HDP’li Beştaş Meclis Başkanlığı’na aday oldu

img
ANKARA - HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, yarın gerçekleşecek olan Meclis Başkanlığı seçimlerinde aday olarak gösterildi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Meclis Başkanlığı adaylık başvurusu yapıldı. Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ile Dilan Dirayet Taşdemir tarafından Genel Sekreterliğe sunulan başvuruyla Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP’nin Meclis Başkanı Adayı olarak gösterildi.
 
Başvuru sonrası kısa bir açıklama yapan Bilgen, kendileri açısından Meclis’in yasama görevini yapması ve yürütmeyi denetlemesinin son derece önemli olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de yeni sistemle birlikte parlamentonun değersizleştirilmesi yönünde bir arayış olduğu kendini çok net bir şekilde hissettiriyor. Dünyada özellikle Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin uygulandığı ülkelerde Meclis daha kritik rol oynayıp muhalefetin parlamentoda denetimi sağlaması açısından önemli katkıları oluyor. Bugün 3 vekilimiz ve imzalarımızla birlikte Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın dosyasını verdik” dedi.