Teatra Jiyana Nû’dan yeni atölye

img

İSTANBUL - Teatra Jiyana Nû, yeni tiyatro oyuncularını yetiştirmek için açtığı atölyeye başvurular başladı. Başvurular Kasım ayına kadar sürecek. Grubun tiyatro oyuncusu Ömer Şahin, "Atölye öğrenmenin en temel yeridir" dedi. 

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) bünyesinde 1991 yılında kurulan Teatra Jiyana Nû, 27 yıldır Kürtçe tiyatroyla halkla buluşuyor. İlk olarak 1996 yılında “Helin” oyunuyla tiyatroseverlerin karşısına çıkan grup, geçen süre zarfında onlarca tiyatro oyunuyla sahnelerde yer aldı. Son olarak grup “Bêrû” oyunuyla tiyatroseverlerin karşısına çıktı. Birçok kentte salon verilmeyen grup, kendi imkanlarıyla izleyiciyle buluştu. Oyun sadece Türkiye'de değil yurtdışında da birçok yerde sahnelendi. Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen ve 142 ülkeden yüzlerce tiyatro oyununun katıldığı festivalde de en iyi oyun ödülünü aldı. 
 
Teatra Jiyana Nû, şimdi de yeni oyunlar üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki aylarda yeni oyunlarla tiyatroseverlerin karşısına çıkacak olan Teatra Jiyana Nû, bir yandan da yeni oyunculara tiyatro deneyimi kazandırmak için atölyeler düzenliyor. 
 
OHAL'de Kürtçe tiyatro üzerindeki baskıları ve yeni atölye sürecini Teatra Jiyana Nû oyuncularından Ömer Şahin değerlendirdi.
 
ATÖLYE İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI 
 
Atölye için 1 Ağustos’ta başvuru almaya başladıklarını belirten Şahin, başvuruların Kasım ayına kadar devam edeceğini söyledi. Atölyelere katılmak isteyenlerin Beyoğlu'nda bulunan Mezopotamya Sahne'ye gelerek bizzat ya da www.teatrajiyananu.com isimli internet sitelerinden başvuru yapabileceğini söyleyen Şahin, yapılan başvurular arasından sadece 25 kişiyi seçeceklerini kaydetti.
 
'BEDENLERİNİ SESLERİNİ TANIYACAKLAR'
 
Başlatacakları atölyede 6 ay eğitim vereceklerini söyleyen Şahin, “Bu atölyemize gelip başvuran arkadaşlarımıza tiyatro dersleri vereceğiz. Bedenleri, seslerini tanıyacaklar. Yine dışardan tiyatrocular çağırıp, dersler vereceğiz. Atölyenin sonunda bir oyun çıkaracağız. Yine bu atölyelerin sonunda tiyatrocu olmak ve bizimle yürümek isteyen olursa onları çalışmalarımıza dahil edeceğiz" dedi. 
 
'ATÖLYELER TEMEL ÖĞRENME YERLERİDİR'
 
Atölyelerin tiyatroda çalışmaların başlangıcı olduğunu belirten Şahin, "İnsanlar atölyelerle ne profesyonel tiyatrocu ne de müzisyen olabilir. Ama atölye bir işi öğrenmenin en temel yeridir. Kürtler için önemi ise, Kürtler şimdiye kadar bu atölyeler üzerinde bu tiyatroyu üretti ve öğrendi. Çünkü kendilerine ait ne bir konservatuarı ne de güzel sanatlar akademisi oldu. Bunun için Kürt gençleri ya sistemin üniversitelerine gidip kendi kültürleri ve dillerinden uzak eğitim alacaklar, ki bu doğru olan bir şey değil ya da kendi atölyelerinde bu işi öğrenecekler" diye konuştu. 
 
'HER TÜRLÜ OYUNLARIMIZI OYNARIZ'
 
Son dönemde çok sayıda kültür kurumunun OHAL gerekçe gösterilerek, KHK'lerle kapatıldığını dile getiren Şahin, şunları söyledi: "Tabi biz bütün bu kapatmalara karşı yine de çalışmalarımıza devam ettik. Bizim üzerimizde bir etkisi olmadı denilemez. Eskiden resmi kurumlara bağlı sahnelerde oyunlarımızı sergiliyorduk. Ama bu baskılardan sonra özellikle Bêrû oyunumuzu oynarken çok sıkıntılar çektik. Başvuru yaptığımız yerlerde bize yer vermiyorlardı. Bizde bu konuda hep alternatif arıyorduk. Bu yeni sezonda da baskılar devam edebilir. Ama bunlar bizim için engel değil. Her yeri bize kapatabilirler. Bunu yapsalar bizde sokaklara çıkar, halkın arasında oyunlarımızı oynarız. Ne yaparlarsa yapsınlar biz her türlü oyunlarımızı oynayacağız." 
 
'HEM DÜŞÜNDÜRDÜK HEM GÜLDÜRDÜK'
 
Şahin, sahnelenmeye başlandığından bu yana her yerde büyük ilgi gören “Berû” oyununa ilişkin de şunları belirtti: "Bêrû politik bir komedi oyunudur. OHAL şartları altında, bir sosyal medya paylaşımının bile tutuklama gerekçesi yapıldığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesi bir dönemde gülmek devrimci bir eylemdir. İnsan güldüğünde kendisine olan güveni artar ve bu da onun psikolojisini düzeltir. Ve bu şekilde insanlar kendi yaşamında daha rahat davranıp, daha bir özgüvenle değişim sağlayabilirler. Yine üzerlerindeki kirli baskıyı atabilirler. Bunun için gülmek çok önemlidir. Bizler de Bêrû ile hem insanları yaşananlar üzerinde düşündürdük hem de bunu düşünürken güldürmeyi başardık." 
 
YENİ SEZONA YENİ OYUNLAR 
 
Yeni yılda yeni oyunlarla tiyatroseverlerin karşısına çıkacaklarını dile getiren Şahin, "Bu yıl repertuarımızda bir kaç oyun var. Çalışmalarımız, hazırlıklarımız devam ediyor. Yeni sezonda Bêrû oyununu oynamaya devam edeceğiz. Çünkü çok talep var. Bununla birlikte yeni oyunlarımız da olacak. Üzerinde çalıştığımız oyun projeleri de önümüzdeki aylarda daha somut hale gelecek" dedi. 
 
MA / Yasin Kobulan – Muhammet Doğru