‘Tüm engellemelere rağmen sesimizi ve taleplerimizi bastıramadılar’

img

HABER MERKEZİ – HDP’nin 24 Haziran’daki seçimler için çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Birçok merkezde seçim büroları açıldı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü’nün seçim çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Adana’da partisinin seçim çalışmalarına katıldı. Demokratik sivil toplum kurumlara dönük sürdürülen ziyaretlerde, Toğrul ve beraberindeki partiler bugün de Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) şubelerini ziyaret edip, yöneticileriyle görüştü.
 
Yapılan ziyaretler ülkenin içerisinde bulunduğu durum, AKP politikaları ve seçimlerin önemi konuşuldu.
 
'BİZ KADINLAR KAZANACAĞIZ'
 
Toğrul ve beraberindekiler, daha sonra HDP Ceyhan İlçe Örgütü binasında halkla bir araya geldi. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği buluşmada konuşan HDP MYK Üyesi İlknur Birol, 24 Haziran'ın bir dönüm noktası olduğunu belirterek, kadınlara büyük bir görev düştüğünü söyledi. Birol, "Biz kadınlar başaracağız" dedi. 
 
‘SANDIKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM’
 
HDP’li Toğrul ise, konuşmasında partilerine yönelik baskı ve saldırıların üzerinde durdu.
 
Tüm baskılara rağmen kazanacaklarını söyleyen Toğrul, "Sayın Öcalan üzerindeki tecridin sürdürülmesi Türkiye ve Ortadoğu'da barışın istenmediği anlamına geliyor. Bugün Ortadoğu'da büyük güç biziz. Güçlü bir irade ortaya koyarsak tüm tutsak olan arkadaşlarımız özgür olacak, Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılacak. 24 Haziran'da açığa çıkaracağımız bu güçle bunları yapabiliriz. Anahtar bizim elimizde. Bir araya gelip, sandıklarımıza sahip çıkalım" dedi.  
 
HATAY
 
HDP Hatay İl Örgütü de, seçim çalışmaları kapsamında Antakya'da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. 
 
HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik’in katıldığı çalışmalar kapsamında Antakya Gazetesi, Çekmece Dolmuş Kooperatif ve engelli derneklerini ziyaret etti. 
 
Birlik, daha sonra Hatay'ın Erzin ilçesinde bulunan partilerinin İlçe Örgütü binası önünde halkla bir araya geldi. 
 
Alkış ve sloganlarla karşılanan Birlik, AKP'nin artık ülkeyi yönetemediğini belirtti. Yeni bir yaşamı örmek için kadınların omuzlarına daha fazla yük düştüğünü belirten Birlik, baskın seçimden güçlü çıkmak için daha çok çalışmak gerektiğini vurguladı.
 
DİYARBAKIR'DA İLK KADIN SEÇİM İRTİBAT BÜROSU AÇILDI
 
HDP Kayapınar ilçe örgütü de, Peyas Mahallesi'nde ilk kadın seçim irtibat bürosu açılışını gerçekleştirdi. Açılışa, çoğunluğu kadınların oluşturduğu yüzü aşkın partilinin yanı sıra Barış Anneleri, DTK, HDP Kadın Meclis Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş katıldı. Büronun çevresi, HDP bayrakları ve "Özgürlüğü kadınlar getirecek" pankartı asıldı. 
 
Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Taşdemir, 24 Haziran seçimlerinin sadece seçimden ibaret olmadığını belirterek, "Bu seçim diktatörlük ve faşizme karşı demokrasi ve özgürlük seçimidir" dedi. Bölge illerinde yaşanan çatışmalardan kaynaklı tahrip olan kentlere dikkat çeken Taşdemir, "Taybet Ana'yı, yıkılan kentleri, kirli politikaları unutmayacağız. AKP'nin kirli ve faşist politikalarına sandıklara giderek tepki göstereceğiz. Herkesin seçim çalışmalarına katılması gerekir" diye konuştu. 
 
Kadınlar tarafından yapılan açılışın ardından kitle bölgeden ayrıldı. 
 
Yine HDP Kayapınar İlçe Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Huzurevleri'nde seçim irtibat bürosu açılışı yaptı. Açılışa, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı, DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Barış Anneleri, DTK, TJA aktivistleri yanı sıra yüzü aşkın partili katıldı. Açılışta kısa bir konuşma yapan Camcı, HDP'nin kadınları, gençleri, farklı kimlik, etnik ve inanç grubundaki insanların partisi olduğunu kaydederek, "İnsanlık, demokrasi ve özgürlük için mücadele ediyoruz" dedi. 
 
'ZAMAN BİZİM ZAMANIMIZDIR'
 
Kürt halkına yönelik baskı, tutuklama, sindirme ve öldürme politikalarıyla partilerinin etkisiz hale getirilmek istendiğini belirten Camcı, "Bedel verdik. Tüm engelleme ve imha politikalarına rağmen sesimizi ve taleplerimizi bastıramadılar" şeklinde konuştu. 
 
Barış Anneleri tarafından yapılan açılışın ardından partililer sloganlar eşliğinde bölgeden ayrıldı. 
 
HDP Bağlar İlçe Örgütü de seçim çalışmaları kapsamında Muradiye Mahallesi'nde seçim irtibat bürosu açılışı gerçekleştirdi. Açılışa, yüzü aşkın yurttaşın yanı sıra HDP ve DBP il eşbaşkanları, DTK temsilcileri, TJA aktivistleri katıldı. Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı İbrahim Çiçek, Kürt halkı için tüm süreçlerin zor olduğunu vurgulayarak, "Kürt halkı direnen bir halktır. Tüm imha, sindirme ve baskı politikalarına karşı hala direniyor ve direnmeye de devam edecek" dedi. 
 
HDP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Selahattin Demirtaş'ın seçimlerde yüzde 15 ile 20 arasında oy alacağı tahmininde bulunan Çiçek, "Zalimler kendilerini savunsun. Seçimlerde, sandıkları patlatacağız. 24 Haziran'a kadar tüm halkımız 24 saat çalışmalıdır" ifadelerini kullandı. 
 
Kadınlar tarafından yapılan açılışın ardından partililer bölgeden ayrıldı. 

DERSİM

HDP’nin Dersim’deki seçim çalışmaları kapsamında Ovacık ve Hozat ilçelerinde halkla bir araya gelindi. Ovacık ilçesinde bir araya gelen HDP’liler ilk seçim bürosunu büyük bir coşku ile açtı. HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ile aday adaylarında oluşan heyetin yanı sıra çok sayıda yurttaş büronun açılışına katıldı.

Erdal Ataş, oluşturulan sağ ittifaklara karşı HDP’nin Dersim’de güçlü bir cevap vermesi gerektiğini belirterek,  demokrasi isteyenlerin 24 Haziran seçimlerinde HDP’nin etrafında kenetlenmesi çağrısını yineledi.  Ataş, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarına dikkat çekerek, Türkiye’nin İsrail ile yaptığı iş birliğinden vazgeçip ciddi anlamda Filistin halkı ile dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Konuşmanın ardından büronun açılışı yapıldı. Daha sonra halk ve esnafa cumhurbaşkanı adayları Selahattin Demirtaş’ın seçim vaatlerinin yazıldığı fotoğrafları dağıtıldı.

Milletvekili ve Ovacık ilçe yönetiminden oluşan bir heyet daha sonra Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile belediye binasında bir araya geldi. Seçim çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

HDP’li heyet daha sonra Hozat ilçesine geçerek, orada halk ve esnaf ziyaretinde bulundu.

'24 HAZİRAN’DA ASIL BİZ ONLARIN BİLETİNİ KESECEĞİZ’
 
HDP Adana İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında Seyhan ilçesine bağlı Gürselpaşa Muahallesindeki bir kahvehanede düzenlediği toplantıda halk ile bir araya geldi. Toplantıya HDP Antep milletvekilli Mahmut Toğrul'un yanı sıra HDP ve DBP Adana il Eşbaşkanları, HDP Parti Meclis üyesi Abdulselam Demirkıran, HDP MY üyesi İlknur Birol katıldı.
 
24 Haziranda yapılacak seçimlere dikkat çeken HDP MYK üyesi İlknur Birol, HDP’nin anahtar bir rolle sahip olduğunu söyledi. 24 Haziran sonrası yeni anayasaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Birol, "24 Haziran barajını da yıkarız. Ondan sonra gerçek demokrasi ve özgür bir ülke için yeni anayasa ile başlamalıyız" dedi. 
 
Mahmut Toğrul ise, "Kürtleri hızla asimile etmeye çalıştılar ve dilimizi yasakladılar. Kültürümüzü yasakladılar. Aslında uzun süre biyolojik varlığımızı kabul etmediler. 'Dağ Türkleridir aslında bozulmuştur' dediler. Kendilerine göre bir sürü proje koydular. Biz bu toprakların çok kültürlü, çok dilli bir topluluğa sahip olduğunu söyledik. Kürt, Türk, Laz ve Çerkez,  Alevisi, Sünnisi kim nasıl yaşamak ve inanmak istiyorsa kendisi olarak bu ülkede yaşamalıdır" diye konuştu. Yeni projelerinin tüm renklerin kabul görüldüğü bir toplum olduğunu belirten Toğrul, Erdoğan'nın 'ülkeden gitmek isteyenlerin biletini keseriz' sözlerini hatırlatarak, "Bu ülkenin asıl sahibi biziz. 24 Haziran'da asıl biz onların biletini keseceğiz" dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

12:11 Sancar: İktidar seçim sonuçlarına müdahale etmek istiyor
11:58 Bakırköy’de yük asansörü düştü: 4 işçi yaralandı
11:55 'KCK davası' avukatları: Yerel mahkemenin kararına rötuş yapıldı
11:47 ESHİD ve KODA’dan uluslararası ayrımcılık konferansı
11:35 ‘24 Haziran'da Newroz ile Hıdırellez'i birleştireceğiz’
11:29 HDP'den her sandığa 3 görevli
11:28 Saldırılar daha çok motive etti
10:54 Şırnak’ta da sandıklar taşınmak isteniyor
10:48 Şakran’dan tahliye olan tutuklu: Hastaneye giden bin pişman oluyor
10:47 CHP oyları korumak için 'Seçim Güvenliği Merkezi' kurdu
10:28 Erdoğan’ın ‘Cemevi statüsü’ vaadine tepki: 16 yılda niye yapmadın?
10:18 HDP’nin Osmaniye’de hedefi bir vekil
10:10 Dersim’in tek kadın adayı: Eşit temsiliyet için adayım
10:09 Kuyumcu esnafı: ‘Dolar bozdurun’ demekle olmuyor
09:51 Bayrak asan Saadet Partililere saldırı
09:50 Kışlada şüpheli asker ölümü
09:49 MHP’nin af ısrarı seçim bildirgesine de girdi
09:49 'AKP Kürtler nezdinde bitmiştir'
09:33 YSK’den veto edilenler yerine HDP’den yeni adaylar
09:27 Aladağlı aileler: Yol sözü tutulmadı, okul mevzuata takıldı
09:24 Öğrenci velilerinden 'Bu paralar nereye gidiyor' isyanı
09:22 HBVAKV Başkanı: Aleviler seçim vaatlerini ciddiye almaz
09:07 Siyasi partiler: Halk sandıkları sarıp sarmalamalı
09:06 YSK köy ve beldelerde seyyar sandık kurmamakta ısrar etti
09:03 Ömürleri çocuklarına yetmeyen 16 anne
09:02 'Biriken 16 yıllık öfkemizle 24 Haziran'da yetti artık diyeceğiz'
09:02 Dersim esnafı: Krizle geldiler krizle gidecekler
09:01 Gazeteci Sayılğan: Karanlığa inat yaşasın ışık diyarım
09:00 HDP Ağrı: 7 Haziran’ı yineleyeceğiz
09:00 Üniversite öğrencileri: Akademinin özgürlüğü ve geleceğimiz için oyumuz HDP'ye
09:00 ​26 MAYIS 2018 GÜNDEMİ
08:54 Polis kontrol noktasına roketli saldırı
08:31 Trafiğe kapalı yolda polis aracı çarptı
25/05/2018
22:04 HDP Hani’de kongresini gerçekleştirdi
21:37 Buldan: 24 Haziran’da ya karanlığı ya da aydınlığı seçeceğiz
21:32 Kayyumun iftarına kimse gitmeyince sofra apar topar kaldırıldı
21:15 ‘Kapat Gitsin’ etkinliğine kaymakam yasağı
21:07 Akşener: Bu iktidar FETÖ’ye yardım ve yataklıktan yargılanacak
20:52 Ailelerin başvurusu 77’nci kez reddedildi
20:45 İnce’den TRT’ye ambargo tepkisi: Önünde miting yapacağım
20:35 AKP’li Belediye Başkanı Hayla görevden alındı
20:11 HDP İstanbul adaylarını tanıttı: 25 Haziran'da Erdoğan ve AKP olmayacak
18:29 İstismara uğradığı dava için gitti, polisin tacizine maruz kaldı
18:19 Gazeteci Ziya Ataman yine tahliye edilmedi
18:06 HDP Edirne milletvekili adaylarını tanıttı
17:52 Ağır hasta tutukluların talebi kabul edildi açlık grevi sona erdi
17:32 Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanı Fazıl Türk tahliye edilmedi
17:02 HDP afişlerine dönük saldırıya soruşturma
16:03 Bir Adım Daha İnisiyatifi: Kemer sıkmamızı beklemeyin
15:16 'AKP'ye verilen her oy, Çakıcı'yı ziyarete gidenleri Meclis’e taşıyacak'