Aram Yayınevleri yeni kitaplarıyla Çukurova Fuarında

img
ADANA - Çukurova Kitap Fuarı'na 6 yeni kitapla katılan Aram Yayınevleri, okuyucuları okumaya, tartışmaya ve yeni kitaplarla tanışmaya davet etti. 
 
TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) işbirliğiyle bu yıl 12'ncisi düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ikinci gününde devam ediyor. 500'e yakın yazarın katıldığı fuarda, panel, söyleşi ve belgesel gösterimlerinin olduğu 70'ten fazla etkinlik düzenleniyor. 
 
Fuarın ilk günleri olması nedeniyle okuyucuların geçen yıllara oranla ilginin az olduğu görüldü. Fuarda bu yıl da ders ve sınav kitapları basan yayın evlerinin sayısı dikkat çekerken, okuyucuların çocuklarıyla fuara katılması renkli görüntüler oluşturdu.
 
ARAM YAYINEVLERİ DE FUARDA 
 
Fuarda, Kürtçe kitap almak isteyen okuyucular Aram ve Ava yayınevlerinin stantlarına uğruyor. Baskı ve kitap basım sansürüne rağmen bu yıl da fuarda yerini alan Aram Yayınevi, okuyucuların yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Farklı mahkemeler tarafından 89 kitabı toplatılan Aram Yayınevi fuarda 8 yeni kitap ile yerini almış durumda. Aram Yayınları editörlerinden Ulaş Güldiken, Çukurova'da bulunan tüm okuyucuları stantlarına davet etti.
 
'89 KİTABIMIZ YASAKLANDI’ 
 
Baskı ve sansüre rağmen yayınlarına devam ettiklerini ve her fuarda yer almaya çalıştıklarını söyleyen Güldiken, yayınevlerinden çıkan 89 kitabın yasaklandığını söyledi. Çukurova Kitap Fuarı'na; Menaf Osman'ın "Lenuska Leyla", Metin Alataş'ın "Nişancı", Zeki Bayhan'ın "Sıfıra Yükselmek", Rojbin Perişan'ın "Toprağın Şarkısı", Ergin Atabey'in "Hakikat Rejimi" ve Selahattin Demirtaş'ın "Seher" adlı kitabının Kürtçesi'yle fuardaki yerlerini aldıklarını söyleyen Güldiken, "Bu 6 yeni kitapla okuyucularımızla buluşuyoruz" dedi.
 
‘OKUMAYA DAVET EDİYORUZ’
 
Dipnot Yayınevi'nin fuara katılmamasından dolayı kendileriyle dayanışma içerisinde olduklarını dile getiren Güldiken, bu yayınevinden çıkan HDP'li vekillerin kitaplarının stantlarında yer aldığını söyledi. Güldiken,  12 Ocak'ta Aram Yayınevi olarak tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın Kürt Siyasetinin Mor Rengi adlı kitabı ile tutuklu HDP’li eski vekillerin kitaplarının siyasetçiler ve aktivistler tarafından imzalanacağını belirtti. 
 
Okurla bir araya gelmek için fuarlara katıldıklarını vurgulayan Güldiken, "Bizler, çıkardığımız kitaplarla ilgili okuyucularla tartışmalar yürütmek istiyoruz. Çukurova deyince sadece Adana akıllara geliyor. Mersin, Hatay ve Osmaniye de var. Çukurova'daki bütün halkımızı fuara gelip, standımıza kitap okumaya, tartışmaya ve yeni kitaplarla tanışmaya davet ediyorum" diye çağrıda bulundu.
 
MA / Hamdullah Kesen