Kürt yayınevlerinin eksik olduğu fuar

img
İZMİR - 23. İzmir Kitap Fuarı, Türkiye’de her alanda olduğu gibi yayıncılıkta da tekelleşmeye doğru atılan adımların hissedildiği bir etkinlik oldu. Yazar Ronî War, Kürt yayınevleri Aram ve Nûbihar’ın fuarda olmayışı için “Bir yanım eksik hissediyorum” dedi.
 
Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen İzmir Kitap Fuarı, ilk iki gününü geride bıraktı. Kültürpark’taki Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda düzenlenen kitap fuarı, hafta sonu tatilinin de etkisiyle ziyaretçilerinin adeta akınına uğradı. Ara ara hoparlörlerden yapılan anonslar, konferans salonlarından yükselen sesler ile ziyaretçilerin birbirine karışan sesleri olduk yüksek ve yorucu olsa da düzenlenen söyleşi, panel, imza günleri, şiir dinletileri ile çeşitli kültürel faaliyetlerle fuar, hareketli ve canlı tartışmalara sahne oldu. 
 
Fuar alanında açılan stantların başındaki kalabalık daha çok belirli yayınevlerine yoğunlaşmış durumda. Birçok yazarın kitapları ile birlikte farklı yayınevlerinin kitaplarını da bünyesinde barındırması yönünden nitelikten çok ticari boyutu öne çıkan kimi yayınevlerinin açtıkları stantların boyutları, gösterişli dizaynları ile de birbiri ile yarışa dursun, daha çok niteliğe önem veren yayınevleri ise, fuarın göz önünde olmayan bölgelerinde okuyucularını bekliyor. 
 
Mevcut tablo, Türkiye’de hemen hemen her alanda yaşanan tekelleşmenin yazın dünyasındaki bir minyatürü adeta.
 
Fuarda, İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık, Şair Ahmet Telli, Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ve daha onlarca yazarın kitaplarını imzaladığı stantlar arasında en fazla ilginin sağlıklı beslenme üzerine yazdığı kitapları ile bilinen ve ana akım medyada her söylediği gündem olan Dr. Canan Karatay’ın bulunduğu Hayy Kitap standına olduğunu görmemek elde değil. 
 
EKSİKLİKLERİ DERİNDEN HİSSEDİLİYOR
 
Tüm bu yoğunluk ve hareketlilik içerisinde fuarda eksikliği hissedilen şeylerden biri kimi Kürt yayınevlerinin eksikliği.
 
Diyarbakır’daki bürosuna yapılan baskınla tüm kitaplarına el konulan Aram Yayınevi ile Nûbihar Yayınları, ekonomik nedenlerden dolayı fuara katılamadı. Fuardaki yerlerini alan Kürt yayınevlerinden Na Yayınları ve Ava Yayınları temsilcileri ise boşluklarını dolduramadıkları yayınevlerinin eksikliğini derinden hissediyor. 
 
‘BİR YANIM EKSİK HİSSEDİYORUM’
 
Yanı zamanda Ava Yayınları’nın sahibi olan Kürt yazar Ronî War, 7 Haziran seçimleri sonrası başlayan çatışmalı süreç ve 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL’in ardından katıldığı fuarların çok heyecan vermediğini belirtti. Okurların, yayınevlerinin ve beraberinde yazarlarının yaşanan süreçten etkilendiğini kaydeden War, Aram ve Nûbihar Yayınları’nın fuara katılamamasının eksikliğini “Bir yanım eksik gibi hissediyorum” sözleriyle dile getirdi.
 
Kürt yayınevlerinden birinin olmamasının diğer yayınevlerini okur kitlesi açısından da etkilediğini belirten War, “Geniş bir okur kitlesi var ve gelip soruyorlar. Katılamadığını öğrenince de üzülüyorlar” diye ifade etti. 
 
‘90’LI YILLARI ARAR OLDUK’
 
Na Yayınları Sorumlusu Berfo Bari de, fuara yoğun bir katılım olsa da bunun satışlara pek yansımadığını ifade etti. Kürt yayınevlerinin eksikliğinin fuarda kendisini hissettirdiğini belirten Bari, okuyucuların özellikle Aram Yayınları’nı sorduğunu belirtip, şöyle devam etti: “Normal şartlarda Aram gibi köklü bir yayınevinin fuarda olması, bize de olumlu yansıyordu. Onların okuyucuları geldiği zaman bizin stantlarımıza da uğruyorlar. Ancak şimdi insanlar evlerinde Kürtçe kitap bulundurmaya çekiniyorlar. Malum durumlardan dolayı. 90’lı yılları arar hale geldik. Yine de umudumuz var. Zaten umudumuz olduğu için ısrarla Kürtçe yayıncılık yapıyoruz. Okuyucularımız bizleri yalnız bırakmayacak.”
 
Yayınevlerinin yanı sıra okuyucular da başta Aram Yayınları olmak üzere diğer Kürt yayınevlerinin fuarda olmamasından dolayı fuarın eksik olduğu fikrinde. Okuyucuların ortak tepkisi fuarın Kürt yayınevleri olmadan her zaman eksik kalacağı yönünde.