HDP’li Kenanoğlu: Türkiye masa siyasetine dönmeli

img
İSTANBUL - HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Türkiye’nin dış siyasette her türlü gerilim politikasından vazgeçip barışçıl bir politikayla masa siyaseti izlemesi gerektiğini ifade etti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında 2013-2015 yılları arasında yürütülen diyalog sürecinin sonlandırılmasının ardından iktidarın özellikle dışta izlediği politikalar ülkeyi içinden çıkılmaz bir hale sürükledi. İktidarın ülke ekonomisini de krize sürükleyen politikalarındaki ısrarı, mevcut durumu daha da vahim hale getiriyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, iktidarın bölgede, ülkede ve Ortadoğu’da sürdürdüğü savaş politikalarını değerlendirdi. 
 
Diyalog sürecinin bitirilmesiyle iktidarın Kürtlere yönelik izlediği politikanın birbiriyle doğrudan bağlantılı olduğuna işaret eden Kenanoğlu, Suriye ve Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik yapılan operasyonların da bundan kaynaklandığını söyledi. 
 
İktidarın, Suriye savaşının başlamasıyla bölgedeki Kürt güçlerinin ÖSO benzeri bir yapı içerisinde rejime karşı savaşması istemi olduğunu söyleyen Kenanoğlu, “Ancak Kürt güçlerinin oradaki tavrı çok netti. Kürtler kendi bulundukları coğrafyada halkları ile oluşturdukları yapıda, kendilerini korumak ve oluşacak saldırılara cevap vermeye dönük bir politika izledi. Bundan başka bir savaş politikası izlemeyi reddediyorlardı. Fakat Suriye'de, İran'da, Irak'ta, yani Türkiye dışındaki bölgelerde Kürtlerin daha özgür bir yaşam alanı oluşturması doğal olarak Türkiye'yi etkileyecekti. Bundan kaynaklı olarak öncelikle çözüm sürecinin bitmesi, masanın devrilmesiyle savaş süreci başladı. Erdoğan bu süreçten sonra derin devlet yapılanmasıyla kendisini ortaklaştırdı ve onun üzerinden hem içeride hem de dışarıda bir savaş siyaseti politikası uyguladı. Bu anlamıyla Rojava, Suriye ve Irak Kürdistan coğrafyasında izlediği politikaların tamamı, bir savaş siyasetine ve Kürde dönük bir imha politikasına dönüştü” dedi.
 
‘BARZANİ BÜYÜK HATALAR YAPIYOR’
 
Federe Kürdistan Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretine değinerek, bunun çok büyük bir hata olduğuna vurgu yaptı. Kenanoğlu, “Türkiye’de, Ortadoğu’da ve dünyanın her tarafında Kürt Ulusal Birliğinin sağlanması için çalışmalar yürütülüyor. Kürtlerin bulundukları tüm coğrafyalardaki kurtuluşunun tek çözümü bu ulusal birliğin sağlanmasından geçiyor. Ancak bölgesel bir güç olabilirlerse kazanımlarını ve haklarını elde etmiş olabileceklerdir. Ama burada kısa vadeli çıkarlar peşinden koşarak, Kürt siyasetinin çıkarına olan ilişkileri reddetmek çok ciddi sıkıntılara yol açıyor. Türkiye'nin bölgede Neçirvan Barzani yönetimi dışında hiçbir dostu yok. Buradan bile bir sonuç çıkartmak gerekiyor. Barzani hükümeti bu işi kısa vadeli bir çıkara dönüştürmek yerine, Kürtlerin kazanımlarına kasteden bir uygulamalara karşı çıkmaları gerekiyor” diye konuştu.
 
ALTERNATİF HAREKET ÇABASI
 
AKP’nin içeride de HDP'nin gücünü kırmak için alternatif hareketler oluşturmaya çalıştığını belirten Kenanoğlu, iktidarın bir bütün olarak “Kürdü parçalama”, Kürtlerin bir araya gelmesini engelleme ve “kendi Kürdünü yaratarak asimilasyon politikalarını derinleştirmek istediğini ifade etti. İktidarın asimilasyon politikalarına karşı duran Kürtleri “terörist” ilan ederek, savaş siyasetini derinleştirmeye çalıştığına değinen Kenanoğlu, “Ama bu politika ne Türkiye'nin hayrınadır ne de Irak Kürdistan’ının hayrınadır. Türkiye'nin bölgedeki yayılmacı politikaları ve sırf Kürtler bir özerk yönetim oluşturmasın diye yaptığı operasyonlar, bölgenin kan revan içerisine dönmesine sebep oluyor” diye belirtti.
 
KÜRDE DÜŞMANLIK
 
“Türkiye yayılmacı politikalarını neden Kürtler üzerinden geliştiriyor?” diye soran Kenanoğlu, şöyle devam etti: “Çünkü Türkiye’de oluşturulan bir Kürt düşmanlığı politikası var. Bu düşmanlık üzerinden bir destek alıyor. Dolayısıyla Türkiye’de bir muhalif tutum yok. HDP dışında yanlış yapıyorsunuz diyen kimse yok. Kürtlere saldırdığı zaman bir kahramanlık edebiyatı oluşturuyor ve milliyetçi Türk-İslam sentezci yapılardan onay alıyor. Böylelikle Suriye topraklarına girme, Irak'a müdahale imkanı oluşturuyor. Şimdi bu ilişkide Federe Kürdistan yönetiminin bunu görmesi lazım. Türkiye'nin içerisindeki durum neden bu hale geldi, bir bütün olarak bunu ele alması gerekiyor. Ve kesinlikle Federe Kürdistan yönetiminin, Barzani yönetiminin Türkiye'ye tutum alması gerekir. Bu yapılan siyasetle hiçbir şekilde bu sonuç alınamaz. Belki kendi kişisel menfaatleri güvence altına alınabilir ama bir bütün olarak Kürt halkına büyük bir düşmanlık etmiş olurlar.”
 
İÇ SİYASET MALZEMESİ
 
Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de politikalarını değerlendiren Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye burada geri adım atmak zorunda kaldı. Çünkü orada başka bir şeyle karşı karşıyalar. Kürde saldırmak kolay. Kürde saldırarak hem Türkiye iç kamuoyunu arkasına alıyor hem de bölgede Kürtleri boğmak isteyen yapıların desteğini alıyor. Libya’da, Akdeniz’de böyle değil. İktidar tamamen iç politikaya oynama üzerinden bir siyaset izliyor. Erdoğan'ın sürekli bir dış güçlerin tehdidine ihtiyacı var. Bu yüzden de gerilim siyaseti, komşularla iyi olmama politikası, herkesle gerilim politikası yürütmesi iç siyasette kullanabileceği bir malzeme haline dönüşüyor.”
 
‘HALKLARIN YARARINA DEĞİL’
 
İktidarın içeride ve dışarıda hiçbir şekilde barışçıl siyaset izlemediğini belirten Kenanoğlu, şöyle konuştu: “Çünkü Türkiye normalleştiği takdirde AKP'nin yaşama şansı yok. Hayatta kalma, ülkeyi yönetme şansı yok. AKP'nin ülkeyi yönetilmesi için sürekli gerilim politikaları üretmek zorunda, buna mecbur. İnsanlar artık geçinemiyor. Bunun getirdiği sosyal patlamalara karşı bunlar şuanda baskılanıyor. Nereye kadar baskılanır ayrı bir tartışma ama biraz gevşek bıraksalar, bugünden sonra itirazlar başlar. Türkiye'nin siyaseten normalleşmesi yerine, kendi iktidarının devamını sağlayabilecek içeride ve dışarıda baskıcı politikayı sürdürmeyi tercih ediyorlar. Bu hiçbir şekilde Türkiye ve bölge haklarının yararına değildir.”
 
‘MASA SİYASETİNE DÖNMELİ’
 
Türkiye'nin artık barışçıl bir politikaya dönmek zorunda olduğunun altını çizen Kenanoğlu, “Bu gerilim ve çatışma siyasetini sona erdirmek durumundayız. Gerek Kürdistan coğrafyasındaki halklara yönelik, gerekse Ege ve Akdeniz’deki yaşayan insanlara yönelik her türlü gerilim politikasında vazgeçip, barışçıl bir politikayla masa siyaseti izlenmelidir. Silahların konuştuğu bir yerde siyasetten bahsedemezsiniz. Türkiye’nin masa siyasetine dönmesi gerekiyor. Biz bunun dillendiricisi ve takipçisi olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
 
MA / Ferhat Çelik

Diğer başlıklar

07:57 HDP'ye ‘Kobanê’ operasyonu: Çok sayıda gözaltı
24/09/2020
23:40 ABD'den İran’a yeni yaptırımlar
23:34 Boçnak’ın cenazesi 24 saat sonra aileye verildi
23:31 Sanatçı Rutkay Aziz, aldığı ödülü TTB’ye teslim etti
22:16 Marmara Denizi’nde bir deprem daha
20:48 Mümtazer Türköne tahliye edildi
20:30 MGK toplantısı sona erdi
20:07 HDP eski İlçe Eşbaşkanı Işık tutuklandı
19:37 Koronavirüsten yaşamını yitiren hasta için 80 bin TL istendi
19:34 Erdoğan 6 üniversiteye rektör atadı
19:27 Koronadan 74 yeni ölüm, bin 721 yeni tanı
19:14 Ebru Timtik’e İnsan Hakları ödülü
18:51 Mahmut Alınak’ın ev hapsi kararı kaldırıldı
18:43 Mardin Tabip Odası’ndan salgın raporu: 152 kişi hayatını kaybetti
18:37 Şırnak'ta ikinci provokasyon yürüyüşü
18:32 Çınar patlaması davasında 2 kişiye birer kez müebbet ve 515 yıl ceza
18:03 Demirtaş’ın iddianamesinde gerekçe twitter paylaşımları
17:59 Kılıçdaroğlu’ndan Tanrıkulu’na yeni görev
17:57 Eşine özel kadro ilanı açan rektörün görevi sonlandırıldı
17:43 EBA'da 7'nci sınıf öğrencilerine 'cinler' anlatıldı
17:13 Kop Dağı’ndaki tünelde göçük: 8 işçi yaralı
17:09 Yaşamını yitiren Boçnak’ın cenazesi aileye hala verilmedi
16:51 SES: Van’da vaka sayısı 20 bin
16:45 Ateş açan polis hakkında soruşturma izni alınmadı, yargılama durduruldu
16:43 Marmara’da deprem
16:33 Silvan'da 22 kişi koronavirüse yakalandı
16:33 Şenyaşar Ailesi CİMER yetkilileriyle görüştü
15:41 Bakanlıktan yeni Kovid-19 genelgesi
15:28 AİHM, Hesekê suyu için yapılan başvuruyu kabul etti
15:28 Merkez Bankası’nın rezervleri eriyor
15:11 Uzmanlar, Merkez Bankası'nın faiz artırımı kararını yorumladı
14:57 Safitürk cinayetinde kamu görevlilerinin duruşması görüldü
14:54 Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na acil toplantı çağrısı
14:47 Bismil’de yağ fabrikasında yangın
14:37 Ankara'da koronaya yakalanan sağlıkçı sayısı 943’e yükseldi
14:30 ÖDAV’ın İstanbul Baro Başkan adayı belli oldu
14:21 Enerji şirketi için 'acele kamulaştırma' kararı
13:29 Avukat Sert ölümle tehdit edildi
12:22 Dersim'de toplu taşımada eldiven takma zorunluluğu
12:10 2 cenaze kimsesizler mezarlığına defnedildi
11:45 Patnos Cezaevi bir yılda 4 hasta tutukluya mezar oldu
11:31 Musa Orhan önergesi ‘yaralayıcı’ gerekçesiyle iade edildi
11:28 Türkoğlu Cezaevi’nde içme suyu kir akıyor
11:24 Rıza Sarraf Meclis gündeminde
11:10 Gabar Dağı 10 gündür yanıyor
10:40 Avukatlardan 106’ncı başvuru
10:33 Tecavüze uğrayan Z.Ç.'nin ablası: Olayı örtbas eden failin ailesi
09:51 Korucuların istifasını yalanlayan MHP’li başkanın 3 çocuğu da istifa etti
09:43 Eğlence mekanına saldırı; 1 ölü
09:24 Tarlada, çadırda, rüyada soğan!
09:22 Şeyh Said ismi asıldığı meydandan silinmek isteniyor
09:22 'Orman yangınlarında çifte standart son bulsun'
09:10 Demirer: Irkçılıkla mücadele etmenin yolu sokaktır
09:08 Susamlar tahin için kurutulmaya bırakıldı
09:08 ‘Adli kontrol şartı teslim alma yöntemidir’
09:07 Kadın cinayetleri: Medet ummayalım, mücadele edelim
09:06 Sendikalı işçiler ücretsiz izne çıkarıldı
09:04 Biyadir inciri, narı ve üzümünün hasadı başladı
09:04 HDP’li vekiller: Devlet eliyle cinayete teşebbüs
09:03 Keçi Burcu 6 ay içinde açılacak
09:02 Tarımı bıraktılar şimdi de hayvancılığı!
09:01 Bir yerel üretim modeli: KarsBEL
09:00 24 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
08:08 Hasta tutuklu Boçnak yaşamını yitirdi
23/09/2020
23:13 Nijerya’da yakıt tankeri patladı: 23 ölü
22:46 'Ankete katılan 1462 kadından 987’si salgın döneminde şiddete uğradı'
22:40 Kürt siyasetçi Berivan Aslan'a yönelik suikast planı
22:15 Trump'tan Küba’ya yönelik yaptırımlar
21:18 Erdoğan NATO Genel Sekreteri ile görüştü
20:32 Sağlıkçılara saldıranlardan 2'si tutuklandı
20:28 Kürt Araştırmalar Derneği’nden İBB’ye soruşturma çağrısı
19:35 'OHAL Komisyonları lağvedilsin'
19:23 Koronadan 72 kişi daha hayatını kaybetti
19:14 İBB’nin ‘Sokakta sanat var’ etkinliğinde Kürtçe yasağı
19:04 Doktoru yaralayan sanığa 20 yıl hapis cezası
18:45 Cizre'de polis şiddeti kameralara yansıdı
18:01 Faiz kararı öncesi dolar tüm zamanların rekorunu kırdı: 7,71
17:29 Cezaevinde intihar ettiği iddia edilen Gencer polis ablukasında defnedildi
17:26 Ceylanpınar'da tecavüz faillerine tutuklama yok!
17:21 Tahliye olan İranlı Ali Hajılon’dan haber alındı
17:00 Eşbaşkan Akkuş tahliye edilmedi
16:55 Karamollaoğlu: Van'daki iddialar araştırılsın
16:45 Demirtaş’a ‘Saray’a giden savcı’ iddianamesi
15:27 PŞTA: İldem ve Çakıl’ın cenazelerini teslim edin
15:18 Gencer’in cenazesi alındı: Yakınları intihara inanmıyor
15:17 AYM Başkanı’ndan Soylu’ya: Eleştirmek için önce anlamak gerek
14:56 AYM Güven’in başvurusunu 'kabul edilemez' buldu
14:49 Hatimoğulları: Duvarları hep birlikte yıkacağız
14:35 Gülsüm Elvan: Siz öldürün diye doğurmadım
14:32 Sağlık çalışanlarına saldıran iki kişi gözaltına alındı
14:29 ‘Maden projeleriyle ekolojik katliam ortaya çıkacak’
14:27 Gazeteciler Yıldız ve Dükel hakkında 10 yıl kadar ceza istendi
14:25 Şırnak'ta rüşvet alan 5 polis tutuklandı
14:23 Diyarbakır’da Kovid-19’a yakalanan sağlıkçıların sayısı 800’ü aştı
13:53 Helikopterden atılan Turgut’un ilk fotoğrafı
13:19 Van Cezaevi’nde şüpheli ölüm
13:16 Helikopterden atılan Osman Şiban Mersin’e ulaştı
12:22 ETHA muhabirlerinin davası ertelendi
12:14 Hak savunucuları: Vahşete karşı demokratik iradeye ihtiyaç var
11:39 Görgü tanığı: İkisi de helikoptere sağlam bindirildi