HDP Nisan ayında öldürülen kadınları Bakan Selçuk'a sordu

  • kadın
  • 12:30 9 Mayıs 2019
  • |
img

ANKARA – HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, Nisan ayında erkekler tarafından öldürülen kadınları meclis gündemine taşıdı.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, Nisan ayında erkekler tarafından öldürülen kadınlara ilişkin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemi ile soru önergesi verdi.
 
Taşdemir, önergesinin gerekçesinde “Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik değiştirmeye birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun, etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor olması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.
 
Taşdemir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a şu soruları yönetltti:
 
"* İstanbul Sözleşmesi kapsamında devletin ilgili mercilerinin tespit etmesi ve buna göre şiddetle mücadele yöntemlerini belirlemesi gerekirken; söz konusu makamların bunları yapmadığı bilginiz dâhilinde midir?
 
* 2019 Nisan ayında kaç kadın erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi?
 
* Nisan ayı içerisinde yaşamını yitiren kadınların ölüm sebepleri nelerdir?
 
* Her biri birer anne, eş, kardeş, evlat olan, her birinin hayalleri hedefleri olan ancak ülkenin politikaları sonucu erkek şiddetine Nisan ayında kurban giden kadınların adları nedir?
 
* 2019 Nisan ayında öldürülen kadınlar hangi yöntemlerle öldürüldü?
 
* Nisan ayında öldürülen kadınların kaç tanesinin uzaklaştırma veya koruma kararı vardı?
 
* Nisan ayında 6284 sayılı kanun etkin bir şekilde uygulandı mı? 6284 sayılı kanun etkin kullanıldıysa bu kadınlar nasıl öldürüldü?
 
* Öldürülen kadınlardan kaç tanesinin, kaç çocuğu vardı?"