HDK: Krizden çıkışın yol haritası tecridin kaldırılmasıdır

img

İSTANBUL - HDP'nin açıkladığı “Barış Deklarasyonu”nun önemine vurgu yapan HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, “Türkiye toplumunun krizden çıkışının yol haritası, tecridin bütünüyle ve kalıcı olarak kaldırılmasıdır” dedi. 

 
Hakların Demokratik Kongresi (HDK), Hakların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1 Eylül Dünya Barış Günü öncesinde kamuoyuna açıkladığı “Barışa Çağrı Deklarasyonu” ile ilgili Beyoğlu’nda bulunan merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, HDP İstanbul İl Örgütü Eşbaşkanı Elif Bulut ile birçok parti temsilcisi katıldı. 
 
TARİHİN EN AĞIR KRİZİ 
 
HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Türkiye’nin ekonomi, siyaset, sağlık, ekoloji, uluslararası ilişkiler ve akla gelebilecek her alanda tarihinin en ağır krizini yaşadığını belirterek, ülkenin çöküşün eşiğinde olduğu uyarısında bulundu. İşsizlik ve yoksullaşmanın emekçiler arasında veba gibi hızla yayıldığına işaret eden Uğurlu, “Milyonlarca aile gelirini kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. Bunun arkasından, kış aylarında, işini ve gelirini kaybetmiş aileleri, kitlesel açlık tehlikesi bekliyor. Ekonominin bütün göstergelerinde aşırı bir bozulma söz konusu. Dolar ve Euro karşısında TL yerlerde sürünüyor. Merkez Bankası'nın (MB) döviz rezervleri 40 milyar dolar ekside. Bu yıl devletin ve özel sektörün yurtdışı borçlarının ödenmesi de çevrilmesi de imkansız. Bütçe büyük açık veriyor. Dış ticaret, uzun süredir ara mallar ithalatı yapılamadığı için imalat sanayi durma noktasına geldiği halde, hala büyük cari açık veriyor. Enerji, sağlık malzemesi ihtiyaçları, ilaç ve gıda gibi temel ithalat kalemlerini bile karşılayacak döviz mevcut değil. Salgın karşısında siyasi iktidar toplumu kaderine terk etti” dedi. 
 
HALK KADERİNE TERK EDİLİDİ
 
Ekonominin durumu bu yöndeyken iktidarın salgını fırsata çevirme gayretinde olduğunu dile getiren Uğurlu, iktidarın pandemi döneminde yaptıklarını eleştirdi. Son günlerde Türk Tabipleri Birliği’nin (TBB) hedef gösterilmesine tepki gösteren Uğurlu, “Muhalif sesler, yargının sopa gibi kullanılması yoluyla susturuluyor, operasyonlar, gözaltılar, keyfi tutuklamalar, yasaklamalar birbirini izliyor. İzlenen politikayla, en çok kayıp veren kesimler arasında yer alan sağlık emekçilerinin tükenmeye zorlandığını dile getiren TBB, pandemiyle mücadelenin herkesi kendi başının çaresine bakmaya çağırmakla verilemeyeceğini, yasak fırsatçılığı yerine gerçek bilgilere dayalı halk sağlığı tedbirleri uygulanması gerektiğini hatırlattığı için hedef gösteriliyor. Burada hekimlerin ve tüm sağlık emekçilerinin haklarını halkın sağlık hakkıyla birlikte savunan TTB'nin yanında olduğumuzu da belirtiyoruz. Halkı kaderine terk etme ve baskı politikaları; halkın kendi yerel yönetimlerini seçme konusunda ortaya koyduğu açık irade kayyımlarla gasp edildi. Yaşama hakkı başta olmak üzere, en temel demokratik haklar, tamamen yok sayıldığı için, özellikle son ters Kürt şehirlerinde, halk pandeminin bütün etkilerine karşı kendi tedbirleri ve dayanışması dışında her türlü devlet korumasından yoksundur” diye konuştu.
 
Artan kadın cinayetlerine değinen Uğurlu, “İktidarın kadın düşmanı zihniyeti yüzünden failler cezasız kalıyor veya serbest bırakılan suçlular, şiddet eylemlerini bu defa kadın cinayetleri işleyerek tamamlıyor” diye belirtti. 
 
ÇÖZÜMSÜZLÜK BAĞIMLILIĞI ARTIRIYOR
 
“Rejim ülke içindeki tıkanmışlığını Irak'ta, Suriye'de, Libya'da, Doğu Akdeniz'de ve Ege'de, bütün komşularla çatışma, askeri gerilimi yükseltme ve savaş ile aşmaya çalışıyor” diyen Uğurlu, dış politikaya dair şunları söyledi: “Suriye ve Libya örneğinde olduğu gibi on binlerce katil selefi cihatçıyı maaşa bağlıyor. Krizin hızla derinleştiği ve ülkenin bir duvara toslamanın eşiğine geldiği bir noktada kaynaklar halkın sağlığına ve temel ihtiyaçlarına değil; savaşa, çatışmaya, yolsuzluğa, sonsuz bir israf, şatafat ve gösterişe harcanmaya devam ediliyor. AKP-MHP iktidarı ve iktidarın devlet içindeki ortakları, ülkeyi ve halklarımızı yokluğa, yoksulluğa, çaresizliğe ve geri dönüşü çok uzun zaman içinde ve büyük maliyetlerle mümkün olacak yıkımlara sürüklüyor. Ekonomik çöküş, dış askeri maceralar ve içeride kutuplaşma, gerilim, çözümsüzlük ve çatışma siyasetlerinin ağır maliyetleri, Türkiye'yi her bakımdan emperyalist merkezlere bağımlılığını arttırıyor.”
 
ÖCALAN’IN SÖYLEMLERİNE VURGU 
 
“Türkiye'nin demokrasi güçleri, işçi sınıfı, emekçiler, aydınlar, akademisyenler, sanatçılar, ülkeyi bu felaketli gidişten geri çevirmenin yolları üzerine yoğunlaşmak zorundadır. Ülkeyi yıkıma götüren politika tercihlerini hızla değiştirmeyi başaramazsak, çocuklarımızın ve torunlarımızın da gün yüzü görmeyecektir. Ve karanlık bir gelecek bizi bekliyor olacak” diyen Uğurlu, şöyle devam etti:  “Kutuplaşma, çatışma, çözümsüzlük ve güvenlikçi politikalar ve savaşın yerine diyalog müzakere ve barışı koyabildiğimiz zaman, çözülmez sanılan sorunların ne kadar kısa sürede sorun olmaktan çıkacağını göreceğiz. Çözümsüzlük ve çatışma politikalarının merkezinde Abdullah Öcalan'a yönelik tecrit politikaları yer alıyor. Öcalan'ın ‘silahları bir haftada bitiririm’ sözü, çıkarı savaştan yana olanların kabusudur. Türkiye'ye barış şansı verebilmek için, söylediklerini yapabileceğini defalarca ortaya koymuş Abdullah Öcalan'ın tecridi bir an önce sona erdirilmeli ve barışın önü açılmalıdır. Türkiye'nin barış ve çözüm şansı olursa; demokrasi için de şansı büyüyecektir. Barışın ve demokratik değerlerin hakim olduğu bir Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinde demokratik değerlerin yükselmesinin hızlandırıcısı olacaktır.” 
 
KRİZDEN ÇIKIŞ YOLU TECRİDİN KALDIRILMASI
 
Uğurlu, “Bugün barış istemek, ‘Tecride son verilsin’,  diyaloğun ve çözümün önü açılsın demek, Türkiye toplumuna krizden çıkışın yol haritasını ve başlangıç noktasını göstermektir. Bu bakımdan HDP'nin 1 Eylül ‘Barış Deklarasyonu’ kıymetlidir. Evet, biz de barış diyoruz ve bunu ısrarla tekrar ediyoruz. Emperyalist güçlere bağımlılığın son bulmasının; halkın refahının yükselmesinin yolu mutlaka barıştan geçmek zorunda. Barış ve çözümün ilk ve hızlandırıcı adımı ise tecridin bütünüyle ve kalıcı olarak kaldırılmasıdır. Şimdi demokrasi güçlerinin birlikte mücadele pratiklerini çoğaltma, bu yönde yeni yan yana geliş imkanlarını geliştirmenin şart olduğu zamanlardayız. Bütün siyasi güçlerin barış yönünde inisiyatif almasının ülkenin geleceği için elzem olduğu günlerdeyiz. Sendikaların ve emek meslek örgütlerinin, kadınların, demokratik kitle örgütlerinin, sivil inisiyatiflerin birlikte veya eş zamanlı veya birbirini besleyen barış yönlü pratikler geliştirmesinin tam zamanıdır. Biz ‘barış’ demeye ve ‘barış’ mücadelesini yükseltmek için çaba harcamaya devam edeceğiz. Bu ısrar, ülkeye ve halklarımıza borcumuzdur” ifadelerini kullandı. 
 

Diğer başlıklar

28/10/2020
22:35 Fransa’da ulusal karantina ilan edildi
21:56 Nusaybin’de 3 gözaltı
21:52 Samsun’da şüpheli kadın ölümü
21:34 Diyarbakır’da bir hemşire koronadan yaşamını yitirdi
21:18 Amedspor'dan üst üste 3'üncü galibiyet
20:50 Kamu emekçilerinin eylemi 145’inci haftasında
20:40 Koca: İstanbul'da durum kontrol altına alınmazsa salgınla baş edilemez
20:22 Türkiye’de toplam can kaybı 10 bini aştı
20:11 Mele Abdullah Aksoy yaşamını yitirdi
20:05 Hatay ve Mersin'de çok sayıda gözaltı
19:58 Kozan ve İskenderun'da orman yangınları kontrol altına alındı
19:33 Almanya’dan Türkiye’ye seyahat uyarısı
19:26 Silvan’da bir gencin cenazesine ulaşıldı
18:08 Maaşlarını alamayan işçilerden yol kapatma eylemi
17:52 Ünye'de maden protestosu: En az 20 gözaltı
17:32 Ermenek katliamının 6’ncı yılı: Ant olsun hesap soracağız
17:17 Dersim'de 15 günlük eylem ve etkinlik yasağı
17:01 BİMEKS işçileri 4 yıldır haklarını talep ediyor
16:11 Fırıncılar Federasyonu Başkanı: Ekmeğe zam kaçınılmaz
16:09 Beştaş: AKP’nin ekonomi politikası çöküşün adıdır
15:59 Morgda 33 gündür bekletilen cenazeler Meclis gündeminde
15:06 Roboski Katliamı 106’ncı ayında: Barış içinde yaşamak istiyoruz
15:04 DİSK: Sağlık emekçilerinin koşulları düzeltilmeli
14:55 ‘Yıkılacak Duvarlar’ı imzaladılar: Bu kitap Figen’in sesidir
14:40 Merkez Bankası’nın açıklaması sonrası dolarda yeni rekor
14:39 Kadınlardan fıstık işçilerine ziyaret
14:21 Kürt boksörden Barzani'ye çağrı: Devreye girin
14:14 Aydemir cinayetinin gerekçeli kararı: Miras anlaşmazlığı
14:12 Charlie Hebdo hakkında soruşturma başlatıldı
13:59 Şakran Cezaevi’nde 11 gardiyan koronaya yakalandı
13:58 Erdoğan: Karikatüre bakmadım
13:15 Sağlık örgütleri: Yasaklar ve engellemeler sorunu çözmez
12:58 TTB: İzin, istifa ve emeklilik haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz
12:58 Kaymakam Safitürk’ün faillerinin araştırılması istendi
12:57 Merkez Bankası Başkanı: TL aşırı değersiz bir noktada
12:50 Erzincan’da 4,3 büyüklüğünde deprem
12:41 Erdoğan’ın 2021 projesi kadın üniversitesi!
12:39 Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor
12:34 Charlie Hebdo'nun Erdoğan karikatürüne küfürle yanıt verdi
12:33 Üniversiteli kadınların tehdit edilmesine tepki
12:32 Dersim Belediyesi'nde TİS imzalandı
12:24 'Antalya Cezaevi’nde OHAL uygulamaları yeniden devrede'
12:21 İzmir Kadın Platformu: Sözümüzü 25 Kasım’da söyleyeceğiz
12:17 Polis: Leyla Güven’i teşhis et savcı yardımcı olur
11:56 Akşener’den Erdoğan'a: Macron’a destek çıktın
11:55 Anadilde eğitim hakkı teklifi işleme alınmadı
11:53 Elazığ Cezaevi’nde 12 tutuklu koronavirüse yakalandı
11:28 Ünye’de jandarma ablukası
11:28 Başkale kırsalında operasyon
11:04 Gazeteci Ekinci hakkında yakalama kararı
11:03 Uğur: Mahkeme tarihe kara bir leke bıraktı
10:43 Gazeteci Demir beraat etti
10:39 İstanbul'da 3 gözaltı
10:11 Dolar ve euroda yeni rekor
10:10 Su ve yol beklerken madenle karşılaştılar
10:09 Güney: Boykot iç siyaset malzemesi olarak kullanılıyor
10:00 Çukurova'da orman yangını: Yüzlerce hektarlık alan kül oldu
09:53 Uyan: Antifaşist mücadele hattı şart
09:38 'Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını yaşayarak gördük'
09:36 Borçları nedeniyle bir tiyatro sahnesi daha kapanıyor
09:14 TTB: Koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe yetersiz
09:14 ENKS ulusal birlik görüşmelerini tıkatıyor
09:13 'Kadın kimliği unutturulmak isteniyor'
09:12 Dr. Ayhan: Silahların yüzde 40’ı kadınları vuruyor
09:11 Açtığı tekstil kadınların istihdam alanı oldu
09:11 ‘Toplu mezarı açıp kızımın kemiklerini versinler’
09:05 Geçmişi bugüne taşıyan usta
09:03 Kadın Müdürlüğü’nü kapatan kayyım taşınmazları tahsis ediyor
09:03 Barış Anneleri: Barış ancak Öcalan’ın özgürlüğüyle gelebilir
09:02 'Cumhuriyet Rum katliamıyla tamamlandı'
09:01 Koçerler yayladan indi
09:01 Hamallık yapan emekli: Ben değil devlet utansın
09:00 28 EKİM 2020 GÜNDEMİ
27/10/2020
23:46 Erdoğan ile Putin telefonda görüştü
22:12 TTB’den sağlıkçıların istifa yasağına tepki
20:48 Baroların açıklamasını yayınlayan ajansımıza ve 2 baro başkanına soruşturma
20:34 Dêrazor’da toplu mezar bulundu
19:28 Sağlık çalışanlarının istifaları kabul edilmeyecek, yıllık izinler durduruldu
19:24 AKP Sözcüsü Çelik’ten S-400 açıklaması
19:17 Urfa’da tarım işçileri kaza yaptı: 1 ölü, 11 yaralı
19:10 Koronadan 76 ölüm, 2 bin 209 yeni hasta
18:58 Özerk Yönetim’den 10 günlük kısmi sokağa çıkma yasağı
18:50 İzmir Sağlık Platformu taleplerini sıraladı
18:22 AKP, MHP, CHP ve İyi Parti’den Macron'un açıklamalarına karşı ortak bildiri
18:10 Nurcan Aslan davası heyet değişikliği nedeniyle ertelendi
18:05 Duygu Delen’i katleden faile ağırlaştırılmış müebbet
17:55 CHP’li Kuşoğlu: Bütçe açığındaki fark 3 kamu bankasında fonlandı
17:44 Fecriye Coşkun yaşamını yitirdi
17:33 Baraj kapağı kapatılınca binlerce balık öldü
17:11 İskenderun'daki yangın yerleşim yerlerine sıçradı
16:57 SES: Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir
16:41 İmamoğlu’dan korona açıklaması
16:21 İYİ Parti'li Kavuncu hakkında FETÖ soruşturması
15:55 Kılıçdaroğlu: FETÖ'nün siyasi ayağı Saray'da
15:46 Ordu'da maden protestosuna müdahale: 6 gözaltı
15:39 Cinsel istismar sanığının duruşması ertelendi
15:26 Diyabakır'da bir İş insanı gözaltına alındı
15:11 Tanık polisler: Güllü Yılmaz eşinin kendisini yaktığını söyledi
15:11 Şırnak’ta susuz bırakılan 13 köy için komisyon kurulması istendi
15:04 İstanbul Tabip Odası: Salgın alarm veriyor