Pir: AKP, İsrail'in yanında Filistin'in karşısında

img
İZMİR - İsrail'in Filistinlilere dönük katliama varan saldırılarını değerlendiren HDP Diyarbakır Milletvekili ve NATO Parlamenterler Asamblesi Ziya Pir, AKP'nin her dönem İsrail hükümetinin anında Filistin halkının ise karşısında olduğunu belirtti.
 
ABD’nin, İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını protesto eden Filistinlilere dönük İsrail saldırılarda 60’ı aşkın Filistinlinin hayatını kaybetmesi sonrası birçok merkezde İsrail ve ABD protesto edilirken, tepkiler gelmeye de devam ediyor. Türkiye'nin 3 günlük yas ilan etmesinin ardından kamuoyundan İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi talepleri yükselirken, HDP ve CHP'nin İsrail'e yaptırım uygulanmasına dönük verdiği soru önergeleri ise AKP'nin oyları ile reddedildi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili ve NATO Parlamenterler Asamblesi Ziya Pir, AKP'nin İsrail ile olan ilişkilerini değerlendirdi.
 
‘KUDÜS 3 SEMAVİ DİNİN BAŞKENTİDİR’
 
ABD'nin Ramazan Ayı öncesi tek taraflı olarak atmış olduğu adımın bilinçli bir provokasyon olduğunu belirten Pir, sadece Filistin halkının değil, semavi dinlerin de provoke edildiğine dikkat çekti. 
 
Pir, “Kudüs 3 semavi dinin başkentidir. Hem Hıristiyanların, Musevilerin hem de Müslümanların. Kim hangi dinde girişimde bulunursa bulunsun provokasyondur. Ama son 70 yıldır özelikle bu provokasyonları İsrail hükümeti yapmıştır. 1948’den beri Filistin topraklarında İsrail devleti kurulmuştur. Bu devlet, kendi topraklarını sürekli genişletmektedir. Filistin halkının yaşam alanlarını işgal etmektedir. Filistin’in durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Kendi topraklarından kaçarak başka topraklara sığınmak zorundalar. Ekonomik ve siyasi durumları her gün daha kötüye gidiyor. İsrail ise, tam tersini yapıyor. Onların topraklarına hep el koyuyor. Onları yerlerinden yurtlarından ediyor. Hem kendi medya ağı üzerinden hem de sinema sanat ağı üzerinden kendilerini meşrulaştırıyorlar” dedi.
 
‘ERDOĞAN’IN İMZASI VAR’
 
ABD, İngiltere ve Almanya'nın ise İsrail ile dayanışma içerisinde olduklarını sürekli tekrarladıklarına işaret eden Pir, Filistin halkının böyle bir destek gücünün olmadığını dile getirdi. 
 
Yine 14 Mayıs'ta yapılan provokasyonlarda 60 yakın insan hayatını kaybettiğini belirten Pir, bu tür katliamların önünü açanlardan birinin de Türkiye olduğunu ifade etti. 
Pir, 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye yardım götürülürken uluslararası sularda İsrail ordusunun saldırısına uğrayan ve 9 Türkiye yurttaşının yaşamını yitirdiğini Mavi Marmara olayını da hatırlattı. Pir, şunları söyledi: 
 
“Türkiye de 20 milyon dolarlık bir sadakayı kabul ederek bütün davaları düşüren bir protokol imzalamıştı. O skandal protokolün hiçbir Müslüman hiçbir Türkiyelinin hiçbir Filistinlinin kabul etmesi mümkün değil. Devletlerarasındaki protokollerde ülkelerin başkentleri imzalanır. Protokollerin birinde Ankara yazıyor. Öbüründe Tel Aviv’de yazmıyor. İsrail’in başkenti Tel Aviv’dir. Ama Kudüs yazıyordu. 
 
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bunun altında imzası var. Bundan dolayı Türkiye Cumhuriyeti hükümeti AKP rejimi, İsrail’in başkenti Tel Aviv’i Kudüs’e taşımasının altına imza atmıştır. Bu durum mazlum halkın durumunu istismar etmekten başka bir şey değildir. Hiç kimse İsrail ülkesinin yaptığını kabul etmiyordur. Sağından soluna herkes kınıyor. Dolayısı ile bunun propagandasını yapmakta yine şizofreni bir durumdur.”
 
‘BU İKİYÜZLÜLÜK VE RİYAKÂRLIKTIR’
 
Yine Türkiye’nin İsrail ile ticari, siyasi ve askeri alanlarda işbirliği imzalarının olduğu üzerinde duran Pir, “Ticaret herkes ile yapılır ama diyelim ki sen başka bir halkla zulüm eden birine boykot etmek durumundasın. Devletlerarasında böyle sözleşmeler de var. Türkiye işte bunu yapmıyor. Ticaret hacmi 2 veya 1 milyon dolar iken bu ay 15'e katlamış durumda. İşte bunun da büyük bir kısmı petrol ve silah anlaşmasından doğuyor. Bu tür iş birliğini biz kınıyoruz. Katliam olan yerlerde katliamı yapan devletler ile siz askeri iş birliği yapamazsınız. O hem etik olarak doğru değil, hem de hukuken doğru değil. Ama AKP hükümeti hem bunu yapıyor. Hem İsrail'in her yaptığını destekliyor hem de 'Filistin’in yanındayız' diye mitingler düzenliyor. 
 
Bu ikiyüzlülük ve riyakârlıktır. Şuan seçimler var. Elbette seçimlere yönelik oynuyor. Türkiye’deki kendi tabanına Türkiye’deki Müslümanlara ve vicdanlı insanların gazını alma durumudur. Orada o kadar insan ölmüş onların kanı üzerinden şov yapmaktan başka bir şey değildir. Bizim vicdanımız buna el vermez” dedi.
 
‘BİR TARAFTA İSRAİL’İ KINIYORLAR DİĞER TARAFTAN DA İŞ BİRLİĞİ YAPIYORLAR
 
Pir, İsrail’in Filistin’de yaptıklarının benzerini Türkiye'nin Efrin'de yaptığını da söyledi.
 
İsrail'in BM ya da diğer uluslararası kurumları tanımamasını, Türkiye'nin BM'nin ateşkes kararına uymaması ile eşdeğer olduğunu dile getiren Pir, İsrail ile Türkiye'nin benzer politikalar yürüttüğünü söyledi. Pir, bu konuda “Ne yazık ki bu günlerde güçlü olan lobisi olan ve parası olan ülkeler güçler her zaman kendini haklı olarak göstermiştir. Bu maalesef Filistin ve Efrin için de böyledir. Kimse AKP ve MHP koalisyonunun bu konu üzerinde şov yapmasına izin vermemeli. Bu konu üzerinden seçim mitingleri düzenlenecek bir durum değildir. Biz Meclis Genel Kurulu'na genel görüş talebinde bulunduk. İsrail’le olan özelikle askeri işbirliğin bitirilmesi talebinde bulunduk. Bu bizim niyetimizi göstermiştir. Ama AKP ve MHP koalisyonu bunu ret etti. Bir tarafta İsrail’i kınıyorlar diğer taraftan da bu terör devleti ile iş birliği yapıyorlar. AKP hükümeti her zaman İsrail’in yanında Filistin halkına karşı olmuştur” değerlendirmelerinde bulundu.

Diğer başlıklar

16:54 Avustralya yolcusu 3 kişi havaalanında gözaltına alındı
16:37 HDP: Şüpheli asker ölümleri araştırılsın
16:36 HDP Gençlik Meclisi bölge konferanslarının sonuç bildirgesini yayınladı
16:20 İGA CEO’sunun itirafına rağmen işçiler neden hala tutuklu?
15:57 HDP'li Erbaş ve Oba tahliye edildi
15:33 ‘KESK’in hedef gösterilmesi kabul edilemez’
15:32 İzmir’de 13 gözaltı
15:28 Bekir Kaya’nın duruşmasına katılan Temelli: Hukuk yok iktidarın intikamcı saldırısı var
14:14 Gözaltına alınan Halkevleri şube başkanları serbest bırakıldı
13:49 Nusaybin Davası 4'üncü gününde: Emniyet ve yargı delil karartıyor
13:34 Asliye Ceza Hakimi de ‘özel düzenleme’ye sarıldı
13:28 Adalet Nöbeti'nde 75'inci hafta: Adalet kolay kazanılmıyor
13:27 CHP'li Kaya: Muhtarların görevden alınması adaletsizliktir
12:40 Hatun Tuğluk davası ertelendi: Sanıklar duruşmada selfie çekti
12:15 Albayrak: TL dolar karşısında yüzde 21 değer kazandı
11:50 HDP Genel Merkez çalışanı kaçırılmak istendi
11:49 Osman Kavala’nın serbest bırakılması istendi
11:25 Kurtlar 50 koyunu öldürdü
11:24 Avukatlar Öcalan’la görüşmek için 756’ncı kez başvurdu
11:20 'Kadın şiddete ve boşanmamaya mahkum ediliyor'
11:19 Nusaybin ‘işkence’ davasında nezarethane görüntüleri silinmiş!
11:09 Havalimanı işçilerinden 6’sı tahliye edildi
11:08 ‘Rakka sokaklarında umudun sesi yankılanıyor’
10:42 Kamyonet kazasında yaralı kurtulan mülteci kadın: Eşim ve 2 çocuğumdan haber alamıyorum
10:41 Gül'den Kaşıkçı açıklaması: Suudi makamlar geç kaldı
10:37 Özsökmenler: Muhtarlar ajanlaştırılmak isteniyor
10:34 Avukat Özdoğan: Gizli tanık döneme ve duruma göre kullanılan bir araç
10:13 Tutuklanan gazeteci Evren: Önce gazeteciler susturulmak isteniyor
09:58 Kadın vekiller Güven için Hakkari’de
09:30 Mızraklı: Kimse HDP’nin toplumsallığıyla rekabet edemez
09:25 Bütçe tasarısı Meclis’e sunuldu
09:17 İntiharları değerlendiren Gürsel: Yalnızlaşma duyguları artabilir ancak kolektif çıkış mümkün
09:17 Mardinli muhtarlar: Atama ile değil seçimle geldik
09:14 ‘Yerel seçim halklar ile kayyumların hesaplaşma tarihi olacak’
09:12 Antep’i uyuşturucu çeteleri sardı: Mahalleliler göç ediyor
09:11 Borçsuz belediye 20 milyon borçlandırıldı
09:10 Dışarı çıkıp içeri giremeyen kitaplar!
09:09 Kimsesiz mezarlıklarında ve morglarda 707 cenaze bulunuyor
09:07 İktisatçı Önder: Sermaye ile politikacı karşılıklı oynuyor, arada halk eziliyor
09:06 HDP'li vekil adayı Atik'e tehdit!
09:05 Köylüler 8 gün süren yasağı anlattı
09:03 Görevden alınan muhtarlar: Halk hesabını sandıkta sorar
09:01 Hakkarililer: Yeniden kayyum atarız sözleri siyasi şantajdır
09:00 18 EKİM 2018 GÜNDEMİ
17/10/2018
23:52 Fotoğraf sanatçısı Ara Güler hayatını kaybetti
22:19 Tutuklanan havalimanı işçilerinden 3'ü tahliye edildi
20:03 Kati Piri’den hükümete reform çağrısı: Reformlar Türkiye yurttaşlarının yararına
19:53 Temelli, Güroymak ve Tatvan’da esnafı ziyaret etti
19:46 Kamu emekçileri: Gelirimiz her geçen gün eriyor
19:39 ‘Mülteci ölümlerini durdurun’