Tutuklu SGDF'lilerin duruşmasına çağrı

img

İZMİR - Gençlik hareketlerine yönelik gözaltı, tutuklama ve baskılar ile gençliğin sesinin kısılmak istenmesine tepki gösteren sosyalist gençlik örgütleri, tutuklu SGDF üyelerinin duruşmasına çağrı yaptı.

İzmir'de bulunan sosyalist gençlik örgütleri, gençlik hareketine yönelik gerçekleşen gözaltı ve tutuklama saldırılarına yönelik Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz" pankartı açılan açıklamada sık sık "Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük", "Kahrolsun faşizm yaşasın mücadelemiz" ve "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi İzmir İl Eşbaşkanları da destek verdi.

BASKI POLİTİKALARI

Gençlik örgütleri adına konuşan Seher Can, üniversitelerin faşist genelgeler ve AKP-MHP kökenli kayyum rektör atamaları ile baskılandığını, devrimci-demokrat akademisyenlerin tasfiye edildiğini ve gençliği apolitikleştirmeye çalışıldığını söyledi. Bunun yanı sıra nitelikli barınma ve beslenme taleplerinin göz ardı edilerek barınma sorununun sürdüğünü kaydeden Can, "Buna ses çıkaranlara ise okul ile yurtlardan uzaklaşma, atılma, KYK burslarının yaygın biçimde kesilmesi, ajanlaştırma, kaçırma ve tehdit ile baskılama politikası izliyor. Buna bağlı olarak 12 Mart'tan itibaren başlayan gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla SGDF'ye yönelik özel bir siyasi soykırım operasyonu başlatılmıştır. Üç ayrı tarihte AKP-MHP iktidarının gençlik hareketini sindirme politikası sonucu Türkiye'nin farklı kentlerinde yapılan siyasi soykırım operasyonları ile SGDF eşbaşkanları, MYK ve dernek üyeleri gözaltına alınmış,tutuklanmıştır" dedi.

'YILMADIK, YILMAYACAĞIZ'

Sorunları gündeme getiren gençlere baskının yoğunlaştığını belirten Can, "İktidar bugün izlediği siyasi soykırım politikası ile gençliğin siyaset kanallarını tıkayarak, faşizme karşı politik özgürlük mücadelesine yeni bir savaş dizilimiyle yanıt veriyor. Bizler biliyoruz ki, Suruç'tan bugüne gerçekleştirmeye çalıştıkları devrimcileri, haksızlığa karşı boyun eğmeyenleri, ceplerini doldurmak için rantçı ve sömürgeci politikalarına karşı sessiz kalmayanları yıldırma çabalarıdır. Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar devrimcileri yıldıramadı, yıldıramayacak. Başta devrimci ve demokrat kamuoyu olmak üzere, herkesi özgürlüğümüz için mücadele etmeye, sosyalist gençliğin sesi olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.