Kadınlardan Erdoğan’a ‘ıslık’ tepkisi: Çoğalarak geliyoruz

img
İSTANBUL - 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü sonrası hedef gösterilmelerine tepki gösteren kadınlar, direnişi yükselteceklerini belirterek, “Çoğalarak geliyoruz” mesajı verdi. 
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 17'nci Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya gelen kadınların, ezanı ıslıkla protesto ettiğini ileri sürdü. Yürüyüşün çağrıcılarından konu ile ilgili anında açıklama yapılırken, kadınlardan da tepkiler gelmeye devam ediyor. 
 
'SÜRECE MÜDAHALE ETTİĞİMİZ İÇİN’ 
 
Yürüyüşe katılmak isteyen kadınların polisi ve giriş-çıkış yasaklarını protesto etmek için ıslık çalmaya başladıklarını söyleyen Emekçi Kadınlar’dan (EKA) Nurten Karahancı, “Neticede devlet açısından bu durumu kabullenmek kolay değil. Her yıl artarak sokakları işgal eden kadınlar olarak ‘biz buradayız, varız’ diyerek toplumsal sürece müdahale ediyor, yön veriyoruz. Özellikle; yaşamlarımızı alt-üst eden ekonomik kriz öfkemizi, hıncımızı daha da biliyor. Sistem çökerken sonunu kadınların getireceğini ve kendisinin varlığını tehdit eden bir güç olduğunu iyi biliyor. Bu nedenle 8 Mart yürüyüşüne saldırısı boşuna değil. Bu gücü kontrol edemiyor. Kontrol edemediğini kazanımlarımızı elimizden almaya çalışmasında, Abdurrahman Dilipak gibi dinci faşist bir adamın 8 Mart’a saldıran üslubunda, 8 Mart günü için Cuma namazı çağrılarında görüyoruz. Yükselen kadın mücadelesinin önünü kesmek için her argümanı kullanıyor, din gibi. Kadınların karşısına toplumun diğer kesimini saldırı gücü olarak kullanmak istiyor. Sivil faşistlerin Taksim’deki mekanlara saldırması, göz dağı verip sokağa özgürlük için çıkan kadınları korkutup evlerine hapsetmeye, kendi kokuşmuş sistemini yeniden üretmeye çalışmasından başka bir şey değildir” sözleriyle tepki gösterdi. “Burjuva iktidar için sonun başlangıcındayız” diyen Karahancı devamla, “Yeter ki özgürlüğümüzü kazanmak için vazgeçmeyelim ve mücadele edelim. Çünkü yaşam bizden yana” diye konuştu.
 
‘YÜRÜYÜŞÜN KAZANANI KADINLAR OLDU’
 
Kırkyama Kadın Dayanışması’ndan Tülay Korkutan da, her geçen sene güçlenen kadınların isyanının, mücadele azminin ve birlikteliğinin AKP iktidarı ve erkek egemen sistemi korkuttuğunu dile getirdi. Korkutan, “İktidarın, otoriter sistemini kurumsallaştırma yönünde çok yoğun baskı mekanizmalarıyla, tüm muhalefeti demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik talep eden güçleri susturmaya çalıştığını her gün yaşıyoruz. Kadın hareketi ise tüm bu saldırılar karşısında güçlü yanıt verecek dinamikleri taşıyor. Bu yüzden yürüyüş engellenmeye çalışıldı, basınç uygulanarak katılım azaltılmaya çalışıldı. Ama bu baskı ve engellemeler fayda etmedi. Yine binlerce kadın toplandı, korkmadı ve geri adım atmadı. Sesini, sözünü polisin tüm müdahalelerine rağmen alandaki her yerde dile getirdi. Aslında 8 Mart Gece Yürüyüşü'nün kazananı kadınlar oldu” ifadelerini kullandı. 
 
‘İNŞA SÜRECİNDEYİZ’
 
“Ezanı bahane ederek yapılan saldırıların sadece bu yürüyüşü zayıflatmaya çalışan bir müdahale olmadığı bir gerçek” diyen Korkutan, şöyle devam etti: “Uzun vadeli sistematik kadın hareketini zayıflatacak, kadın haklarına ve kazanımlarına yönelik saldırıları arttıracak bir dönemin inşa süreci içindeyiz. Patriarkayı güçlendirme mekanizmalarından başka en kirli yöntemlerini de hayata geçirmeye çalışacaklardır. Kadınlar olarak bunun farkındayız. Kadınlar, topyekun saldırılara karşı topyekun olarak direnişi yükselteceklerdir.”
 
'HAYATLARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ'
 
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Ezgi Bahçeci ise, 8 Mart'ta on binlerce kadının öfkesinin İstiklal Caddesi’ne aktığını belirterek, kadınların cinayetlere, şiddete, tacize ve tecavüze karşı artık yeter dediğine dikkat çekti. Bahçeci, “Görünmeyen emeğimize karşılık biz hayatın yarısıyız, emeğimiz bizim dendi. 8 Mart'ta haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz dendi. Cinsel istismarı meşrulaştıramazsınız, yasayı kadınlar size geçirtmeyecek dendi. 8 Mart’ta tüm baskılarınıza, engellemelerinize, gazınıza, copunuza karşı biz  kadınlar LGBTİ+’lar ‘buradayız, susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz’ dedi. 8 Mart'ta erkek adaletiniz batsın gerçek adalet istiyoruz dendi. 8 Mart’ta olan buydu” diye konuştu.  
 
'ÇOĞALARAK GELİYORUZ’
 
“8 Mart gecesi Taksim'de olmayan neydi peki?” diye soran Bahçeci son olarak, o gece hedef gösterdikleri gibi kadınların ezanı protesto etmesi diye bir durumun olmadığını söyledi. Bahçeci, “Söyleyen de, yazan da, çizen de çok iyi biliyor kadınların ezanı protesto etmediğini. Eylemin başından son anına kadar kadınların ıslıkları ve sloganları hiç durmadı, durmayacak da. Her fırsatta kadınlara saldırmayı görev edinen AKP ve yandaşları kadın düşmanlığını yalanla, iftirayla pekiştirmeye ve arttırmaya çalışıyor. Ancak biz kadınlar öyle haklıyız ki kadın düşmanlığı karşısında her gün çoğalarak geliyoruz. Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeye niyetimiz yok” diye konuştu. 
 
MA / Necla Demir