‘Savaş isteyen taraflar Kürdistan halkı tarafından mahkum edilecektir’

img
HABER MERKEZİ – Kürt Ulusal Kongresi ve Kürdistan Parlamenterler Birliği’nin ortaklığıyla düzenlenen online konferansta konuşan Kürt siyasetçileri ve temsilcileri, Kürtler arası savaşı isteyen tarafların Kürdistan halkı tarafından mahkum edileceğine dikkat çekildi. 
 
Kürdistan Ulusal Kongresi ve Kürdistan Parlamenterler Birliği’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen Şêwira Pêşxistina Diyaloga Navxweyî online konferans başladı. Kürdistan ve dünyanın birçok merkezinden kurum ve temsilcilerin katıldığı konferans KDP ve PKK arasında çatışma noktasına kadar gelen anlaşmazlıkların çözümüne odaklandı. Konferansın ilk oturumunda katılımcıların mesajlarına yer verildi. Açılış konuşmasının ardından KNK üyesi Zeyneb Murad, Kürt halkının geleceğini tesis edebilmesi için önünde çok sayıda fırsatın mevcut olduğunu ve Kürdistan’ın düşmanlarının Kürdistan’ın her yanında bu fırsatların değerlendirilmesine engel olunmaya çalışıldığını belirtti. Gerçekleştirilen konferansın amacının ulusal barış olduğunu ifade eden Murad, “Hiçbirimiz geçmişte acı tecrübelerini yaşadığımız kardeş katlini tekrar istemiyoruz. Artık kimsenin Kürtler arası bir savaşa tahammülü kalmadı” dedi. Murad’dan sonra söz alan Sadi Pire, ulusal barış için insaniyet merkezli bir diyaloga ihtiyaç olduğunu vurguladı. 
 
GÜVEN: SORUMLULUK DÜŞÜYOR 
 
Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven, yaptığı konuşmada, “Çok önemli bir süreçten geçiyoruz. Bütün dünyada ciddi bir dönüşüm var. Bugüne dek ulus devletle yönetilen ülkeler bu sistemlerini gözden geçiriyor. Biz Kürtler ise hala dört parçayı bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu ittifakla da hangi parçanın nasıl bir sistem kurmak istiyorsa onu yürütmesini istiyoruz. Demokratik temellere dayanan bu sistemi uygulamaya geçirmek elbette ki kolay değil. Çünkü bizim kurmak istediğimiz bu yapıya birçok devlet engel olmaya çalışıyor. Fakat bizi sevindiren bir durum var: Kürtler 100 yıl önceki Kürtler değil. Kürtler artık haklarını biliyor, birbirini tanıyor, dünyayı tanıyor. Bunun için birçok bedel ödendi. Bu noktada Kürtler adına siyaset yürütenlere sorumluluk düşüyor. Biz doğru bir dil kullanmak zorundayız. Bugüne dek erkeklerin ağırlıkta olduğu bir siyaset vardı ama artık kadınlar güçlü bir şekilde siyasetin içerisinde. Bugüne dek erkek aklı ve diliyle yürütülen siyasetin pek bir faydası olmadı. Ama artık kadınlar var. Kadınlar ve erkekler olarak birlikte bu meseleyi doğru bir dille çözmemiz gerek. Geçmiş yüzyılda birçok şey başardık. Önümüzdeki yüzyıl için de bazı şeylerin altını çizmemiz gerek. Düşmanımızı tanımamız gerek. Evet, düşmanlarımız belli ama onları özellikle işaret etmemiz gerek. Falan egemen iyidir falan egemen kötüdür gibi bir algıyla başarı elde edemeyiz. Bütün işgalciler aynıdır. Bunu iyi kavramamız gerek.”
 
‘HİÇBİR TARAFIN KAZANCINA DEĞİL’
 
KDP-İ adına Saleh Qadrî de, “İki parti arasında başlayıp çatışmaya aşamasına kadar gelen bir süreç var. Kürt partilerin birbirlerine düşman gibi yaklaştıkları tutumları kabul edilemez. Kendi varlığını diğerlerinin üstünde gören anlayışları kabul edemeyiz. Bu anlayış terk edilmedikçe çözüm yolunu bulamayacağız. Kardeş katli zehir gibidir. Hiçbir tarafın kazancına değildir. Böyle bir durumda kaybeden yine Kürtler olacaktır. Kürdistan’ın işgalcileriyle olan sorunları çözmek için onları bile diyaloga çağırırken kendi aramızda neden çatışıyoruz? PKK, Güney Kürdistan yönetimine saygı duymalıdır. Güney Kürdistan hükümeti ve partileri de Kürdistan’ın diğer parçalarındaki özgürlük mücadelelerine saygı göstermelidir. Savaş isteyen taraflar Kürdistan halkı tarafından mahkum edilecektir. Hiçbir sonuç elde edemeyeceklerdir” diye belirtti. 
 
KARTAL: FIRSAT VERMEMELİYİZ   
 
Kongra Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal da konuşmasında özetle şunları dile getirdi: “Bugün Kürt halkının direnişi geçmiştekinden çok daha güçlü bir durumdadır. Fakat dört işgalci devletin saldırılarını arttırdığını görüyoruz. Özellikle Türk devleti tüm parçalarda Kürt halkına dönük bir saldırı içerisindedir. Bu yüzden Kürtler arasındaki anlaşmazlıklar Kürtler için çok hazindir. Kürtler arasındaki bütün sorunlar diyalog yoluyla çözülmelidir. Düşman, Kürtler arasındaki sorunlardan güç alıyor. Buna fırsat verilmemelidir. Kürtlerin kendi aralarındaki sorunları çözebildiğini ispat etmemiz gerekir. Kürtlerin kendi sorunlarını çözme aşamasına gelmesi gerekmektedir. PKK, sorunların çözümü için bütün diyaloglara açıktır. KNK bir diyalog heyeti oluşturup bu sorunları çözmeye odaklanmalıdır.”
 
ABDİ: ROJAVA KAZANIMLARINI TEHLİKEYE SOKAR  
 
Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi de, şunları ifade etti: “Başur’daki haberleri üzüntüyle karşılıyoruz. Hiç kimsenin bu süreçte Kürt halkını bir kardeş katliyle yüz yüze bırakmaya hakkı yoktur. Hiçbir Kürdün buna rıza göstermeyeceği açıktır. Kürdistan, geçmiş yıllardaki Kürdistan değildir artık. Dünyanın her yanında dostlarımız var. Dostlarımız da bu anlaşmazlıktan rahatsız. Son 20 yıldır çıkan sorunlar nasıl diyalogla çözülmüşse bugünkü sorunların da yine diyalogla çözülebileceğine inanıyoruz. Geçmişte o imkânlar nasıl vardıysa bugün de vardır. Bir daha birakujî olursa bu Kürt halkının dört parçadaki kazanımlarını tehlikeye koyacaktır. Rojava’daki kazanımları da tehlikeye sokacaktır. Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerek. Bütün Kürt partileri bilmelidir ki birakujiye sebep olan kimseyi Kürt halkı affetmeyecektir. Bu yüzden bir diyalog heyetinin kurulup bu sorunu çözmesini öneriyoruz. Biz bütün kurum ve güçlerimizle diyalogdan yanayız.”
 
‘KÜRT HALKI HASSAS BİR SÜREÇTEN GEİYOR’ 
 
Demokratik Suriye Meclisi (MSD) Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed de şunları dile getirdi: “Kürt halkı çok hassas bir süreçten geçiyor. Her partinin bu hassasiyeti göz önünde bulundurması gerekir. Kürt halkının önünde önemli bir yüzyıl var. Bu süreçte geleceğimize zarar verecek her adım büyük bir ihanet olacaktır. Kürt halkının davasına karşı büyük bir vicdansızlık olacaktır. Bu yüzden de bu süreçte partici tüm yaklaşımlar bir kenara bırakılmalıdır. Kürdistan’ın tüm parçalarında Kürtlere dönük bir kıyım politikası vahşi bir şekilde ilerliyor. Bu kıyım politikalarına karşı bir arada durmamız gerekiyor. Çünkü her parça Kürdistan tüm Kürtlerindir. Kürt halkının sorunlarına karşı dünya çapında çok iyi bir fırsat doğdu.  Bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu konferanstan sonra bir komite oluşturulmalıdır. Bu komite Güney Kürdistan’da neredeyse çatışma noktasına kadar gelen anlaşmazlığın çözümü için çalışmalıdır. İki tarafı ziyaret edip bu meseleyi diyalogla çözmelidir. Diyalogdan başka hiçbir çözüm yolu yoktur. Kendi aramızdaki sorunların silahla çözümü olmaz.” 
 
‘BAZI ŞEYLERİ AÇIĞA KAVUŞTURMAK GEREK’
 
PYD Moskova Temsilcisi Ferhat Patiyev de şunları söyledi: “Bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak gerek. Düşmanın adını koymak, onu işaret etmemiz gerek. Kürtlerin kendi içinde de düşmanları var. Bu yüzden dış düşmanlarımız içeridekileri kullanarak Kürtleri çok rahat manipüle edebiliyor. Türkiye’nin Kürt düşmanlığı yaptığı çok açık. Eğer ki düşmanı düşmanlığıyla adlandırmaz ve işaret edemezsek Kürt halkının geleceği için doğru konumlanamayız. Kürtler, tıpkı DAİŞ’e karşı olduğu gibi düşmanına karşı bir araya geldiğinde yapamayacağı şey yoktur. Eğer bugün Kürtler Kürt güçlerini birbirine düşürmeye çalışan Türkiye’nin düşman olduğunda hemfikir olmazsa onun hakkından gelemeyecektir. Düşmanın adını doğru koymak gerekiyor.” 
 
MÜSLİM: ULUSAL BİRLİK ACİLDİR 
 
Salih Müslim ise, konuşmasında şunları ifade etti: “Bugün Kürdistan’ın düşmanları çok belirgin. En küçüğünden en büyüğüne Kürdistanlı yurttaşlara düşmanın kim olduğunu sorduğunuzda size düşmanın kim olduğunu gösterir. Bir çocuk bile bunu gösterir. Yine gidip o çocuğa Kürtler için en acil gerekliliği sorduğunuzda size cevaben ‘ulusal birlik’ diyecektir. PKK gerillaları Kürdistan’ın dört parçasından çıktı o dağlara. O dağlardaki gençler tüm Kürdistan’ın gençleridir. 80’li yıllardan beri o dağlarda gayet meşru bir temelde bulunuyorlar. O gençleri korumak Başur halkının sorumluluğundadır. Kürdistan’ın her parçasından halk, bütün umutlarını o gençlere bağlamış. Bu gençlerin oradan çıkarılması, düşmanın önüne atılması kabul edilemez. Bir araya gelmemiz ve ne sebeple olursa olsun düşmanı sevindirmememiz lazım. Herkesten elinden geleni yapmasını istiyoruz. Herkesin vicdanını dinlemesini diliyorum.”    
 

Diğer başlıklar

26/11/2020
23:48 Gök: İçişleri Bakanlığı raporunda Roboski’de öldürülenlerin ‘terör mensubu olmadıkları tespit’ edildi
23:25 Elazığ depreminde yıkılan Dilek Sitesi’ne ilişkin dava açıldı
20:26 Ermenekli maden işçileri: Hangi devlete güveneceğiz?
19:47 GGM’deki tecavüz davasının ilk duruşması görüldü
19:32 Türkiye’de 174 can kaybı, 29 bin 132 yeni vaka tespiti
19:22 HDP’den gözaltılara tepki: Ne yaparsanız yapın biz kazanacağız
19:03 Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satıldı
18:57 Bitlis’te 2 kişi tutuklandı
18:28 HDP İstanbul İl Örgütü'nden bildiri dağıtımı
17:54 Polisin darp ettiği Coşkun’un cenazesi Mardin’de defnedilecek
17:48 Buse Şeker'i öldüren polise müebbet hapis cezası
17:42 Soylu metal işçilerine dönük saldırıyı yalanladı: Nereden dayak yemişler?
17:37 Ebru Timtik’in ölümüne ilişkin bakan Soylu hakkında suç duyurusu
17:02 İran sınırında 3 cenaze bulundu
16:57 Gençler HDP’yi ziyaret etti: KYK borçları silinsin
16:56 Êzidîler Şengal’i korumak için nöbette
16:32 Gazeteci Uçar serbest bırakıldı
16:28 Muhabirimiz Karataş tutuklandı: Haberin objektifliğine gazeteci karar verir
16:25 Meclis’te filyasyon ekibinin kurulması gündemde
16:15 İstismar sanığı duruşmaya ‘takım elbise’ ile katıldı
16:12 Uğurlu: Baskılara rağmen mücadelemizi sürdüreceğiz
16:08 Fahri imam hakkında açılan istismar davası ertelendi
16:05 Antep'te bir kadın gözaltına alındı
15:55 Asgari ücretin görüşüleceği ilk toplantı 4 Aralık’ta
15:51 Hilvan Cezaevi’nde 2 tutuklu korona oldu
15:23 HDP Hakkari kayyımının usulsüzlüklerini tek tek açıkladı
15:15 Gar Katliamı öncesi mitinge katılım çağrısına verilen ceza protesto edildi
15:15 'Kürtçe kamu düzeninde hangi düzeyde bozulma yaratıyor?'
15:10 AYM gazetecilerin tedbiren tahliye talebini reddetti
14:51 Mersin’de ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı
14:48 ÖHD'li avukatlardan pankartlı protesto
14:30 Tutukluların koğuşlarına koronalı hastalar yerleştirildi iddiası
14:29 AİHM’den skandal HDP kararı: Mağdur statüsü yok
14:16 Sancar Mardin'de 3 gün boyunca temaslarda bulunacak
14:15 Kürtçe bu kez ‘anlaşılmayan bir dil’ oldu
14:05 ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle 30 bin yargılama
13:51 Muhabirimiz Karataş haber görüşmeleriyle suçlanıyor
13:48 Sağlık emekçileri: Parmak sallayarak sorunu çözemezsiniz
13:46 Fincancı’dan öğrencisi Koca’ya: Tıpta hasta ve vaka aynıdır
13:41 Türk-İş: Açlık sınırı 2 bin 517
13:37 'Urfa Cezaevi’nde salgının kaynağı personel'
13:22 Polis kimse yokken HDK binasını bastı, dijital materyallere el koydu
12:53 Kadın ve Adalet Zirvesi’nde konuşan Erdoğan’dan ‘aile’ vurgusu
12:46 Soylu’nun bekçi hedefi 30 bin
12:43 Hakkari’de don ve buzlanma uyarısı
12:43 HDP'li Köse'den salgın için acil önlem çağrısı
12:41 Kayyım belediyesinde dolandırıcılık: AKP adayının kardeşi tutuklandı
12:35 HDP’li vekile DTK davasından 6 yıl 3 ay hapis
12:30 Akıncı Üssü Davası’nda 14 sanığa 79’ar kez müebbet cezası
12:15 Avukatlardan İmralı için başvuru
12:13 Vekaletli müvekkilleriyle görüşmeleri suç sayıldı
11:59 AYM: Oturma eylemine idari para cezası kesilmesi hak ihlalidir
11:54 Leyla Öztürk korucu silahıyla öldürüldü
11:45 TTB’den Sağlık Bakanı Koca’ya istifa çağrısı
11:33 Gözaltındaki Ermenekli madenciler adliyeye çıkarıldı
11:15 Muhabirimiz Karataş'ın emniyet ifadesi başladı
11:02 Efrin’de kaçırılan kadınlar Bakan’a soruldu
11:02 Gazeteci Evren’in duruşması ertelendi
10:53 Şengal'e asker sevkiyatı sürüyor
10:52 Ağır iş makineleri Surlara zarar veriyor
10:45 Emekliler Dayanışma Sendikası: Yoksulluğun adı kadın
09:52 Kurduğu şirkete milyonluk ihale bağlayan kayyım müdürü görevden alındı
09:52 İstanbul’da operasyon: Çok sayıda gözaltı
09:50 Buldan: Devlet içerisinde alan kapma savaşı var
09:17 Gazeteci Metina’ya 'Kürt Yazarlar Derneği’ne üye misin' diye soruldu
09:17 Şengal Katliamı'nda kızını kaybeden anne: Savaşa karşı durulmalı
09:11 Diyarbakır’da ‘kusursuz fırtına’ tehlikesi: Bireysel önleminizi alın
09:11 Êzidî aydınlar: Peşmergeler Irak ordusu kıyafetiyle Şengal’i kuşattı
09:11 Kürtçe çocuk kitabı: Van Gölü Canavarı Xanim
09:09 BİMEKS işçileri: Devlet işvereni koruyor
09:09 Gazeteci Altan: KDP savaş hazırlığı yapıyor
09:01 Özgüneş: Kürtlerin ulusal birlik ve özgürlük yüzyılı olacaktır
09:01 Osmaniye’de tutuklulara ağrı kesici dahi verilmiyor
09:01 Psikolog Şahin: Şiddet küçük yaştan itibaren normalleştiriliyor
09:00 26 KASIM 2020 GÜNDEMİ
00:04 İçişleri Bakanlığı'ndan koronavirüs genelgesi
25/11/2020
23:42 Kadınlara Taksim’de müdahale
22:57 Arjantinli futbolcu Maradona hayatını kaybetti
22:07 Taksim Metro İstasyonu'nda raylara atlayan kişi hayatını kaybetti
22:00 Brüksel’de 25 Kasım eylemi
20:49 Kadınların isyanı ve öfkesi alanlara sığmadı: Direnişteyiz
20:39 Koca ‘vaka’ sayılarını açıkladı: Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351
20:09 Karaman’da maden işçilerine müdahale: 30 gözaltı
18:56 'Kadın ölümleri devletin alnında kara bir leke'
18:48 EŞİK: Kadına karşı sistematik şiddet işkencedir
18:10 Sinbo işçilerinden 25 Kasım mesajı
17:45 Birleşik Metal İş üyesi işçiler Ankara'da
17:37 Dünyada ilk: Kültürler, Dekolonizasyon ve Erkek Egemenliğin Ortadan Kaldırılması Bakanlığı
17:07 Benzin 7 TL’yi aştı
17:05 Virüse dayanıklılık sıralaması: Türkiye 30’uncu sırada
16:58 TİP Milletvekili Atay’a saldıranlar tahliye edildi
16:26 HDP önündeki grubun hakaretine maruz kalan yurttaş serbest bırakıldı
16:15 Kürt siyasetçi Epözdemir mezarı başında anıldı
16:10 Kobanê’de 25 Kasım: Şiddetle mücadelemiz her gün
15:57 ABD’li senatör: Türkiye Kuzey ve Doğu Suriye’de uluslararası hukuku ihlal etti
15:51 Cezaevlerindeki son durum raporlandı: İşkence, tecrit, salgın…
15:44 Emeklilerden 2021 bütçesine tepki
15:32 Gözaltında tutulan muhabirimiz Karataş avukatıyla görüştü
15:27 Polis ablukasında 25 Kasım eylemleri: Özgürlüğe yürüme zamanı
15:01 MSD kongresi: Birlik için çabalıyoruz