Eğitim Sen: Öğretmen Meslek Kanunu iptal edilsin

img

HABER MERKEZİ- Öğretmen Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi talebiyle açıklama yapan Eğitim Sen, sendika olarak taleplerinin karşılanması için mücadelelerinin süreceğini belirtti.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Öğretmen Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi talebiyle pek çok kentte açıklama yaptı.

HATAY

Eğitim Sen İskenderun Şubesi, Sağlık Park’ta taleplerine ilişkin açıklama yaptı. Eğitim Sen Şube Başkanı Mustafa Ünsal, “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi ve seminer sınav süreçlerinin durdurulmasını talep etti. Eğitim ve bilim emekçilerinin insanca yaşanabilir bir ücret düzenlemesi ve özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğini söyleyen Ünsal, “Kapsamlı ve bütüncül bir Öğretmenlik Meslek Kanunu, tüm eğitim emekçilerinin ekonomik taleplerini ve başta iş güvencesi olmak üzere öğretmenlerin temel haklarını, sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye almak zorundadır. Mevcut meslek kanununun öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir meslek kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken meslek kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966’da kabul edilen ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’na uygun şekilde düzenlenmelidir” dedi.

Ünsal, sendika olarak taleplerinin karşılanması için mücadelelerinin süreceğini ifade etti.

VAN

Eğitim-Sen Van Şubesi, Öğretmen Meslek Kanunun iptal etmesi talebiyle şube binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında, “ÖMK'yi iptal edin siz de biz de rahat edelim”, “Öğretmenlik kariyer mesleği değil dayanışma mesleğidir” dövizleri taşınırken öğretmenler sık sık “Öğretmen tek ses kanun paramparça”, “AKP al yasanı başına çal” , “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Direne direne kazanacağız”, “Biji berxwedana kedkaren” sloganları attı. Basın açıklamasını Eğitim- Sen Van Şubesi Genel Başkanı Murat Atabay okudu.  

Atabay, kanunun öğretmenlerin görüşü alınmadan hazırlandığına dikkati çekerek, “Masa başında hazırlanmış meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını tek taraflı olarak düzenlemiştir” dedi. Atabay, “Bu kanun, eğitim emekçilerinin bütün eleştirilerine rağmen, yandaş sendikanın desteği ile iktidar tarafından yasalaştırılmıştır” diye konuştu.

‘YASAL SÜREÇ DEVAM EDİYOR’

Atabay, kanunun yasal sürecinin devam ettiğini hatırlatarak “Anayasa Mahkemesi'nin bir an önce bu haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmasını talep ediyoruz. Ayrıca sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay'a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler ortaya çıkmadan bir an önce sonuçlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ekonomik kriz nedeniyle kamu emekçilerinin zor günler yaşadığına dikkati çeken Atabay, “Mevcut meslek kanunu öğretmenlerin ihtiyaçlarını karşılamadığı açıkça ortadadır. Bundan dolayı yeni bir Meslek Kanunu düzenlenmek zorundadır. Öğretmenler lehine bir içerik taşıması gereken kanunu, ILO ve UNESCO tarafından 5 Ekim 1966'da kabul edilen ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’na uygun şekilde düzenlenmelidir” dedi.

Basın açıklaması öğretmenlerin sloganlarıyla sona erdi.

URFA 

Eğitim Sen Urfa Şubesi de, öğretmenlerin eğitim sistemine ilişkin taleplerine dair basın açıklaması yaptı. Haliliye ilçesinde bulunan Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya sendika üyelerinin yanı sıra Urfa Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri destek verdi. "ÖMK ve Seminer Sınav süreçleri iptal edilsin. Banka promosyonları yenilensin" pankartının açıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Özlem Ulutaş Şengül, "Mevcut meslek kanunu eğitimcilerin sorunlarını karşılamıyor. Yeni bir kanuna ihtiyaç vardır. Enflasyon arttı. Çalışanların maaşı enflasyon karşısında anlamını yitirmiştir. Banka promosyonları düzenlenmelidir. Eğitim öğretim ödeneği tüm  eğitim emekçilerine bir maaş tutarından ödensin" dedi. 

Açıklama "Emekçiyiz haklıyız kazanacağız" ve  "Sefalete teslim olmayacağız" sloganları ile son buldu. 

MERSİN

Mersin'de Eğitim Sen Mersin Şubesi çağrısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen öğretmenler, yönetmeliğin geri çekilmesi çağrısında bulundu. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenlerinin katıldığı eylemde, "Öğretmenlik Meslek Kanunu seminer-sınav süreçleri iptal edilsin" ve "Öğretmen boyun eğmez" pankartı açılarak,  "Birleşe birleşe kazanacağız" ve "Söz yetki karar öğretmenlere" sloganları atıldı. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, yasanın biran önce iptal edilmesi için çağırı yaptı.

DİYARBAKIR

Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi, Öğretmen Meslek Kanunun iptal etmesi talebiyle Rojava Parkı’nda açıklaması düzenledi. “Öğretmenlik bir uzmanlık mesleğidir, sınava hayır” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda emekçi katıldı.

Açıklamayı yapan Eğitim-Sen 3 No’lu Şube Kadın Sekreteri Gülser Yıldırım, “Siyasi iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimin asli bileşenlerinin görüşünü almadan, masa başında hazırlanmış meslek kanunu ile eğitim emekçilerinin çalışma ve yaşam koşullarını tek taraflı olarak düzenlemiştir. Bu kanun, muhatabı olan öğretmenlerin iradesi dışında, onların hakları ve taleplerini dikkate almadan hazırlanmış, eğitim emekçilerinin bütün eleştirilerine rağmen, yandaş sendikanın desteği ile iktidar tarafından yasalaştırılmıştır” dedi.

‘HAKSIZ SÜREÇ DURDURULSUN’

Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu haksız süreci durdurmaya yönelik karar sürecini hızlandırmasını talep ettiklerini belirten Yıldırım, “Ayrıca sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davası da kamu vicdanını yaralayacak eşitsizlikler ortaya çıkmadan bir an önce sonuçlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Ekonomik krizin derinleştiği bu dönemde eğitim emekçilerinin ekonomik ve özlük hak kazanımlarının kariyer basamaklarına ve sınavlara endekslenmesinin asla kabul edilemez olduğunu vurguladı. Yıldırım, “Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir. 2020 yılında 1210 TL, 2021 yılında 1250 TL olarak verilen eğitim ödeneği, günümüz enflasyon oranları ve kırtasiye kalemlerindeki ciddi artışlara rağmen, yandaş sendika sayesinde 2022 yılında sadece 1325 TL olarak ödenecektir. Ekonomik krizin geldiği düzey ve enflasyon oranları dikkate alındığında bu rakamın çok yetersiz olduğu açıktır. Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır.”

ADANA

Eğitim Sen Adana Şubesi de Heykelli Park’ta açıklama yaptı. Açıklamada konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Hüseyin Kaya, “Eğitim Sen, tüm eğitim emekçilerinin sesi olmaya devam edecek ve ekonomik, özlük, mesleki, sosyal ve demokratik haklarımız için mücadelesini yükseltecektir. Yaşasın örgütlü mücadelemiz” dedi. 

ANKARA

Eğitim Sen Ankara Şubeleri, Ulus Meydanı önünde Öğretmen Meslek Kanunu’nun iptal edilmesi talebiyle basın açıklaması düzenledi. Açıklamada açılan “ÖMK ve Seminer Sınav süreçleri iptal edilsin. Banka promosyonları yenilensin" pankartıyla beraber, “Yoksullukta değil, refahta eşitilik”, “ÖMK eğitimin hiçbir sorununu çözmez” dövizleri taşındı. Kitle sık sık, “Öğretmenlik Meslek Kanunu iptal edilsin”, “AKP yasanı başına çal” sloganları attı.

Açıklamada konuşan Eğitim Sen 4 No’lu Şube Başkanı Eyüp Kösedağı Öğretmenlik Meslek Kanunun bir an önce iptal edilmesi gerektiğini belirterek, “Anayasa Mahkemesi’nin bir an önce bu haksız süreci durdurmaya yönelik olarak karar sürecini hızlandırmasını bu kanunun ve yönetmeliklerin bir an önce iptal edilmesini, öğretmenlere yaşatılan anlamsız, nitelik kazandırmayan ve tersine öğretmen emeğini değersizleştiren bu sürecin bir an önce durdurulmasını talep etmektedir” dedi.

Yapılan açıklama, serbest kürsü ile son buldu.

GİRESUN

Eğitim Sen Giresun Şubesi de, yönetmeliği karşı kent merkezinde bulunan Atatürk Meydanı'nda basın açıklaması düzenledi.  "Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yönetmeliği, seminer, sınav iptal edilsin. Eğitim, öğretim ödeneği tüm emekçilerine ödensin. Banka promosyonları yenilensin" pankartı açılan açıklamada sık sık "Direne direne kazanacağız" ve "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganları atıldı. Açıklamaya KESK'e bağlı sendikaların temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Giresun Şubesi Yürütme Kurulu Üyesi  Neslihan Çıtlak, “Gerekli düzenlemeler bir an önce yapılmalı ve eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesi sağlanmalıdır" çağrısı yaptı. 

Diğer başlıklar

28/09/2022
23:51 Silvan'da aracı taranan kuyumcudan haber alınamıyor
23:34 Bingöl Üniversitesi'nden konsere yeni yasak!
22:31 Büyük Eczacı Mitingi’ne çağrı
21:42 Çatımız Gökyüzü eylemine HDP’den destek ziyareti
21:11 Siverek'te Ceylan Önkol anması
19:52 ‘Tek adam rejimini tasfiye edene kadar mücadele edeceğiz’
19:39 Şemdinli’de Efkar Dağı’nda yangın
19:33 Katledilen Adalet Bürosu Eşbaşkanları’na kitlesel tören
19:22 Bakırhan: Bizi baskıya rağmen ayakta tutan halktır
19:02 KHK'liler 221 haftadır sokakta
18:48 İran’daki kadınların direnişi selamlandı
17:45 Siirt’te yaşamını yitiren Bakır için mevlid verildi
17:43 Mardin’de şüpheli valiz paniği
17:04 Cizre ve Silopi’de kadın buluşması
17:03 İnsan Hakları Komitesi'nin Hewlêr Cezaevi ziyareti engellendi
16:52 İran ordusu: Saldırılar Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin bilgisi dahilinde oldu
16:26 Cudi’den ağaç taşıyan TIR’lar brandalarla kapatıldı
16:13 Bagok'ta ağaç kesenlere saldırı: Bir kişi yaşamını yitirdi
16:13 Cudi Dağı’nda yangın çıktı
16:11 HDP'li Bülbül: Ayağa kalkma zamanı
16:11 Halbusi’nin istifası kabul edilmedi
15:59 Tutuklu yakınları: Sesimizi duyun artık
15:42 Gazeteci Demir davasında mütalaa hazırlanacak
15:28 Radyoloji teknikerleri iyonize radyasyona maruz kalıyor
15:25 Van Gölü'nün ‘Doğal Sit Alanı’ ilan edilmesine karşı dava açtılar
15:00 Esma Başeğmez'in faili 3 ay sonra yakalandı
14:39 ‘Barışın yolu Roboski’den geçer’
14:38 Abdullah Öcalan sorusuna ‘Sorulamayacak soru’ cevabı
14:31 Bismil’deki kazada 4 kişi yaralandı
14:24 Antep Barosu: Jina Mahsa isyanımızdır
14:08 İHD Mersin Belediyesi çalışanlarına yönelik gözaltıyı kınadı
13:55 'Fındıkta mağduriyetin tek sorumlusu AKP'
13:43 Kadınlar seçim öncesi toplanıyor: 11 kentte forum düzenlenecek
13:32 'Adliye kapısında geçirilen her gün yönetenler için utançtır'
13:22 İran Kürt partilerinin üslerine saldırdı: 9 ölü, 32 yaralı | YENİLENDİ
13:08 Bakırhan: Emek ve Özgürlük ittifakını genişleteceğiz
13:01 Demokratik Modernite davasında ‘tarihsel perspektif’ vurgusu
12:45 Marmaris’te yurttaşlar ÇED toplantısını yaptırmadı
12:36 Eğitim Sen ÖMK’ye karşı topladığı imzaları Meclis’e sunacak
12:33 Ceylan Önkol için açıklama: Failleri tespit et, etkili soruşturma yürüt
11:36 Ekonomist Durmuş: Barınma yaşamsal bir krize dönüştü
11:33 Tutuklu kadınlardan erkek zihniyetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı
11:04 Tutuklu yakınları: Meclis’in ilk gündemi hasta tutuklular olmalı
10:51 Kadınlar Jina için kitlesel eylem yapacak
10:03 Sur’da yapılacak ‘festivale’ tepki: Önce özür dilenmeli
10:03 Türkiye bireysel silahlanmada 11’inci sırada: Kadınlara karşı kullanılıyor
09:55 Diril Davası: Gerçek faillerin açığa çıkması için ortak irade gösterilmeli
09:54 Batman Devlet Hastanesi için üçüncü ihale
09:50 İBB’den çıkarılan akademisyenler: Emek ve Özgürlük İttifakı umut veriyor
09:40 Türkyılmaz: Emek ve Özgürlük İttifakı özgürlükçü bir yol öneriyor
09:30 Bir yıl cezası kalan hasta tutuklu Yusufoğlu’nun durumu ağırlaşıyor
09:29 Mersin’de belediye çalışanları gözaltına alındı
09:27 Silopi’de dengbêj dinletisi
09:22 Kuzey ve Doğu Suriye’de ders zili çaldı
09:21 Akdeniz: Emek ve Özgürlük İttifakı’nı halk ittifakına dönüştüreceğiz
09:14 Kızıldere: Ekolojik saldırılara karşı mücadele sürekli hale getirilmeli
09:11 Bodrum bir yazı daha susuz geçirdi
09:07 Asker ve korucularla mahalleye giren DSİ tapulu arazileri kazıyor!
09:04 Köylülerin helikopterden atılması iki yıldır soruşturulmadı
09:03 Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi 8 yıldır adım atmadı
09:02 İdare ve Gözlem Kurulları ‘paralel mahkeme’ gibi çalışıyor
09:01 Tutuklular: Hiçbir rejimde bulunmayan bir infaz sistemiyle karşı karşıyayız
09:00 Ömrünün 30 yılı cezaevinde geçti: Hüzün ve mutluluğu bir arada yaşadım
09:00 28 EYLÜL 2022 GÜNDEMİ
08:53 Türkiye’nin saldırısında Adalet Bürosu eşbaşkanları yaşamını yitirdi
08:17 Mersin'de polisevi saldırısı sonrası 22 gözaltı
27/09/2022
22:42 Çatımız Gökyüzü’nün eylemi 19’uncu gününde
22:27 Katledilen çocuğa ilişkin 2 kişi tutuklandı
21:57 Amedspor: Yaratılmak istenen algı gerçeği yansıtmıyor
21:43 Adana’da halk toplantısı: Barışın anahtarı Öcalan’dır
21:36 Sanal medyada #ZindanlardaKatliamlaraSon çalışması
21:10 Öztürk: Sömürgeci zihniyetlerin hesap verecekleri gün yakındır
20:12 Giresunlu kadınlar: Direnen kadınlar ilham veriyor
19:45 Bulanık eski Belediye Eşbaşkanı Çelik tahliye edildi
19:41 KDP, Avrupalı heyetin kimyasal silah kullanımını araştırmasını engelledi
19:24 YNK: Tek adayımız Berhem Salih’tir
19:12 Kobanê Davası’na ara verildi: Siyasetçiler duruşmaya katılmadı
18:57 Girkê Legê’de SİHA saldırısı: 2 ölü
18:49 İfadeye çağrılan kadınlar Meclis gündeminde
18:16 Gezi’de ve Rojava’da yaşamını yitirenlerin ailelerine ziyaret
17:59 Ardahan’da 5 büyüklüğünde deprem
17:41 HDP’den Urfa’da halk buluşması
17:04 Van Kalesi’ne Amînî pankartı asıldı
16:59 İkizköylüler reddi hakim talebinde bulundu
16:35 Jîna Amini için yapılan eyleme ırkçı saldırı girişimi
16:10 Tacizi haberleştiren Karafazlı’nın duruşması görüldü
15:55 Statta bayrak açan 6 kişi serbest bırakıldı
15:51 Adalet Nöbeti 117’nci gününde
15:07 Gergerlioğlu: KHK’lerle engizisyon usulü cezalandırma uygulandı
15:04 ESM’den promosyon tepkisi: Emekçileri görmezden gelemezsiniz
14:10 ‘Davutoğlu’nun tanıklık kararının geri çekilmesi skandaldır’
14:04 Girêçoliya bölgesinde ağaç kesimi başlatıldı
14:01 İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nden İran’a uyarı
13:48 İHD: İran’da yaşam hakkı ihlal ediliyor
13:33 Dilşah Ercan’ın aile evine baskın: 4 gözaltı
13:16 Gazeteci Çapan’ın yargılandığı dava yine ertelendi
13:15 HDP'den Şenyaşar ailesine ziyaret
13:15 OHAL-KHK raporu: İnsanlığa karşı suçlar işlendi
12:39 Çermik’teki Sinagogun kurtarılması için çağrı
12:22 Urfa’da STÖ buluşması: Sorunların temel çözümü halktır