Efrin’in bombalanmasına her kesimden tepki: Saldırı bir an önce durdurulmalı

img

İSTANBUL - Türkiye’nin Efrin kent merkezi ve çevresini bombalamasına tepki gösteren, Alevi kurumları, BES İstanbul 1 Nolu Şube ve doktorlar, Efrin’in tüm halkların, özgürce eşitçe yaşadığı bir şehir olduğunu söyleyerek, “Savaşa ve AKP politikalarına karşı halk sokağa çıkarak mücadele etmeli” çağrısında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrin’e yönelik başlattığı saldırılar 54’üncü gününde. Saldırı ve Efrin kent merkezinin bombalanmasına ilişkin toplumun çeşitli kesimlerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. 
 
DEMİR: MAZLUM HALKIN ÖLMESİNİ İSTEMİYORUZ
 
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Efrin’e yönelik saldırılara ilişkin tavırlarının net olduğunu vurgulayarak, “Bir an önce bu savaşın bitmesi için net olarak tavır koyuyoruz. Gencecik çocuklarımızın bu kirli savaşta ölmesine, öldürülmesine razı değiliz. Bizler bir an önce bu savaşın son bulmasını, insanların ölmemesini istiyoruz” dedi. 
 
Demir, şunları ifade etti: “Orada Kürt, Alevi, Sünni ya da başka bir ırk fark etmiyor. Sivil halka yönelik yapılan her türlü hukuksuzluğa ve haksızlığa karşı durmak zorundayız. O yüzden biz savaşın bir an önce bitmesi gerektiğini söylüyoruz. Yani sadece Türk askerinin orada ölmesi ya da şehit olması değil, oradaki sivil halkın da bir an önce bu dertten kurtulması gerekiyor. Dolayısıyla biz o insanların etnik kimliklerinden ziyade mazlum halkın savaş sürecinde zarar görmesini istemeyiz. Bu konuda tavrımız çok net.”
 
GÜZEL: SURİYE İŞGAL ALTINDA
 
“İnsanım” diyen herkesin savaşa karşı durması gerektiğine işaret eden Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eyüp Şubesi Eş Başkanı Nergiz Güzel de, “Buna tabi ki de karşıyız. Siviller öldürülüyor. Türkiye toplumunda ise buna tepki veren ya da karşı olan herkese yönelik bir linç politikası başlatılmış durumda” diye belirtti. “Suriye işgal altında” diyen Güzel, “Bu özellikle Kürtlere karşı yapılan bir şeydir. Savaşın her türlüsüne karşıyız. Türkiye’nin bir an önce bu savaştan geri dönmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘YEZİD VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR’
 
Aleviler olarak katliamlarla anılan bir halk olduklarını hatırlatan Güzel,  şöyle devam etti: “Aleviler olarak maalesef ki başka ülkelere sürgün olarak gitmiş bir toplumuz. Suriye’de Alevi, Ermeni, Türkmenler, Kürtler ve birçok halk var. Bu halklara karşı yürütülen savaşın yanında duran herkesi lanetliyorum. Sadece Aleviler üzerinden götürülmüyor; ama Alevi halkının hala mağdur olduğu ve hatta buradan sürgünler, katliamlardan kaçıp giden ve orada da bu katliamı yaşayan bir durum söz konusudur. Yezid’in yeniden varlığını sürdürdüğü bir dönem yaşıyoruz maalesef.”
 
KAPLAN: SAVAŞLAR BARIŞ GETİRMEMİŞTİR
 
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, “Örgüt olarak bu konuyla ilgili görüşümüzü açıkladık. Savaşın hiçbir ülkeye barış getirdiği görülmemiştir. Savaşların olduğu ülkelerde görünürde yapay bir barış sağlanmış olsa da o düşmanlığın kalıcı olduğunu gördük. Bugün Kıbrıs Barış Harekatında da iki halkın arasına dikenli tel çekildi o kadar. Halklar arasında bir barış sağlanmamıştır. Kaldı ki Suriye sürecinde de bu noktaya gelmesinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin büyük sorumluluğu vardır. Suriye ile Ortak Bakanlar Kurulu toplantısı yaptılar. Orada Esad vardı.  Ne oldu da 2-3 sene sonra Esad diktatör oldu. Ve Türkiye orada yaşananlara müzahir oldu” diye sordu.
 
‘HALKLARIN ÖZGÜRCE YAŞADIĞI BİR ŞEHİR’
 
ÖSO’sunun “terörist” olduğunu dile getiren Kaplan, şu ifadeleri kullandı: “Ona destek oldu şimdi onunla birlikte orada bir operasyona girişti. Efrin’de demokratik yaşam koşullarını oluşturan yönetime karşı Türkiye’den de bir hareket başlatıldı. Biz bunu doğru bulmadığımızı her defasında dile getiriyoruz. Kaldı ki Efrin oradaki tüm halkların, özgürce eşitçe yaşadığı bir şehirdir. O şehirden Türkiye’ye karşı herhangi bir tehdit ve yapılmış bir saldırı yoktur. Şimdiye kadar da olmamıştır. Türkiye’nin orada sınır ötesi harekâtının bir anlam ve mantığını biz bulamadık. Şu anda Alevilerin yüzde 99’una yakını bu savaşa karşıdır. Bir an önce Türkiye oradan çekilmelidir. Bu savaşın hiçbir uluslararası hukukta meşruiyeti yoktur.”
 
DOĞAN: İŞGAL KİMSENİN HANESİNE İYİ YAZILMAYACAKTIR
 
AKP’nin uyguladığı savaş politikalarını kabul etmediklerini belirten Büro Emekçileri Sendikası (BES) İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Dursun Doğan, AKP’nin kendisine ait olmayan topraklarda emperyalist politikaların aleti haline geldiğini ve bu konuda ısrarını devam ettirdiğini söyledi. Savaşın bedelini sadece ezilen halkların ve yoksul aile çocuklarının ödediğini vurgulayan Doğan, “Yapılan işgaller kimsenin hanesine iyi yazılmayacaktır. Bu nedenle bu savaş derhal durdurulmalıdır. Herkes kendi ülkesinin geleceğini kendisi belirlemelidir” diye konuştu.
 
‘OMUZ OMUZA VERMELİYİZ’
 
Demokratik kitle örgütlerinin, emek örgütlerinin savaşa karşı tavrının iç açıcı olmadığını kaydeden Doğan, “Sadece oturduğumuz yerden söylemek yerine AKP’nin politikalarını teşhir etmek, savaş politikalarına karşı çıkmak, halkların kardeşliğini savunmak konusunda somut adımlar atmalıyız” dedi. Tüm muhalefete ve demokratik kitle örgütlerine seslenen Doğan, bu mücadelenin çetin bir mücadele olduğunun altını çizerek, “Faşizme karşı mücadele ediyoruz. Bu nedenle hepimizin yan yana, omuz omuza verip bu çetin süreci birlikte atlatmamız gerekiyor. Savaşa ve AKP politikalarına karşı halk sokağa çıkarak mücadele etmelidir” çağrısında bulundu.
 
SUBAŞI: BARIŞ İNŞA EDİLMELİ
 
Türkiye’nin elindeki parasının son kuruşuna kadar dil, din, renk fark etmeden sadece barışa harcaması gerektiğine dikkat çeken Doktor Müslüm Subaşı, “Geçen her gün onarılamaz düzeyde insanlığa kötü bir şekilde geri dönecektir. Türkiye bölgedeki konumunu ancak barışı inşa ederek kazanabilir. Aksi takdirde milyonlarca engelli, yaralı ve yarasının karşısında tahtlar köşkler dahi verse kurtarılamayacak bir altyapıyı miras olarak bırakacaktır. Mutlu insan olmayacaktır” diye konuştu. İsrail ve Filistin savaşlarına işaret eden Subaşı, “Üç bin yıldır süren savaşta akıllarda kalan Enver Sedat’ın (Mısır’ın ikinci cumhurbaşkanı) çocuklara yönelik söylediği ‘Sizin acınızı hissediyorum. Kaybettiklerimizin acısı yüreğimdedir’ sözü ancak bir tedavi kapısını aralar. Aksi takdirde ellerinde ne varsa birkaç bin yıl daha savaşa harcarlar. Bir hekim olarak içinde bulunduğumuz savaşı gazap gibi yanan bir durum olarak görüyorum. Üzüntümüz büyük. Yüreğimiz kan ağlıyor. Kesinlikle bir an önce bunun barışa dönmesi şarttır” ifadelerinde bulundu.
 
KESKİN: EMPERYALİST ÜLKELERİN TAŞERONLUĞU YAPILIYOR
 
Doktor Hüseyin Keskin ise, bir hekim olarak savaşa olumlu bakmadığını belirterek, “Çocuklarımızın anlamsız bir savaşın içinde olmasını doğru bulmuyorum. Bu ülkemiz açısından acı bir olay. Çünkü oradaki emperyalist ülkelerin taşeronluğunu yapıyoruz. Savaş bir önce durdurulmalı. Oradaki halk kendi geleceği hakkında kendisi karar vermelidir” dedi.

Diğer başlıklar

20:26 HDP, Mersin’de halkı Newroz’a davet etti
20:17 ‘Hasankeyf için Avrupa’da eylemler başlayacak’
19:46 Türkiye Avrupa birincisi: Her 100 bin kişiden 245'i cezaevinde
19:43 Cudi Dağı bombalanıyor
19:24 Kuzey Suriye Federasyonu’ndan Newroz mesajı
19:03 356 hakim ve savcının yeri değişti
18:57 6 gazetecinin duruşması ertelendi
18:50 Newroz öncesi gözaltılar devam ediyor
18:43 Bir haftadır takip edilen gazeteci İHD’ye başvurdu
18:27 Mühürlemeye karşı çıkan Halkevleri üyeleri gözaltına alındı
18:13 Mersin Üniversitesi Eğitim Sen'linin işine son verdi
17:51 Efrîn'e dönenler yeniden göç yoluna düştü
16:46 BM’nin içinde Efrin açıklamaları, dışarda açlık grevi
16:19 SES yöneticileri hastanede gözaltına alındı
16:19 BM Efrin ve Guta’ya engelsiz giriş istedi
16:12 Beştaş: Türkiye savaş suçları nedeniyle Lahey’de yargılanabilir
15:24 Bakırköy Meydanı’nda Newroz hazırlıkları başladı
15:24 Kemal Kurkut'un vurulduğu yere karanfil bırakıldı
14:58 CPT iki yıl sonra İmralı raporunu açıkladı: Öcalan’la görüşme sağlanmalı
14:54 Gözaltılar serbest bırakılsın
14:54 ‘Sosyal hizmet haktır, sadaka değildir'
14:43 Serhat bölgesi yarın Newroz ateşiyle ısınacak
14:10 DİSK, EMEP, Barış Vakfı ve HDK’den Newroz mesajı
14:00 Buldan: Yağmacılar Kürt halkının onurlu duruşuyla karşı karşıya kalacak
13:51 Kameraların görmediği bölümde darp edildi
13:41 Tarihçi Hür: ÖSO’nun hukuk dışı eylemlerinin sorumluluğu Türkiye’dedir
13:30 Newroz çalışmalarında sona gelindi
13:05 BM: Türkiye’de ‘kollektif cezalandırma’ söz konusu
12:59 Evlerine dönen Efrinliler gözaltına alınıyor
12:56 Polis ekip otosunda cinsel saldırı
12:48 AİHM'den Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararı
11:48 Polis kelepçenin anahtarını unutunca...
11:46 'Savaşa ve OHAL'e karşı Newroz alanlarında olacağız'
11:43 Kadın siyasetçiler: İsyan ruhuyla alanlarda olacağız
11:29 Geylani: Çağın Dehaqlarına karşı çağın Kawaları kazanacak
11:27 3 akademisyenin ilk duruşması görüldü
11:27 34 gündür ölüm orucunda olan Günana 10 kilo kaybetti
11:26 ‘Efrin’e saldırıyla halklar arası nefret tohumları yeşertiliyor’
11:25 Suriye rejimi TSK'yi vurdu iddiası
11:24 Halklar ve inançların buluşma noktası: Newroz
11:00 Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Sarkozy gözaltında
10:56 Altıntaş: Ganimet ekonomisinden kurtulmanın yolu barıştan geçer
10:54 Fotoğraflarla son 15 yılın Newrozları
10:33 Uyuşturucu verilen 9 yaşındaki çocuk ölümden döndü
10:16 ‘Dünün Dehaq’ına bugünün Erdoğan’ına karşı Efrin için Newroz’da olalım’
10:12 Bursa Newroz’u kutlamaya hazır
10:11 92 Cizre Newrozu'nun tanığı: Botan aynı ruhla ayakta
09:59 1992 Şırnak Newrozu’nu anlattılar: Bedel ödemeden özgür yaşam olmaz
09:52 İstanbul’un 9 ilçesinde Newroz ateşi yakıldı
09:43 Levent: Efrin’de neden hiç kimse ‘kurtarıcılarını’ karşılamadı?