Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı sistemi zorlama değil

img
ANKARA -  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülke tarihin en önemli gününde olduklarını belirterek, “Cumhurbaşkanlığı sistemi zorlama değil” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis’teki yemin törenin ardından Cumhurbaşkanı Sarayı’nda düzenlenen törende konuştu. 
 
Erdoğan, bugünün ülke tarihinin en önemli günü olduğunu belirtti. Erdoğan,  “Biz de Türk milleti olarak bugün burada, sizlerin huzurunda yeni bir başlangıç yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle 150 yıla yaklaşan demokrasi arayışımızın ve 95 yıllık cumhuriyet tarihimiz boyunca yaşadığımız denemelerin çok ötesinde yeni bir yönetim modeline geçiyoruz. Geçmişte yol açtığı siyasi, sosyal ve ekonomik kaoslar sebebiyle ülkemize çok büyük bedeller ödeten bir sistemi artık geride bırakıyoruz” dedi.
 
‘ZORLAMA DEĞİL’
 
Erdoğan, cumhurbaşkanlığı sisteminin zorlama olmadığını belirterek, “Demokrasi tarihimizin tecrübeleri yanında son 16 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütürken karşılaştığımız sıkıntılar bize de bu değişimin kaçınılmaz olduğunu göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi zorlama değil, tarihin bizi yönlendirdiği isabetli bir tercihtir. Türkiye Osmanlı’dan beri tarihinde ilk defa kritik bir yol ayrımında, tercihini darbe veya benzeri zorlamalarla değil, milletimizin özgür iradesiyle gerçekleştirmiştir.”
 
KABİNENİN İLK TOPLANTISI CUMA GÜNÜ
 
Erdoğan, ilk kabine toplantısının da Cuma günü olacağını belirterek, “Yeni dönemi yine, reform ve bu reformlarla birlikte de yenilenmenin adımlarını kabinemizle birlikte inşallah atacağız” dedi.