Emekli pilot: Savaşı durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçer

img
İSTANBUL - Türk-Yunan ilişkilerinin iç politikada bir malzeme olarak kullanıldığını söyleyen emekli pilot Bahadır Altan, "Savaş politikalarını durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçer” dedi.
 
Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerilim, yapılan barış çağrılarına rağmen sürüyor. Yunanistan’ın yanında yer alan Fransa, geçtiğimiz hafta Doğu Akdeniz krizi ve Türkiye’ye yönelik yaptırımları konuşmak için Akdeniz’e kıyı olan 6 Avrupa Birliği (AB) ülkesi (Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Malta, Güney Kıbrıs, Yunanistan) Korsika’da bir araya geldi.
 
Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Akdeniz’deki tek taraflı eylemlerine son vermesi gerektiğini söyledi. Ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’a yönelik “Senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak” dedi. 
 
Bütün bu gelişmeler yaşanırken, Korsika’da bir araya gelen AB üyesi ülkeler, 24- 25 Eylül’de düzenlenecek Avrupa Konseyi toplantısına da ortak bir tutumla katılmayı amaçlıyor. Bu gelişmeler karşısında Türkiye, Akdeniz’de arama yapan Oruç Reis Gemisi’nin doğal kaynak arama faaliyetlerine ara vererek, bakıma aldıklarını açıkladı. Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmeleri değerlendiren emekli pilot Bahadır Altan, Türkiye-Yunanistan gerginliğinin bütün iktidarlar tarafından bir araç olarak kullanıldığını söyledi.
 
SÜLEYMAN DEMİREL HATIRLATMASI
 
Hava kuvvetlerinde çalıştığı süre boyunca Türk-Yunan ilişkilerinin iç politikada kullanıldığına bire bir tanık olduğunu belirten Altan, “Buna ilişkin Süleyman Demirel’in bir sözü vardı. O dönemde de ekonomi yine şimdiki gibi kötü gidiyordu. Şimdiki Oruç Reis gemisinin adı HORA idi. Demirel ‘HORA Ege’dedir, Ege oradadır’ diyordu. Buradaki gerilimden başından beri her iki ülkedeki milliyetçi iktidarlar beslendiler. Ama her iki ülkenin halkı da bunun bedelini ödedi. Şimdi Yunanistan 12 milyar dolarlık silah satın alıyor. Türkiye 'o da birşey mi biz o kadar paraya telefonda dolandırıldık' diye övünüyor! Malesef durum bu. Burada harcanan paranın haddi hesabı yok. Artık Türkiye’nin özellikle Suriye ve Kuzey Irak politikası iflas etmiş ve bu dünya tarafından iç politikada da AKP’nin ipliği pazara çıkıyor. Bunun için şimdi Mavi Vatan diye insanlara sundukları yerde fırtına koparılarak, iç politika malzemesi yapılıyor” dedi.
 
İÇ POLİTİKAYA OYNUYORLAR
 
1982’de imzalanan Birleşmiş Milletler Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni Yunanistan’ın imzaladığını, bu anlaşmadan doğan bazı haklarının olduğunu hatırlatan Altan, ancak Türkiye’nin bu sözleşmeye imza atmadığını hatırlattı. Yunanistan’ın bu anlaşmaya dayanarak, Ege’de haklarını genişletmeye çalıştığına dikkat çeken Altan, “Türkiye bunu imzalamamasına rağmen, Libya ile yaptığı anlaşmayı bu sözleşme çerçevesinde yaptı. Buralarda iki ülkenin araştırma yapmasına yetecek kadar alan var. Fakat iki ülke yönetimi bunun üzerinden iç politikaya oynuyor. Biz hava kuvvetlerinde iken, defalarca Ege’ye çıkışlar yapan, hatta bilinçli olarak Yunan karasularını ihlal edecek uçuşlar yapıldı. Burada Yunanistan’ın reaksiyonunu ölçmeye çalıştılar. Sık sık ‘it dalaşına’ girilir, ancak silah kullanılmazdı. Bir keresinde Midilli Adası yakınında bir Yunan uçağı bizim F-16’mızı vurarak düşürdü. Bir yüzbaşı hayatını kaybetti, diğer pilot paraşütle atladı ve denizden Yunan arama kurtarma helikopteriyle kurtarıldı. O dönemin politikası bunu bile savaş nedeni sayacak bir politika değildi. Vuruldu gerçeği üzerinde yeterince durulmadı bile. Uçağın enkazı hala Ege'nin sularındadır. Kurtulan arkadaşım daha sonra röportaj vererek, gerçekleri kamuoyuna anlattı. Yunan jetinin füzesi ile vurulduklarını söyledi. Buna rağmen bir reaksiyon olmadı. Yani dönemin devlet politikası neyi gerektiriyorsa, öyle hareket ediyorlar” şeklinde anlattı. 
 
MİLLİ YANLIZLIK
 
İktidarın dünyaya meydan okuyan “kabadayı” dilinin beledini halkların ödeyeceğini dile getiren Altan, AKP’nin izlediği politikadan geri dönüşünün olmadığının altını çizdi. İktidarın izlediği politikalarla üretemeyecek duruma geldiğini ifade eden Altan, şöyle devam etti: “Bir şey üretemeyince bu sefer silah üretimine hız verdiler. Bunun için de önce düşman yaratmak gerek. Düşmanları çoğaltmak gerek. Ürettikleri çoğu silahın da ana parçaları dışarıdan alınıyor. İHA ve SİHA’ları deneyeceği yer de ne yazık ki Suriye toprakları oldu. Orada bu silahlar kullanılıp dünyaya tanıtıyor. Kimsenin aldığı yok ama bunu övünerek yapıyorlar. Başka üretecek bir şeyleri kalmamış. Tarım, hayvancılık, sanayi tükenmiş. Bu gerçekleri saklamak için yeni savaş alanları, yeni gerginliklere ihtiyaç var. Ege’de yürütülen de ülkeyi her geçen gün batağa sürükleyen, sürekli düşman yaratan milliyetçi saldırgan politikanın son adımı. Muhalefet bunu sorgulamak yerine bunların peşine takılıp gidiyor. Bunun önünü de açan Suriye’deki teskereye 'Evet' diyerek, ‘biz milli konularda iktidarın yanındayız’ diyen ana muhalefet partisidir. Oysa bu milli savunma da değil. Kimsenin bize saldırdığı yok. İktidar her başarısızlığında her sıkıştığında bir düşman yaratıyor. Bütün dünyayı karşısına almak milli bağımsızlık değil. Bu yapılan milli yalnızlıktır. Artık Türkiye sadece kendi bölgesinde değil, bütün dünyada yalnızlaşıyor. Devlet ilişkilerini sanki devlet başkanlarının bilek güreşiymiş gibi, kişiselleştirerek kullanan başka bir yer yok. Bu dilin doğal sonucudur.”
 
TÜRKİYE YALNIZ
 
Türkiye’nin iç politikada olduğu gibi dış politikada da düşman olarak nitelediği herkesi "terörist" olarak ilan ettiğini söyleyen Altan, dış politikadaki yalnızlığın bundan kaynaklandığını söyledi. Türkiye’nin dış politikada müdahalelerin de “terör” ile gerekçelendirdiğini belirten Altan, “Siz öyle diyorsunuz ama sizin ‘terörist’ dediğiniz kişilere dünya ‘terörist’ demiyor. DEAŞ’a karşı Suriye’de YPG savaşıyor. Gidin oradaki halka sorun bakalım, kim terörist? YPG orada o halkın gözünde kurtarıcı. Sizin bunlara ‘terörist’ demeniz ve bunlara karşı silah kullanmanız bu gerçeği değiştirmiyor. Bakın Türkiye, Libya’da da mevcut hükümeti destekliyor ve Hafter’i ‘terörist’ ilan ediyor. DEAŞ artığından devşirdiği, örgütleyip silahlandırdığı, Suriye’den transfer ettiği şeriatçı, dinci grupları Libya’ya gönderiyor. Kime karşı? Terörist ilan ettiği Hafter’e karşı. Yakın zamanda ise Türkiye'nin aksine Libya'da İhvancılara karşı Hafter'in yanında yer alan Mısır parlamentosu bir teskere ile ‘Libya’daki teröristlere karşı’ silahlı kuvvetleri kullanma yetkisini onayladı. Ne oldu Libya'da Mısır’ın karşısında bu sefer Türkiye ‘terörist’ oldu. İktidar, Türkiye’de kendisine karşı olan herkesi ‘terörist’ olarak niteleyip, yandaş medya vasıtasıyla iç kamuoyunu kandırabilir. Ama dünyada basını susturup konuşanı içeri tıkacak yaptırımlar uygulayacak hali yok. Dünyanın gözü burada ve bu gerçekleri görüyor. Yalnızlığın başladığı yer burasıdır bence. Bundan dolayı Akdeniz’de hiç kimse Türkiye’nin yanında değil” diye konuştu.
 
'AKP’Yİ MAHKUM ETMEK LAZIM'
 
İktidarın dış politika üzerinden muhalefeti bölerek yanına çektiğine dikkat çeken Altan, bunun bilinçli bir politika olduğunu kaydetti. Uluslararası hukuka uygun olmadan atılan her adımın uzun vadede ağır bir fatura olarak geri döndüğünü ifade eden Altan, “Belki kısa vadede iç politikada böyle bir şakşakçı ve alkışlayan bir kitle üretirsiniz. Ama bunun uzun vadede faturası ağır olur. Ve o faturayı yine sadece yoksul halk öder. Bu politikaya parlamentoda karşı çıkan tek parti HDP’dir. İşte onları da ‘vatan haini’ ilan ederek cezaevlerine tıkmaya çalışıyor ve ötekileştiriyor. AKP bu şekilde iktidarını sürdürmeye çalışıyor. Üretim adına bir şey yok. Bunun için milliyetçiliğe sığınıyorlar. Bu da ne yazık ki kimi çevrelerde karşılık buluyor. Toplum kutuplaşıyor düşmanlaşıyor. Kürt tarım işçilerine saldırıları körükleyen rüzgar budur. 12 Eylül faşist darbe öncesi Maraş, Çorum olayları kadar vahim katliam girişimleridir bunlar. Mafya babaları, çeteler bile en hızlı milliyetçi oldular. Samuel Johnson’un ‘Her alçağın son sığınağı milliyetçiliktir' diye bir sözü var. Bu sözün yaşama geçtiği sahneye indiği günler yaşıyoruz” diye belirtti.
 
‘BARIŞIN SESİ YÜKSELMELİ’
 
Yaşanan sorunları çözebilecek kişilerin ancak barış yanlısı insanlar olabileceğini söyleyen Altan, “Yunanistanlı müzisyen Mikis Teodorakis Yunan milliyetçiliğine karşı kıta Yunanistan’ın hemen dibindeki iki bize yakın Meis adası gibi 2 adanın Türkiye’ye ait olduğunu düşünerek empati yapmaya çağırıyor. Karasularını 12 mile çıkartma konusunda ‘Türkiye’yi anlamamız lazım, Türkiye kendisini hapsedilmiş hissediyor. Düşünün bu iki adanın onların olduğunu. Bunun için anlamamız, dinlememiz lazım’ diyor. Türkiye’deki aydınlar da bunu, diyalogu savunuyorlar. Bizim de Theoderakis gibi saldırganlığa prim vermeyerek barışın dilini konuşmamız lazım. Diplomasi kabadayılık değildir. Bu politikayı izleyen kişileri, partileri mahkum etmek lazım. O nedenle savaş politikalarını durdurmanın yolu AKP’yi durdurmaktan geçiyor. Savaşa saldırganlığa düşmanlığa karşı en geniş demokratik muhalefeti ne yapıp edip büyütmemiz, barışın sesini yükseltmemiz gerek” dedi.
 
MA / Ferhat Çelik

Diğer başlıklar

19:35 'OHAL Komisyonları lağvedilsin'
19:23 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:14 İBB’nin ‘Sokakta sanat var’ etkinliğinde Kürtçe yasağı
19:04 Doktoru yaralayan sanığa 20 yıl hapis cezası
18:45 Cizre'de polis şiddeti kameralara yansıdı
18:01 Faiz kararı öncesi dolar tüm zamanların rekorunu kırdı: 7,71
17:29 Cezaevinde intihar ettiği iddia edilen Gencer polis ablukasında defnedildi
17:26 Ceylanpınar'da tecavüz faillerine tutuklama yok!
17:21 Tahliye olan İranlı Ali Hajılon’dan haber alındı
17:00 Eşbaşkan Akkuş tahliye edilmedi
16:55 Karamollaoğlu: Van'daki iddialar araştırılsın
16:45 Demirtaş’a ‘Saray’a giden savcı’ iddianamesi
15:27 PŞTA: İldem ve Çakıl’ın cenazelerini teslim edin
15:18 Gencer’in cenazesi alındı: Yakınları intihara inanmıyor
15:17 AYM Başkanı’ndan Soylu’ya: Eleştirmek için önce anlamak gerek
14:56 AYM Güven’in başvurusunu 'kabul edilemez' buldu
14:49 Hatimoğulları: Duvarları hep birlikte yıkacağız
14:35 Gülsüm Elvan: Siz öldürün diye doğurmadım
14:32 Sağlık çalışanlarına saldıran iki kişi gözaltına alındı
14:29 ‘Maden projeleriyle ekolojik katliam ortaya çıkacak’
14:27 Gazeteciler Yıldız ve Dükel hakkında 10 yıl kadar ceza istendi
14:25 Şırnak'ta rüşvet alan 5 polis tutuklandı
14:23 Diyarbakır’da Kovid-19’a yakalanan sağlıkçıların sayısı 800’ü aştı
13:53 Helikopterden atılan Turgut’un ilk fotoğrafı
13:19 Van Cezaevi’nde şüpheli ölüm
13:16 Helikopterden atılan Osman Şiban Mersin’e ulaştı
12:22 ETHA muhabirlerinin davası ertelendi
12:14 Hak savunucuları: Vahşete karşı demokratik iradeye ihtiyaç var
11:39 Görgü tanığı: İkisi de helikoptere sağlam bindirildi
11:38 Demirtaş: İnsan kimliğimizi siyasetçi kimliğimize kurban etmeyelim
11:02 Beraat ettiği suçlamalardan dava açıldı
10:53 Ambulans kazasında 4 sağlık çalışanı yaralandı
10:33 Sur’da inşa edilen butik oteller ve işyerleri sermayeye satılacak
10:29 Ressam Çelik helikopterden atılan 2 yurttaşı çizdi
10:28 Berkin Elvan duruşması başladı
10:00 Dersim’de maden sahasına tepki: Dağlarımıza göz diktiler
09:54 Kayyım, kaymakamı daire başkanı yaptı
09:41 Gergerlioğlu’ndan kanun teklifi: Eşler istediği soyadı ve kütüğü seçebilmeli
09:41 AYM 212 bin başvuruyu ‘kabul edilemez’ buldu
09:14 Mülteciler aylarca aç susuz yol yürüyor
09:12 TSK operasyonları kopyala yapıştır çıktı
09:10 Kobanêli işçilerin ‘mevsimlik’ çilesi ağırlaştı
09:09 Gülistan Doku dosyası kapatılmak isteniyor
09:09 David Graeber’in ardından: Kürtler müttefikini, dünya entelektüel rehberini kaybetti
09:08 33 şikayet sonuçsuz kaldı, tüfekli saldırıdan sonra tutuklandı
09:07 Grip ve zatürre aşı talebine korona etkisi
09:06 Karadeniz’de ‘Topal Osman zihniyeti’ sürüyor
09:05 Alınak: Ev hapsim kalkmazsa cezaevine girmeyi talep edeceğim
09:00 23 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
22/09/2020
23:11 Macron: Türkiye’yle diyaloğa hazırız
21:29 Şüpheli şekilde ölen Uslu'nun davası yeniden görüldü
21:13 Helikopterden atılan Osman Şiban’dan ilk sözler
20:29 TTB’nin sözleşmesi feshedildi, kongre yeri değişti
20:22 Kaz Dağları'ndaki nöbet alanının boşaltılmasına 65 kurumdan tepki
19:48 Özgür Gündem ile dayanışan gazetecilere verilen cezalar onandı
19:44 HDP'li eski eşbaşkan gözaltına alındı
19:39 Sağlıkçılara saldıranlar hakkında soruşturma başlatıldı
19:22 Koronadan ölenlerin sayısı 7 bin 639'a yükseldi
19:18 AKP Sözcüsü Çelik’ten açıklamalar
18:36 AB Zirvesi 1 Ekim’e ertelendi
18:30 Erdoğan: Doğu Akdeniz için bölgesel bir konferans düzenlensin
18:15 Gabar'da yangın devam ediyor
18:05 Hengav: İran güçleri araç tarayıp 4 kişiyi öldürdü
17:49 Türkiye’den Ege’de yeni NAVTEX ilanı
17:41 Sağlık emekçilerine dönük saldırı protesto edildi
17:21 Silvan’da okul servisleri ile operasyona çıktılar
17:07 Dersim’de kaybolan Mehmet Aydemir’in de cenazesine ulaşıldı
16:58 Nusaybin'de 5 kişi gözaltına alındı
16:43 Yurtiçi Kargo'dan yine bir taciz vakası
16:14 KESK’ten ırkçı saldırıya uğrayan işçilere ziyaret
16:12 Moody's: Türkiye’nin seçenekleri sınırlı
16:09 Ilısu Barajı protestosundan yargılanan gençler duruşmaya alınmadı
15:38 TJA aktivisti Elter serbest bırakıldı
15:35 Evleri yıkılan 4 aile: Evlerimiz rant için yıkıldı
15:12 Antep’te Suriyeli 2 çocuk 11 gündür kayıp
15:11 Dersim’de 13 yerleşim yeri karantinaya alındı
15:05 Askeri hastane doktorları: Şiban ifade veremeyecek durumda
14:37 TJA: DAİŞ'ten korkmadık, sizden de korkmuyoruz
14:26 Diyarbakır’da 10 sağlıkçı Kovid-19’dan yaşamını yitirdi
13:34 Tüm Bel-Sen Genel Başkanı: Kazanılmış haklarımıza göz dikiliyor
13:24 Kılıçdaroğlu’ndan TTB’ye ziyaret: Gerçekleri söyledikleri için hedefteler
13:22 HDP heyeti Van’da: Bu işkenceyi sizin yeni JİTEM’iniz mi yaptı?
13:13 Kepçeler Munzur Gözelerine girdi
12:41 HDP heyeti Van’da: Polis basın açıklamasını engelledi
12:24 Yerel mahkemenin direndiği istismar davasını istinaf onadı
12:24 İHD: 10 yılda 280 ırkçı saldırı yaşandı
12:09 EBA ilk derste çöktü
11:58 Şiban ve Turgut'un avukatları: Valilik dosyadan haberdar değil
11:58 Yüksekdağ ve Demirtaş'ın tutukluluğuna devam kararı
11:57 Gazeteci Temizkan’a ceza istemi
11:47 HDP, AK Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı ile görüştü
11:43 Korona belirtisi gösteren 70 işçi hastaneden geri çevrildi
11:27 Sağlık emekçilerinin saldırıya uğradığı hastaneye ziyaret
11:25 Koronavirüsün olduğu cezaevinde sağlık kontrolü yapılmıyor
11:24 Özgür Gündem davası ertelendi
11:21 Tüketici güveninde kötümserlik sürüyor
10:51 Kuzey ve Doğu Suriye'de korona 3 can aldı
10:37 Kemal Kurkut davası 5 dakika sürdü
10:36 Dolar rekora doymuyor
10:33 Kaz Dağları’nda nöbet alanı boşaltılıyor