‘Tüm engellemelere rağmen sesimizi ve taleplerimizi bastıramadılar’

img

HABER MERKEZİ – HDP’nin 24 Haziran’daki seçimler için çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Birçok merkezde seçim büroları açıldı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü’nün seçim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Adana’da partisinin seçim çalışmalarına katıldı. Demokratik sivil toplum kurumlara dönük sürdürülen ziyaretlerde, Toğrul ve beraberindeki partiler bugün de Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) şubelerini ziyaret edip, yöneticileriyle görüştü.
 
Yapılan ziyaretler ülkenin içerisinde bulunduğu durum, AKP politikaları ve seçimlerin önemi konuşuldu.
 
'BİZ KADINLAR KAZANACAĞIZ'
 
Toğrul ve beraberindekiler, daha sonra HDP Ceyhan İlçe Örgütü binasında halkla bir araya geldi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği buluşmada konuşan HDP MYK Üyesi İlknur Birol, 24 Haziran'ın bir dönüm noktası olduğunu belirterek, kadınlara büyük bir görev düştüğünü söyledi. Birol, "Biz kadınlar başaracağız" dedi. 
 
‘SANDIKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM’
 
HDP’li Toğrul ise, konuşmasında partilerine yönelik baskı ve saldırıların üzerinde durdu.
 
Tüm baskılara rağmen kazanacaklarını söyleyen Toğrul, "Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sürdürülmesi Türkiye ve Ortadoğu'da barışın istenmediği anlamına geliyor. Bugün Ortadoğu'da büyük güç biziz. Güçlü bir irade ortaya koyarsak tüm tutsak olan arkadaşlarımız özgür olacak, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılacak. 24 Haziran'da açığa çıkaracağımız bu güçle bunları yapabiliriz. Anahtar bizim elimizde. Bir araya gelip, sandıklarımıza sahip çıkalım" dedi.  
 
HATAY
 
HDP Hatay İl Örgütü de, seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. 
 
HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in katıldığı çalışmalar kapsamında Antakya Gazetesi, Çekmece Dolmuş Kooperatif ve engelli derneklerini ziyaret etti. 
 
Birlik, daha sonra Hatay'ın Erzin ilçesinde bulunan partilerinin İlçe Örgütü binası önünde halkla bir araya geldi. 
 
Alkış ve sloganlarla karşılanan Birlik, AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini belirtti. Yeni bir yaşamı örmek için kadınların omuzlarına daha fazla yük düştüğünü belirten Birlik, baskın seçimden güçlü çıkmak için daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı.
 
DİYARBAKIR'DA İLK KADIN SEÇİM İRTİBAT BÜROSU AÇILDI
 
HDP Kayapınar ilçe örgütü de, Peyas Mahallesi'nde ilk kadın seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, çoğunluğu kadınların oluşturduğu yüzü aşkın partilinin yanı sıra Barış Anneleri, DTK, HDP Kadın Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş katıldı. Büronun çevresi, HDP bayrakları ve "Özgürlüğü kadınlar getirecek" pankartı asıldı. 
 
Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Taşdemir, 24 Haziran seçimlerinin sadece seçimden ibaret olmadığını belirterek, "Bu seçim diktatörlük ve faşizme karşı demokrasi ve özgürlük seçimidir" dedi. Bölge illerinde yaşanan çatışmalardan kaynaklı tahrip olan kentlere dikkat çeken Taşdemir, "Taybet Ana'yı, yıkılan kentleri, kirli politikaları unutmayacağız. AKP'nin kirli ve faşist politikalarına sandıklara giderek tepki göstereceğiz. Herkesin seçim çalışmalarına katılması gerekir" diye konuştu. 
 
Kadınlar tarafından yapılan açılışın ardından kitle bölgeden ayrıldı. 
 
Yine HDP Kayapınar İlçe Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Huzurevleri'nde seçim irtibat bürosu açılışı yaptı. Açılışa, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Barış Anneleri, DTK, TJA aktivistleri yanı sıra yüzü aşkın partili katıldı. Açılışta kısa bir konuşma yapan Camcı, HDP'nin kadınları, gençleri, farklı kimlik, etnik ve inanç grubundaki insanların partisi olduğunu kaydederek, "İnsanlık, demokrasi ve özgürlük için mücadele ediyoruz" dedi. 
 
'ZAMAN BİZİM ZAMANIMIZDIR'
 
Kürt halkına yönelik baskı, tutuklama, sindirme ve öldürme politikalarıyla partilerinin etkisiz hale getirilmek istendiğini belirten Camcı, "Bedel verdik. Tüm engelleme ve imha politikalarına rağmen sesimizi ve taleplerimizi bastıramadılar" şeklinde konuştu. 
 
Barış Anneleri tarafından yapılan açılışın ardından partililer sloganlar eşliğinde bölgeden ayrıldı. 
 
HDP Bağlar İlçe Örgütü de seçim çalışmaları kapsamında Muradiye Mahallesi'nde seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa, yüzü aşkın yurttaşın yanı sıra HDP ve DBP il eşbaşkanları, DTK temsilcileri, TJA aktivistleri katıldı. Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Kürt halkı için tüm süreçlerin zor olduğunu vurgulayarak, "Kürt halkı direnen bir halktır. Tüm imha, sindirme ve baskı politikalarına karşı hala direniyor ve direnmeye de devam edecek" dedi. 
 
HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın seçimlerde yüzde 15 ile 20 arasında oy alacağı tahmininde bulunan Çiçek, "Zalimler kendilerini savunsun. Seçimlerde, sandıkları patlatacağız. 24 Haziran'a kadar tüm halkımız 24 saat çalışmalıdır" ifadelerini kullandı. 
 
Kadınlar tarafından yapılan açılışın ardından partililer bölgeden ayrıldı. 

DERSİM

HDP’nin Dersim’deki seçim çalışmaları kapsamında Ovacık ve Hozat ilçelerinde halkla bir araya gelindi. Ovacık ilçesinde bir araya gelen HDP’liler ilk seçim bürosunu büyük bir coşku ile açtı. HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ile aday adaylarında oluşan heyetin yanı sıra çok sayıda yurttaş büronun açılışına katıldı.

Erdal Ataş, oluşturulan sağ ittifaklara karşı HDP’nin Dersim’de güçlü bir cevap vermesi gerektiğini belirterek,  demokrasi isteyenlerin 24 Haziran seçimlerinde HDP’nin etrafında kenetlenmesi çağrısını yineledi.  Ataş, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarına dikkat çekerek, Türkiye’nin İsrail ile yaptığı iş birliğinden vazgeçip ciddi anlamda Filistin halkı ile dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Konuşmanın ardından büronun açılışı yapıldı. Daha sonra halk ve esnafa cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ın seçim vaatlerinin yazıldığı fotoğrafları dağıtıldı.

Milletvekili ve Ovacık ilçe yönetiminden oluşan bir heyet daha sonra Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile belediye binasında bir araya geldi. Seçim çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

HDP’li heyet daha sonra Hozat ilçesine geçerek, orada halk ve esnaf ziyaretinde bulundu.

'24 HAZİRAN’DA ASIL BİZ ONLARIN BİLETİNİ KESECEĞİZ’
 
HDP Adana İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Seyhan ilçesine bağlı Gürselpaşa Muahallesindeki bir kahvehanede düzenlediği toplantıda halk ile bir araya geldi. Toplantıya HDP Antep milletvekilli Mahmut Toğrul'un yanı sıra HDP ve DBP Adana il Eşbaşkanları, HDP Parti Meclis üyesi Abdulselam Demirkıran, HDP MY üyesi İlknur Birol katıldı.
 
24 Haziranda yapılacak seçimlere dikkat çeken HDP MYK üyesi İlknur Birol, HDP’nin anahtar bir rolle sahip olduğunu söyledi. 24 Haziran sonrası yeni anayasaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Birol, "24 Haziran barajını da yıkarız. Ondan sonra gerçek demokrasi ve özgür bir ülke için yeni anayasa ile başlamalıyız" dedi. 
 
Mahmut Toğrul ise, "Kürtleri hızla asimile etmeye çalıştılar ve dilimizi yasakladılar. Kültürümüzü yasakladılar. Aslında uzun süre biyolojik varlığımızı kabul etmediler. 'Dağ Türkleridir aslında bozulmuştur' dediler. Kendilerine göre bir sürü proje koydular. Biz bu toprakların çok kültürlü, çok dilli bir topluluğa sahip olduğunu söyledik. Kürt, Türk, Laz ve Çerkez,  Alevisi, Sünnisi kim nasıl yaşamak ve inanmak istiyorsa kendisi olarak bu ülkede yaşamalıdır" diye konuştu. Yeni projelerinin tüm renklerin kabul görüldüğü bir toplum olduğunu belirten Toğrul, Erdoğan'nın 'ülkeden gitmek isteyenlerin biletini keseriz' sözlerini hatırlatarak, "Bu ülkenin asıl sahibi biziz. 24 Haziran'da asıl biz onların biletini keseceğiz" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

14/08/2018
23:11 Beyaz Saray Yetkilisi: Brunson bırakılmazsa yeni adımlar atılabilir
22:59 ‘AKP bugün yarattığı politikaların iktisadi sonuçlarını yaşıyor’
21:17 Dersim’de çatışma
20:03 ABD’li emekli generaller: Türkiye yıl sonunda NATO’dan çıkabilir
19:38 Edirne'de tutuklanan Yunan askerler serbest bırakıldı
19:12 DBP'li Yüksel tutuklandı
18:31 Antep’te ev baskınları: 6 gözaltı
18:25 Batman'da patlama: 4 çocuk yaralandı
18:24 BDDK'dan kredi kartlarına düzenleme
17:59 Bombardıman sonrası yangın
17:02 Bakan Albayrak: Dolar güvenilirliğini yitiriyor
16:44 Erdoğan ile İbadi: Güvenlik ve ekonomi konularını görüştük
16:44 HDP Kadın Meclisi'nden gözaltılara tepki: Dayanışmayla çıkacağız
15:00 HDP’lilerden Çoban'ın ailesine taziye ziyareti
14:50 Brunson'un avukatı: Atılması gereken en doğru adım...
14:36 İtalya'da köprü çöktü: Onlarca kişi yaşamını yitirdi
14:28 Tutuklu gazeteci Güleş: Kürtçe mektup da kitap da yasak!
14:09 Çavuşoğlu ve Lavrov'dan ortak İdlib açıklaması
14:06 ‘Krizin faturasının emekçilere ödettirilmesine izin vermeyeceğiz’
13:57 Kurban Bayramında et tüketimi uyarısı
13:48 Binlerce hektarlık alan kül oldu ama yetkililer seyrediyor
13:06 Brunson'un ev hapsine itiraz
13:06 İlbaş Van’a atandı, Çitil terfi etti
12:30 Hozat’ın dağları bombalanıyor
12:14 KDP’den HDP’lilere ‘eylem ve etkinliklere katılmama’ baskısı
12:05 TMMOB Başkanı Koramaz: Krizin sorumlusu AKP
11:58 Erdoğan’dan ABD’nin elektronik ürünlerine boykot kararı
11:25 Bursa’da ev baskınları
11:24 ‘Ekmek parası bulamıyoruz bozduracak Dolar’ı nereden bulalım?’
11:03 ‘Ekonomik krizin çözümü savaşın son bulmasından geçer’
10:41 Yıldırım: Dalgalanmaların temelinde ekonomi değil, siyaset var
10:31 Albayrak yatırımcılarla telekonferans ile görüşecek
10:20 Sanayicilere 1,2 milyar TL'lik destek
10:17 Yalçınkaya Kürt tiyatrosunun gelişmesinde önemli rol oynadı
10:03 TOBB ve TÜSİAD’dan hükümete destek
09:46 Hafızasını yitirdi ama hastaneye sevk dahi edilmiyor
09:18 HDP’ye operasyon
09:18 6 evin kapısını koçbaşıyla kırıp sanatçı Arzu’yu sordular
09:10 Minbic Askeri Meclisi: Halklarımızı savunmaya devam edeceğiz
09:09 Cezaevindeki Arin bebeğin durumu kötüleşti
09:07 'Kaosun sona ermesi için Öcalan ile görüşülmeli'
09:06 10 yıllık esnaf: Dükkanımı siftahsız kapatıyorum
09:05 HDP’li Piroğlu: Ne aynı acıları yaşadık ne de aynı gemide kaldık
09:05 Ekonomist Müftüoğlu: Her şeye zam gelecek
09:04 Dışişleri eski Bakanı Yakış: Dış kriz ile ekonomik kriz örtülmeye çalışılıyor
09:03 Av. Süren: 6284 sayılı yasadan vazgeçmek mümkün değil
09:01 Hakkari’de kuzu kırpma zamanı
09:00 14 AĞUSTOS 2018 GÜNDEMİ
08:39 Adana'da ev baskınları: 4’ü çocuk 14 gözaltı
13/08/2018
22:46 Trump F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatını geçici olarak durdurdu