TJA: Karanlığa müsaade etmeyeceğiz

  • kadın
  • 13:52 31 Mayıs 2019
  • |
img
DİYARBAKIR - Bu yılın ilk 5 ayında 200’ün üzerinde kadının öldürüldüğünü belirten TJA, eril iktidarın yaratmaya çalıştığı karanlığa müsaade etmeyeceklerini belirtti. 
 
Özgür Kadın Hareketi (TJA), kadınlara yönelik artan şiddete ilişkin yazılı açıklama yaptı. Kadınlar ve kız çocuklarının; fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik şiddete ve istismara maruz kaldığının belirtildiği açıklamada, açıklanan veriler ve resmi  olmayan kayıtlarda bu sorunun çok daha büyük bir aşamaya geldiğinin görüldüğü ifade edildi. 
 
2019’yılının ilk 5 ayında 200’ün üstünde kadının öldürüldüğünün ifade edildiği açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: 
 
“23 Mayıs’ta Yargıtay yerel mahkemesi tecavüzcüsünü öldüren Nevin Yıldırımın müebbet hapis cezasını onandı, avukat Müzeyyen Boylu koruma kararına rağmen şiddet gördüğü boşanma aşamasındaki eşi tarafından katledildi. Cezasızlık politikalarıyla, iyi hal indirimleriyle çocuk ve kadınlara yönelik şiddetin önü açılmaktadır. Hükümet derhal İstanbul sözleşmesini uygulamalı, sokakları aydınlatmayı değil politikalarının uygulayıcısı erkek yargıyı aydınlatmalıdır.”
 
‘ÖZGÜR TOPLUM, ÖZGÜR KADIN’
 
“Bizler, kadın özgürlük hareketinin mirasçıları olarak; yüzyıllardır süren kadın kıyımı ile mücadele etmiş ve hatta bu uğurda yaşamını feda etmiş tüm kadınların kazanımlarını sahipleneceğiz” denilen açıklamada, “Yaratmaya çalıştığınız karanlığa müsaade etmeyeceğiz. Tüm susturma politikalarınıza rağmen daha güçlü bağıracağız. Özgür toplumun özgür kadından geçtiğinin şiarıyla mücadelemizi her alanda yükselteceğiz. Eril iktidarın yaratmaya çalıştığı karanlığa müsaade etmeyeceğiz” diye belirtildi.