Kadınlar Rabia Naz için adalet istedi

  • kadın
  • 13:58 13 Nisan 2019
  • |
img

HABER MERKEZİ -  Kadın Meclisleri, 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümüne ilişkin etkin soruşturma yapılması gerektiğini belirterek adalet istedi. 

 
Türkiye'nin birçok yerinde bir araya gelen Kadın Meclisleri, Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın ölümünün aydınlatılmasını istedi. 
 
İskenderun Kadın Platformu'nun Ulu Cami önünde yaptığı açıklamada konuşan İskenderun Kadın Platformu Sözcüsü Muhsine Taşan, Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu ile Rabia Vatan'ın ölüm nedeninin yüksek düşme değil de "bedensel travma" olduğunun ispatlandığını belirtti.
 
'ADALET BİZİZ SUSMAYACAĞIZ'
 
Eski AKP belediye başkanının yeğenin Rabia'ya arabayla çarptığını ve şüpheli konumunda olduğuna değinen Taşan, olayın üstünün örtülmeye çalışılarak üstünün örtülmeye çalışıldığını kaydetti. Rabia için adalet istediklerini vurgulayan Taşan, etkinlik soruşturma yapılmasını isteyerek, "Adalet biziz susmayacağız" dedi.
 
MALATYA
 
Malatya Kadın Meclisi üyeleri, Rabia Naz’a adalet talebiyle Soykan Parkı'nda basın açıklaması yaptı. Kadınlar adına konuşan Dilara Karaca, Rabia Naz'ın bir yıl önce yaşamını yitirdiğini; ancak ölümüyle ilgili şüphelerin hala devam ettiğine dikkat çekti. Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili hiçbir iddianın araştırılmadığını belirten Karaca, "Dava adaletten kaçırılıyor. Bugün Türkiye'nin birçok meydanında Rabia Naz için adalet istiyoruz. O koltuklarda oturup bu ölümün üzerini örtmeye çalışanlar iyi dinlesin! Biz bu davanın peşini bırakmayacağız. Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz. Yapılması gereken bellidir! Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil, bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Kadın Meclisleri olarak Rabia Naz'a adaletin sağlanması, tüm çocukların yüzünün gülebilmesi için bu davanın peşinde, Vatan ailesinin de yanındayız. Bu mücadelede asla yalnız yürümeyecekler" dedi. 
 
ANTEP 
 
Antep Kadın Meclisi de Kırkayak Parkı'nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya, HDP İl Eşbaşkanı Sultan Bayındır, CHP PM üyesi Siret Doğan ve Şahinbey Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Hurşit Besle’nin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.  “Gerçek açığa çıkarılsın, Rabia Naz’a adalet” yazılı pankart açan kadınlar adına açıklamaya, 19 Eylül 2017 tarihinde Mersin’de Polis Özel Harekat (PÖH) tarafından öldürülen Feray Şahin’in annesi de destek verdi. 
 
Antep Kadın Meclisi üyesi Mehtap Arslan, Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan’ın kızının ölümüne neden olan aracın tespiti için büyük çaba sarf ettiğini belirterek, aynı çabayı emniyet, savcılık ve Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) sarf etmediğini söyledi. Açıklama kadınların alkışlarıyla son buldu. 
 
İZMİR 
 
İzmir Kadın Meclisi, Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'a adalet için Alsancak semtinde bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. “Gerçek açığa çıkarılsın, Rabia Naz için adalet” yazılı pankartının açıldığı eylemde, “Çocuklar ölmesin istiyoruz” ve “Başka Rabia’lar olmayacak” sloganları atıldı.
Açıklama yapan İzmir Kadın Meclisi üyesi Meltem Yıldırımcan, bugün Rabia Naz’ın hayatını kaybettiği Giresun Eynesil’den Adana'ya, Tekirdağ’dan Antalya'ya ve daha birçok kentte “Rabia Naz'a ne oldu? Rabia Naz'a adalet” demek için buluştuklarını belirtti.
 
‘BABA ÇOCUĞUNUN ÖLÜMÜNÜ ARAŞTIRIYOR’ 
 
Bir yıl boyunca olayın aydınlatılmadığını ve Rabia Naz’ın intihar ettiği iddiasının öne sürüldüğünü ifade eden Yıldırımcan, “Babası Şaban Vatan bunu kabul etmedi, bir yıldır mücadele ediyor. Aile Giresun'da miting yaptı, basın toplantısı yaptı, sosyal medyadan sesini duyurdu. Yetkili makamlar ne yaptı? Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Raporu; ‘ölümün yüksekten düşme değil, bedensel travma' sonucu gerçekleştiğini ispatlıyor. Baba Şaban Vatan; bir adli tıp uzmanı, polis, savcı gibi çocuğunun ölümünü araştırıyor. Delil toplamaya çalışıyor ama Rabia Naz'a çarpan arabanın sahibi bir türlü araştırılmıyor” ifadelerini kullandı. 
AKP'li eski belediye başkanının yeğeninin Rabia Naz'a arabayla çarparak olayın şüphelisi konumunda olduğunu ve kendisinin ilgili bakanlıklarca korunduğu iddia edildiğini aktaran Yıldırımcan, “Hiçbir iddia araştırılmıyor, dava adaletten kaçırılıyor” dedi.
 
‘ADALET İSTEYEN MİLYONLARIZ’
 
Giresun Cumhuriyet Başsavcısının, Rabia Naz Vatan’ın ölümü ile ilgili yaptığı açıklamaya vurgu yapan Yıldırımcan, “Açıklama yapılırken savcı, 'cinayet' ifadesini ağzından kaçırdı. Artık bu sadece Rabia Naz'ın ailesinin değil, bizlerin, tüm toplumun gerçeği açığa çıkarma, adaleti sağlama mücadelesidir. Vatan ailesi bu mücadelede asla yalnız değildir. Siyasi gücü ve parayı arkasına alarak failleri aklamaya çalışanların karşısında adalet isteyen milyonlarız biz. Yapılması gereken bellidir; Rabia Naz için etkin bir soruşturma yürütülmeli, tüm mekanizmalar failleri aklamak için değil bu ölümün açığa çıkarılması için çalışmalıdır. Toplum artık gerçeği açığa çıkarmanızı, failleri yakalamanızı ve adaleti bekliyor” şeklinde konuştu.
 
Aydın Kadın Meclisi de, Kent Meydanında bir araya gelerek Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün aydınlatılmasını istedi.