KHK'li Yıldırım: Sokak dışında yol yok

img

ANKARA – İhraç edildikten sonra “kentin her yerini eylem alanına dönüştüren” Cemal Yıldırım, sokak dışında değişimin yaşanacağı bir yer olmadığını belirterek, “Sonuçta faşizm koşullarında hakları genişletmenin tek yolu sokak. Bu tarihsel bir gerçeklik” dedi. 

Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü’nden 22 Kasım 2016 tarihli Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Cemal Yıldırım, aradan geçen 4 yıl boyunca, kendi deyimiyle “Ankara’nın her yerini eylem alanına dönüştürdü.”
 
“İşimi geri istiyorum” diyerek, 13 Mart 2017 günü işyeri önünde eyleme başlayan Yıldırım, 2018 yılı Mart ayına kadar eylemlerinin sürdürdü. Bir sürede de her Cumartesi günü Sakarya Caddesi’nde oturma eylemleri yapan Yıldırım, birçok hak talepli eylemlerde de yer aldı. Yıldırım, Anayasa Mahkemesi (AYM) önünden, İnsan Hakları Eşitlik Kurumu önüne kadar, sesini duyurabileceği her yerde eylem yaptı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası bir grup ailenin oturması ardından Yıldırım, “Ben de AKP il binası önüne gitmeyi en doğal hakkım olarak görüyorum” dedi ve 16 Eylül 2019 tarihinde AKP Ankara İl Binası önüne gitti. “İhraç edildim, işimi, ekmeğimi, çocuğumun geleceğini geri istiyorum” diyen Yıldırım, 5 gün boyunca gözaltına alındı.
 
Yıldırım, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ara verdiği sokaklara, 29 Haziran günü Sakarya Caddesi’nde başlattığı 10 günlük açlık grevi eylemiyle geri döndü.
 
200’DEN FAZLA GÖZALTI
 
KHK ile ihracı ardından dört yılda, 200 defadan fazla gözaltına alınan Yıldırım, eylemlerinin çoğunda “kabahatler kanununa muhalefet” gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.
 
Sayılarla ölçülemeyecek büyüklükte bir dayanışma ruhu ortaya koyan Yıldırım ile neden sokağı seçtiğini, muhalefete önerilerini ve eylemlerini konuştuk.
 
Sakarya Caddesi’nde, bir ağacın gölgesinde 12.00-17.00 arasında eylemini sürdüren Yıldırım, kendisine destek için gelenler var. Çay eşliğinde yapılan sohbete dahil olduk. Yıldırım, eylemlere başlama nedenini, “KHK’liler insandır diye başladım bu eyleme. 4 yıldır biz KHK’lilerin birçoğu uyduruk davalarla yargılandı, ama bizlerin dava açma hakkı elimizden alınmış durumda. 18 bin kişinin bu ülkede dava açma hakkı yok. KHK’lilere yönelik soykırım politikaları uygulanıyor. Banka KHK’lisiniz diye hesap açmıyor, birçok sosyal yardım KHK’li olunduğu gerekçesi ile kesiliyor” diye anlattı.
 
‘BİZ İNSANIZ’
 
Yıldırım, “Öyle bir hale gelmiş ki sizi insan olarak dahi görmüyorlar, neredeyse bir köleden bile farksızız. Bu kadar sıradanlaştırdılar ölümleri. Oysaki faşizm sıradan bir durum değildir. İçinde yaşadıklarımız sıradan değil. Biz insanız, bu ülkenin vatandaşıyız, haklarımız var. Biz bu ülkeye halen vergi veriyoruz. Kimseden lütuf değil, devletin yapması gereken şeyi bekliyoruz” dedi.
 
“Sanki bizler bu toplumda yokmuşuz, yaşamıyormuşuz gibi. Ama bu ülkede aileleri ile 2 milyon insan 4 yıldır hem sosyal izolasyona hem fiziki izolasyona maruz tutuluyor” diyen Yıldırım eyleminin amacını, “KHK’li deyince kaçıyor insanların bir kısmı. 4 yıldır biz ailelerimizle bir sürü problem yaşıyoruz. KHK’lilerin önemli bir kısmı da hayatlarını idame ettirirken kendi içlerinde kanıksadılar. Kendimizi ifade edip bu kanıksamayı aşmadığımız sürece haklarımızı alamayız. Bunu tekrar kamuoyunun gündemine getirmek için 10 günlük açlık grevi kararını aldım” sözleriyle anlattı. 
 
‘EN ÖNEMLİ KAZANIM ‘İNSAN’’
 
Çeşitli hak eylemlerine destek verilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, “Kendi işimi istemekle birlikte ağırlıklı olarak insan hakları ihlalleri üzerinde durdum. Çünkü kaçırılan insanlar var, ciddi işkenceler var, cezaevlerinde yatan çocuklar, bebekler, kadınlar var. Onların taleplerini dile getirmeye çalıştım.  Fakat yalnızlaşan bir çeper de oluşuyor, polis geliyor, bir dakikada alıyor götürüyor. Bunu değiştirmek amacıyla Ankara’nın her yeri eylem alanı dedim” diye konuştu.
 
Sokak eylemleriyle en önemli kazanımının “insan” olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Sakarya Caddesi’ndeki Cumartesi eylemlerim için de ‘sohbet alanı’ dedim. Sohbet alanı deyince birçok sorunu olan, dertleşmek isteyenleri davet ettim. Melek Çetinkaya bunlardan biri. Harbiyeli annelerin annesi oldu. Çok önemli bir kazanım. Onun dışında buraya gelen pek çok KHK’li arkadaşım oldu. Yeni insanlar tanıdım. Önemli olan damlaların sürekliliği ve tek tek değil, örgütlü olarak mücadeleyi yürütmek” dedi.
 
‘DEĞİŞTİREBİLECEĞİMİZ YER YOK’
 
Yıldırım, “neden sokak” sorusuna şu cevabı verdi: “Sokak dışında değiştirebileceğimiz bir yer yok. Bütün dava açma olanakları gasp edilmiş durumda. Nerdeyse nefes almayın, evinizde kendinizi izole edin diyorlar. Bir şeyleri değiştirebilmenin yolu, hak aramanın yolu sokaktan geçiyor. 4 yıldır ne muhalefetin KHK’lilere ilişkin ne ciddi bir basınç oluşturdu ne de iktidar geri adım attı. Ama biz sokakta kendimizi görünür hale getirirsek, taleplerimizi sesli bir şekilde ortaya koyarsak muhalefet de bizim sözümüzü hissedecek, laf etmek durumunda kalacak ve iktidar da geri adım atacaktır. Sonuçta faşizm koşullarında hakları genişletmenin tek yolu sokak. Bu tarihsel bir gerçeklik. Onun için sokak.”
 
‘İNSANLAR AÇ’
 
Muhalefet partilerine “gerçek gündemimi bulamamak” konusunda eleştiriler yönelten Yıldırım, “AKP, sahte gündemler furyası üretiyor ve muhalefet bunun peşine takılmamalı. Muhalefet gerçek gündemi seslendirmekten imtina etmemeli. AKP’yi geriletebileceğiniz en bariz alan halkın gerçek yaşadığı süreçtir. İnsanlar aç. Salgının ikinci bir evresi gelirse bu açlık daha da artacak” ifadelerini kullandı. Yıldırım, muhalefetin eksik kaldığını düşünen insanlara “sadece eleştirmek yerine fiili mücadele vermeye” davet etti. Yıldırım, “Bizler taleplerimizi yükseltirsek muhalefeti de iktidarı da değiştirebiliriz. Tek şartın hep birlikte mücadeleden geçtiğini düşünüyorum” dedi.
 
PANDEMİ BAHANESİ
 
Yıldırım son olarak , koronavirüs sürecinin sokaktaki mücadeleye karşı engelleme bahanesine dönüştürüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “Ankara Valiliği ve bürokrasiyle ilgili 4 yıldır yaşadıklarımız ortada. Burada hukuk yok, Ankara bürokrasisi kimden emir alıyor, neye hizmet ediyor belli değil. Gün geliyor valilik kararının gerekçe gösteriyorlar gün geliyor pandemiyi gerekçe gösteriyorlar. Bu fiili uygulamalarla bahaneler devam edecek. Bu sürece teslim olursak bu baskı daha da artar. Ne derlerse desinler biz insanız ve haklarımız var. Bu haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Bizler onların fiili yasaklarına rağmen kendi haklarımızla ve yine kendi haklarımız için mücadele edersek o kadar gerileteceğiz.”
 
MA / Eylül Deniz Yaşar
 

Diğer başlıklar

11/08/2020
23:52 Hatay Vali Yardımcısı kardeşi ve annesini katletti
23:41 Ordu’da bir çocuk denizde kayboldu
22:59 Çorum’da yangın: 4’ü çocuk 5 ölü
22:29 Bitlis’in 36 köyünde sokağa çıkma yasağı
22:08 Diyarbakır’da AKP’li 12 ilçe başkanı istifa etti
21:05 Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi: Sözleşmeyi uygulatacağız
20:41 Nuriye Gülmen ve Rıdvan Akbaş tutuklandı
20:23 Hasta sayısı artıyor: 1183 yeni tanı
20:11 Munzur Gözeleri'nde projeye karşı Cem tutuldu
19:32 Beyrut’taki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 171’ e yükseldi
17:25 'Dışarıya bilgi veriyorsunuz' denilerek müvekkiliyle görüştürülmedi
17:19 Osmaniye Cezaevi’nde açlık grevi sonlandırıldı
17:03 Işım ameliyat oldu
16:50 Hak savunucuları ve sağlıkçılar: Avukatların talebini kabul edin
16:49 Türkiye'nin hava saldırısında Iraklı 2 komutan öldü
16:20 DAD Munzur Gözeleri için ses vermeye çağırdı
16:08 Eşbaşkanlar yine tahliye edilmedi
16:07 Go-kart pisti imar planının iptali için dava
16:04 HDP’li Öcalan: İmralı tecridinin kaldırılması 'normalleşme' için önemli
15:53 Çelik savunmasını Meclis’e sundu
15:50 Testi pozitif çıkan kişi toplu taşımayla hastaneye gönderildi
15:20 HDP'li Sancar’ın kardeşi defnedildi
14:52 HDP'li Uyguner tahliye edilmedi
14:27 Yunanistan'ın 'acil' toplantıya çağırdığı AB: Yanınızdayız
14:22 'Kadın eylemlerinde çoklu hak ihlalleri uygulanmıştır'
14:08 TMMOB: İşsizliğe karşı acil çözüm bulunmalı
14:02 Gıda ambargosu sinyali: PKK yüklü miktarda döviz bozduracak
13:57 HDP’den CPT önergesi
13:48 Çerkezoğlu: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir
13:46 Suç duyurusu işleme konulmayan kadın İHD'den seslendi
13:23 AA ve TRT dışındaki gazeteciler araca alınmadı
13:11 Timtik ve Ünsal için nöbetteler
13:04 262 gündür tutuklu olan eşinin beraatini istedi
13:03 HDK: İktidarın politikalarına karşı kalıcı demokrasi ittifakına ihtiyaç var
12:44 Malazgirt’te 5 gözaltı
12:34 HDP fındık üreticilerinin sorunlarına dikkat çekti
12:04 Kılıçdaroğlu'ndan Sancar'a başsağlığı telefonu
11:30 HDP’den ‘taciz’ iddialarına yanıt: Kirli bir konseptin parçası
11:10 Dersim İnşa Kongresi'nden Munzur Gözeleri için çağrı
11:06 Erdoğan’ı yalanladı: IMF bizden borç istemedi
10:57 Avukatlar İmralı’ya gitmek için başvurdu
10:56 İş makinalarına bu kez jandarma eşlik etti
10:35 Belarus’ta protestolar ikinci gününde
10:07 Lice ve Karakoçan’daki yangınlar söndürüldü
09:58 'Eğitim Sen'li olduğum için düşük puan verildi'
09:51 Merkez Bankası: Likidite limitleri sıfırlanmıştır
09:15 Suriye bahane petrol şahane!
09:09 ‘Erkek cesareti iktidar ve karakoldan alıyor’
09:07 Sınırdaki ihlallerin nedeni 'cezasızlık'
09:06 Mobbingle işçilere sendika değiştirtiliyor
09:05 Go-Kart pistine karşı nöbet sürüyor
09:04 Fındık yetiştiricileri: Çözüm kooperatifleşmede
09:03 Siyasi partilerden CPT'ye: Görevini yerine getir
09:02 ‘Kürt, Alevi ve Ermeni oldukları için kışlada öldürülüyorlar’
09:01 Çeçil peyniri geleneksel yöntemlerle üretiliyor
09:00 11 AĞUSTOS 2020 GÜNDEMİ
10/08/2020
23:47 Belarus'ta protestolar dinmiyor: 3 bin gözaltı
23:30 İşçilerin taşındığı midibüste kaza: 2 ölü, 18 yaralı
23:18 Irak’ta 53 milletvekili koronaya yakalandı
22:13 Diyarbakır’da binanın terasında yangın ve patlama
21:03 Gabar’da yangın
21:00 Kovid-19 nedeniyle can kaybı 5 bin 858’e yükseldi
20:30 Diyab: Lübnan'ın başına gelen felaket, korkunç yolsuzluğun sonucu
20:24 Erdoğan’dan Akdeniz’de ‘formül bulma’ çağrısı
20:10 Adıyaman'da 2 gözaltı
20:08 Adana'da 2 genç daha serbest bırakıldı
20:05 İşçilerden Ağrı Belediyesi hakkında suç duyurusu
19:43 Silvan’da 142 mülteci gözaltına alındı
18:07 Şırnak çevre yolundaki ağaçlar yerinden söküldü
18:03 Lübnan’da hükümet istifa etti
17:50 Ordu’da bir kadın katledildi
17:45 Munzur Gözeleri'nde başlanan projeye karşı cem tutulacak
17:39 Grup Yorum konserinde gözaltına alınan 25 kişi serbest
17:37 HDP binasına saldıran kişi serbest bırakıldı
17:33 Mithat Sancar’ın kardeşi hayatını kaybetti
17:13 Kürt gazeteciler Kaplan ve Mordeniz serbest bırakıldı
17:11 Timtik ve Ünsal'ın sağlık durumu kritik eşiği de aştı
17:03 Varto Belediye Eşbaşkanı Karaaslan tahliye edildi
16:58 12 kişinin gözaltı süreleri uzatıldı
16:42 Timtik ve Ünsal için AYM’ye başvuru
16:37 Toplumsal Bellek Platformu'ndan İYİ Parti'ye tepki
16:24 Hazine 3.2 milyar borçlandı
16:23 Sahili soğan kapladı
16:03 HDP binasına dönük saldırı protesto edildi
15:49 Önlü’den Bakan Gül’e: Daha ne kadar sessiz kalacaksınız?
15:37 Eşine ‘özel kadro’ açan rektöre uzaklaştırma
15:26 Ölüm orucundaki avukatlar için bakanlığa mektup
15:18 Son yangın haberi Lice'den geldi
15:04 Kadın öncülüğündeki HES protestosu sonuç verdi
14:58 İHD raporu: Son 6 ayda 638 ev ve işyeri basıldı, 769 kişi gözaltına alındı
14:30 ‘Tahlil sonuçları kayıp’ gerekçesiyle tutukluya ilaç verilmiyor
14:27 Cudi'de orman yangını
14:26 Beştaş'tan muhalefet partilerine: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın
14:25 Timtik ve Ünsal’a zorla tedavi dayatılıyor
14:22 'Susma' eylemi farklı tiyatrolar önüne taşınıyor
14:18 KESK’ten korona uyarısı: Okullarda temizlik personeli yok
13:41 Elazığ Cezaevi’nde tutuklular darp edildi iddiası
13:29 Bakanlık, elektrik kesintilerini ‘mevzuata uygun’ buldu
13:23 Belarus'ta seçime hile karıştırıldığını savunan binler sokaklara çıktı
13:08 Lübnan'da istifa eden bakan sayısı 3’e yükseldi