Efrin’in bombalanmasına her kesimden tepki: Saldırı bir an önce durdurulmalı

img

İSTANBUL - Türkiye’nin Efrin kent merkezi ve çevresini bombalamasına tepki gösteren, Alevi kurumları, BES İstanbul 1 Nolu Şube ve doktorlar, Efrin’in tüm halkların, özgürce eşitçe yaşadığı bir şehir olduğunu söyleyerek, “Savaşa ve AKP politikalarına karşı halk sokağa çıkarak mücadele etmeli” çağrısında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrin’e yönelik başlattığı saldırılar 54’üncü gününde. Saldırı ve Efrin kent merkezinin bombalanmasına ilişkin toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. 
 
DEMİR: MAZLUM HALKIN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ
 
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Efrin’e yönelik saldırılara ilişkin tavırlarının net olduğunu vurgulayarak, “Bir an önce bu savaşın bitmesi için net olarak tavır koyuyoruz. Gencecik çocuklarımızın bu kirli savaşta ölmesine, öldürülmesine razı değiliz. Bizler bir an önce bu savaşın son bulmasını, insanların ölmemesini istiyoruz” dedi. 
 
Demir, şunları ifade etti: “Orada Kürt, Alevi, Sünni ya da başka bir ırk fark etmiyor. Sivil halka yönelik yapılan her türlü hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı durmak zorundayız. O yüzden biz savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini söylüyoruz. Yani sadece Türk askerinin orada ölmesi ya da şehit olması değil, oradaki sivil halkın da bir an önce bu dertten kurtulması gerekiyor. Dolayısıyla biz o insanların etnik kimliklerinden ziyade mazlum halkın savaş sürecinde zarar görmesini istemeyiz. Bu konuda tavrımız çok net.”
 
GÜZEL: SURİYE İŞGAL ALTINDA
 
“İnsanım” diyen herkesin savaşa karşı durması gerektiğine işaret eden Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eyüp Şubesi Eş Başkanı Nergiz Güzel de, “Buna tabi ki de karşıyız. Siviller öldürülüyor. Türkiye toplumunda ise buna tepki veren ya da karşı olan herkese yönelik bir linç politikası başlatılmış durumda” diye belirtti. “Suriye işgal altında” diyen Güzel, “Bu özellikle Kürtlere karşı yapılan bir şeydir. Savaşın her türlüsüne karşıyız. Türkiye’nin bir an önce bu savaştan geri dönmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘YEZİD VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR’
 
Aleviler olarak katliamlarla anılan bir halk olduklarını hatırlatan Güzel,  şöyle devam etti: “Aleviler olarak maalesef ki başka ülkelere sürgün olarak gitmiş bir toplumuz. Suriye’de Alevi, Ermeni, Türkmenler, Kürtler ve birçok halk var. Bu halklara karşı yürütülen savaşın yanında duran herkesi lanetliyorum. Sadece Aleviler üzerinden götürülmüyor; ama Alevi halkının hala mağdur olduğu ve hatta buradan sürgünler, katliamlardan kaçıp giden ve orada da bu katliamı yaşayan bir durum söz konusudur. Yezid’in yeniden varlığını sürdürdüğü bir dönem yaşıyoruz maalesef.”
 
KAPLAN: SAVAŞLAR BARIŞ GETİRMEMİŞTİR
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, “Örgüt olarak bu konuyla ilgili görüşümüzü açıkladık. Savaşın hiçbir ülkeye barış getirdiği görülmemiştir. Savaşların olduğu ülkelerde görünürde yapay bir barış sağlanmış olsa da o düşmanlığın kalıcı olduğunu gördük. Bugün Kıbrıs Barış Harekatında da iki halkın arasına dikenli tel çekildi o kadar. Halklar arasında bir barış sağlanmamıştır. Kaldı ki Suriye sürecinde de bu noktaya gelmesinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyük sorumluluğu vardır. Suriye ile Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı yaptılar. Orada Esad vardı.  Ne oldu da 2-3 sene sonra Esad diktatör oldu. Ve Türkiye orada yaşananlara müzahir oldu” diye sordu.
 
‘HALKLARIN ÖZGÜRCE YAŞADIĞI BİR ŞEHİR’
 
ÖSO’sunun “terörist” olduğunu dile getiren Kaplan, şu ifadeleri kullandı: “Ona destek oldu şimdi onunla birlikte orada bir operasyona girişti. Efrin’de demokratik yaşam koşullarını oluşturan yönetime karşı Türkiye’den de bir hareket başlatıldı. Biz bunu doğru bulmadığımızı her defasında dile getiriyoruz. Kaldı ki Efrin oradaki tüm halkların, özgürce eşitçe yaşadığı bir şehirdir. O şehirden Türkiye’ye karşı herhangi bir tehdit ve yapılmış bir saldırı yoktur. Şimdiye kadar da olmamıştır. Türkiye’nin orada sınır ötesi harekâtının bir anlam ve mantığını biz bulamadık. Şu anda Alevilerin yüzde 99’una yakını bu savaşa karşıdır. Bir an önce Türkiye oradan çekilmelidir. Bu savaşın hiçbir uluslararası hukukta meşruiyeti yoktur.”
 
DOĞAN: İŞGAL KİMSENİN HANESİNE İYİ YAZILMAYACAKTIR
 
AKP’nin uyguladığı savaş politikalarını kabul etmediklerini belirten Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Dursun Doğan, AKP’nin kendisine ait olmayan topraklarda emperyalist politikaların aleti haline geldiğini ve bu konuda ısrarını devam ettirdiğini söyledi. Savaşın bedelini sadece ezilen halkların ve yoksul aile çocuklarının ödediğini vurgulayan Doğan, “Yapılan işgaller kimsenin hanesine iyi yazılmayacaktır. Bu nedenle bu savaş derhal durdurulmalıdır. Herkes kendi ülkesinin geleceğini kendisi belirlemelidir” diye konuştu.
 
‘OMUZ OMUZA VERMELİYİZ’
 
Demokratik kitle örgütlerinin, emek örgütlerinin savaşa karşı tavrının iç açıcı olmadığını kaydeden Doğan, “Sadece oturduğumuz yerden söylemek yerine AKP’nin politikalarını teşhir etmek, savaş politikalarına karşı çıkmak, halkların kardeşliğini savunmak konusunda somut adımlar atmalıyız” dedi. Tüm muhalefete ve demokratik kitle örgütlerine seslenen Doğan, bu mücadelenin çetin bir mücadele olduğunun altını çizerek, “Faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bu nedenle hepimizin yan yana, omuz omuza verip bu çetin süreci birlikte atlatmamız gerekiyor. Savaşa ve AKP politikalarına karşı halk sokağa çıkarak mücadele etmelidir” çağrısında bulundu.
 
SUBAŞI: BARIŞ İNŞA EDİLMELİ
 
Türkiye’nin elindeki parasının son kuruşuna kadar dil, din, renk fark etmeden sadece barışa harcaması gerektiğine dikkat çeken Doktor Müslüm Subaşı, “Geçen her gün onarılamaz düzeyde insanlığa kötü bir şekilde geri dönecektir. Türkiye bölgedeki konumunu ancak barışı inşa ederek kazanabilir. Aksi takdirde milyonlarca engelli, yaralı ve yarasının karşısında tahtlar köşkler dahi verse kurtarılamayacak bir altyapıyı miras olarak bırakacaktır. Mutlu insan olmayacaktır” diye konuştu. İsrail ve Filistin savaşlarına işaret eden Subaşı, “Üç bin yıldır süren savaşta akıllarda kalan Enver Sedat’ın (Mısır’ın ikinci cumhurbaşkanı) çocuklara yönelik söylediği ‘Sizin acınızı hissediyorum. Kaybettiklerimizin acısı yüreğimdedir’ sözü ancak bir tedavi kapısını aralar. Aksi takdirde ellerinde ne varsa birkaç bin yıl daha savaşa harcarlar. Bir hekim olarak içinde bulunduğumuz savaşı gazap gibi yanan bir durum olarak görüyorum. Üzüntümüz büyük. Yüreğimiz kan ağlıyor. Kesinlikle bir an önce bunun barışa dönmesi şarttır” ifadelerinde bulundu.
 
KESKİN: EMPERYALİST ÜLKELERİN TAŞERONLUĞU YAPILIYOR
 
Doktor Hüseyin Keskin ise, bir hekim olarak savaşa olumlu bakmadığını belirterek, “Çocuklarımızın anlamsız bir savaşın içinde olmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkemiz açısından acı bir olay. Çünkü oradaki emperyalist ülkelerin taşeronluğunu yapıyoruz. Savaş bir önce durdurulmalı. Oradaki halk kendi geleceği hakkında kendisi karar vermelidir” dedi.

Diğer başlıklar

20/10/2018
22:32 Mersin'de 'Nükleer Enerji Haberciliği' semineri
22:22 Köstebek Akademi açıldı
22:11 Fransa ve İspanya'dan Kaşıkçı açıklaması
21:38 Suudi Adalet Bakanı'ndan Kaşıkçı açıklaması
21:34 Merkel: Suudilerin yaptığı açıklama yetersiz
20:18 Hakkari'de 30 bölgedeki yasak yine uzatıldı
20:04 Suruç Aileleri İnisyatifi: Davanın takipçisiyiz
19:28 Ankara Genel Kurulu’nda İmralı tecridine dikkat çekildi
19:07 Hasta tutuklu Salih Gün’ün tedavisi aksıyor
18:34 Bakanlık Ulu Cami ile kiliseyi bir birine karıştırdı
18:27 İzmir'de Alman sendikacılar sınır dışı edildi
17:46 'Yasaların uygulanmaması kadınları mağdur ediyor'
17:44 Canbolat'ın konuşması sırasında gerginlik çıktı
17:36 Saray rejimine karşı tek ses ve tek yürek olmaya davet ettiler
17:02 Ankara Barosu Genel Kurulu’nda yargıya güvensizlik vurgusu
16:43 HDP’nin ekonomist milletvekili Katırcıoğlu: Derin bir kriz sürecindeyiz
16:22 HDP’den söz etmedi, Diyarbakırlılardan oy istedi
16:20 Antep havaalanında gözaltına alınan aile serbest bırakıldı
16:19 Öcalan’ın avukatı: İmralı'da işkence hukuku işliyor
15:51 ÖDAV adayı Keskin: Asker değil, hukukçuyuz!
15:28 Diyarbakır’a Erdoğan ablukası
15:08 ‘Hasta tutuklu Sise Bingöl serbest bırakılsın’
15:00 Havalimanı işçilerine dayanışma kartı gönderildi
14:55 İHD: Hasta tutuklu Aksu serbest bırakılsın
14:22 Hasta tutuklu Atlı’ya özgürlük istendi
14:22 ÖDAV'dan Kocasakal'a: Sokaklarda neden sesinizi yükseltmiyorsunuz?
14:10 3'üncü Havalimanı inşaatında iş cinayeti iddiası
14:09 Türkdoğan: İnsanlar kaybettirilmeye çalışılıyor
14:08 Tekstil atölyesinin duvarı çöktü: 2 işçi yaşamını yitirdi
13:37 Ahmet Türk: Değiştirecek gücümüz var
13:24 Polis ablukasında kayıpların akıbetini sordular: Vazgeçmiyoruz
13:18 Buldan: Kürtlerin güç birliği yapması gerekiyor
Temelli: Radikal demokrasi anlayışıyla yerelde buluşalım
12:32 İstanbul Barosu Genel Kurulu protestoyla başladı
11:57 Amedspor yöneticisi darp edildi, merdiven boşluğuna atıldı, sanık oldu
11:19 Suudi Arabistan: Kaşıkçı çıkan kavga sonucunda öldü
11:06 Ara Güler son yolculuğuna uğurlanıyor
10:57 Diyarbakırlılar: Halk kayyumdan memnunsa bu tehdit niye?
10:38 Öğrenci Andı’na tepki: Eski ile yeni Türkiye'nin buluşması
10:30 Kriz sağlık alanını da vurdu: İlaçta kota var, ham madde girişi sıkıntılı
10:21 16 muhtarın görevden alındığı Van'da 'Muhtarlar Günü'
10:20 Van Tiyatro Festivali sürüyor
10:14 Ankara Katliamı anıtı şimdi de seçim yatırım programına dahil edildi!
09:59 Safitürk davasının en önemli tanığının ifadesi: Erê, Na!
09:34 Erdoğan için Sur’a giriş yasaklandı
09:22 Korsakoff hasta Özelmalı 23 gündür açlık grevinde
09:13 Urfa'da nar hasadına başlandı
09:10 Üç yılda 3 cezaevine sevk edilen tutuklu: Yolda darp edildik
09:09 ‘İçinde vicdan kırıntısı olan herkes Cumartesi Anneleri’ne destek vermeli’
09:08 Van halkının Bekir Kaya tepkisi: O ve arkadaşlarının davasına bağlı kalacağız
09:07 Ergîn Xelikan: Müzik sonsuz bir deryadır