Du-Çem Sanat Evi'nden yaz kursları

img
DİYARBAKIR - Du-Çem Cafe ve Sanat Evi, yurttaşları müzik ve sanata özendirmek amacıyla erbane, bağlama, gitar, tiyatro ve halk oyunları kursları düzenliyor.
 
Diyarbakır'da bulunan Du-Çem Cafe ve Sanat Evi, yaz kurslarıyla çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Erbane, bağlama, gitar, tiyatro ve halk oyunları kursu için 23 Temmuz'da başlayan kayıtlar, 3 Ağustos'a kadar devam edecek. 3 ay devam edecek olan her bir kurs için 8 kişilik sınıflar oluşturulacak. Kurslar, 5 öğretmen tarafından verilecek.  
 
Kurslara katılmak isteyen yurttaşlar, Sur ilçesinde bulunan Du-Çem Cafe ve Sanat Evi’ne giderek kayıt yapabilirler. 
 
‘MÜZİK VE SANATI SEVDİRMEK İSTİYORUZ’
 
Açılan kurslara daha çok kadın ve gençlerin ilgi gösterdiğini belirten halk oyunları öğretmeni Naze Duman, amaçlarının gençlere müziği ve sanatı sevdirmek olduğunu söyledi. Sanatın yanı sıra arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinin de geliştirildiği bir ortam yaratmaya çalıştıklarını ifade eden Duman, "Gün içinde yaşadığımız sıkıntılardan müzikle ve sanatla arınıyoruz. Du-Çem, insanların günün yorgunluğunu atabildiği ve müzikle tanıştıkları bir ortamı sağlıyor. Ben bir halk oyunları öğretmeni olarak, kültürümüzü yaşattığımız için kendimi daha iyi hissediyorum. İlk olarak Amed yöresindeki kültürü daha sonra çevredeki illerin kültürünü öğretmeye çalışıyoruz" diye konuştu.