CHP'de MYK değişiyor: Ekibi Kılıçdaroğlu belirleyecek

img

ANKARA - CHP Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK üyelerinin değişeceğini belirterek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni bir çalışma ekibi oluşturacağını açıkladı. 

 
Olağanüstü kurultay tartışmalarına kendi cephesinden son noktayı koyan CHP yönetimi, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için Genel Merkez'de toplandı. Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, MYK gündemine dair Genel Merkez'de basın toplantısı düzenledi.
 
Tezcan, şunları söyledi: "Partinin gerekli kurullarında seçimlerin sonuçlarının değerlendirmeleri konusunda başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Bir olağanüstü kurultay talebine dönük süreç vardı, pazartesi günü sonuçlandı. Bugün MYK toplantısını yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bütün MYK üyeleri arkadaşlarımız genel başkanımıza teşekkür ettiler. Sayın genel başkanın her zaman MYK'yı değiştirme imkanı tüzükte kendisine tanındı. Seçimlerden hemen sonra bütün MYK bu konuda sayın genel başkanın arzu ettiği her zaman yapacağı tasarrufu destekleyeceklerini belirttiler. Bugün de bu beyanları tekrar ettiler. Bundan sonrası genel başkanımıza kalmıştır. Önümüzdeki süreçten CHP'nin yeni döneminin yönünü çizmek ve hızlı bir şekilde bir taraftan yerel seçimlere hazırlamak bir taraftan da siyasi ve iktisadi krizi içerisinde yol haritasını belirlemek üzere yeni çalışma ekibi oluşturulacaktır sayın genel başkanımız. Biz CHP olarak genel başkanımızın çalışmalarında destek vermeye devam edeceğiz." 
 
Tezcan, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. MYK üyelerinin istifa edip etmeyeceğine dair bir soruya Tezcan, "MYK arkadaşlarımız genel başkanın her türlü tasarrufunu büyük bir gönül ferahlığıyla destekleyeceklerini ifade ettiler" diye yanıtladı.
 
CHP Genel Merkez önünde devam eden oturma eylemi için ise Tezcan, "MYK'da konuşulacak konu değil, MYK'nın gündemini işgal edecek bir konu değildir" yorumunu yaptı.
 
‘KURULTAY SÜRECİ PAZARTESİ SONLANDI’
 
Tezcan, Genel Merkez açısından olağanüstü kurultay sürenin sonlandığını savunarak, “Genel Merkez'e 630 imza teslim edilmemiştir. Tüzük açısından bu bilgileri paylaştık. Gelen imza 618 idi. Bunların 4 tanesi usulüne aykırıydı bunlar düşündü. 4 tanesi iki ayrı noterde imza vermişler bunlarda düştü. 610 imzadan 5 tanesi yine aynı şekilde üyelikten daha önce istifa etmiş kurultay delegeliği kalmayan 5 kişi. 605 imzanın incelemesi yapıldı bunlardan 5 tanesi farklı gündemlerden geldi. 31 delegede imzasını geri çekti. Kalan 569 imzadır bu imzayla kurultay toplamak mümkün değildir. Genel Başkanın da kurultayı toplama konusunda bir iradesi yoktur bunda açıklamıştır” diye konuştu