz askeri iş birliği yapamazsınız. O hem etik olarak doğru değil, hem de hukuken doğru değil. Ama AKP hükümeti hem bunu yapıyor. Hem İsrail'in her yaptığını destekliyor hem de 'Filistin’in yanındayız' diye mitingler düzenliyor. 
 
Bu ikiyüzlülük ve riyakârlıktır. Şuan seçimler var. Elbette seçimlere yönelik oynuyor. Türkiye’deki kendi tabanına Türkiye’deki Müslümanlara ve vicdanlı insanların gazını alma durumudur. Orada o kadar insan ölmüş onların kanı üzerinden şov yapmaktan başka bir şey değildir. Bizim vicdanımız buna el vermez” dedi.
 
‘BİR TARAFTA İSRAİL’İ KINIYORLAR DİĞER TARAFTAN DA İŞ BİRLİĞİ YAPIYORLAR
 
Pir, İsrail’in Filistin’de yaptıklarının benzerini Türkiye'nin Efrin'de yaptığını da söyledi.
 
İsrail'in BM ya da diğer uluslararası kurumları tanımamasını, Türkiye'nin BM'nin ateşkes kararına uymaması ile eşdeğer olduğunu dile getiren Pir, İsrail ile Türkiye'nin benzer politikalar yürüttüğünü söyledi. Pir, bu konuda “Ne yazık ki bu günlerde güçlü olan lobisi olan ve parası olan ülkeler güçler her zaman kendini haklı olarak göstermiştir. Bu maalesef Filistin ve Efrin için de böyledir. Kimse AKP ve MHP koalisyonunun bu konu üzerinde şov yapmasına izin vermemeli. Bu konu üzerinden seçim mitingleri düzenlenecek bir durum değildir. Biz Meclis Genel Kurulu'na genel görüş talebinde bulunduk. İsrail’le olan özelikle askeri işbirliğin bitirilmesi talebinde bulunduk. Bu bizim niyetimizi göstermiştir. Ama AKP ve MHP koalisyonu bunu ret etti. Bir tarafta İsrail’i kınıyorlar diğer taraftan da bu terör devleti ile iş birliği yapıyorlar. AKP hükümeti her zaman İsrail’in yanında Filistin halkına karşı olmuştur” değerlendirmelerinde bulundu.

Diğer başlıklar

15:44 Kılıçdaroğlu’ndan bayram mesajı: Türkiye yönetilememekte
15:43 Kürt siyasetçinin infazı disiplin cezası nedeniyle yakıldı
15:10 HDK’den Kurban Bayramı mesajı
15:09 Yazar ve Melik mezarları başında anıldı
15:06 Urfa’da gözaltı sayısı 10’a yükseldi
14:54 Dersim'de yayılan yangına müdahale eden gönüllüler: Güvenlik adına ormanlarımızı yakmaktan vazgeçin
14:25 Hemşireler: Çapa ve Cerrahpaşa’da emek hırsızlığı var
13:41 MB'den Katar ile yapılan swap antlaşmasına ilişkin açıklama
13:23 Bayram da Tahtakale esnafının beklentisini karşılamadı
13:14 Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Kaos yaratma girişimidir
12:50 AKP Sözcüsü Çelik: Saldırı provokasyondur
12:42 Dersim'de son durum: Yangına müdahale edilmezse köyümüz yanacak
12:22 DTK’den Kurban Bayramı mesajı: Kardeşlik ve dayanışmayla
12:12 HDP Eş Genel Başkanları'ndan bayram mesajı
11:50 Kömür Belediye Eşbaşkanı Yuka tutuklandı
11:30 Bozova'da 5 gözaltı
11:27 Erdoğan’dan bayram mesajı: Ekonomimize yönelik saldırı ezanımıza ve bayrağımızadır
11:03 Buldan ve Temelli’den Kofi Annan için başsağlığı mesajı
09:08 Kayıp yakınların tek isteği: Bir mezarları olsun
09:07 'Varlık Barışı düzenlemesiyle kara parayı aklayacaklar'
09:06 Ev emekçileri: Pazardan elimiz boş dönüyoruz
09:06 Türkiye'nin en uzun soluklu eylemi 700'üncü haftasında
09:05 Orman yangınları bölgede olunca ne müdahale ediliyor ne kayıt altına alınıyor
09:04 Gaziosmanpaşa esnafı: Gelirimiz kiralarımızı karşılamıyor
09:04 Alper Taş: Ekonomik kriz yeni göç dalgasıyla daha da alevlenecek
09:00 20 AĞUSTOS 2018 GÜNDEMİ
08:40 ABD Ankara elçiliğine silahlı saldırı
19/08/2018
22:14 Yangın Rengü mezrasına dayandı!
22:01 Kızıltepe'de iş cinayeti
21:49 Dağ: Faşizme karşı mücadele büyütülerek toplumsallaştırılmalı
20:48 Prof. Dr. Uras hayatını kaybetti
20:02 Amedspor'un açılış etkinliği için saha yok!
19:35 Adıyaman’da gözaltı
18:25 Saçılık: Gençlik gelecektir
18:07 Şırnak Vali Yardımcısı tutuklandı
17:42 Genç’teki yangın kontrol altına alındı
15:27 HDP’li Yıldırım’a verilen 7 yıl 6 ay hapis cezası bozuldu
15:22 Irak seçim sonuçları 3 ay sonra onaylandı
14:54 Diyarbakır'dan Şengal saldırısına ortak tepki
14:30 Avcılar’da kadın cinayeti
13:37 Çavuşoğlu: ABD çözüm istemiyor, seçim malzemesi yapıyor
13:24 Yangından etkilenen 2 kişi hastaneye kaldırıldı
12:02 Yangın söndürmeye 'yasaklı bölge' engeli
11:01 Yaşamı yaratan Karacadağlı kadınlar!
10:26 Dersim’de yangın yayılıyor
10:25 Yangını söndürmeye giden gönüllüler: Dersim geleceğimizdir
10:20 Camiye zincir vuran müteahhit bu kez pankart astı
10:07 Ağır hasta tutuklu Koçer Özdal yoğun bakımda
09:59 Nerede o eski bayramlar: Dolup taşan caddelerden şimdi eser yok
09:10 HDP’li Mızraklı: Bir an önce güven ve istikrar tesis edilmeli