Yıldırım: Dolar karşısında bazı dalgalanmalar oldu

img

İSTANBUL – Türkiye ekonomisini değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, dolar karşısından İran parasının yüzde 48, Rusya parasının yüzde 13 değer kaybettiğini belirterek, "Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu" dedi.  

AKP Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Tuzla ilçesinin 6. Olağan İlçe Kongresi'ne katıldı Kongrede konuşan Yıldırım, dolar karşısında geçtiğimi hafta İran parasının yüzde 48, Rusya parasının yüzde 13 değer kaybettiğini ifade eden Yıldırım, “Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1 yüzde 2 seviyesinde. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse, zil takıp oynayacaklar" dedi.
 
‘BÖGEDEKİ İSTİKRASIZLIK ETKİLİYOR’
 
"Bölgemizi saran çatışma ve belirsizlik durumu havayı da doğal olarak olumsuz etkiliyor” diyen Yıldırım, şunları söyledi: “Son günlerde yaşadığımız gerilim, 'Yeni bir dünya savaşı mı çıkacak' sorusunu gündeme getirdi. Ve bunun küresel, bölgesel, ekonomik sonuçları oldu. Geçen hafta, İran parası yüzde 48, Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu. Yüzde 1 yüzde 2 seviyesinde. Bunu fırsat bilenler 'Türkiye ekonomik krize gidiyor bu hükümet bir daha bu işin üstesinden gelemez' diye kampanya yapmaya başladılar. Sanki ülke krize girerse bunun sonuçlarından sadece AKP'nin taraftarları etkilenecek diğerleri etkilenmeyecek. Bu kadar sığ, bu kadar memleketin gerçeklerinden kopuk bir siyaset anlayışının bir muhalefet anlayışının Türkiye'ye bir gelecek vaat etmekten uzak olduğunu bir kez daha gördük. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar. Türkiye istikrarla, güvenle konularına hakimdir. Merkez Bankası da, hükümetimiz de ekonomi yönetimimiz de gereken tedbirleri anında almaktadır. Biz böyle tedbirleri çok gördük. 16 senede küresel türbülansların içerisinden ülkemizi selamete çıkararak bugünlere geldik.”