Mikail Aslan 'Axpîn' albümünü Diyarbakır'da tanıttı

img

DİYARBAKIR – Sanatçı Mikail Aslan, yeni albümü “Axpîn"in tanıtımı için Diyarbakır'da konser verdi. Aslan, bu topraklarda 25 yıldır müzik yaptığını ve bununla Kürt kültürüne destek verdiğini belirtti. 

Dersimli Kürt sanatçı Mikail Aslan, Kalan Müzik’ten çıkan “Axpîn" (Bereketli toprak) adlı 9’uncu albümünün tanıtımı için Diyarbakır Öğretmen Evi’nde konser verdi. Yüzlerce sanatseverin katıldığı konserde Aslan'a sahnede albümün prodüktörlüğünü de yapan sanatçı Cemil Qoçgirî de temburu ile eşlik etti. Aslan konserde yeni albümünde yer alan Kurmanci, Kirmançki ve Türkçe olan parçalarını seslendirdi. 
 
Dinleyicilerden büyük alkış alan Aslan, albümünün isminin Axpîn olduğunu  bunun da bereketli topraklar anlamına geldiğini belirterek, bu topraklarda 25 yıldır Kürt kültürüne hizmet etmek adına müzik yaptığını söyledi.  
 
'DÜNYANIN EN BÜYÜK CEZAEVLERİ YAPILIYOR'
 
Halkın iradesine yönelik saldırılara dikkat çeken Aslan, "Halkın iradesiyle gelenlerin halkın iradesiyle gitmesi gerekiyor. Dünya üzerinde artık hapishaneler yok ediliyor. Hapishaneler, kültür evleri, kütüphanelere dönüştürülüyor. Bizim ülkemizde ise dünyanın büyük cezaevleri yapılıyor. Onun için bu ülkede yaşayan insanlarımızın zihniyetinin değişmesi gerekiyor. Bizim zihniyetimizin değişmesi lazım” ifadelerini kullandı.
 
Konserde genç gitarist Cem Şivan Ergül de çaldığı eserle konserde yerini aldı. Konseri çok sevilen eserlerinden biri olan "Elqajiyê" ile tamamlayan Aslan, daha sonra albümünü dinleyicileri için imzaladı.