‘Kadınlar Yaşasın Diye’ dayanışma sergisi açılıyor

img

İSTANBUL – Yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadınların hikayelerinin anlatıldığı “Kadınlar Yaşasın Diye” dayanışma sergisi yarın açılacak. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ve kadın sanatçılar, yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadınların hikayelerini açacakları sergi ile anlatacak. 20 Kadın sanatçının eserleriyle katılacağı sergi, yarın Kadıköy KargART’ta açılacak. 13-15 Ocak tarihlerinde açık kalacak sergide yer alan kadın sanatçıların farklı tarihlerde yaptıkları eserler sergilenecek. Buradan elde edilen gelir de kadın çalışmalarında kullanılacak. 
 
‘HAK ARAYIŞIMIZI BU KEZ SANATLA YAPIYORUZ’
 
Sergide yer alan tüm isimler adına sanatçı Beyza Boynudelik imzasıyla bir basın metni yayınlandı. 
 
Metinde şu ifadelere yer verildi: “Bu dayanışma sergisiyle evde sokakta yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadınların hikayelerini 20 kadın sanatçının eserleriyle anlatıyoruz. Türkiye’de her gün kadınlar öldürülüyor, kadınların sesi her gün ölümle kesiliyor. 2018 yılında 440 kadın öldürüldü ancak Türkiye’de kadınlar şimdiye dek hiç olmadıkları kadar canlı bir biçimde buna karşı mücadele ediyor. Dünyanın dört bir yanından kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete karşı mücadele de giderek artıyor. Biz istiyoruz ki tek kadın dahi öldürülmesin. Şiddete, baskıya maruz kalmasın. Eşit ve özgürce hayatını sürdürebilsin. Bu bağlamda tüm kadınlar için hak arayışımızı bu kez sanatla yapıyoruz. Çalışmalarımıza devam ederken mücadelemize destek olmak isteyenler bu sergide alacağınız her bir eser ile sürdürdüğümüz çalışmalara, kadınların yaşaması için verdiğimiz mücadeleye maddi katkı sağlamış olacaksınız. Eşit ve özgür yarınlar ve temennisiyle.”