Erdoğan: Kur savaşı memlekete ihanettir

img

İSTANBUL - Partisinin kongresinde konuşan Erdoğan, finans sektörünün kendilerine yönelik kur savaşı başlattığını söyleyerek, "Bu kadar açık söylüyorum. Bize kur savaşı, finans sektörü ile böyle bir müdahale adeta bu memlekete ihanettir" dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin, Beykoz 6. Olağan ilçe kongresinde konuştu. Sosyal medyanın kullanımına ilişkin konuşan Erdoğan, "Ne yazık ki denetimsiz ve alabildiğine serbest bir alan olan sosyal medya son yıllarda bu operasyonların ana mecrası haline gelmiştir. Gezi olayları, 17-25 Aralık darbe girişimlerinde FETÖ bu alanı pervasızca, namertçe kullanmaktan çekinmemiştir. Aylarca şişirilmiş, sahte hesaplar üzerinden itibar suikastları düzenlenmiş. Yalan ve iftira üzerimize boca edilmiştir. Milli ve yerli tavır sergileyen kim varsa, FETÖ'nün tetikçilerinin hedefi olmuştur. Ana muhalefet partisi ve başındaki zat da Meclis kürsülerini FETÖ'ya kiralayarak bu kalleş saldırılara kol kanat germiştir. Utanmadan, arlanmadan haftalarca FETÖ'nun linç kampanyasına destek oldular. Ana muhalefet ortalığa boca edilen iftira ve montajlardan nemalanmaya çalışırken biz bu ahlaksızlığa prim vermedik" dedi.  
 
Sosyal medyaya ilişkin içeriden ve dışarıdan eleştiriler de aldıklarını sözlerine ekleyen Erdoğan, "Hatta o dönem Anayasa Mahkememiz, baskılara boyun eğerek vicdanları yaralayan bazı kararlara imza attı. Oysa meselenin ne demokrasi ne özgürlüklerle ne de hak ve hukukla alakası yoktu. Bilakis kalleş saldırının hedefi demokrasimiz, özgürlüklerdi. Bugün, o gün ki tavrımızın ne kadar doğru olduğu çok daha iyi anlaşılıyor. Özellikle son günlerde bir küresel sosyal medya şirketinin usulsüzlükleri üzerinden yapılan bizim haklılığımız ortaya çıkarıyor. O günlerde demokrasimizi, sosyal medyadan korumak için aldığımız tedbirler bugün Amerika'da, Avrupa'da çok daha ileri seviyelerde gündeme geliyor" diye konuştu. 
 
'KALKTILAR BU ARA BİZE KUR SAVAŞI İLAN ETTİLER'
 
Döviz kurlarındaki yükselişe de dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi: "Kalktılar bu ara bize kur savaşı ilan ettiler, ne ilan ederseniz edin avcunuzu yalarsınız avucunuzu. Ey finans sektörünün içerisinde olanlar bizi kur, şu, bu ile tehdit etmeye kalkmayın bu ülkede yaşam hakkı bulamazsınız. Bu kadar açık söylüyorum. Bize kur savaşı, finans sektörü ile böyle bir müdahale adeta bu memlekete ihanettir. Ona fırsat vermeyiz asla. Yarın gazeteler yazar; 'piyasalar alt üst oldu.' Kusura bakmayın eğer bundan dolayı Alt üst oluyorsa hayırlı olsun. Kararlı bir şekilde yürüyeceğiz. Eğer finans sektörü bu vatana ihanet etmezse, bu vatanda onlar da görevini yaparsa, başımız gözümüz üstende yerleri var, her türlü desteği veririz. Onun için de bu faiz denilen belayı düşürmeleri lazım." dedi. 
 
 '2019 SEFERİMİZİ BAŞLATIYORUZ'
 
Kanal Riva projesinden söz eden Erdoğan, "Riva Deresi ve çevresini yepyeni bir çehreye kavuşturuyoruz. Kanal Riva projesi ile mevcut dereyi ıslah ederek bir turizm kompleksi yapacağız. Projenin hayata geçmesi ile yaklaşık 5 bin kişiye iş ve istihdam sağlayacağız. 15 yıllık hizmet ve yatırım kervanının aksamasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. 2019 seferimizi başlatıyoruz" dedi.