HDP’li Erdoğmuş: Türkçülük sözleşmesine zemin yaratılıyor

img

DİYARBAKIR - HDP Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bozkurt işaretinin bir refleks değil bütünleşmenin işareti olduğunu belirterek, "Türkiye'nin yazılmamış bir Anayasası var. Bunun adı da Türkçülük sözleşmesidir. Bunun zemini yaratılıyor" dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin Mersin İl Kongresi öncesi yaptığı konuşma sırasında MHP’nin simgesi olan “bozkurt” işareti yapmasını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş değerlendirdi. Siyasal kampanya sürecinde gerçekleştirilen propagandanın seçmeninin tutum ve davranışlarını etkilemeyi ve seçmeni ikna etmeyi amaçladığını belirten Erdoğmuş, kendilerinin bunu böyle görmediklerini ve Türkiye'nin yazılmamış Türkçülük sözleşmesine zemin yaratıldığını belirtti. 
 
‘REFLEKS DEĞİL BÜTÜNLEŞMENİN İŞARETİ'
 
AKP’nin yeni bakış açısı ve gelişmeleri anlamak için bu tür reflekslerin önemli birer gösterge olduğunu vurgulayan Erdoğmuş, AKP’nin MHP ile ortak politik tercihinden sonra Erdoğan’ın milliyetçi çizgiye kaymasından ziyade asıl düşüncelerinin ortaya çıktığını kaydetti. Erdoğmuş, farklı isimler taşıyan bu partilerin ideolojik arka planları bakımından farklılaşmadıklarını söyledi.  
 
Son dönemde AKP cenahında etkin olan milliyetçi söylemlerin bastırılmış bir süreçten sonra ortaya çıktığına dikkat çeken Erdoğmuş, şöyle dedi: “Bozkurt işareti yapmaları sadece siyasi bir maksat, oy devşirme amacıyla yapılan bir refleks değil bir sempatinin, yakınlaşmanın hatta bir bütünleşmenin işaretidir. İşareti gönülden yaptığına inanıyorum.” 
 
‘TÜRKÇÜLÜK SÖZLEŞMESİNE ZEMİN OLUŞTURULUYOR’
 
Türkiye’nin yazılmamış gizli Anayasası'nın olduğunu dile getiren Erdoğmuş, açıklamaların arka planında Türkçülük sözleşmesine zemin oluşturmak olduğunu kaydetti. Erdoğmuş, “Türkiye'nin yazılmamış bir Anayasası var. Bu yazılmayan Anayasa'nın adı da Türkçülük sözleşmesidir. Bu gizli kalmış Türkçülük sözleşmesi kamuoyuna açıldı. Kamuoyunu buna hazırlayıp, alıştırmak isteniliyor. Dini güncelleştirelim açıklamaları beyhudedir. Bu Türkçülük sözleşmesinin güncelleştirilmesidir. Şu an bu sözleşmenin alt zemini oluşturuluyor. Tamamen devletin tekeliyle yapılıyor. Bizim fikriyatımızda tekele, tekelciliğe meydan okumaktır. Oluşturulmak istenen yeni tekelciliğe de elbette ki karşı olacağız” diye konuştu.  
 
‘KÜRTLERİN MESAJI DOĞRU OKUNMALI’
 
İktidarın Kürt halkının sessizliğini yanlış okumaması gerektiğini ifade eden Erdoğmuş, şöyle devam etti: “Genel anlamda bir sessizlik görülüyor ama Kürt halkı en büyük çığlığı bu sessizliğiyle veriyor. Kürt halkının mesajını devlet doğru okuyamazsa, iktidar doğru okuyamazsa demek ki Kürtleri halen iyi tanıyamamışlar. Kürt siyasetinin en büyük gayreti ve çabası insaniyet adınadır. Biz yolumuzla bahtiyar olacağımıza inanıyoruz."