İnce: 4 Eylül’de 1000 Günde Memleket Hareketi başlatıyorum

img

ANKARA – Ankara’da açıklamalarda bulunan Muharrem İnce, “Türkiye’nin sorununu ne tek adam iktidarı, ne tek adam muhalefeti çözebilir” sözleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu hedef aldı. İnce, Türkiye’ye yeni bir seçenek olarak 4 Eylül’de “1000 Günde Memleket Hareketi” başlatacağını duyurdu.

 
CHP'den ayrılıp parti kuracağı iddialarıyla gündeme gelen Muharrem İnce, beklendiği gibi Ankara’da kameraların karşısına geçti.
 
Konuşmasına Ahmed Arif'in “Hasretinden prangalar eskittim” şiiriyle başlayan Muharrem İnce, “Herkes konuştu. Bilen de konuştu, bilmeyen de konuştu. Şimdi Muharrem İnce konuşacak” dedi.
 
Hem iktidarı hem de partisi CHP üzerinden muhalefeti eleştiren İnce, "Türkiye'nin hem iktidar hem muhalefet sorunu aynı anda vardır. Siyasi partilerin işleyişinde demokrasi kalmamıştır. Ne yazık ki bu kötü gidişattan Cumhuriyet Halk Partisi de nasibini almıştır" diye belirtti.
 
‘AKP ÇÖKECEK AMA TÜRKİYE’NİN ÜZERİNE’
 
İnce, partisi CHP’yi "AKP çökecek. Bunu ben de görüyorum. Çökecek ama Türkiye'nin üstüne çökecek. AKP çökerken ne yazık ki CHP bir seçenek, bir alternatif rolü görmüyor, CHP sadece bir gözlemci olarak olayı seyrediyor. Çökse de, armut pişse de, ağzımıza düşse mantığıyla devam ediyor" sözleriyle eleştirdi. 
 
‘NE TEK ADAM İKTİDARI NE TEK ADAM MUHALEFETİ’
 
“Türkiye’nin sorununu ne tek adam iktidarı ne de tek adam muhalefeti çözebilir” diyen İnce, “ ‘Ben gidersem ülke dağılır' diyenler ile 'Ben gidersem parti dağılır' diyenlerin ortak noktaları oturdukları koltuklara duydukları aşktır. Ayrılsam bile Cumhuriyet Halk Partisi'ni yıpratmak için değil, kurtarmak için ayrılırım; tıpkı Atatürk'ün işgal altındaki o zamanki başkentimiz İstanbul'u kurtarmak için ayrılıp, Ankara'ya gitmesi gibi" ifadelerini kullandı.
 
‘MEMLEKET HAREKETİ BAŞLATIYORUZ’
 
Türkiye’nin sorunlarının ortak değerlere sahip çıkmakla çözülebileceğini söyleyen İnce, “Türkiye seçeneksiz değildir. Saray rejimine bağlı da değildir. Türkiye tutucu da değildir. Biz Türkiye’ye bir seçenek sunuyoruz. Başlattığımız hareket parti içi muhalefet hareketi değildir. Hareketin adı 1000 Günde Memleket Hareketi’dir. Kadromuzla, milletimizle zafere hazırlanıyoruz. Bu hareket gücünü de finansmanı da milletten almaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde nasıl millet bizi finanse ettiyse yine edecektir. 4 Eylül Sivas Kongresi’nin yıl döneminde Sivas’ta olacağız. Memleket hareketini başlatacağız. Atatürk’ü sevmeyenler aramızda olmayacaktır” dedi.
 
‘BANA BİLGİ VERMEDİLER’
 
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisi tarafından yalnız bırakıldığını dile getiren İnce, CHP'nin 13 bin sandıkta gözlemci bulundurmadığını ileri sürdü. CHP'nin 4 milyon oyu "sokağa bıraktığını" belirten İnce, şöyle devam etti: 
“Bana bilgi vermiyorlar. Nasıl çıkacağım milletin karşısına ben? Bilmiyorum ki. Krizi o yorgunlukla kötü yönetmiş olabilirim. Ama unutmayın ki bana veri vermediler, veremediler. Çünkü yoktu. 4 milyon oy sahipsiz bırakıldı. Seçim değerlendirme toplantısına çağrılmıyorum. Kortizonlu iğneleri yemiş, hastalanmış kimseye çaktırmadan mitinglerini yapmışım. Kampanya geçmiş, seçimi tartışıyor parti kendi arasında, beni davet etmiyorlar arkadaşlar.”
 
 
‘KURULTAY TANIMAYAN BİR GENEL BAŞKAN VAR’
 
İnce, Kurultay’da yaşananlara ilişkin ise şu eleştirilerde bulundu: “Değerli basın mensupları kurultaylarımızda 5 dakika konuşabilmek için büyük mücadele vermek gerekiyor. 1950-60 arasında CHP çok kötü günler yaşamıştır. İktidarı devretmiştir. Bu 10 yılda 7 kurultay yapmıştır ve bugünlerde ilerlemiş yaşına rağmen genel başkanımız rahmetli İsmet İnönü o kurultayları saatlerce, günlerce, haftalarca sonuna kadar izlemiştir. Bugün kurultayda CHP'nin Genel Başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir. Kendisi konuşup, çekip gitmiştir. Hafta sonu yapılan Kadın Kolları Kurultayı'na ise katılma dahi zahmeti göstermemiştir. Kurultayın seçmediği parti meclis üyesini iki satırlık bir yazıyla 'Siz seçmezseniz seçmeyin, ben genel başkan yardımcısı görevini ona veririm' diyerek kurultay iradesini de tanımayan bir genel başkanımız var artık. CHP önce kendi gücüne, kendi evlatlarına güvenmelidir. CHP İçişleri’ne dilekçeyle başvurarak kurulmuş parti değildir.”
 
KÜRTLERE TEŞEKKÜR ETTİ
 
CHP’nin iktidara yürüme iddiası olmadığını kaydeden İnce, “İstanbul’u, Ankara’yı, Hatay’ı birçok yeri Kürt vatandaşlarımız kazandırdı. Ama seçimden sonra CHP Kürt vatandaşlarımıza yürekten bir teşekkür edemedi. Ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum Kürt vatandaşlarımıza. Bu başarıyı küçümsemiyorum ama ‘yüreğimize taş basıyoruz, bu Erdoğan'ı cezalandırmak istiyoruz, onun için size oy veriyoruz’ diyen Kürleri yok sayamazsın."
İnce, kendisine iktidarı desteklediği yönünde yapılan eleştirileri ise, “Beni Saray destekliyormuş. Neden desteklememeli onu anlatayım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'den Muharrem İnce kaç puan fazla aldı? 8 puan. Bu 8 puanı HDP'lilerden, İyi Parti’lilerden, MHP'lilerden, AKP'lilerden aldı. Erdoğan AKP-MHP toplam oylarından daha az oy aldı. Oylar bana geldi. Yani ben AKP'den ve MHP'den oy alabilme ihtimali olan bir adamım. Millet İttifakı'nın içinde olduğuma göre mantıklı değildir bu söylem. O piyasada ‘Saray bunu destekliyor’ diyenler, CHP içindeki rant baronlarıdır” sözleriyle yanıt verdi.
 
ANA AKIM’A SESLENDİ
 
Açıklamasına takip eden ana akım medya organları temsilcilerine de seslenen İnce, “Bana olan yakınlığımız gözlerimi yaşartıyor. Ne kadar çok beni seviyormuşsunuz da ben anlayamamışım! Ama memleket hareketi gerçekleri haykırmaya başladığında ekranlarınızı bana kapatacağınızı biliyorum ama merak etmeyin, memleket hareketi medyayı da özgürleştirecektir" dedi.
 
Kendisine İzmir’de hakaret eden gence de seslenen İnce, "Onun gözlerinden öperim. Biz de genç olduk, bunu anlıyorum ama yanlış yapmıştır. Gelip seni bulacağım, seninle endüstri 5.0 konuşacağız. Kızgın falan değilim ama dikkat et. Her bahar bir parti değiştirip, elinde Maraş'ın, Çorum'un kanı bulunan, şimdi CHP'li gibi davrananlara da dikkat et. Kim oralarda geziyorsa Saray’ın asıl adamı odur. Her yeri karıştırmak için mükemmel özellikleri vardır onun” sözlerini sarf etti.
 
GAZETECİLER TEPKİ GÖSTERDİ
 
Soruları kendisi sorup, yine kendisi yanıtlayan İnce, gazetecilerin sorularını ise almadı. Gazeteciler bu duruma “Soru almayacaksanız bizi buraya neden getirttiniz?” diyerek İnce’ye tepki gösterdi.
 
 
 
 
 
 
 
 

Diğer başlıklar

14:50 Cargill işçileri 893 gündür direniyor
14:43 HDP Grup Başkanvekilleri: Hesap vermesi gereken iktidardır
14:40 Dersimli sanatçılardan hükümete: Siyaseti daraltmaktan vaz geç
14:16 Buldan yarın Kars halkıyla buluşacak
14:10 STÖ’lerden HDP’yi sahiplenme çağrısı
13:51 TÜM BEL-SEN’den ihraç tepkisi
13:44 Yeni yapılan pandemi hastanesinde önlem yok
13:18 Gözaltı protestoları 4'üncü gününde: Tek çare direniş
13:18 Hastanede kayıt sistemin aksaması salgına zemin hazırlıyor
13:12 Salih Müslim: Türkiye Kobanê zaferini hazmedemiyor
12:58 HDP’ye ziyaretler sürüyor: Antifaşist blok kurulmalı
12:47 Hizan kırsalında askeri operasyon
12:33 AYM ‘çoklu baro’ düzenlemesini karara bağlayacak
12:21 AYM Başkanı Arslan’ın kitabı ‘sakıncalı’ bulundu
12:18 Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ikinci iddianame
12:10 Siyasetçilerin gözaltı süresi uzatıldı
12:08 Eşini öldüren doktora ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
12:06 Bilgen: Kayyım atamayı düşünenler Rus askeri valisinin hatıralarını okusunlar
11:48 Azerbaycan-Ermenistan gerginliği sürüyor
11:45 11 yıl geçti tek bir fail yargılanmadı
11:39 Suç duyurusu dilekçesi suç oldu!
11:34 Gözaltındaki siyasetçiler Ankara Adliyesi’ne getirildi
11:07 Filipinler’den Avrupa’ya, Fas’tan Brezilya’ya: HDP'nin yanındayız
10:55 Gazeteci Süren’in duruşması ertelendi
10:35 Freemuse'den Ferhat Tunç için kampanya
10:32 AKP ve MHP Kars seçmeninden Bilgen tepkisi: Hukuksuzluk, üzgünüz
10:01 Gözaltındaki siyasetçilerin gözaltı süreleri uzatılacak
09:56 Cezaevinde muayenesiz ilaç tedavisi iddiası
09:05 Kadirova’nın ağabeyi: Görüntüler AKP’li Ünal’ın öldürdüğünü doğruluyor
09:03 Osmanlı Ocakları Başkanına tarihi bölgede taş ocağı izni
09:02 Ekonomik kriz derinleşiyor: Bataklık içindeyiz
09:00 28 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:39 Ege’de 4.6 büyüklüğünde deprem
02:27 Dede: Bilgen’e serum verildi, 2 siyasetçi halen hastanede
27/09/2020
23:37 Bilgen: Yemekten zehirlendik, hastaneye götürülmedik
22:24 BM’den Ermenistan ve Azerbaycan’a çağrı
21:44 Urfa’da bir doktor koronadan yaşamını yitirdi
21:39 HDP Gençlik Meclisi’nden uyuşturucu üzerine panel
20:52 HDP: Karasu korku siyasetine karşı irade gösteremedi
20:33 Bir sağlıkçı korodan yaşamını yitirdi
19:17 Koronadan ölenlerin sayısı 1 milyonu geçti
19:07 Son 24 saatte 68 can kaybı
18:58 Gazete dağıtımcısı Subaşı serbest bırakıldı
18:54 Şahmaran Kadın Platformu: Tecavüz faili halen yakalanmadı
18:42 Demokrasi güçleri HDP için ayakta
18:24 TTB seçimlerini kazanan grup belli oldu
18:13 MKM 29'uncu yılını kutladı
17:45 İstanbul'da çocuğa cinsel istismar
17:41 Azerbaycan ‘savaş hali’ ilan etti
17:09 Beştaş: Kobanê eylemlerinin sorumlusu AKP iktidarıdır
16:43 Nadira Kadirova’nın odasına ait görüntülerde kan izleri
15:59 Gözaltılara tepki göstererek HDP’ye üye oldular
15:20 CHP’li başkan: Muhalefet parçalanmak isteniyor
15:10 CHP’li Cihaner’den HDP’ye ziyaret: Bu oyunu bozmalıyız
15:02 HDP: Azerbaycan ve Ermenistan arasında barışa taraf olunmalı
14:59 Urfa’da kaza: 3’ü ağır 5 yaralı
14:57 Yüksekdağ'ın 'Yıkılacak Duvarlar' kitabı için imza etkinliği
14:54 Sanatçı Ermiş'e Kürtçe şarkı soruşturması
14:50 Helikopterden atılan Şiban: İyi değilim, hatırlamıyorum
14:42 Güven'den muhalefete 'sessizlik' eleştirisi
13:27 Kürdistani İttifak’tan iktidara: Diyalog yollarını tıkamayın
13:11 HDP’ye sınır ötesi destek
12:48 Gazete dağıtımcısı Subaşı gözaltına alındı
12:41 Bilgen: Hırsızlığa geçit vermeyecek bir yol açtık
12:31 Özsavunma sonrası şikayetçi oldu
12:14 Ermenistan’da sıkıyönetim ilan edildi
11:33 Koca: Maske ve mesafeyle korunun
11:26 Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma
10:59 Helikopterden atılan Turgut 17 gündür yoğun bakımda
10:56 Kars'ta HDP'ye oy vermeyenler de gözaltılara tepkili
10:44 HDP’den Halk TV’ye dayanışma mesajı
10:00 TTB’de seçim günü
09:52 9 ayda 20 hasta tutuklu can verdi: İnsanlıktan uzak tavra son verin
09:15 Bilirkişinin ehliyeti olmadığı özel notla ortaya çıktı
09:14 Öcalan'ın avukatı: Artık özgürlüğü hedeflenmeli
09:13 Cevizli sucuk için kazanlar kaynamaya başladı
09:12 Gencer’in mektubu aileye verilmiyor: İntihar ettiğine inanmıyoruz
09:11 Taşdemir: Kadınları hedef alan siyasete karşı örgütlenmeliyiz
09:11 Tiryaki: AKP dışarıdaki başarısızlığın intikamını Kürtlerden alıyor
09:10 ‘Mücadele için geniş bir yelpaze oluşturulmalı’
09:09 'Maden tüm doğal güzellikleri yok edecek’
09:08 HES’ler Amasya’da tarımı bitirdi
09:07 Oduncular ve kömürcüler tek tek kepenk indiriyor
09:06 Yıldırım: İşçiler intihara sürükleniyor
09:00 27 EYLÜL 2020 GÜNDEMİ
07:58 Buldan’dan Davutoğlu’na: Gerçekleri anlatmanın tam zamanı
26/09/2020
23:48 Gökçeada açıklarında 4.3 büyüklüğünde deprem
22:24 HDP İnegöl’de kongreye gitti
22:02 HDP'li gençlerden operasyonlara karşı yürüyüş
22:01 Kadınlardan gözaltılara tepki
21:03 HDP’li gençlerden açık kürsü
20:11 Serêkaniyê’de patlama
20:07 Türkiye’de bin 511 yeni vaka tespit edildi
18:57 Carleton Üniversitesi: Cihan Erdal’ı serbest bırakın
18:41 ‘Özgür basın halka hakikatleri anlatmaya devam ediyor’
18:29 HDP'ye destek ziyaretleri sürüyor
17:23 Karslılardan tepki: Çalmayanı ve çalışanı bırakmazlar
16:48 İnfaz Yasası’nda eşit davranılsaydı Boçnak ve Özkahraman yaşıyor olacaktı
16:25 Fincancı: Biat etmeyeceğimizi bir kez daha söyleyelim
Hamzaoğlu: Tökezlememek için birbirimize sahip çıkalım
15:52 Sinema Emekçileri Sendikası: İnsanlık dışı çalışma düzenine son verin