HDP: Efrin’deki sivil ölümler araştırılsın

img

ANKARA - HDP, Efrin'e yönelik operasyonda yaşamını yitiren sivillere ilişkin Meclis araştırması talep etti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, TSK ve ÖSO tarafından Efrin'e yönelik başlatılan ve 52'nci gününde olan saldırılarda yaşamını yitiren sivillere dair Meclis Başkanlığı'na araştırma önergesi verdi.
 
Önergenin gerekçesinde, şu ifadelere yer verildi: "Yaşam hakkı, esas itibariyle kamusal makamlar tarafından öldürülmeme ve yaşama yönelmiş tehdit, tehlike ve risklere karşı kamusal makamlar tarafından korunma hakkını içerir. Devletler bu anlamda yaşam hakkı karşısında hem aktif hem de pasif sorumluluk ve zorunluluk içerisindedir.
 
Örneğin Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi (SOHR), 28 Ocak 2018’de bombardımanlar sonucunda 51 sivilin öldüğünü; 6 Mart 2018 tarihli son açıklamasında ise hava ve topçu bombardımanları sonucu aralarında Kürtlerin, Arapların ve Ermenilerin de bulunduğu 177 sivilin Afrin’de hayatını kaybettiğini; 337 sivilin ağır yaralı olduğunu belirtmiştir.
 
Yine İnsan Hakları İzleme Örgütü  (HRW) Ocak ayındaki bir bombardıman nedeniyle kadın ve çocukların çoğunlukta olduğu 26 sivilin öldüğünü; Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye Temsilcisi Fran Equiza, 26 Ocak 2018’de Türkiye’nin bombardımanları dolayısıyla Afrin’de en az 11 çocuğun yaşamını yitirdiğini belirtmişlerdir.
Sivil ölümlerin artması dolayısıyla bir açıklama yapan BM Suriye Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis ise, ateşkes kararına rağmen Türkiye’nin operasyona devam ettiği Afrin’den sivil ölüm ve yaralanmalara ilişkin olarak 'Türk Ordusu’nun Afrin’deki saldırıları nedeniyle sivil ölümler ve yaralanmalar hakkında rahatsız edici raporlar almaya devam ediyoruz' demiştir.
 
28 Şubat 2018’de bir rapor açıklayan bir başka kurum olan Uluslararası Af Örgütü’nün Ortadoğu Araştırma Direktörü Lynn Maalouf,  'Afrin’de Türk Ordusunun saldırıları şimdiden sayısız sivil ölümüne yol açtı ve yüzlercesinin daha yaşamını tehlike altına atıyor' dedi ve bombardımanlar nedeniyle 93 sivilin öldüğünü; 313 sivilin de yaralandığı söyledi.
Bu noktada 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ni anımsatarak niteliği ne olursa olsun devlet savaş ya da silahlı çatışma hallerinde öncelikle sivillerin yaşam hakkını güvence altına almak zorundadırlar."
 
Gerekçede, "Yapılan açıklamalar Afrin’deki operasyonun yakın zamanda kent merkezinde devam edeceği yönünde olup yüz binlerce sivilin yaşadığı Afrin’de böyle bir çatışma sürecinden sivillerin doğrudan zarar göreceği kuşkusuzdur. Bu noktada uluslararası kurumların ve insan hakları örgütlerinin sivil kayıp iddialarının incelenmesi; insani yardım konvoylarına izin verilip verilmediğinin ortaya çıkarılması ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2401 sayılı Suriye’de ateşkes kararına uyulması amacıyla bir Meclis Araştırması talep ederim" ifadeleri yer aldı.