'Kürt yazarlar birlik olursa sesleri daha gür çıkar'

img
DİYARBAKIR - Kürt Edebiyat Derneği Eşbaşkanı Mehmet Deviren, Kürt yazarların birliklerini sağlaması halinde sesinin daha gür çıkacağını söyledi. 
 
Kürt Edebiyatçılar Derneği (Komeleya Wêjekarên Kurd) tarafından Diyarbakır’da organize edilen etkinlikte Kürt yazaralar bir araya geldi. Kayapınar ilçesinde bir kafede düzenlenen etkinliğe çok sayıda Kürt yazar katıldı. 
 
Kürt Edebiyatçıları Derneği Eşbaşkanı Mehmet Deviren, Kürt diline ve yazarlığı için “ne yapmalı?” sorusuna hep birlikte cevap bulmak gerektiğini belirterek, “Kitap okuma konusunda Kürtçe için emek veren kurumlarla bire bir iletişimde olmalıyız. Yazar dernekleri olarak yazarlarla nasıl bir araya gelmemiz gerektiğine dair çalışmalıyız. Bugün bir araya geldik bugünden itibaren elimizden geleni yapmalıyız. Yeni başlayan arkadaşlarımız var onları burada görmekten dolayı çok gururluyuz” dedi. 
 
'SESİMİZ DAHA GÜR ÇIKAR' 
 
Yazarların örgütlenmesinin önemine değinen Deviren son olarak şunları söyledi: “Yazarlar içerisinde örgütlenme ve birleşme olmazsa insanları bir hastalık sarabilir. Ancak birlik olunursa, birlik olmaktan yana, barıştan hafızadan yana sesi gür olan yazarların sesi daha da gür çıkar ve yükselir.”
 
Yapılan konuşmanın ardından etkinlik basına kapalı devam etti.