CHP yönetimi: 569 imza toplandı, kurultay yok

img

ANKARA - CHP yönetimi, 569 imza toplandığını, bu rakamın kurultay için yeterli olmadığını ve kurultayın yapılmayacağını açıkladı.

 
CHP Genel Merkezi, olağanüstü kurultayın yapılmayacağını açıkladı. CHP yönetimi, olağanüstü kurultay için imza veren delege sayısının 569'da kaldığını, kurultay için gerekli 622 sayısına ulaşılamadığını duyurdu. 
 
CHP Genel Merkezi'nin açıklaması şöyle:
 
"Parti Tüzüğümüzün 48. maddesi uyarınca Olağanüstü Kurultay için noterden onaylı imzaların Genel Başkanlığa teslim edilme süreci bugün saat 17.00 itibariyle tamamlanmıştır.
 
Partimize kayıtlı toplam kurultay delegesi 1242 olup, Tüzüğümüz uyarınca Olağanüstü Kurultay için gerekli olan salt çoğunluk 622’dir.
 
Noter onaylı imzalar ile yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda geçerli başvuru sayısının 569 olduğu anlaşılmıştır.
 
1. 2 Ağustos Perşembe gününden önce Genel Merkezimize noter tebligatıyla gelen talep sayısı 8’dir. Bu tarihten sonra noter kanalıyla herhangi bir talep gelmemiştir.
 
2. 2 Ağustos Perşembe günü Genel Merkezimize teslim edilen toplam belge sayısı 618’dir. Daha önce noter tebligatıyla gelen 8 talep de bu sayının içinde tekrar sunulmuştur.
 
3. Teslim edilen 618 belgenin 4 tanesi mükerrerdir. Ayrıca 4 tanesi ilgilisinin dışında, suret tasdiki yaptırılmış fotokopidir. 5 belgedeki imza ise kurultay delegesi olmayan kişilere aittir. Gelen taleplerden 5’i ise Tüzüğümüzün 48/4 maddesi uyarınca zorunlu olan gündem birliğini sağlayamamıştır.
 
4. Tüzüğümüze göre 15 günlük imza toplama süresi içerisinde 31 delegenin noter onayıyla imzalarını geri çektiği görülmüştür.
 
Genel Merkezimize sunulan ve yukarıdaki açıklarımızın dayanağı tüm belgeler şeffaflık ilkemiz gereğince; Parti Meclisi Üyelerimizin, Milletvekillerimizin, örgüt başkanlarımızın ve tüm basın mensuplarının incelemelerine Yazı İşleri Birimimizde açıktır.
 
Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız."
 
SEÇİM SONRASI KURULTAY TARTIŞMASI
 
CHP'de 24 Haziran seçimleri sonrası Muharrem İnce'nin olağanüstü kurultay çağrıları üzerine delegeler tarafından imza toplanmaya başlanmıştı. 16 Temmuz'da imzaların toplanmaya başladığını açıklayan çağrı heyeti içinde yer alan CHP'li Yaşar Tüzün, olağanüstü kurultayın toplanması için gerekli olan 622 imzaya ulaştıklarını, Genel Merkez'e verdiklerini söylemişti. CHP Genel Merkezi ise bu iddiaları reddetmişti. 
 
CHP'li muhalifler yeterli imza sayısına ulaşılmasa da, yaşanan süreç ve verilen imzaların siyasi irade oluşturduğunu ve kurultayın toplanması gerektiğini savunuyor.