Siyasi partilerden Erdoğan'a tepki: Diz çökmeyeceğiz

img
İSTANBUL- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "HDP parlamentoya girsin diye destek verenler hesap verecek" sözlerine tepki gösteren siyasi parti temsilcileri, “Sarayın baskı ve tehdit politikalarına diz çökmedik, çökmeyeceğiz” sözleriyle cevap verdi. 
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, partisinin 5. Olağan Kadın Kolları Kongresi'nde "HDP parlamentoya girsin diye destek verenler hesap verecek" sözlerine siyasi partilerden tepkiler sürüyor. Emekçi Hareket Partisi (EHP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Erdoğan’ın sözlerini provokatif bir çıkış olarak değerlendirdi.
 
ESP: HDP’NİN MAYASINDA DİRENİŞ RUHU VAR
 
AKP’nin 24 Haziran seçimlerinde devletin tüm olanaklarını kullanmasına rağmen Meclis’te çoğunluğu elde edemediğine dikkat çeken ESP MYK Üyesi Suat Çorlu, bunun temel nedeninin HDP’nin barajı aşmış olmasından kaynaklandığını söyledi. HDP’nin tüm baskılara rağmen milyonların iradesini temsil ederek Meclis’e girdiğine dikkat çeken Çorlu, “Eş başkanları, milletvekilleri ve binlerce siyasetçisi tutuklu olan HDP, AKP iktidarının planını boşa çıkarmış ve seçimlerden başarıyla çıkmıştır. 24 Haziran seçim sonuçları göstermiştir ki, HDP etrafında toplanmış ve ona oy veren milyonlar faşizmin tüm saldırılarına rağmen geri çekilmemiş iradesine sahip çıkmıştır. Dolayısıyla bu tarz açıklamalar Saray’ın, milyonların iradesi karşısındaki acizliğini göstermektedir” diye konuştu. 
 
HDP’nin mayasında direniş ruhunun olduğunu vurgulayan Çorlu, HDP’nin tüm baskılara rağmen ezilenlerin ve farklı renklerin sesi ve iradesi olmaya devam edeceğini söyledi.
 
EHP: OY VERENLERİN İRADESİ SORGULANAMAZ
 
AKP iktidarının “sandık iradesi”ni sürekli olarak gündeme getirdiğini ifade eden EHP Genel Sekreteri Özge Akman, sandık iradesi diyerek tüm hukuk normlarını ve demokrasiyi çiğnediğini söyledi. Akman, “Seçimlerde yüzde 11.6 oy almış bir partiye oy veren 6 milyon vatandaştan hesap soracaklarını söylüyorlar. Bu nasıl ‘sandık iradesi’ oluyor. Aday olabiliyorsunuz, oy alıyorsunuz, oy verebiliyorsunuz ancak bunun meşruluğuna iktidar karar vermek istiyor. Oy verenleri tehdit ediyor. Oy kullanmak yasal hak olduğu sürece oy verenlerin iradesini de sorgulayamaz” diye belirtti.
 
Erdoğan’ın sözlerini provokatif bir çıkış olarak değerlendiren Akman, muhalefetin bu tür provokasyonlara gelmemesi gerektiğini söyledi. Akman, “Yerel seçimler döneminde bu tip provokasyonlar önümüze yine gelecektir. Fakat bizler seçim süreçlerinde omuz omuza mücadele ettiğimiz gibi, yine mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
DEVRİMCİ PARTİ: TEHDİTLERE DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ!
 
Devrimci Parti’den gelen açıklama ise, şöyle: “Erdoğan HDP’nin parlamentoya girmesini destekleyenleri alenen tehdit etti. Bu tehdit yaklaşan yerel seçimler öncesi gündem değiştirme olarak değerlendirildiği gibi inkarcı, asimilasyoncu, imhacı devlet anlayışının da devamı niteliğindedir. HDP yaklaşık 6 milyon oy almış ve Meclis’teki gerçek tek muhalif partidir. Ezilenin, sömürülenin, ötekileştirilenin yanında yer alan bir partidir HDP. Gerilim siyasetinden beslenen saray HDP’yi hedefe koyarak korku salmaya çalışıyor. Ağzından ‘milli irade’ lafını düşürmeyen Erdoğan 6 milyon kişinin iradesini görmek istemiyor, yok sayıyor.
 
Partimiz HDP’nin kurucu öznelerinden birisi ve bileşenidir. Bu nedenle HDP’yi hedef alan bu tehdit aslında tüm HDP bileşenlerine ona destek verenlere yönelik bir tehdittir. Bu tehdit tüm emek ve demokrasi güçlerini hedef almaktadır. Sarayın baskı ve tehdit politikalarına geçmişte de diz çökmedik şimdide diz çökmeyeceğiz. Ezilen ve sömürülenlerin umudu sarayın korkusu olmaya devam edeceğiz.”