Batman'da 9-11 Kasım'da sinema günleri düzenlenecek

img

BATMAN - Yılmaz Güney Sineması'nın şaibeli bir şekilde yakılmasından sonra Batman'da alternatif sinema konusunda ortaya çıkan boşluğu kapatmak için Yeni Sinema Kolektifi kuruldu. 9-11 Kasım tarihlerinde sinema günleri düzenleyecek olan kolektif, yıl boyunca alternatif film gösterimlerini sürdürecek. 

Batman’da, bir dönem sinemaseverlerin ilgi odağı olan Raman ve Mehtap sinemalarının kapanmasından sonra açılan Yılmaz Güney Sineması da, Batman Belediyesi'ne kayyum atanmasının ardından önce kapısına kilit vuruldu, sonra şaibeli bir şekilde çıkarılan yangında yakıldı. 
 
Şimdiyse, Batman'da yalnızca alışveriş merkezlerinde (AVM) iki sinema bulunuyor. Sinema şirketlerinin filmlerini göstermekten öteye gidemeyen AVM sinemalarına alternatif olarak Yeni Sahne Kültür Merkezi ve Batman Kültür Sanat Derneği ortaklığı ile Yeni Sinema Kolektifi adıyla sinema günleri düzenlenecek. 9-11 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek film günlerinde, Kelebekler, Genco ve Babamın Kanatları filmleri gösterilecek.  
 
Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan yönetmen Gökhan Özdemir, sinema günleriyle alternatif yaratmayı amaçladıklarını belirtti.  
 
'ALTERNATİF YARATMAK İSTEDİK'
 
AVM'lerde yer alan sinemalarda amacın yalnızca para kazanmaya yönelik olduğunu belirten Özdemir, "Türkiye’deki sinema salonlarını ele geçirmiş olan dağıtımcı 2 büyük firma tarafından getirilen filmler yer alıyor. Türkiye’deki sinema salonları tekelleşmiş dağıtımcılar tarafından ele geçirildiği için bağımsız sinemacılar tarafından üretilen filmler, salonlarda kendilerine yer bulamıyor. Sadece festivallerde gösterim şansı elde edebiliyorlar" dedi. 
 
Batman'da özel olarak bu gösterimleri düzenleme amaçlarının da olduğunu belirten Özdemir,  "Batman’da Yılmaz Güney Sineması varken, Avrupa Sineması başta olmak üzere birçok ülkede yaşayan bağımsız yönetmenler tarafından çekilen filmleri izleme şansımız oluyordu. Ama artık Yılmaz Güney Sineması yok. Biz de bir alternatif yaratmak istedik. Hem Türkiye sinemasından hem de diğer ülke sinemalarından yapacağımız film seçkileriyle gösterimler yapacağız" diye konuştu. 
 
'GÖSTERİMLER SÜREKLİ OLACAK'
 
Önümüzdeki sezon kendi gösterimleri dışında İşçi Filmleri Festivali gibi aynı anda birçok merkezde yapılan festivalleri de Batman'a taşımayı hedeflediklerini dile getiren Özdemir, "İlk gösterimlerimiz, Tolga Karaçelik’in Kelebekler filmi ile başlayacak 9 Kasım'da. Sonrasında 10 Kasım’da Ali Kemal Çınar’ın Genco filmi, 11 Kasım’da Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları filmi gösterilecek. Bunu da bir defaya mahsus değil, bütün yıl boyunca yapacağız. 9-10-11 Kasım’da yapacağımız gösterimlerin hemen ardından, İstanbul Kısa Film Yönetmenleri Derneği ile ortaklaşarak 13 Kasım Salı gününden itibaren her salı 5 filmden oluşacak kısa film gecesi düzenleyeceğiz. Ayrıca 16 Kasım Cuma gününden itibaren her cuma uzun metrajlı film gösterimleri yapılacak. Batman'da sinemaseverler kaliteli filmler izleyecek” şeklinde konuştu. 
 
'YILMAZ GÜNEY SİNEMASI SADECE SALON DEĞİLDİ'
 
Batman'da ciddi bir izleyici kitlesinin olduğuna dikkat çeken Özdemir, şöyle devam etti: "Yılmaz Güney Sineması halen faaliyette olsaydı eksiklik olmayacaktı. Yılmaz Güney Sineması sadece bir sinema salonu değildi. Aynı zamanda sinema yapmak isteyen gençlerin, sanata kafa yoran insanların buluşma noktası, şehrin bir lokomotifiydi. Birçok genç ilk filmini, ilk tiyatro oyununu Yılmaz Güney Sineması’nda izledi. Sinemaya meraklı gençler, festival süresince düzenlenen panellere, söyleşilere katılır, yönetmenlerle birebir görüşme şansı yakalardı. Fiziki olarak yeterli olmadığı zamanlar vardı;  fakat büyük bir açığı kapattığını yıkıldıktan sonra daha fazla hissettik.”  
 
'KAYYUMDAN SONRA SİNEMANIN TADİLATI DURDU' 
 
Kayyum atanması öncesinde Yılmaz Güney Sineması'nın yenilenme çalışmalarının da başladığını hatırlatan Özdemir, "Çalışmaların ardından sinema, yeni haliyle devam edecekti. Fakat kayyum atandıktan sonra bu tadilat işlemi durdu. Uzun bir süre sinema salonu atıl durumda bekletildi. Sonra hiç beklenmedik bir anda sinema salonunda yangın çıktı ve tamamen küle döndü. Sinema salonu yangından sonra tamamen yıkıldı. Yılmaz Güney Sineması’nın tekrardan modern bir şekilde inşa edileceği duyuruldu. Fakat sonra her ne olduysa hiçbir açıklama yapılmadan anket ve projeler web sayfasından kaldırıldı" dedi.
 
MA / Metin Yoksu