Bıçak kemikte: Kadınların öfkesi büyüyor

  • kadın
  • 09:16 1 Aralık 2021
  • |
img

İSTANBUL - Bu yıl 25 Kasım’da daha öfkeli olduklarını belirten EŞİK üyesi avukat Yelda Koçak, “Kadınlar için gerçekten bıçak kemiğe dayandı” dedi. 

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasına yönelik tepkiler sürerken, kadın ve çocuklar açısından ciddi riskler taşıyan 5’inci Yargı Paketi Meclis Genel Kurulu’ndan geçirildi. Uzman kişilerin görüşü alınmadan hazırlanan yargı paketinin, kadınların tüm itirazlarına rağmen 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü arifesinde apar topar Meclis’ten geçirilmesi dikkat çekti. 
 
İktidarın politikalarını ve kadın mücadelesinin ortaya çıkardığı sinerjiyi Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) üyesi avukat Yelda Koçak değerlendirdi. 
 
25 KASIM’A SAATLER KALA 
 
25 Kasım’da Türkiye’nin dört bir yanında alanlara çıkan kadınların iktidarın politikalarına karşı "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır" derken şiddet, taciz, tecavüz ve cinayetlere karşı tepkisini dile getirdiğini belirten Koçak, tüm engelleme ve baskılara rağmen meydanların terk edilmediğini söyledi. Bu itirazlara karşı iktidarın da yargı eliyle kadın kazanımlarına dönük saldırılarının devam ettiğini dile getiren Koçak, 25 Kasım’a saatler kala 5’inci Yargı Paketi’nin hızlıca Meclis’ten geçirildiğini anımsattı. 5’inci Yargı Paketi’nin Meclis Alt Komisyonu’na gelişinin zaten sorunlu olduğunu söyleyen Koçak, “Çünkü kadın örgütleri, çocuk örgütleri, akademisyen ve uzman kişilerin görüşü alınmadan apar topar hazırlandı ve Meclis Alt Komisyon’dan çok kısa bir süre sonra Meclis gündemine geldi. Henüz Meclis gündeminde ne zaman tartışılacağı bile belli değilken, Meclis bütçe görüşmelerinin yoğun olduğu 25 Kasım haftasında hızlıca geçirdiler. Biz komisyona ulaştığımız gibi, raporu kamuoyuyla paylaştık. EŞİK olarak 5’inci Yargı Paketi’nde bulunan görüşmelere dair görüşümüzü dile getirmiştik. Kaygılarımızı iletmiştik. Mevcut durumdan daha büyük riskler taşıdığını ifade etmiştik ama buna rağmen geçti” ifadelerini kullandı. 
 
İKTİDARIN MESAJI 
 
İktidarın bilinçli olarak yargı paketini 25 Kasım öncesi geçirdiğini vurgulayan Koçak, şunları söyledi: “İktidarın mesajı ‘Ben kadınların taleplerini duymuyorum, kadınları görmüyoruz’ oldu. Diğer yıllara göre 25 Kasım’a daha dezavantajlı girdik. Çünkü İstanbul Sözleşmesi kaldırıldı, açtığımız davalar devam ederken, sokakta tepkimizi dile getirirken, Cumhurbaşkanı tarafından İstanbul Sözleşmesi kararından geri dönülmeyeceği mesajı verildi. Bu 5’inci Yargı Paketi ile de o mesaj tekrarlanmış oldu. Yani ‘Ben kadınların taleplerini dinlemeyeceğim’, ‘Kesinlikle hiçbir iyileştirme yapmayacağım, sizin eleştirinize kulaklarımı tıkayacağım’ dedi.”
 
SOKAĞIN EN BÜYÜK MUHALEFETİ 
 
Kadınların bu yıl diğer yıllara nazaran daha öfkeli olduğuna dikkat çeken Koçak, son 10 yılın en büyük sokak muhalefetinin kadın hareketi olduğunun altını çizdi. Kadın cinayetlerine karşı eylemlerin yanı sıra ekonomik krize karşı “Geçinemiyoruz” demek için de sokaklara çıktıklarını söyleyen Koçak, “Ülkenin dört bir yanında insanlar sokağa çıktı ve AKP bunu şiddetle bastırmaya çalıştı. Bu 25 Kasım öncesi kadınlara bir gözdağıydı. ‘Eğer sokağa çıkarsanız, taleplerinizi haykırırsanız size biber gazıyla ve gözaltıyla karşılık vereceğiz’ dedi. Ama kadınlar buna rağmen yılmadı. Hem 25 Kasım’da hem de sonrasında birçok noktada güçleri yettiği oranında sokaklara çıktı ve taleplerini haykırdı. Bu taleplerin içerisinde ‘Hükümet istifa’ talebi de vardı çünkü kadınlar da geçinemiyor. Ülkede insanlar ‘geçinemiyoruz’ diyorsa bunun en çok etkilenenleri kadınlardır. Ama iktidarın cevabı her zamanki gibi yine biber gazı, plastik mermi ve barikatlar oldu. Kadınlar birçok yerde barikatları aşarak alanlara girdi. Bu 25 Kasım’da daha öfkeliydik çünkü  İstanbul Sözleşmesiz bir 25 Kasım’a girdik” diye belirtti. 
 
BIÇAK KEMİKTE
 
Pandemi döneminde dahi kadınların şiddet, cinayet ve çocuk istismarına karşı güçlük bir katılım sağladığını belirten Koçak,“Bu sene coşkumuz da öfkemiz de büyüktü. Çünkü Kadınlar Samuray kılıcıyla sokak ortasında öldürülüyor. 2 buçuk yaşındaki bir bebek dedesi tarafından istismar edilerek öldürülüyor ve devlet arama kurtarma ekiplerini doğru düzgün göndermedi. En başından beri bir numaralı şüpheli ile kol kola yürüdü. Yani kadınlar, her gün İŞİDvari yöntemler ve canavarca bir hisle öldürülüyor. Bu kadar yoğun bir şiddet varken sokağa çıkmamamız düşünülemez. Bizim sokaktaki enerjimiz  öfkemizden kaynaklanıyor. Üzgün olmaktansa öfkeli olmayı ve yine umudumuzu yeşertmeyi tercih ediyoruz. Çünkü başka seçeneğimiz yok kadınlar için gerçekten bıçak kemiğe dayandı” dedi. 
 
MECLİS MERCEK ALTINDA 
 
EŞİK olarak Meclis’i denetlemeye devam edeceklerinin altını çizen Koçak, takibi sürdüreceklerini söyleyerek, ekledi: “Başta milletvekillerini izliyor, Meclis’i izleyip raporlar yayınlıyoruz. Meclis’e yeni bir yargı paketi ya da yasa tasarısı gelir gelmez alıp inceliyoruz. 5. Yargı Paketi’nde yaptığımız gibi görüşlerimizi, bütün muhalefet partilerin milletvekillerine illettik. Tek tek görüşlerimizi yargı üzerindeki sakıncalarımızı illettik. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Bunun haricinde Meclis çatısı altında olsun olmasın siyasi partilerle görüşmeler yapıyoruz. Birçok siyasi partiyle görüşüp taleplerimizi dile getiriyoruz. Örneğin; ilkeler bildirgesi çerçevesinde bira araya gelen 6  muhalefet partisiyle görüşmelerimiz oluyor. Onlarla görüşüp bu ilkeler masasında kadınların olmayışını eleştiriyoruz. Yine ilkeler metninde kadınlara dair bir şey var mı yok mu? Onu soruyoruz ve olması gerektiğini söylüyoruz.”
 
YEŞİL VE MOR EKONOMİ 
 
Platform olarak Meclis’teki bütçe görüşmelerine dair yeşil ve mor ekonomiye dair raporlar hazırladıklarını ve bunu yakında kamuoyu ile paylaşacaklarını aktaran Koçak, “Aslında ne yapılması gerektiği neler üzerinde durulması gerektiğini her kanaldan söylüyoruz. Birebir görüşmelerde, partilerle protokollerle görüşmelerde, genel başkanlarla görüşmelerde söylüyoruz. Kamuoyuyla paylaşarak da söylüyoruz. Buna devam edeceğiz. Yeni yargı paketlerinin geleceğine ilişkin de bilgiler var. 6’ncı Yargı Paketi’nin yolda olduğu söyleniyor. Ona dair de kamuoyuyla paylaşılır paylaşılmaz görüş ve yorumları ileteceğiz. Bunun haricinde Meclis’i de takip ediyoruz. Milletvekillerini tek tek takip ediyoruz. Gündem neyse biz de o gündeme dair kadınların sözünü iletmeye çalışıyoruz” dedi. 
 
MA / Esra Solin Dal 

Diğer başlıklar

19/01/2022
22:38 İlham Ehmed’in babası hayatını kaybetti
21:13 Erdoğan: Vatandaşlarımızın serzenişlerinin farkındayız
20:58 Merkez Bankası’na dair düzenlemenin yer aldığı teklif kanunlaştı
20:45 Mezuniyet töreninde bayrak açan öğrenciye kınama cezası
20:26 Turgutlu’da Kürtçe seçmeli ders çalışması
19:45 Son 24 saatte 72 bin 615 yeni vaka tespiti
19:05 Eski AKP’li Yaşar AYM'ye üye seçildi
18:41 Silopi’de gözaltındaki 9 kişi serbest bırakıldı
18:17 Babacan: Kürt meselesi yeniden diriltildi, çözmekten vazgeçmek yanlış
17:29 Diyarbakır’da 571 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor
16:53 Dink katledilişinin 15’inci yılında anıldı - YENİLENDİ
16:50 Eşbaşkanların 'ev hapsi' 613 gün sonra kaldırıldı
16:43 CHP'den dokunulmazlık açıklaması
16:41 Mersin'de kayıp olan Rim A'nın cenazesi bulundu
16:33 Madımak Davası’nda Ağar’ın dinlenmesi talebine ret
16:11 CHP’li Erkek: 6 partiyle ‘Parlamenter sistem’de anlaştık
15:51 İHD Orhan Karaağar'ı andı
15:40 Kar engeline rağmen Adalet Nöbeti sürüyor
15:29 HDP'den grevdeki BBC çalışanlarına ziyaret
15:28 DTSO ve İHD'den Kürtçe çağrısı
15:00 Doku ailesinin eylemi kar yağışına rağmen sürüyor
14:52 Patnos’ta tutukluların el konulan malzemeleri kantinde satıldı
14:46 Askerlerin katlettiği Yusuf Akın dosyasında ihlal kararı
14:42 Hrant Dink vurulduğu yerde anıldı: AKP halka hesap verecek
14:21 Sur beyaza büründü
14:20 Antalya’da gözaltına alınan kadın tutuklandı
14:12 Hrant Dink doğduğu evin önünde anıldı
14:06 Gümüşhane Cezaevi'nde 2 tutuklu açlık grevinde
14:05 Taşımacılık sektöründeki sorunlar için eylem
14:04 Gazeteci Karaağar mezarı başında anıldı
14:02 61 mültecinin boğulduğu tekne faciası davası ertelendi
14:02 Mimarlar Odası’ndan işten atmaya tepki
13:42 'Fotoğraf paylaşacağınıza yolları temizleyin kayyım efendi'
13:24 Mardin’de trafik kazası: 3 ölü, 10 yaralı
13:23 Durağa ‘Enes Kara’ adı verildi
12:50 Şenyaşar ailesinin kardan duvar yazısına yasak!
12:50 PADÊ Eşbaşkanı: Şengal'in iradesi halkın elinde olmalı
12:36 Barış aktivisti Yaylalı için ceza istemi
12:33 HDP’li vekile Kürtçe müzik fezlekesi
12:33 Eğitim Sen: Aydın'da okul yönetimleri suç işliyor
12:31 Oluç: Konya katliamına dair çok sayıda soru var, araştırılmıyor
12:22 Özden: Veteriner hekimlerin ürün uygulama ücretleri artırılsın
12:19 Diyarbakırlılar: Kayyum sınıfta kaldı
11:25 Prof. Dr. Herken: İntiharlara karşı toplu mücadele gerekli
11:23 Yollar kapanınca kayyım kriz masası kurdu
10:53 Taciz faili okul müdürü hakkında soruşturma başlatıldı
10:48 Danıştay 60 bin ağacın kesilmesi kararına ‘dur’ dedi
10:32 Antep-Adana yolu kapandı, binlerce kişi mahsur kaldı
10:26 Sanal medyadaki tehdide suç duyurusu
10:21 Antep'te mahsur kalan yolcular isyanda: Muhatap bulamıyoruz
10:20 Yönetmen Bayram: Bir kadını en iyi kadın anlatır
10:00 Efrîn’i takip eden gazeteci: Soykırım ortaklığı yapıldı
09:49 17 yaşındaki çocuk sokakta alıkonulup ajanlığa zorlandı
09:48 KASED Mersin’de konser düzenliyor
09:48 'İnfazı yakılan tutuklular serbest bırakılsın'
09:46 ‘Mahmur’u boşaltmak istiyorlar’
09:45 Dr. Salih: Kimyasal silah kullanımı insan sağlığında kalıcı etki bırakır
09:29 Yeşilay başkanı nargile kafesiyle bağımlılığa karşı savaşıyor!
09:14 Yüzde 91 vücut fonksiyon kaybı olan tutuklunun infazı yakıldı
09:13 Öcalan: Gelin açık tartışalım kim terörist kim değil
09:08 Açık görüşte yan yana oturmaya ‘eş’ engeli
09:06 CPT'ye 'gelin' çağrısı: Cezaevleri ölüm merkezlerine dönüştü
09:04 Sendikacı Kartal: Sokağa çıkmayı üstlenecek bir merkez oluşturulmalı
09:00 19 OCAK 2022 GÜNDEMİ
08:58 Diyarbakır'da yollar kapandı, yurttaşlar yürüyerek işe gitti
08:48 Bölge kentlerinde okullar tatil edildi
18/01/2022
22:57 HDP’li Aydemir'den AKP’ye: İlk seçimde ampul patlatılacak
22:11 Antep’te halk, önlem almayan belediyeye tepkili
21:42 Kızıltepe'de seçmeli ders formları verilmedi
21:23 Karikatür paylaşan avukat hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ davası
21:22 Maraş-Antep petrol boru hattında patlama
21:03 Sabit Torun katledilişinin 42’nci yılında anıldı
20:44 Gözaltına alınan kadınlar serbest bırakıldı
20:33 Korona tablosu: 157 vefat, 69 bin 658 yeni vaka
20:18 ‘Dolandırıcılık ve sahtecilik’ soruşturmasında çok sayıda gözaltı
20:14 Muhalefetin tepki gösterdiği önerge revize edildi
19:56 İzmir'de Enes Kara için açıklama
19:53 Şırnak'ta Kürtçe ders için broşür dağıtıldı
19:51 Dink cinayeti önergesi reddedildi
19:47 8 siyasi partiden ortak açıklama: Toplumsal sorumluluğu yerine getirmeye kararlıyız
19:18 Avlanan yaban hayvanları için açılan dava kazanıldı
18:58 Siyasi partilerle yapılan toplantı ardından açıklama bekleniyor
18:54 'Kayyım rektör' İnci’ye yumurta atan öğrenciye uzaklaştırma cezası
18:52 AYM’nin üyesi Meclis tarafından yarın seçilecek
18:37 CHP’li Özel: Kavala’nın tutukluluğu Saray talimatıyla sürüyor
18:19 Diyarbakır'ın ilçeleri kara büründü
18:18 Boğaziçili öğrenciler: Naci seni de göndereceğiz!
18:09 Beştaş’tan Leyla Güven’e açılan soruşturmaya tepki
17:47 İnşaat işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı
17:27 Diyarbakır’da trafik kazası
17:07 Van’da artan çocuk istismarı protesto edildi
17:01 Şiddet faili erkeğe ceza indirimi
16:46 Metro inşaatına düşen işçi ağır yaralandı
16:43 Diyarbakır’da kar tutmaya başladı
16:28 HDP’li Güzel’in fezlekesi kapatma davasına ‘ek delil’ olarak gönderildi
16:15 HDP miting çalışmalarını kırsala taşıdı
16:13 Adalet Nöbeti'ndeki ailelerin talepleri mitinge taşınacak
15:43 Suriyeli doktorun Almanya'daki yargılaması yarın
15:25 Kılıçdaroğlu: Kavala'nın hapsi Türkiye'nin adalet sorunudur
15:21 Marmara Gölü’nde kum ocağı tehlikesi