MKM’nin 30’ncu yılı Diyarbakır'da kutlandı

img

DİYARBAKIR – MKM’nin 30’uncu yıl dolayısıyla düzenlediği konser turnesi Diyarbakır'da coşkulu şekilde kutlandı.

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu kuruluş yıl dönümü  "Berbang” (Tan Vakti) şiarıyla Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Kaplan City Park Kardelen Düğün Salonu’nda konser düzenlendi. Konser öncesi polisler konserin yapılacağı mekanın çevresini zırhlı araçlar ile ablukaya alırken, katılımcılar yapılan üst aramasından sonra salona girebildi. Yüzlerce kişinin katıldığı konser, sanat alanında yaşamını yitirenlere ilişkin saygı duruşuyla başladı.

‘BU TOPRAKLARIN ÇOCUKLARINI MÜZİKSİZ BIRAKMAYCAĞIZ’

Konserde  söz alan Müzisyen Devrim Demir, MKM'nin geçmişine değinerek, tüm baskılara karşı yollarına devam edeceklerini söyledi. Ma Müzik Koordinatörü Şêrko Kanîwar ise "Yüz yıl da geçse var olacağız ve bu toprakların çocuklarını müziksiz bırakmayacağız" ifadelerinde bulundu.

‘BİJİ SEROK APO’ SLOGANLARI YÜKSELDİ

Yapılan konuşmaların ardından konser MA Music ve MKM sanatçılarının sahne almasıyla devam etti. Konser sırasında sık sık Kürt müziğinin, kültürünün ve dilinin önemine dikkat çekildi. Yapılan konuşmalar esnasında gençler sık sık "Şehit namirin" ve "Be serok jiyan nabe" sloganları attı. Şarkılara eşlik eden davetliler halaylarla konserin tadını çıkardı.

Konserde sahne alan Devrim Demir, 16 Ekim kadın mitinginde "Tu Kû Yî" şarkısı yasaklanmasından dolayı şarkısını katılımcıların da eşliğiyle coşkulu bir şekilde söyledi. Demir'in şarkısı sırasında kadınların zılgıtları yükseldi.

Konser şarkılar, halaylar ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.