'Antabus' oyununa yoğun ilgi

img
DİYARBAKIR - Amed Tiyatro Festivali'nde sahnelenen ve ailesi ile birlikte İstanbul'a göç eden 16 yaşındaki kız çocuğunun hayal kırıklıkları ile dolu hikayesini anlatan "Antabus" oyunu büyük ilgi gördü. 
 
Amed Şehir Tiyatrosu tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Amed Tiyatro Festivali’nin 4’üncü gününde “Antabus” adlı oyun sahnelendi. Serap Uluyol'un "...Kızı" adlı hikayesinden esinlenilen, Seray Şahiner’in yazdığı, İlham Yazar’ın yönettiği, Nihal Yalçın ile İlham Yazar’ın sahnelediği Amed Şehir Tiyatrosu’ndaki oyun, izleyiciler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. 
 
Oyunda 16 yaşındaki kız çocuğunun ailesiyle birlikte köyden İstanbul’a yerleşmesi, çok erkekli ailede yaşayan çocuğun, büyük umutlarla gittiği İstanbul’da yaşadığı hayal kırıklıkları ele alınıyor. Gecekonduda yaşayan çocuk, “İstanbul benim için gecekondu penceresinden görünen bir inşaat manzarasına benziyor” der. Konfeksiyonda çalışan çocuk, sevdiği kişiyle evlenemeyince, cinsel istismaruna maruz kaldığı ihtiyar bir erkekle evlendirilir. Mücadele etmesine rağmen sürekli şiddet gören genç kız istemediği halde 2 çocuk doğurur. 
 
Oyunun baş karakteri Nihal Yalçın, daha önce çok sayıda dizi ve filmde rol almış, bir isim. Yalçın kariyerine tiyatro alanında devam ediyor. 
 
Festival 14 Mayıs’a kadar çeşitli oyun ve söyleşilerle devam edecek.