Ankara Kadın Platformu: Adaletin erkek olduğunu açıklamış oldu

  • kadın
  • 19:37 30 Mayıs 2019
  • |
img
ANKARA - Nevin Yıldırım’ın cezasının onanmasını protesto eden Ankara Kadın Platformu, Yargıtay’ın onama kararıyla bir kez daha tecavüzcüleri korumayı esas aldığını belirtti.
 
Ankara Kadın Platformu, kendisine sistematik şekilde cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider’i öldürmek zorunda kalan Nevin Yıldırım’a verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onanmasını protesto etti. Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar Nevin Yıldırım’ın fotoğrafının yer aldığı, “Yıkayınca çıkmıyor, Nevin size bakıyor” pankartı açtı. Kadınlar sık sık, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Nevin’e özgürlük, kadınlara özgürlük”, “Nevin, Name, Yasemin, Hava, Çilem, Aylin için adalet istiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını attı.
 
Platform adına konuşan Sena Badem, Yargıtay’ın açıkladığı onama kararla adaletin “erkek” olduğunu, tecavüzcüleri korumaya devam edeceğini bir kez daha açıkladığını vurguladı. Badem, “Ülkemizde birçok kadın katili, tecavüz, taciz faili namus koruma, mahkemede takım elbise giyme gibi bahanelerle iyi hal veya haksız tahrik indirimleri alırken veya salıverilirken, Nevin Yıldırım yaşamını savunduğu için 7 yıldır cezaevinde. ‘Adaleti saraydan dağıtıyoruz’ diyenlerin adaleti hayatını savunan Nevin’e müebbet, kadın avukatlara etek boyu sorgulaması olarak dönmektedir” dedi.  
 
‘KADIN MÜCADELESİNİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
 
Bu adaletsizliğin karşısında kadınlara düşenin dayanışmayı büyütmek olduğunu kaydeden Badem, “Nevin, Name, Yasemin, Aylin, Çilem, Hava için adalet istiyoruz. AKP’nin kadın düşmanı politikalarıyla yükselttiği erkeklik kadın cinayetlerine ve taciz tecavüz olaylarının artmasına sebep olmaktadır. Kadınlarına, ‘Yeriniz ya mezar ya da cezaevi’ diyen erkek adalete cevabımız var; hayatı istiyoruz.”