HDP'li Paylan'dan hükümete: Ülkeyi krize sokarsınız

img

ANKARA - HDP’li Garo Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaatlerinin ülkeyi krize götürdüğünü söyleyerek, güvenlikçi politikalardan tasarruf yapılması uyarısında bulundu. Paylan, “Orduyu Suriye sınırına sürüp milyarlarca lira savaş yatırımı yaparken, aynı zamanda milyarlarca seçim yatırımı yaparsanız ülkeyi krize sokarsınız” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’te ekonomi gündemli basın toplantısı düzenledi. Paylan, yerel seçimlere giderken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “seçim yatırımı” olarak değerlendirdiği seçim vaatlerini eleştirdi.

Paylan, iyi gitmeyen bir ekonomi ile seçimlere gidildiğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vaatlerine değindi. Paylan, “Birkaç gündür Sayın Cumhurbaşkanının müjdelerini duyuyoruz. Ama bu müjdeler içinde dağıtılan çikolatalar var bir de ambalajları var. Bakıyoruz ki çikolataları genelde sermaye kesimi, patronlar alıyor;  ambalajlarda ise toplumun çeşitli kesimlerine çeşitli vaatler var” dedi.

‘2 BUÇUK MİLYON DEĞİL 10 MİLYON HANE’

Erdoğan’ın “düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerine 159 kilowatt elektriğin devlet tarafından karşılanacağı” yönündeki vaadini eleştiren Paylan, “HDP’nin seçim vaatlerinde yıllardır belirttiği yoksul kesimlerin elektrik, su ve doğalgaz ihtiyaçlarını devletçe karşılanması gerektiğini söyledik. Çünkü yoksulluk yalnızca maaş verilerek karşılanmaz. Yoksulluk temel ihtiyaçların devlet tarafından karşılanması gerekir. Bu anlamda elektrik, su, doğal gaz ve toplu taşıma ihtiyaçlarının yoksulluk sınırının altındaki vatandaşlarımıza devlet tarafından karşılanması sonuna kadar desteklediğimiz bir adım. Ancak bu çerçevede iki buçuk milyon haneye bu yardımın yapılacağını söylüyor Sayın Cumhurbaşkanı.  Bunun yetmeyeceğini söylüyoruz.  Bu yardımın yoksulluk sınırının altındaki 10 milyon haneye yapılması gerekiyor” dedi.

‘ÖZEL BANKALARIN BATIK KREDİLERİ KARŞILANACAK’

Erdoğan’ın kredi kartı borcu olan yurttaşlara borçlarını ödemeleri için Ziraat Bankası’ndan kredi çekebilecekleri yönündeki açıklamalarına değinen Paylan, bununla amaçlananın özel bankların batık kredilerinin ödenmesi olduğunu söyledi. Paylan sözlerini şöyle sürdürdü: “ 20 milyon vatandaşımız kredi kartı borçlusu ve 103 milyar TL borçları var. Ve vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu yalnızca asgari ödemesini yapabiliyor.  Bu borcun kapatılması önemli ancak bu 103 milyar TL’ye baktığımızda 80 milyar TL’sinin özel bankalarda olduğunu görüyoruz. Yani kamu eliyle vatandaşlarımıza kredi verilecek, vatandaşlarımız bu kredileri özel bankalardaki borçlarını kapatacaklar. Ve özel bankalarda ciddi anlamda batık kredi var. En az 20 milyar liralık batık kredi var. Eğer ki gerçeğine vursanız 50 milyar TL transfer yapılacak özel bankalara.  Ben ziraat bankasının öyle bir gücünün olmadığını düşünüyorum.”

‘HAZİNEDEN 20-30 KATRİLYON PARA ÖZEL BANKALARA TAHSİS EDİLECEK’

Türkiye’deki hem özel hem de kamu bankalarının zor durumda olduğunu söyleyen Paylan, “Benim tahminin kredi kartı aracılığıyla kamudan yani hazineden özel bankalara bir kaynak transferi yapılacak ve en az 20-30 katrilyon lira özel bankalara kaynak tahsis edilecek. Özel bankaların elinde bulunan batık krediler kamu eliyle kurtarılmış olacak. Burada elbette vatandaşımızın bir rahatlaması var ama bizim önerdiğimiz gibi özel bankaların batık kredileri de belli bir indirme tabi tutulup sonra kamu eliyle kapatılması lazım. Yoksa hepimizin vergileri kamudan alınıp özel bankalara transfer edilmiş olacak. Böyle ciddi bir sakınca var” diye konuştu.

‘PİYASAYA KORTİZON ETKİSİ SUNUYORLAR’

Bir diğer seçim yatırımının Halk Bankası’nın 350 bin esnafa 22 milyar TL kaynak ayıracağı yönündeki açıklama olduğunu söyleyen Paylan, bu durumu geçici kortizon etkisi olarak değerlendirdi. Paylan, Merkez Bankası’nın nisan ayında yapılacak Genel Kurulu’nun ocak ayına çekilmesi ile seçim yatırımlarına kaynak oluşturulmak istendiğini söyledi. Paylan,  “ 22 milyar TL piyasaya kaynak koyacaklar piyasaya kortizon etkisi verecekler. Hedef ne? Seçime kadar piyasayı rahatlatmak.  Her yıl Merkez Bankasının karı hazineye transfer ediliyordu ve nisan ayında yapılıyordu. Maliye Bakanı Albayrak  ‘nisan ayı seçimden sonra. Şimdi de bizim paramız bitti, hazine tam takır ne yapmamız lazım hazır merkez bankasında 30 katrilyon para var genel kurulu ocak ayına çekelim. 30 katrilyonu oradan alalım bir bölümünü Ziraat Bankasına,  bir bölümü Halk Bankasına verelim’ dedi. Bu  tip oyunlar ters dalgalanır” dedi.

‘ÜLKEYİ KRİZE SOKARSINIZ’

Paylan, piyasaya bu şekilde sunulan paralar karşılığında bir tasarrufun yapılması gerektiğini belirtti. Bu tasarrufun ise güvenlikçi politikalardan yapılacak tasarruflar olduğunu belirten Paylan, “Hem savaş ekonomisi hem seçim ekonomisi aynı zamanda olmaz. Orduyu Suriye sınırına sürüp milyarlarca lira savaş yatırımı yaparken, aynı zamanda milyarlarca seçim yatırımı yaparsanız ülkeyi krize sokarsınız” diye konuştu.

‘HİÇBİRİMİZİN RUH SAĞLIĞI İYİ DEĞİL’

Ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Paylan, MHP’nin ruh sağlığı ile yasa teklifi ile Meclisin ruh halinin nasıl olduğu yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “ Hiç birimizin ruh sağlığı iyi değil. Türkiye’de bir uzlaşma kanalı yok. Mecliste şuanda Tayip Erdoğan’ ve Devlet Bahçeli’nin bir vesayeti var. En zoru da AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin ruh halinin çok bozuk olduğunu düşünüyorum. İktidar milletvekilleri daha zor çünkü onlar inanmadığı şeylere el kaldırıyorlar.”