16. Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı

img

İSTANBUL - 16’ncı Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında yapılan forumda konuşan Yazar Nurcan Baysal, en kötü zamanlarda barış sesini en güçlü çıkaranların kadınlar olduğunu söyledi.

16’ncı Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali başladı. Festival kapsamında Taksim'de bulunan Fransız Kültür Merkezi'nde “Kadınlar Vardır” forumu gerçekleştirildi. Çok sayıda yönetmen, gazeteci, akademisyenin katıldığı forumda, festival kapsamında izlenecek olan filimler değerlendirildi.
 
‘SAVAŞTAN EN ÇOK KADINLAR ETKİLENİR’
 
Kadınların yaşadığı sorunların da tartışıldığı forumda konuşan Yazar Nurcan Baysal, savaş sürecinin en çok kadınları etkilediğini ifade etti. “Bazen bir savaşın içine sürüklendiğimizi göremiyoruz” diyen Baysal, “Cizre’de 78 gün süren sokağa çıkma yasağında sonra oraya gittiğimde manzara korkunçtu. Kadınların kanlar içinde olan kıyafetlerini gördüm. Kadının nerede olduğunu sorduğumda, kimse konuşmadı. Bir bilgi elde edemedim. Bundan sonra da o kanlar içindeki kadın kıyafetinin sahibine ne olacağını bilemeyeceğiz” dedi.
 
‘KADINLAR BARIŞA SES VERMELİ’
 
Her şeye rağmen barışı konuşmak gerektiğinin altını çizen Baysal, “Barışı ne kadar terörize ederlerse etsinler yine de barışı konuşmak lazım. Dünyadaki bütün örneklere baktığımızda en kötü zamanlarda barış sesini en güçlü çıkaranlar yine kadınlar. İrlanda’da savaşın en şiddetli olduğu zamanda kadınlar kadın koalisyonu kuruyorlar. Ve Kolombiya’da insanların artık her şey bitti diye düşündüğü zaman da yine kadınlar sokağa çıkarak ‘biz ölsünler diye çocuk doğurmuyoruz’ dediler” diyerek kadınları barışa ses vermeye davet etti.
 
Konuşmalar ile devam eden forum soru cevap bölümünün ardından son buldu.