KNK Dış İlişkiler Sözcüsü Koç: KDP Kürtlere karşı suç işliyor

img
HABER MERKEZİ - KNK Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç, Hewlêr temsilciliklerine dönük saldırıya tepki göstererek, "“KDP, failleri açıklamadığı her gün Kürt halkına karşı suç işliyor" dedi. 
 
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Irak ve Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaptığı görüşmeler sonrası, Türkiye’nin saldırıları yoğunlaştı. Türkiye ile ortaklaşan KDP, Zap, Metîna ve Avaşîn’e yönelik saldırılarda tüm desteğini sunarken, son süreçte Sîdekan ve Biradost bölgelerine askeri sevkiyat yaparak, doğrudan bu saldırılarda rol alarak süreci başka bir evreye taşıdı. Son günlerde bu gelişmeler yaşanırken, Silêmanî kentinde Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) Hewlêr Temsilciliği'ne dönük silahlı saldırı gerçekleşti ve saldırıda KNK Hewlêr Temsilcisi Deniz Cevdet Bülbün yaşamını yitirdi. 
 
Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)  Dış İlişkiler Komitesi Sözcüsü Nilüfer Koç, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan gelişmeler, KDP’nin tutumu ve KNK temsilcilik binasına dönük saldırıyı değerlendirdi.
 
ROJAVA VE FEDERE KURDISTAN HEDEFTE
 
Federe Kurdistan Bölgesi’ne yönelik saldırı konseptinin Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünde hız kazandığını belirten Koç, AKP-MHP iktidarının “sınırları genişletme” amacının olduğunu vurguladı. Türk devletinin 2012’den beri Rojava ve Federe Kurdistan Bölgesi’ne göz diktiğini vurgulayan Koç, “Rojava ve Federe Kurdistan’ı Türkiye coğrafyasına dahil etmek istiyor. Bunun karşısında Rojava'da Güney’de ve Kuzey Kurdistan’da büyük bir gerilla direnişi söz konusu. Seçim sonrasında Erdoğan, Kürtleri kaybettiğinin farkına vardı. Kendisine biat etmeyen Kürtleri ortadan kaldırmak için yeni arayışlara girdi ve bunun için bir savaş kabinesi oluşturdu. Ve bu kabinenin içerisine birkaç Kürt koyarak, ‘benim Kürtlerle bir sorunum yok’ mesajını verdi. Bunu Hakan Fidan’ı Bağdat’a göndererek yaptı” şeklinde konuştu.
 
'KDP FAŞİZMİ GÜÇLENDİRİYOR' 
 
Türkiye’nin yürüttüğü savaştan sonuç almak için Irak ve İran’ı Kürtlere karşı kışkırtmaya çalıştığını kaydeden Koç, Türkiye’nin sömürgeci bu güçlerle Kürtleri yok etmeyi hedeflediğini dile getirdi. Hakan Fidan’ın son temaslarının bu minvalde olduğunu söyleyen Koç, “Erdoğan, BM Genel Kuruluna gitmeden önce elinde bir koz bulundurmak istiyordu. Diğer yandan kendi ailesinin çıkarları için Kurdistan’ı gözden çıkaran KDP gerçekliği var. Arkadaşımız Deniz’i kaybetmeden önce KDP, Bradost alanına yoğun sevkiyat yaparak, fiili savaş hazırlığını yapıyordu. KDP, Ortadoğu gibi bir yerde Kürtlere silah indir dayatması yapıyor. Kendi kirli çıkarları için düşmanla işbirliği yapıyor. Bunun sonucu olarak savaş çemberini ve Erdoğan faşizmini güçlendiriyor” dedi.
 
KNK NEDEN HEDEF ALINDI?
 
Son süreçte Süleymaniye’de gerçekleşen saldırı ve suikastları değerlendiren Koç, Süleymaniye'de “yurtseverliğin” güçlü olduğunu dile getirdi. Koç, siyasi suikastlarin özellikle bu bölgede yaşanmasının tesadüfü olmadığını belirterek, halktaki güçlü “yurtseverlik” duygusunun siyasete yön verdiğine dikkat çekti. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Türk devletinin bir zafere ihtiyacı var. İmralı’da Önder Apo’ya karşı bir zafer elde edemedi. Bunun için İmralı’dan 30 aydır haber alınamıyor. Dışarıda SİHA’larla siyasetçileri hedef alması, Kürt sorunun çözümünün birliktelikten geçeceğine inanan ve bunun siyasetini yapan KNK’yi doğrudan hedef alması bununla ilgilidir. Lozan Konferansı’nda Kürtler, yekvücut olarak sömürgeci güçlere ‘bizi yok edemediniz, buradayız ve sizin Lozan’ınızı reddediyoruz’ mesajını vererek ulusal birlik ruhuyla başkaldırdı. Deniz arkadaşımızın katledilmesiyle KNK’nin ulusal birlik çalışması da durdurulmak istendi.”
 
'KDP AÇIKLAMA YAPMALIDIR' 
 
KNK’nin bürosunun 17 yıldır orada bulunduğunu anımsatan Koç, KDP asayişi tarafından 24 saat gözetim altında tutulduğunu belirtti. KDP’nin tutumunu eleştiren Koç, saldırının faillerini ortaya çıkarmak yerine KDP’nin açıklama bile yapmayarak gündemi saptırmaya çalıştığını dile getirdi. “KDP bir açıklama yapmayana kadar biz onları suçlu görüyoruz” diyen Koç, faillerin ortaya çıkarılmamasının KDP istihbaratı Parastın ile MİT’in ortak haraket ettiğinin göstergesi olduğunu vurguladı. Koç, “Güney Kurdisatan’da bir gazeteci, KDP’ye dönük küçük bir eleştiri yaptığı zaman hemen gelip tutukluyorlar. KDP, Kürt halkını yok etmek isteyen bir düşmanla ortaklık yapıyor. KNK’nin ulusal birlik deklarasyonunda yer alan maddeye göre hiçbir Kürt gücü, başka bir Kürt gücüne zarar veren bir sömürgeci ile ilişki içinde olmamalı, olması halinde ise suç işler” diye belirtti. 
 
'KDP KÜRT HALKINA KARŞI SUÇ İŞLİYOR' 
 
“KDP, failleri açıklamadığı her gün Kürt halkına karşı suç işliyor” diyen Koç, Kürtlerin çok büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Özellikle PKK’ye sempati duyanlara karşı saldırı gerçekleştirildiğini dile getiren Koç, “Gerilla, Güney Kurdisatan’daki Türk devletinin işgalini sonlandırmak istiyor. Gerilla bunu yaparken, KDP Kurdistan’a düşmanı getirtmek üzere yol açıyor. Bu tablo bu kadar berrakken buna karşı her yurtseverin dur demesi gerekiyor. KDP Türk devletinin Kürt soykırımına yardım ederek suç ortaklığı yapıyor. Kürt halkının elini vicdanına koyup sesini dinlemesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 
 
'DÖRT PARÇAYI YIPRATIYOR’
 
Deniz Cevdet Bülbün’ün katledilmesi ile aynı gün Şengal'e ve Rojava'ya dönük saldırının olmasının Kürtlere karşı “yok etme” konseptinin göstergesi olduğunu dile getiren Koç, Kürtler açısından son derece kritik bir dönem olduğuna işaret etti. Koç, “Gerilla zaten görevini her zamanki gibi yapıyor. Şimdi sıra Kürt siyaseti ve Kürt halkınındır. KDP, 2017 referandum sürecinde yaşanan hatanın aynısını tekrarlıyor. O süreçte Federe Kurdistan toprağımızın yüzde 40’ını kaybettirdi. En son Erdoğan’ın Kerkük’ün Kürtlerin olmadığı söylemini teyit edercesine bir tutum sergiledi. Bütün bunlar kendi şehitleri karşısında çok büyük ayıptır. KDP’de kendi temsil ettiğine bile ihanet duruşu var. Dört parçayı yıpratıyor” dedi. 
 
ULUSAL BİRLİK 
 
“Çıkışın yegâne yolu ulusal birliktir” diyen Koç, bu birliğin sağlanmaması halinde Kürtlerin bir yüzyıl daha kaybedeceği uyarısında bulundu. Koç son olarak şunları söyledi: “Bu yeni yüzyılda bütün kazanımlarımızı korumamız lazım. Kürt halkı kazanımlarımızı riske atanlara karşı mesajını vermeli ve saldırılar karşısında kararlı olmalıyız. İmralı tecridinin 25 yıldır devam etmesi Lozan’ın sonucudur. Önder Apo’nun temsil ettiği özgür Kürdün mücadelesi ile bu savaş konseptini boşa çıkarabiliriz. Gücümüz fazlasıyla var. Halk olarak artık yalnız değiliz. Sonuç almanın önünde herhangi bir engel yok.”
 
MA / Esra Solin Dal

Diğer başlıklar

09:15 104 cezaevinde 'Abdullah Öcalan'a özgürlük' eylemi
09:14 İşçi kadınlar baskı ve mobbinge karşı eylemde
09:11 Tutsak annesi: Oğlum kalan tek ayağını da geri atmayacak
09:06 'Tecrit kalkarsa barış gelir'
09:04 25 Kasım’daki polis şiddetine dair suç duyurusunda bulunacaklar
09:03 Ekolojik kıyım su kaynaklarını yok ediyor
09:02 Almanya’da kadın mücadelesi: Birleşik harekete ihtiyaç var
09:01 Av. Güneş: Abdullah Öcalan'a yaklaşım Kürtlerin statüsüne yaklaşımdır
09:00 29 KASIM 2023 GÜNDEMİ
08:00 62 kişi ile 20 vakıf ve derneğin mal varlığı donduruldu
28/11/2023
23:45 İsrail, 30 Filistinliyi serbest bıraktı
22:37 Sakık: Dağa gitti dediğiniz paralar atadığınız kayyımların cebinde
22:26 Hamas 12 esiri serbest bıraktı
21:51 Koçyiğit: Tecridin bu ülkedeki hiç kimseye faydası yok
21:44 Hekimler, ‘Kent-Demokrasi-Sağlık’ı konuştu: Kayyımlara karşı mücadele sürmeli
21:29 Egîdê Cimo Müzik Okulu kutlamasına yoğun ilgi
21:10 Bazîd’te Vejîn konseri
21:04 Şirnex’te gözaltına alınan 22 kişi serbest
21:03 Sêrt’te yerel seçimler için başvurular başladı
20:37 Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılmasına dair önerge reddedildi
19:35 Cizîr’de şüpheli çocuk ölümü
19:09 Dışişleri Bakanlığından tecrit yanıtı: CPT ile yakın işbirliği içinde yürütülüyor
18:59 Hatimoğulları Mêrdîn’de temaslarda bulundu
18:55 AYM WhatsApp kanalı kurdu
18:26 Beştaş’tan tecrit tepkisi: İktidar bu suçu işlemeye son versin
17:45 ‘Cezasızlık ve İnsan Hakları’ paneli: Adaleti savunmaya devam edeceğiz
17:29 Danıştay’da İstanbul Sözleşmesi davası: Vazgeçmeyeceğiz
17:17 Gür: Kobanê iddianamesi 8 günde nasıl kabul edildi?
17:06 KESK’ten Amed’de yapılacak mitinge çağrı
17:05 THY, İstanbul Havalimanı’ndaki 56 seferini iptal etti
16:58 Japonya istihbaratı PKK’yi yasaklı örgüt listesinden çıkardı
16:52 Mahkeme: 'Suç işleri bakanı' demek ifade özgürlüğüdür
16:43 Dereye düştüğü iddia edilen kadın yaşamını yitirdi
16:38 İnşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi
16:28 Giresun'da maden tepkisi
16:02 'Kurdistan' diyen sinema eleştirmeni iktidar medyasının hedefinde
16:00 Jeoloji Mühendisleri Odası: Deniz taşkınları rantın sonucudur
15:45 Özel'den partilere 'güç birliği' daveti
15:44 2021 Emekliler Sendikası: Yaşam savaşı veriyoruz
15:40 Tahir Elçi mezarı başında anıldı
15:39 Sel felaketine neden olan ihmaller: Kayyım uyarıları dikkate almadı
15:22 Hukuk örgütleri: Tahir Elçi'yi katledenler ortaya çıkarılsın
15:19 HEDEP Wan'dan aday adaylığı açıklaması
15:12 Jin Art Huner'e baskında kitap ve kasetlere el konuldu
15:10 Bedlîs ve Wan'da en az 43 gözaltı
15:00 Özak Tekstil’de işçiler iş bıraktı: Birlikte direnip kazanalım
14:51 HEDEP Gençlik Meclisi Amedlileri kongreye davet etti
14:42 Roboski Katliamı’nın üzerinden 143 ay geçti
14:34 Hatimoğulları: Kayyımlar belediyelerde ‘hırsızlık bürosu’ açtı
14:33 Aram Yayınevi’nden 4'ü Kürtçe 7 yeni kitap
14:32 Kameraman Akkaya’nın tutukluluğuna devam kararı
14:25 TTB davası 30 Kasım’da görülecek: Ankara’da olacağız
14:08 İkizdereliler HES toplantısına izin vermedi
13:52 Efrîn, Serêkaniyê ve Girê Spî'de 1 yılda 419 kişi kaçırıldı
13:34 Kobanê Davası: ‘Sapkın’ ifadesini Diyanet’e iade ediyorum
13:28 İstanbul için fırtına uyarısı
13:22 Evrensel'in BİK’e açtığa dava: Karar ileri bir tarihte açıklanacak
13:17 15 yaşındaki çocuğu arama çalışmaları sürüyor
13:14 Açlık grevindeki tutsaktan tecrit mesajı
12:52 Bahçeli yine 'bölünmez bütünlüğe' bağladı!
12:49 Bakırhan: Açlık grevleri mücadeleyi büyütme çağrısıdır
12:36 Buldan’dan İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya 2 soru
12:23 KESK, DİSK ve TMMOB: Hukuksuzluğa karşı TTB’yi savunuyoruz
12:12 HEDEP Gençlik Meclisi: Mücadelede kararlı, özgürlükte ısrarlıyız
12:10 33 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan ile görüşme başvurusu
12:09 İzmir'de vapur seferleri iptal edildi
11:48 Pirsûs Belediyesi’ne bir ay için 46 milyon ek bütçe
11:15 İzmir'de Jin Art Huner ve TUHAYDER'e baskın
11:05 Farqîn’de gözaltına alınanlar serbest bırakıldı
10:43 İstanbul’da 3 kişi tutuklandı
10:34 TÜRK-İŞ açlık ve yoksulluk rakamlarını açıkladı
10:18 Elçi'siz 8 yıl: 80 sene de geçse mücadeleden vazgeçmeyeceğiz
10:13 ‘Abdullah Öcalan’a özgürlük’ eylemi 2’nci gününde
09:58 ‘İhtimal’ iddiasıyla tutsağın tahliyesine ikinci engelleme
09:37 Mêrdîn’de gözaltına alınanlar serbest
09:34 Tahliyeye ‘pişmanlık’ engeli
09:22 Bedlîs’te köylere baskın
09:18 Kürt Araştırmaları Derneği kongreye gidiyor
09:16 Mahkemenin 'bırakın' dediği tutsak tahliye edilmiyor
09:10 Wan Gölü kıyısı imarı aykırı yapılarla doldu
09:08 Yüksekdağ: Geniş bir kadın ittifakına ihtiyaç var
09:06 İşte Akbelen'deki doğa kıyımı
09:02 Bazîd’in ilk kadın belediye başkanı: Bizi kendi karanlıklarında boğamazlar
09:00 Peköz: HEDEP batıda bazı belediyeleri yönetmeye talip olmalı
09:00 28 KASIM 2023 GÜNDEMİ
27/11/2023
22:27 Osmaniye'de gözaltına alınan 2 kişi serbest bırakıldı
20:45 Riha’da gözaltına alınan genç serbest
20:40 Faruk Bildirici: Tutuklu Kürt gazetecilere çifte standart uygulanıyor
19:48 Gazze’de ateşkes 2 gün uzatıldı
19:46 İstanbul’da gözaltına alınan 14 kişiye tutuklama talebi
19:42 İnfazı bir yıl ertelenen Leyla Nergis tahliye oldu
18:23 9 milletvekilinin dokunulmazlık dosyası Meclis'te
18:06 Kobanê Davası: Gizli tanık ifadeleri çürütüldü
17:21 Karadeniz'de fırtına: Sahil Yolu sular altında
17:14 Asgari ücret için ilk toplantı 1 Aralık’ta
17:10 Kadınlar İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’da olacak
16:58 30 yıllık tutsak Kılınç tahliye oldu
16:55 TMMOB ve TTB'den HEDEP'e ziyaret
16:35 Avukata şiddet uygulayan polis hakkında hapis talebi
15:55 Adana’da işkence iddiası: Başlarına çuval geçirildi
15:46 Amedspor'dan TFF'ye ırkçı saldırı çağrısı: İnisiyatif alın
15:07 İstanbul için kuvvetli fırtına uyarısı
14:53 CHP MYK, Tanju Özcan'ın 'bağışlanma' talebini kabul etti
14:51 İçişleri Bakanlığı: 18 ilde 98 kişi gözaltına alındı
14:44 Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı tutuklandı
14:27 Eğitim Sen: AKP’li yöneticiler okullarda toplantı yapıyor
13:56 Cizîr’de iki kardeş intihar girişiminde bulundu
13:50 HEDEP kongresinde gündem tecrit
13:47 Kobanê Davası: Şüpheden sanık yararlanmıyor, iddia güçleniyor!
13:12 Darp edilerek gözaltına alınan gazetecilerden İHD’ye başvuru
13:09 Ege için yağış ve sel uyarısı
13:06 Açlık grevine giren tutsak: Adım atılıncaya kadar eylemimiz sürecek
12:58 3 kentte en az 15 gözaltı
12:38 HEDEP’li Şahin: Başvurular için görüşmeler 9 Aralık’a kadar sürecek
11:42 HEDEP'te yerel seçim başvuruları başladı
11:35 Tutsaklar Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için açlık grevinde
11:08 İskenderun sahil şeridi sular altında kaldı
10:58 Birçok kentte çok sayıda gözaltı
10:53 98 gündür direniyorlar: Agrobay haklarımızı ver
10:17 30 yıl geçmesine rağmen failleri bulunmadı
09:44 Ankara'da mahalle bekçisi eşini katletti
09:29 Türkiye 'mayın' üstünde!
09:22 Eren: Elçi cinayetinin aydınlatılmasındaki isteksizlik sürüyor
09:16 Irak ve Kurdistan Bölgesi'nde sandık güvenliği tartışmalı
09:07 9 yıldır göremediği tutsak kızının tahliyesi 2'nci kez uzatıldı
09:07 TTB Başkanı Fincancı: Hiçbir yere gitmiyoruz
09:03 Tahliyesi engellenen eşbaşkan: Kurul pişmanlığı dayatıyor
09:00 27 KASIM 2023 GÜNDEMİ
08:55 Şirnex’te 14 bölge için yasak kararı
07:51 Zap ve Avaşîn’de 3 asker yaşamını yitirdi
26/11/2023
23:13 Hamas 17 rehineyi, İsrail 39 Filistinli çocuğu serbest bıraktı
23:01 AFAD: Fırtınada 2 kişi hayatını kaybetti
21:50 ‘Kadın katliamlarına intihar süsü veriliyor’
21:38 Bozan: Abdullah Öcalan özgür olmadan halkımız olamaz
20:45 Kadın dengbêjler İzmir’de sahne aldı
19:32 ÖHD’den Ankara’da panel: Eşbaşkanlık, iktidara karşı özgürlükçü bir müdahaledir
19:08 Gürkan: Barbarlık yenilecek, işçi sınıfı kazanacak
18:53 Aydın ve Muğla’da ekoloji ziyaretleri: Cudi ve Aydın mücadelesi birleşmeli
18:32 Dirbesîye sınırında şiddetli çatışma
18:28 Zap’ta hayatını kaybeden Bulut’un taziyesine kitlesel ziyaret
17:53 ‘Enternasyonalizm ve sınıf mücadelesi’ panelinde Abdullah Öcalan’ın paradigmasına vurgu
17:25 Konya’da ‘Yıkılacak Duvarlar’ gösterimi
16:42 HEDEP’ten Ceyhan’da halk toplantısı
16:06 Tutsaklar ‘Öcalan’ın özgürlüğü’ için 27 Kasım’da açlık grevine başlıyor
15:49 Riha Barosu’dan ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ atölyesi
15:41 Eğitim Sen: Örgütlenme hakkı üzerinde baskı var
15:38 Demirtaş'tan Tahir Elçi anısına şarkı
15:29 MEBYA-DER: Mezarlık saldırılarına direnişle cevap olacağız
15:04 HEDEP Sözcüsü: Gittiğimiz her yerde halk Öcalan’ın özgürlüğünü istiyor
14:54 Bayındır: İmralı kapılarını kırıp Öcalan’ı özgürlüğüne kavuşturacağız