Kayıp aynı, yanıtlar farklı

img
MARDİN - Karakola çağrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Hizni Bilmen ile ilgili Türkiye, BM’ye 6 farklı yanıt verdi. “Biz katillerimizi tanıyoruz ama devlet ortaya çıkarmıyor” diyen Bilmen Ailesi, Türkiye’nin BM’ye gerçekleri anlatmasını istedi. 
 
Mardin’in Midyat ilçesine bağlı Kerşaf (Budaklı) köyünde 14 Mayıs 1995’te İlçe Jandarma Karakolu’na çağrıldıktan sonra serbest bırakıldıkları belirtilen Mehmet Emin Atuğ, Hizni Bilmen, Abdulkadir ve Şakir Demir’den bir daha haber alınamadı. Ailelerin verdiği hukuk mücadelesinde bugüne dek bir sonuç alınmazken, dosyalar tozlu raflarda zaman aşımına terk edildi. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Yakınlarını Kaybeden Aileler ile Dayanışma Derneği (YAKAYDER), kayıp yakınları adına 2014 ile 2018 yılları arasında Birleşmiş Milletler (BM) Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu'na yapılan başvurulara, Türkiye’den farklı cevaplar gelmeye başladı. Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu'na bugüne kadar yapılan 30 başvurudan 9’u yanıtlanırken, Türkiye’nin hakkında bilgi verdiği isimlerden biri olan Hizni Bilmen’e ilişkin farklı tarihlerde farklı cevaplar verildi. 
 
FARKLI TARİHLERDE FARKLI CEVAPLAR
 
Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu'nun ilk oturumunda Türkiye’den verilen cevapta; Bilmen’in Midyat Jandarma Komutanlığı’nda yapılan görüşmenin ardından serbest bırakıldığı belirtilerek, devamında ise PKK’ye katılmış olabileceği iddia edildi. Cevapta, 21 Temmuz 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru üzerine Nusaybin ilçesi Girêmîra (Girmeli) köyünde Bilmen’in kemiklerinin olabileceği bir toplu mezar kazısı yapıldığına yer verildi. Türkiye’nin 11 Nisan 2017 tarihli oturuma gönderdiği cevapta; Bilmen’in akıbeti ile ilgili 2009’da soruşturma başlatıldığı, 8 Ağustos 2018’deki oturumda; Türkiye’nin “Bu kişi hakkında şu anda hiçbir bilgi bulunmamaktadır” şeklinde cevap verdiği belirtildi. 
 
8 Ekim 2019’daki oturuma gönderilen cevapta, “Şahıs kayıp olarak kaydedilmiştir ve güvenlik güçleri aramaları sürdürmektedir” denilirken, 4 Mart 2020 tarihli oturumda ise Bilmen ile ilgili “Şahısla ilgili olarak Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2019/4847 dosya numarasıyla soruşturma yürütülüyor” ifadelerine yer verildi. Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu, 21 Eylül’de zorla kaybedilenler için yapacağı oturumda, Türkiye’nin Hizni Bilmen hakkında da bilgi vermesini istedi. 
 
25 yıldır haber alınamayan Hizni Bilmen’in eşi Şükriye Bilmen ve ağabeyi Mehmet Selim Bilmen, 25 yıllık mücadelelerini, Türkiye’nin BM’ye verdiği farklı cevaplar ve 21 Eylül’de görülecek olan oturuma ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuştu. 
 
GİTTİĞİ KARAKOLDAN BİR DAHA DÖNMEDİ
 
Şükriye Bilmen, eşi Hizni Bilme’nin karakola çağrıldığı 14 Mart 1995 gününde yaşananları şöyle anlattı: “Çocuklarımız kayboldu. Karakola haber verdik. Askerler de çocukların babaları ‘kimlikleriyle karakola gelsinler’ dedi. Eşim de karakola gitti ve bir daha haber alamadık. Her yere haber saldık ama bir bilgi alamadık. Eşim karakola gittikten sonra, karakoldan çok sayıda silah sesleri geldi. Eşim kendi ayağıyla gittiği karakoldan bir daha dönmedi. Ondan sonra her yerde aradık ama izine rastlamadık. Şikayet dilekçesi yazmak için gittiğimiz her yerden kovulduk. Kimse bir dilekçe yazma cesaretinde bulunamadı. Eşim katledildi. Bir Fatiha okumamız için kemiklerini versinler. O dönemde Midyat Karakol Komutanı Yüzbaşı Hilmi Kahraman idi. Ziya ve Katil Metin diye iki komutan daha vardı. Eşimin katilleri bu üç şahıstır.”
 
KÖYÜ YAKIP YIKTILAR...
 
Bilmen, eşinin kaybolduğu günün akşamında köyün tanklarla bombalandığını belirterek, “Ahırlarımızdaki hayvanlarımızı öldürdüler. Dolaplarda ve mutfaklarımızda bulunan buğday, nohut, un, mercimek, şeker, yağ gibi eşyalarımızı döküp birbirine karıştırdılar. Köyden çıkmamız için her şeyi yaptılar. Başımıza her şey getirdiler ama ne biz köyden çıktık ne de savunduğumuz değerlerden vazgeçtik. Kanımızın son damlasına kadar davamızın takipçisi olacağız. Artık kemiklerimizi versinler. Yeter” dedi.
 
KÖYÜ TERK ETMEDİLER
 
Saldırılara rağmen köylerini terk etmediklerini dile getiren Bilmen, eşini aramak için yola her çıktığında askerler tarafından engellendiğini söyledi. Bilmen, Kerşaf köyünden olanların kayıplarını aramak için başvurduğu bütün yolların güvenlik güçleri tarafından kapatıldığını ifade ederek, “2 binden fazla asker ve korucuyu köyümüze yerleştirdiler. Kayıplarımızı aramamamız için hep engel çıkardılar. Evimize baskın düzenlediklerinde, durmaları için elime Kur’an aldım, fakat Kur’an’ı elimden alıp yere fırlattılar. Evimizi dağıttılar. Bizleri de bir yer odaya toplayıp, silah dipçikleriyle bize işkence ettiler. Çoğumuzun vücudunda sağlam kemik kalmadı. O dönem gördüğüm işkenceden dolayı 3 defa ameliyat oldum” şeklinde anlattı.
 
‘DEVLETİN ELİNDE KAYBOLDU’
 
Faillerin dönemin güvenlik güçleri olduğunu belirten Bilmen, eşinin “PKK’ye katıldı” iddialarının da asılsız olduğunu söyledi. Devletten eşinin kemiklerini istediğini söyleyen Bilmen, “Kemiklerimizin davasını sürdürüyoruz. Eşimin kaybolmasında PKK’nin bir ilgisi yok. Devlet aldı. Midyat Jandarma Karakolunun içine girdi, bir daha da dönemedi. O günden beri akıbetini soruyoruz, fakat bize bugüne kadar herhangi bir bilgi verilmedi. Onlar önüme ne kadar engel çıkarsalar da bir sonuç alınıncaya kadar davamı sürdüreceğim. Onlar bir kapıyı kapatsalar, ben başka bir kapıyı açarım. Ne yaparsa yapsınlar mücadelem sürecek” şeklinde konuştu. 
 
TÜRKİYE GERÇEKLERİ ANLATSIN
 
21 Eylül’de Türkiye’nin eşi ile ilgili BM Zorla veya İrade Dışı Kaybetmeler Çalışma Grubu'na  bir yanıt vermesi beklendiğini söyleyen Bilmen, Türkiye’nin gerçekleri anlatmasını istedi. Bilmen, “Eşimi devlet kaybettirdi. Devlet götürmeseydi, eşime bir şey olmayacaktı. Kendi gözlerimle eşimin karakola götürüldüğünü gördüm. O dönemki muhtar ve 4 azası da karakolda eşimi gördüler. Eşim karakoldan çıkmadı. Eşimi öldürdülerse, kemiklerini istiyorum. Eşimi devletten istiyorum” dedi.
 
25 yıldır eşinin aradığını belirten Bilmen, BM’ye şu çağrıda bulundu: “Geriye 11 yetim çocuk bıraktılar. 25 yıldır bu durum böyle. Çalışmaktan dolayı dizlerime ağrılar girdi ve ayağım doğru düzgün tutmuyor. Dolayısıyla BM elinden geleni yapsın.”
 
‘KONUŞAN HERKES KAYBOLUYORDU’
 
Ağabey Mehmet Selim Bilmen ise kardeşinin kaybolmasıyla ilgili konuşan herkesin ertesi gün ya ortadan kaybolduğunu ya da sustuğunu ifade ederek, “Kayıpları soranlar da sordukları günün akşamında öldürülüyordu. Dolayısıyla kimse sesini çıkaramıyordu. 5 yıl içerisinde bu bölgede yüzlerce insan katledildi. Köyümüzde kardeşimle beraber kaybedilen 3 kişi de akrabam oluyor. Hepsi bizim aileden. Bir şekilde dilekçe yazarak şikayetçi olduk. Yüzbaşı Hilmi Kahraman, Ziya adında bir komutan ve Katil Metin adında bir başçavuş, bunları bize yaptı. Biz katillerimizi tanıyoruz. Ama devlet ortaya çıkarmıyor” diyerek tepki gösterdi. 
 
MA / Mahmut Ruvanas - Ahmet Kanbal
 

Diğer başlıklar

25/09/2020
23:56 Kuran kursunda çocuğa şiddet görüntüleri
23:23 Eski DBP'li eşbaşkanın karar duruşması görüldü
23:04 Ukrayna’da savaş uçağı düştü: 25 ölü
22:56 Urfa Barosu: Operasyonlarla muhalefetin sindirilmesi amaçlanmakta
22:48 Uluslararası Af Örgütü’nden Türkiye’ye: İşkence iddiaları soruşturulmalı
21:54 CHP’li Cihaner: HDP'yi ziyaret etmek hayati bir müdahale olacaktır
21:02 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri başladı
20:47 Kadıköy’de yüzlerce kişi HDP’ye sahip çıktı
20:25 Yeni Yaşam Gazetesi’ne erişim engeli
20:18 Kovid-19 nedeniyle vefat sayısı 7 bin 858'e yükseldi
20:14 Koca:Tedavi gören hasta sayısı endişe verici şekilde yükseldi
20:05 6. Küresel İklim Grevi’nde HDP ile dayanışma
19:46 HDP MYK, Eş Genel Başkanlar başkanlığında toplandı
19:45 Giresun ve Bursa’dan tepki: HDP geliyor, korkun!
19:21 Halk TV’ye 5 günlük ekran karartma cezası
19:16 Maske uyarısı yapan sağlık çalışanına saldırı
19:03 Gençlik örgütleri: Çözüm kapitalist düzene karşı mücadeleyi yükseltmek
18:58 2011 KPSS soruşturmasında 51 gözaltı
18:10 KESK İstanbul Şubeler Platformu’ndan mücadeleyi büyütme çağrısı
18:07 ‘Okullar önlemler alınarak açılsın’
17:55 HDP'ye yönelik operasyona Avrupa'dan tepkiler sürüyor
17:23 Kılıçdaroğlu HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ı aradı
17:04 7 milletvekili hakkında Kobanê fezlekesi düzenlenecek
17:00 DAD Kadın Meclisi ve DİB’ten HDP’ye operasyona tepki
16:56 Gebze’de bir işçi borçları yüzünden intihar etti
16:52 Alman Sol Parti: Despot Erdoğan HDP’yi susturamayacak
16:49 HDP Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretleri
16:16 'HDP’yi susturmaya gücünüz yetmez'
15:47 Halkevleri Başkanı Merttürk gözaltına alındı
15:43 Gözaltılara tepki büyüyor: Kobanê düşmedi HDP de düşmeyecek
15:29 Kobanê eylemleriyle ilgili HDP’nin 3 araştırma önergesi AKP-MHP tarafından reddedildi
15:14 KESK: Dayanışma ve mücadele zamanı
14:53 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 8 kişi ihraç edildi
14:53 Germiyanlılar: RES’i durdurun
14:43 Gelecek ve Saadet Partisi’nden HDP operasyonuna tepki
14:35 TJA: Saldırılara karşı geri adım atmayacağız
14:30 İHD: Siyasi saiklerle yürütülen bir soruşturma
14:26 ‘Sağlık sisteminde neo-liberal talan sürdürülüyor’
14:13 Halkevleri: ‘Ben yaptım, oldu’dan vazgeçin
14:05 Siyasi partiler: HDP’den düşmeyen Kobanê’nin hesabı soruluyor
13:41 Kadıköy’deki gözaltı protestosuna katılım çağrısı
13:41 Diyarbakır’da Karşılaştırmalı Edebiyat Günleri
13:30 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturmasına kısıtlılık
13:21 Nusaybin Belediyesi Eşbaşkanı Kut tahliye edildi
13:02 HDP’li siyasetçilere 24 saat avukat kısıtlılık kararı
13:01 Bilgen'e ikinci Kobanê gözaltısı: AYM ihlal kararı vermişti
12:51 Kobanê protestoları nasıl başladı, neler yaşandı, kim ne dedi?
12:36 Avukat Özbingöl tahliye edilmedi
12:35 ‘Çapaklı halkının haklı mücadelesini destekliyoruz’
12:17 Panaztepe arkeolojik sit alanına RES planı onaylandı
11:56 Boçnak’ın cenazesi polis ablukasında defnedildi
11:56 Sancar: Kaybettikçe saldırıyorlar, saldırdıkça daha fazla kaybediyorlar
11:55 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Halkçı belediyecilik hedef alındı
11:40 Süryani Rahip Bileçen’in duruşması görüldü
11:27 HDP'den gözaltı tepkisi: Karar MGK ve Saray’daki düğünde alındı
11:21 Gözaltılara tepki yağdı: HDP susturulamaz
10:51 DİK üyesi mele Hüseyin Eken yaşamını yitirdi
10:44 ‘İsimsizler hareketi’ soruşturması: 24 gözaltı
10:29 Zihinsel engelli tutuklu revire götürülmüyor
10:17 HDP MYK olağanüstü gündemle toplanıyor
10:14 Anguslar 3 gündür aç ve susuz bekletiliyor
10:13 Ailelerden İmralı başvurusu
10:12 Yazar Demirer gözaltına alındı
10:04 Karslılardan Bilgen’e: Bu şehir seninle gurur duyuyor
09:45 Tanrıkulu’dan gözaltı tepkisi: Saray’a düğün hediyesidir!
09:45 Kanal Urfa’nın sahibi koronadan yaşamını yitirdi
09:30 Tecavüze uğrayan Z.Ç: Adalet sağlansın
09:13 Gergerlioğlu: Valilik gerçekleri örtbas ediyor
09:12 745 öğrenciye 4 öğretmen: Canlı ders gören yok
09:11 Müzisyenlerden tepki: Tedbir alınsın, müzik serbest olsun
09:11 'Şehir hastaneleri pandemiyle mücadelede bir çözüm olmayacak'
09:10 Kentsel dönüşüme giren iki evinden biri verilmedi
09:09 Koçyiğit: Kürt kadınları ganimet olarak görülüyor
09:07 Cudi Dağı’na kezwan yolculuğu
09:07 Hala belge mi arıyorsunuz?
09:06 Tecridin barış ve ekonomiye etkisi
09:05 Kars Belediyesi Eşbaşkanı Alaca: Toplumsal belediyecilik inşa ediyoruz
09:05 Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıya karakolda tehdit
09:04 Toprağından koparıldıktan sonra gelen ölüm!
09:03 352 milyonluk usulsüzlükten tutuklandı, 206 bin TL’yle tahliye oldu
09:02 'Anadilde sağlık hizmetinin olmaması virüsü yayıyor'
09:00 25 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:57 HDP'ye ‘Kobanê’ operasyonu: Çok sayıda gözaltı
24/09/2020
23:40 ABD'den İran’a yeni yaptırımlar
23:34 Boçnak’ın cenazesi 24 saat sonra aileye verildi
23:31 Sanatçı Rutkay Aziz, aldığı ödülü TTB’ye teslim etti
22:16 Marmara Denizi’nde bir deprem daha
20:48 Mümtazer Türköne tahliye edildi
20:30 MGK toplantısı sona erdi
20:07 HDP eski İlçe Eşbaşkanı Işık tutuklandı
19:37 Koronavirüsten yaşamını yitiren hasta için 80 bin TL istendi
19:34 Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı
19:27 Koronadan 74 yeni ölüm, bin 721 yeni tanı
19:14 Ebru Timtik’e İnsan Hakları ödülü
18:51 Mahmut Alınak’ın ev hapsi kararı kaldırıldı
18:43 Mardin Tabip Odası’ndan salgın raporu: 152 kişi hayatını kaybetti
18:37 Şırnak'ta ikinci provokasyon yürüyüşü
18:32 Çınar patlaması davasında 2 kişiye birer kez müebbet ve 515 yıl ceza
18:03 Demirtaş’ın iddianamesinde gerekçe twitter paylaşımları
17:59 Kılıçdaroğlu’ndan Tanrıkulu’na yeni görev