Kalın'dan Pompeo'ya yalanlama: Güvence vermedik

img
ANKARA - Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun “Erdoğan Başkan Trump’a, IŞİD’e karşı birlikte savaştığımız dostların korunacağı yönünde teminat verdi” sözlerine ilişkin; "Güvence vermedik" dedi. 
 
Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile yaptığı görüşme ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda açıklama yaptı. Görüşmenin ayrıntılarına ilişkin bilgi veren Kalın,“Çekilme sürecinin nasıl ilerleyeceğini detaylı konuştuk. Sayın Trump'ın çekilme kararından memnuniyet duyuyoruz fakat bunun nasıl olacağı, geriye nasıl bir yapının bırakılacağı, özellikle dağıtılan ağır silahların ne olacağı, oradaki Amerikan askeri üslerinin ve lojistik merkezlerinin akıbeti gibi konuların da açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bu toplantıda bu bahisleri etraflı bir şekilde ele aldık” dedi. 
 
ÇEKİLME SÜRECİ KONUŞULDU
 
Kalın, devamla şunları söyledi: “DEAŞ ile mücadelede herhangi bir duraklama söz konusu değil. PKK, PYD Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamazlar. Suriye Kürtleri ile YPG'nin karıştırılmasına tepki verdik. YPG, PYD'ye destek konusu Trump yönetimi için bir sorun olmaya devam ediyor. Çekilme sürecinin PYD/YPG dahil olmak üzere terör örgütlerine ya da başka unsurlara yeni fırsat alanı yaratmasına izin vermemeliyiz. Bizim YPG konusundaki tavrımız net. Münbiç yol haritası mutabık kalındığı şekilde uygulanmalı. Kürtler de dahil olmak üzere Suriye'de hiçbir sivilin canı ve malının zarar görmemesi için Türkiye üzerine düşeni yerine getiriyor, getirecek.”
 
'BOLTON'IN MUHATABI BELLİDİR'
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bolton ile randevusunun olmadığını dile getiren Kalın, “Böyle bir talep söz konusuydu ama biz bunu teyit etmemiştik. Son tahlilde Cumhurbaşkanımız ifade ettiler, Bolton'ın muhatabı bellidir. Bunu bir tepki gibi değerlendirmek doğru olmaz” ifadelerini kullandı. 
 
‘YAVAŞLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL’
 
ABD’nin çekilme sürecine dair Kalın,“Yavaşlama diye bir şey söz konusu değil. 18 ya da 19 Aralık tarihinde bunu resmen kamuoyuna duyurdular. Bize verilen süreler 60-100 gün şimdi 120 gün telaffuz ediliyor bilinçli bir geciktirme görülmüyor” iddiasında bulundu.
 
‘GÜVENCE VERMEDİK’
 
Kalın, “Pompeo'nun yaptığı açıklamaya gelince, böyle bir güvencenin verilmesi söz konusu değildir. Hiç kimse Türkiye'nin bir terör örgütüne güvence vermesini beklemesin” diye konuştu.
 
ABD-YPG İLİŞKİSİ
 
Kalın, sözlerini şöyle tamamladı: “Silahların toplanması meselesini detaylı konuştuk. Bu konuda çalışma yaptıklarını söylediler. Asıl önemli olan buradan çekilirken geride neyin nasıl bırakılacağı, silahların toplanıp toplanmayacağı, oradaki Amerikan üslerinin akıbetinin ne olacağı ve ABD'nin artık kendileri için de ciddi bir maliyet haline gelen YPG ile angajmanlarını ne zaman ve ne şekilde sonlandıracağı meseleleridir. Fırat'ın doğusunun terör unsurlarından ve tehditlerinden bütünüyle temizlenmesi de elbette bu şarta bağlıdır.”