Kadınlardan köpekli işkenceye tepki

img

HABER MERKEZİ - HDP Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük köpekli işkenceye karşı yapılan açıklamalarda, söz konusu durumların işkence yapan memurların cezasızlık bırakılmasından kaynaklandığı belirtildi. 

Dersim’de Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin açıklama yaptı. Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada, “İşkence insanlık suçudur” pankartı açıldı.
 
DİYARBAKIR CEZAEVİ 
 
HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, özellikle kadın siyasetçilere ve aktivistlere yönelik saldırgan tutumun, demokratik siyasete ve kadın mücadelesine yönelik olduğunu söyledi. 1980 yıllarında Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkencelerin bugün tekrar kadınlar üzerinde uygulandığını belirten Yeşil, işkencenin gündelik hayatın parçası haline getirilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı.
 
AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in “Bu ülkede AKP gelene kadar kadın kelimesinin adı yoktu” şeklindeki sözlerini hatırlatan Yeşil, “AKP iktidarının adı kadına yönelik şiddetle, kadın siyasetçilere işkenceyle, kadın kazanımlarına yönelik saldırıyla anılacaktır. Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyoruz. İşkenceci polislerin bir an önce meslekten ihraç edilerek tutuklanmasını ve sorumluluğu bulunan herkesten hesap sorulmasını istiyoruz” dedi.
 
VAN   
 
Aynı zamanda Edremit Belediyesi eski Eşbaşkanı olan Çetin'e dönük işkenceye ilişkin Van’da da açıklama yapıldı. Van Barosu, HDP, DBP, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Van-Hakkari Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Tevgera Jinên Azad (TJA), Van Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) ve STAR Kadın Derneği üyeleri açıklamaya katıldı. Açıklama, Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda yapıldı. 
 
‘İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN MUAMELE’
 
Van Barosu Yönetim Kurulu üyesi Hamza Çiftçi, Çetin’in cinsel taciz, hakaret ve küfürlere maruz kaldığına değinerek, “Hemen ifade etmeliyiz ki, işkenceciler hakkında soruşturma başlatılması gerekirken, işkenceyi, suçu açığa çıkaran avukat hakkında soruşturma başlatılmış olmasını kabul edilemez buluyoruz. Çetin’e insan onuruyla bağdaşmayan muameleler ve işkence yapıldığı açıkça ortadır. Bizler hiç bıkmadan yeniliyoruz ki; ülkemizde işkence olaylarının bu kadar sık gündeme gelmesi baskı ve kontrole dayalı yönetme tarzının sonucu ve işkence yapan memurların korunması ve cezasız bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Bu durumu mevcut olayımızda işkenceciler hakkında değil de işkenceyi ortaya çıkaran avukat hakkında soruşturma başlatılmasından da anlayabiliriz” dedi. 
 
'İŞKENCE ARTIK ALENEN YAPILIYOR'
 
İşkence ve kötü muamelenin bir suç olduğunu vurgulayan Çiftçi, "İşkenceye karşı sesimizi bir kere daha yükselttiğimiz bir günde yapılan işkence vakası bize bir daha gösterdi ki işkence artık hiçbir kaygı duyulmadan alenen yapılmaktadır. İnsan onurunu, insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayıp zedeleyen işkenceyi kınadığımızı, işkencenin genelde dünyamızda ve ülkemizde, özelde ise coğrafyamızda yaşanmaması için kimden geldiğine ve kime yapıldığına bakılmaksızın bu suç ile mücadele edeceğimizi, bu suçtan zarar görenlerle dayanışacağımızı ve bu işkence dosyasının da sonuna kadar takipçisi olacağımızı açıkça ifade etmek istiyoruz" diye konuştu. 
 
'KADIN MÜCADELESİ ENGELLENEMEZ'
 
HDP Van Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA),  26 Haziran akşamı evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan ve köpekli işkence yapılan TJA üyesi Rojbin Çetin’e ilişkin HDP İpekyolu ilçe binası önünde basın açıklaması düzenledi.  Açıklamada, “İşkence bir insanlık suçudur", "Esat Oktay’ın ardılları kadın mücadelesini engelleyemez” pankartı taşındı. 
 
Rojbin Çetin’in işkenceye maruz kaldığı fotoğraflarının da taşındığı açıklamada basın metnini, yerine kayyım atanan Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Leyla Atsak okudu. Dün olduğu gibi bugün de işkencecilerden hesap soracaklarını söyleyen Atsak, “12 Eylül darbeci faşistlerden ilham alan bu dönemim işkencecileri bilsin ki; Diyarbakır zindanlarında köpekleri ile işkence edenlerin tarihte ve halkın nazarında yeri ne ise AKP ve MHP’den güç alan bu işkencecilerin yeri de orası olacaktır" dedi.
 
İşkencecilerle ilgili soruşturma açılmasını isteyen Atsak,"Bu ülkede kadınların her alanda temsiline yönelik bu işkence saldırısını asla kabul etmeyeceğiz. Hesap soracağız” diye konuştu. 
 
Açıklamanın sonunda oturma eylemi yapmak isteyen kadınlara polis izin vermedi. Kadınlar polisin bu tavrını sloganlarla protesto etti.  
 
URFA 
 
HDP Urfa Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Rojbin Çetin'e uygulanan işkenceyi protesto etti. Parti binasında yapılan toplantıda konuşan HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, 1980 yılında Diyarbakır Zindanı’nda Esad Oktay Yıldırım’ın köpekli saldırılarını hatırlatarak, “Bugün bir kez daha köpekli saldırı Diyarbakır’da ortaya çıktı” dedi. 
 
Saldırılarla kadın mücadelesinin hedef alındığını söyleyen Sürücü, "Bu sistem saldırılarıyla Kürt halkının kazanımlarını tasfiye etmek istiyor. Hedeflerinde kadın mücadelesi var. Boyun eğmemizi istiyorlar. Ama biz buradan bir kez daha söylüyoruz. Ne yaparsanız yapın sizin karşınızda Kürt kadınları ve Kürt halkı olarak boyun eğmeyeceğiz” diye ifade etti.  

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, TJA üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceyi yaptıkları açıklama ve oturma eylemiyle protesto etti. Kadınların, HDP Adana İl binası önündeki kaldırımda basın açıklaması yapmasını polislerce engellenirken, açıklama bina girişinde yapıldı. Ellerinde Çetin'in fotoğrafları olan kadınlar, köpekli işkenceyi alkış ve zılgıtlarla protesto etti. Çetin'in; İşkence ile Mücadele Günü'nde 3,5 saat boyunca ev araması sırasında köpekler eşliğinde işkence edildiğini ifade eden HDP Adana Kadın Meclisi Sözcüsü Saniye Seçgin, Çetin'e yapılan işkencenin darpla belgelendiğini ve işkenceyi kamuoyuyla paylaşan Çetin'in avukatına soruşturma açıldığını vurguladı.

Diyarbakır Valiliği’nden "kademeli" işkence savunmasına tepki gösteren Seçgin, "Rojbin Çetin’e yapılan bir işkencedir. İşkence bir insanlık suçudur. Sorumluları hakkında derhal gerekli işlem yapılmalıdır. Bizler kadınları yıldırmaya dönük baskılarınıza asla boyun eğmeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Sokakta, evde, hayatın her alanında işkenceyi bir yönetim biçimi olarak dayatanlar kaybedecek, kadınlar, direnenler kazanacak" dedi.

Açıklama oturma eylemiyle son buldu.

MARDİN

Mardin Şahmaran Kadın Platformu da köpekli işkenceye tepki göstermek amacıyla Kamu Emekçileri Sendikalar Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların olduğu bina önünde açıklama yaptı. Çok sayıda kadının katıldığı çıklamada “Hakikate yürüyen kadınlar sizin baskı ve işkencelerinize boyun eğmeyecekler” pankartı açarken, platform adına açıklamayı Eylem Amak yaptı.

‘KÜRT KADINLARINDAN KORKUYORLAR’

Toplumun baskılarla, tutuklamalarla ve işkencelerle sindirilmeye, sessizleştirilmeye çalışıldığını belirten Amak, “Her türlü şiddete, tacize, tecavüze, cinayete karşı sesini yükselten ve direnen kadınlar hedef alınarak kadın mücadelesi güçsüzleştirilmeye çalışılmaktadır. AKP iktidarı kendi yönetememe halini perdelemek için demokratik kurumları hedef göstererek ve toplumu kutuplaştırarak demokrasiden ve eşitlikten yana olan bütün sesleri ve kadınları susturmaya çalışmaktadır. Halkının özgürlüğü için her bedeli göze alan Kürt kadınlarının, tarihsel olarak Paris'te, Kobanê'de, Afrin'de, Süleymaniye'de ve Amed'de Kürt düşmanı zihniyetin hedefi haline geldiğini biliyoruz. Çünkü Kürt kadınlarından korkuyorlar” ifadelerini kullandı.

‘ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ’

AKP iktidarının kötülükte sınır tanımaz hale geldiğini ifade eden Amak, “Hiç şüphesiz, yaşatılan bu kötülüklere karşı yürüttüğümüz kadın mücadelemiz örgütlenerek daha da büyüyecek ve eninde sonunda dünyaya sevgiyi, barışı ve iyiliği biz kadınlar getireceğiz. Buradan bütün demokratik kitle örgütlerini ve insanlıktan yana olan herkesi Rojbin arkadaşımız şahsında tüm kadınlara uygulanan insanlık dışı muameleye karşı durmaya ve bu suçu işleyenler gerekli cezayı alana kadar mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.  

DİYARBAKIR

HDP Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’in gözaltına alındığı sırada polisler tarafından köpekler ile işkence edilmesi TJA’lı ve HDP’li kadınlar tarafından HDP Kayapınar İlçe binası önünde oturma eylemi ile protesto edildi. HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in de katıldığı eyleme birçok kadın ellerinde Çetin’in işkence fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıyarak sık sık “Jin Jiyan Azadi”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Rojbin Çetin onurumuzdur” sloganlar attı.

Eylemde konuşan Güzel, ilk olarak Şeyh Said'in idam edilmesinin 95'inci yılı dolayısıyla Şeyh Said ve arkadaşlarını andı. Güzel, idam edilen Şeyh Said ve arkadaşlarının mezarlarının bulunması için yetkililere seslendi.

‘İŞKENCE DE OLSA MÜCADELE EDECEĞİZ’

 “İşkenceye sıfır tolerans” sözlerini hatırlatan Güzel, Çetin’in işkence edilmesinin iktidarın kadına dönük politikasıyla eşdeğer olduğuna vurgu yaptı. “Onların işkenceye sıfır toleransı köpekli işkence” diyerek tepkisinin ortaya koyan Güzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gün geçmiyor ki güne baskı, gözaltı ve işkenceyle uyanmayalım. Ne yazık ki iktidar kaybettikçe faşist saldırılarını sürdürüyor. Faşizmi kurumsallaştırıyor. Çetin’in köpeklerle işkenceye maruz kalması kadın düşmanlığının göstergesidir. Köpeklerle Çetin’e saldırmaları kadın mücadelesine olan yaklaşımlarını ortaya koyuyor. Bu işkenceyi yapanlar hakkında soruşturma yapılması gerekirken, işkenceyi belgeleyen avukatlar hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın yapılmaması İçişleri Bakanlığı tarafından talimatla yapıldığını gösteriyor. Biz kadınlar olarak sonunda işkencede olsa bu mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.” 

Eylem alkış ve zılgıtlarla son buldu.

ANKARA

Ankara Kadın Platformu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin basın açıklaması yapmak istedi. Çankaya Belediyesi önünde açıklamaya polis “Valilik izni olmadığı" gerekçesiyle izin vermedi. Açıklamaya saatler kala Ziya Gökalp Caddesi üzerinde yer alan belediye binası yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. Eylemi takip eden basın çalışanları “Turkuaz” basın kartı olmadığı gerekçesiyle alandan uzaklaştırıldı. Eylem toplanma yerinde bir araya gelen onlarca platform üyesi kadın yapılan müzakereler sonucunda izin çıkmaması üzerine HDP Çankaya İlçe örgütünde basın toplantısı gerçekleşirdi. Toplantıya platform üyesi kadınların yanı sıra HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun destek verdi.  

‘BUNU YAPANLAR YARGILANMALIDIR’

“Kadınlara gözaltında işkence var” pankartının açıldığı toplantıda konuşan platform üyesi Deniz Akbıyık, “Çetin köpekli ve fiziki saldırıya maruz bırakıldı” dedi. “Bu şiddeti tanıyoruz” diyen Akbıyık, “Yıllardır nasıl yaşayacağımıza, nasıl giyineceğimize karışan erkek egemenliğinin şiddetidir. Kadınları iş hayatında güvensizleştiren, İstanbul Sözleşmesi'ne saldıran AKP'nin kadın düşmanı politikalarının sonucunda karşımıza çıkan erkek şiddetidir. Bu şiddetin failleri suçludur, bunu yapanlar yargılanmalıdır” diye konuştu.

'İŞKENCE İNSANLIK SUÇUDUR'

Şiddetin arttığına dikkati çeken Akbıyık, “Kadın mücadelesinde yıllardır dediğimiz gibi her türlü ayrımcılığın, erkek, devlet, polis şiddetinin, eşitsizliğin karşısında susmuyoruz, korkmuyoruz ve itaat etmiyoruz.Ankara Kadın Platformu olarak Sevil Rojbin Çetin’in yanında olduğumuzu belirtiyor, kadınların kurtuluş mücadelesine yapılan her saldırı hepimize yapılmış sayıyoruz” şeklinde konuştu.

'KADIN DAYANIŞMAMIZ İLE NEFES ALACAĞIZ'

Kadın mücadelesine vurgu yapan Akbıyık, devamında şunları söyledi: “TJA aktivistleri başta olmak üzere, Rosa Kadın Derneği'ne yapılan yasadışı operasyon, Başak Demirtaş'a sosyal medya üzerinden cinsiyetçi linç girişimi, kadınların özgürlük mücadelesini büyüten kadınlara ve kadın örgütlerine yapılan her türlü saldırıya karşı bu topraklarda yaşayan tüm kadınlar olarak mücadele edeceğiz. Erkek şiddeti karşısında her zaman yaptığımız gibi kadın dayanışmamız ile nefes alacağız. Korkuyla değil cüretle, tek başına değil birlikte.”

 

Diğer başlıklar

22:05 Brexit müzakerelerinde uzlaşı çıkmadı
21:30 Irak: Saldırılara yanıt olarak tüm seçenekler açık
21:23 BM Raportörlerinden insan hakları savunucuları için çağrı
20:19 Dersim’de iki köy karantinaya alındı
19:51 HDP Kadın Meclisi, yaşamını yitiren mültecileri andı
19:46 Türkiye’de can kaybı 5 bin 167’ye yükseldi
19:41 Çoklu baro teklifi komisyonda, baro başkanları Meclis önünde
19:35 Kovid-19 Durum Raporu: Vakaların 110 bini İstanbul'da
19:10 Batan tekneyi arama çalışmaları bugün de sonuç vermedi
19:05 TUAY-DER yöneticisi Hayme tahliye edildi
17:55 Küçük Leyla’nın davası yarın görülecek
17:52 Rakka’da çadır eylemi 3’üncü gününde
17:42 2 yaşındaki Melek'in cansız bedenine ulaşıldı
17:29 Samsun'da Sivas katliamına tepki
17:16 Kars Belediyesi’nden gençlere spor okulu
17:08 Gazi Cemevi’nde Sivas katliamı anması
16:47 Askerlerin çıkardığı yangın söndürüldü
16:20 Baro teklifinin görüşmesi önce komisyona sınırlama getirildi
16:19 Kürt Yayınevleri İnisiyatifi'nden baskılara tepki
16:18 Kayyımın ‘manevi kızı’ ve 'rüşvetçi' takımı tek tek açığa alınıyor
16:03 Dilop'un 15'inci sayısı raflarda
16:03 Tekirdağ’da çocuğa şiddet
16:01 Bismil’de 2'si çocuk 4 kişi tutuklandı
15:27 Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nde yemek boykotu
15:26 Sur'da gözaltına alınan 4 kişi serbest bırakıldı
15:19 Sivas anmasına polis müdahalesi: 7 kişi gözaltında
14:26 Halı fabrikası çalışanlarının salgın endişesi
14:24 Sivas'ta katledilen Bezirci mezarı başında anıldı
14:22 Elektrik direğinden düşen DEDAŞ çalışanı yaşamını yitirdi
14:15 Eğitim Sen: Temsilcimiz gözaltına alındı, ailesi korkutuldu
14:00 Gençler sosyal medya yasağı hakkında ne düşünüyor?
13:59 Çoklu baroya karşı savunma zinciri
13:58 Baroların eylemine bir gün kala Ankara’ya etkinlik yasağı getirildi
13:36 Katırcıoğlu’nun adaylık dilekçesi Meclis'e sunuldu
13:26 Sivas Katliamı 27’nci yılında: Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar
13:24 Gabar'daki yangın söndü
13:02 Avukatlardan İmralı başvurusu
12:45 Gazeteci Altan’ın duruşması ertelendi
12:39 Malazgirt’te sele kapılan 50 hayvan öldü
12:28 HDP Kadın Meclisi 5 kentte yürüyüş düzenleyecek
12:12 İskoç Galcesi yok olmakla karşı karşıya
12:10 Kurtulmuş, İstanbul Sözleşmesi'nden çıkmayı gündeme getirdi
11:52 Gazeteci Akın beraat etti
11:42 Kunemasî'de dükkanı bombalanan Keywan: Yeter bu bölünmüşlük
11:38 2 gazetecinin duruşması ertelendi
11:37 Linç eylemlerinin insanlık suçu olarak tanımlanması için kanun teklifi
11:21 Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler anıldı: Sorumluları cezalandırılsın
11:12 ‘KCK Basın’ davası ertelendi
11:03 Sivas anma etkinlikleri bu yıl doktor Behçet Aysan’a adandı
10:38 DBP'li Birtek ve Balta'ya 10 yıl 6'şar ay hapis
10:09 Melet: Mülteci ölümlerinin sorumlusu iktidardır
09:56 HDP Eş Genel Başkanları: Sivas ve Çorum’un acısı dinmedi
09:42 Putin 2036’ya kadar görevde kalabilecek
09:39 Alacaklılar hacizle kapıya dayandı: Borç batağındaki belediyenin içi boşaltıldı
09:27 2 milyon TL ödenen direkler dokuya aykırı bulundu
09:26 Sel mağdurları: Canımızı zor kurtardık
09:17 Batman’da 309 tutukluya isyan davası: 5 bin 871 yıla kadar hapis
09:16 Çiftçi para etmeyen şelengo ekmeyecek
09:15 Kıdem tazminatı tasfiyesinde asıl risk belirli süreli iş akdi
09:11 ‘Çetin’e yönelik işkence insanlık onuruna yapıldı’
09:11 Genelge ağır geldi düğün salonları kapalı
09:10 'Doğa da adalet bekliyor'
09:08 'Salgın değil, algı yönetililiyor'
09:07 Bostandan toplanan sebzeler ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor
09:06 Katliamdan sonra istifa edip bir daha da Sivas’a gitmedi
09:05 Dr. Sağlam uyardı: Normalleşmedik, salgın bitmedi
09:04 Alkan: Çetin'e yönelik saldırı yeni bir konseptin başlangıcı
09:03 Kayyımlar gelince 10 bin kitaptan 300’ü kaldı
09:02 Korona tespiti var önlem yok
09:01 Meralarıyla ünlü Kars'ın samanı Diyarbakır ve Urfa'dan
09:00 02 TEMMUZ 2020 GÜNDEMİ
00:26 5 yıl önce boşaltılan bina çöktü
01/07/2020
23:10 Irak ordusu Zaxo’da konuşlandı
23:04 Erdoğan ve Merkel telefonda görüştü
22:12 Erdoğan Katar'a gidiyor
21:59 İzmir Barosu Ankara eylemi için yola çıkacak
20:53 Tuzluçayır’da Sivas anmasına müdahale: 3 gözaltı
20:48 Üniversiteli gençler: Sansüre biat etmeyeceğiz
20:43 Eğitim-Sen Bismil Temsilcisi gözaltına alındı
20:21 'İntibay serbest bırakılsın'
20:13 Türkiye’de toplam vaka 201 bini aştı
20:07 ‘Saldırılara karşı cevabımız kadın dayanışmasıdır’
20:06 Alevi örgütleri: Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar
19:25 TMMOB İl Koordinasyonu: Arin Zümrüt serbest bırakılsın
19:03 İmamoğlu’ndan ‘sosyal medya’ tepkisi
18:57 Hasankeyf'e iskele dayanmıyor
18:49 7 bin 428 sağlık çalışanı enfekte oldu
18:03 Fırtına nedeniyle Cizre'de çatılar uçtu
18:01 BM: Küresel turizm 3.3 trilyon dolar kaybedebilir
17:56 Patnos’ta sel: 3 köyde dere taştı
17:51 Reuters: Koronavirüs aşısının insanlı denemeleri başarılı oldu
17:43 3’lü zirve sonrası ortak bildiri
17:19 425 milyon fotoğrafta Güneş’in 10 yılı
17:01 HDP'den İstanbul Şehir Üniversitesi'nin kapatılmasına tepki
16:39 İzmir Barosu'ndan kıdem tazminatı düzenlemesine tepki
16:37 Batan tekne halen bulunamadı
16:28 Tutuklu korona tedavisinin ardından cezaevine gönderildi
16:26 Devrimci sanatçıya suikast halkı sokağa döktü
16:12 Albayrak’a hakaret ettiği belirtilen 11 kişi gözaltına alındı
16:08 Halk Tv ve TELE 1'e 5 gün yayın durdurma cezası