Varto'nun 46 yıllık Sofular Kahvesi

img

MUŞ - Varto'nun 46 yıllık Sofular Kahvesi, ilçenin ayakta kalan en eski yerlerinden biri. Kahvenin işletmeciliğini yapan Ramazan Baba, “Çayımızın tadı yıllardır değişmedi. Bugün biri gelsin 10 yıl sonra aynı çayın tadını burada bulur” dedi.

 
Muş'un Varto ilçe merkezinde bulunan tarihi Sofular Kahvesi’nin 46 senelik bir geçmişi bulunuyor. 1972 yılında Baba ailesi tarafından kurulan kahve, o dönemin siyasi politik atmosferini de uzun yıllar yansıtıyor. Kahveye gençlerden çok, sıklıkla yaşlıların gelmesiyle kahvenin adı daha ilk yıllarda halk arasında Sofular olarak yayıldı. Varto'da köyden ya da ilçe dışından gelen her kişinin ilk uğradığı yer hala Safular Kahvesi’dir.
 
'VARTO'NUN TARİHİDİR'
 
Kahvenin sahibi ve 44 yıllık işletmecisi olan Ramazan Baba, "Burası Varto'nun tarihidir" sözleriyle kahveyi anlatıyor. Baba, "Varto'da her dükkanın sahibi ve adı değişti; ama Sofular Kahvesi hiç değişmedi. Buraya her insan gelir, köyden şehirden hatta Avrupa'daki insanımız bile tatile geldiğinde ilk buraya uğrar. Avrupa'da çay içen gurbetçilerimiz 'Keşke şu an Sofular Kahvesi’nin bir çayını içseydik' diyerek hasret giderirler. Hatta çarşıda biri, bir arkadaşına ya da akrabasına ulaşamadığında 'gidin kesin Sofular Kahvesi’ndedir' der. Çayımızın tadı yıllardır değişmedi. Bugün biri gelsin 10 yıl sonra aynı çayın tadını burada bulur" şeklinde konuştu.
 
'HERKESİN NE İÇTİĞİNİ BİLİRİZ'
 
Kahvede 6 ile 7 kişinin çalıştığını söyleyen Baba, "Daha önce sizin gibi gelen gazeteciler oldu. Burayı çekmek için ancak yoğunluktan çekemediler. Ancak Cuma Namazı arası gelip çekim yapabilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarıyla kahve dolmaya başlar ve gecenin geç saatlerine kadar böyle devam eder. İnsanlar, bizi demlediğimiz çayla tanır. Bir müşterimiz bugün gelse bir çay içse bir daha asla onun nasıl çay istediğini sormayız. Sofular’a gelen binlerce insanın açık mı kapalı mı çay içtiğini biliriz. Oturduğu anda önüne kendi çayını bırakıyoruz. Çay ocağı önünde yüzlerce boş bardak hazır bekliyor. Bir dakika bile boş kalmaz o çay ocağı. Bizim için sıradan bir iş değil, 46 yıl bir yere emek vermek kolay değil. Herkes bizi Sofular Kahvesi’yle tanır” dedi.