21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali ödülleri sahiplerine verildi

img

ANKARA –  21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali açılışını gerçekleştirdi. Törende ödüller sahiplerine verildi.

 
21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, “umut” temasıyla Karum Çim Alanı’nda kadınların kurduğu sahnede açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesi Kuğulu Park’ta bir araya gelen Pedallayan Kadınlar buradan Karum Çim Alanı’na kadar bisiklet sürdü. “Kadın, Bisiklet Özgürlük” pankartı asan Pedallayan kadınlar pedallerini umuda çevirdiklerini belirtti.
 
Karum Çim Alanı’nda düzenlenen açılış etkinliğine Hale Soygazi, Deniz Türkali, Derya Alabora, Rakhshan Benietemad, İoanna Kaçuradi, Nedret Güvenç, Ece Uslu ve birçok sinema sanatçısının katıldığı etkinliği Yetkin Dikinciler ve Dolunay Soysert sundu. Etkinliğe çok sayıda Ankaralı yanı sıra özellikle gençlerin ilgi göstermesi dikkat çekti. Açık alanda yapılan açılışta misafirler mor halılar üzerinden alana girdi.
 
Açılışı yapan Dolunay Soysert,  festivalin  17 Mayıs’a kadar süreceğini söyleyerek, umudu büyüteceklerini belirtti. Yetkin Dikinciler de açılışta umudun sinemaya çok yakıştığını, umudun aynı zamanda cesaret anlamına geldiğini belirterek, açılışı gerçekleştirdi.
 
KUÇURADİ: İNATLA UMUDU BÜYÜTELİM
 
Ardından ilk olarak TEMA ödülü verildi. Dünya Felsefe Federasyonları Başkanılığı’na seçilen ilk kadın olan İoanna Kuçuradi sahneye çıktı.  Kuçuradi’ye ödülünü Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Özen elinden aldı. Ödülünü alan Kaçuradi, “İnsan haklarıyla uğraştığımı bilenler ve insan haklarının etik eğitimi ile uğraştığımı bilenler hep sorarlar ‘bu olan bitenler dünyamızdaki artan şiddet karşısında, sorunlar karşısında umutlu musun hala.’Bende inatla umutluyum diyorum. Ama umutlu olmak için bilgiye dayalı olarak umutlu olmak gerekir diye düşünüyorum. Bilerek umutlu olmalı ve işimizi doğru dürüst değerlere göre yapmalıyız o zaman umutlu olabiliyorsunuz. Belki sizde inatla umutlu olun diyeceğim bu gece” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
BİLGE OLGAÇ ÖDÜLLERİ YENERSU VE İLHAN’A
 
Bilge Olgaç Başarı ödülünü Işık Yenersu adına Devlet Tiyatro sanatçısı Gönül Orbey aldı. Orbey’e ödülünü İranlı yönetmen Rakhshan Benietemad verdi. Benietemad, ödülü vermekten büyük bir onur duyduğunu söyleyerek, Orbey’e verdi.
 
Bilge Olgaç Başarı ödülünün diğer sahibi olan Biket İlhan’a ise ödülünü ise yönetmen Fevzi Tuna verdi.  İlhan ödülü almaktan gurur duyduğunu söyledi.
 
GENÇ CADI ÖDÜLÜ ÖYKÜ KARAYEL’E
 
Genç Cadı ödülünü Öykü Karayel’e verildi. Karayel ödülünü Tilbe Saral’dan aldı. Karayel,  “Burada olmaktan çok mutluyum. Direnen ve her türlü zorluğa rağmen başarmış kadınların arasındayım. İyi ki varsınız” dedi.
 
SİNEMA SANATÇISI GÜVENÇ: CADI OLMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK
 
Gecenin son ödülü olan Uçan Süpürge Onur Ödülü sinema ustası Nedret Güvenç’e verildi. Nedret Güvenç, Torun Karacaoğlu ile oynadığı unutulmaz oyun Aşk Mektuplar’ında giydiği kostümle sahneye geldi. Güvenç’e ödülü oyuncu yeğeni Ece Uslu tarafından verildi.  Güvenç, “ Uçan süpürgenin cadılarına çok teşekkür ediyorum. Bu akşam hep birlikte cadı oluyoruz. Cadı olmaktan başka şansımız yok şu dünyanın haline baksanıza. Senelerdir, uçan süpürge beni hep teğet geçti. Neden vermiyorsunuz bana ödülü, onlarda yok Nedret Hanım siz hep iyi anne rolü oynuyorsunuz. Sizin cadılık ile alakanız yok. Şu ömrümün son çeyreğinde ne bu böyle demek ki ben cadı oldum. Cadı olmak hiç kötü bir şey değil. Hepimizin cadı olmaktan başka çaresi yok. Yaşasın cadılık. Ne mutlu cadı olana” ifadelerinde bulundu.
 
Ödüllerin sahiplerine verilmesi ardından Uçan Süpürge ekibi ve sinema sanatçıları hatıra fotoğrafı çekti. Açılış sanatçı Aylin Aslım’ın müzik şöleni ardından sona erdi.