26’ncı Dönem’de Meclis devre dışı bırakıldı

img
ANKARA - Muhalefetin, iktidarı denetim amacıyla Meclis’te başvurduğu yöntemler, 26’ncı Dönem’de AKP-MHP ittifakı tarafından devre dışı bırakıldı. İktidara sunulan 28 bin 704 soru önergesinden, 2 bin 993’ü süresi içerisinde yanıtlanırken, 14 bin 258’i yanıtsız bırakıldı, 2 bin 624 soru önergesi ise iade edildi.
 
Meclis, dün akşam itibariyle baskın seçim sonrasına kadar kapanırken 26’ncı Dönem faaliyetleri de sona erdi. Dönem boyunca, AKP iktidarının istediğini kanunlaştırdığı bir dönem olurken, muhalefetin denetim yolları da Meclis Başkanlığı’nın keyfiliğine takıldı.
 
Mezopotamya Ajansı’nın (MA) Meclis Başkanlığı Denetim Bürosu’ndan ulaştığı rakamlar, önceki dönemlere göre denetim yollarının bu dönemin tamamen devre dışı bırakıldığını ortaya koydu. Dün itibariyle Denetim Bürosu Elektronik Uygulamalarına işlenmiş olan verilere göre; 26’ncı Dönem’de toplamda bin 607 sözlü soru önergesi verildi. Bunlardan sadece 568’si cevaplandı.
 
ÖNERGELERİN YARISI YANITSIZ, BİR BÖLÜMÜ DE İADE EDİLDİ 
 
Muhalefet milletvekillerinin en yoğun başvurduğu denetim mekanizması olan yazılı soru önergesi yöntemine, bu dönemde de yoğun başvuru yapıldı. Ancak, soru önergelerinin büyük bir kısmı yanıtsız bırakıldı ve birçoğu da iade edildi. 
 
Toplamda 28 bin 704 soru önergesi verildi. CHP’liler 22 bin 252, HDP’liler 4 bin 568, MHP’liler bin 647, İYİ Parti’liler 61 soru önergesi verdi. Soru önergelerinden 2 bin 993’ü süresi içerisinde yanıtlanırken, 14 bin 258’i yanıtsız bırakıldı, 2 bin 624 soru önergesi ise iade edildi. İade edilen önergelerin bin 347’si CHP’lilere, bin 185’i de HDP’lilere ait.
 
AKP’LİLER TEK SORU SORMADI 
 
Muhalefet partilerin yoğunca başvurduğu bu yönteme, AKP’liler neredeyse hiç başvurmadı. Bunca süre içerisinde AKP’lilerce sadece 16 tane soru önergesi verildi. 
 
MECLİS ARAŞTIRMALARI REDDEDİLDİ 
 
Soru önergesinin yanı sıra muhalefet partilerinin belirli konularda açılmasını istediği Meclis araştırması da iktidarın engelline takıldı. Toplamda 5 bin 528 araştırma önergesinin verildiği bu dönemde, araştırma önergelerinin büyük bir bölümü AKP ve sonrasında ortaklaştığı MHP’nin oylarıyla reddedildi. Reddedilen önergeler arasında yolsuzluk iddiaları, OHAL koşulları gibi temel konuların olması da dikkat çekiyor. 
 
Bu dönemde Meclis Başkanlığı’na sunulan 22 adet gensoru önergesinin 18’i işleme alındı, 4’ü ise iade edildi. İade edilen 4 önerge, HDP Grubu’na aitti. Yine, bu dönemde 2 adet Meclis soruşturması önergesi verilmiş olup bu önergeler Anayasa ve İçtüzük hükümleri uyarınca sahiplerine iade edildi. Söz konusu önergeler, CHP’li milletvekilleri tarafından verilmişti.