Iğdırlı kadınlar: Bu direniş hepimiz için

img

IĞDIR - İmralı’daki tecridin ülkenin tamamında ve yaşamın her alanında ağır bir şekilde hissedildiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, DTK Eş Başkanı Leyla Güven öncülüğünde sürdürülen açlık grevi eyleminin bu gidişata “dur” demek olduğunu söyledi. Kadınlar, “Bu direniş hepimiz için” dedi.  

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride son verilmesi talebiyle başlattığı eylem 126’ncı gününe girdi. Aynı taleple Federe Kürdistan Bölgesi’nin Hewlêr kentinde HDP üyesi Nasır Yağız’ın başlattığı eylem 112’nci, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş’in başlattığı eylem 86’ncı, cezaevlerinde 16 Aralık’ta başlayan eylem 87’nci ve 1 Mart itibariyle cezaevindeki PKK ve PAJK’lıların başlattığı eylem ise 13’üncü gününde devam ediyor. 
 
Başta tutuklu ve hükümlülerin yakınları olmak üzere toplumun birçok kesimden taleplerin bir an önce karşılanması yönünde çağrılar ve uyarılar yapılmasına rağmen yetkililer sessizliğini koruyor. İmralı’daki tecridin ülkenin tamamına yayıldığını ve yaşamın her alana sirayet ettiğini dile getiren Iğdırlı kadınlar, Leyla Güven’in bütün kadınlar şahsında bu kötü gidişata “dur” dediğine dikkat çekti. 
 
‘ONLAR HERKES İÇİN DİRENİYOR’ 
 
Tecridin kabullenilecek bir durum olmadığını belirten Gülizar Çakmak, Güven’in başlattığı direnişin bu bilinçle yayıldığını söyledi. Toplumun gündeminde olan; ancak yetkililerin görmezden geldiği açlık grevi eylemlerinin haklı ve meşru bir talep için sürdürüldüğünü dile getiren Çakmak, “İmralı’da büyük bir hukuksuzluk sürdürülüyor. Hak, hukuk yok sayılıyor. Sayın Leyla Güven ile birlikte açlık grevinde olanlar herkes için direniyor. Bu direniş hepimiz için. Talepler yerine getirilsin. Biz kadınlar Leyla vekilimizin bu direnişinden güç alarak, verdikleri mücadeleyi her alanda anlatıyoruz. Herkes ayağa kalkıp Sayın Leyla Güven’in direnişe ses vermeli” dedi.
 
‘LEYLA TECRİDİ DÜNYAYA DUYURDU’ 
 
“Yaşamak ve yaşatmak özellikle biz kadınların görevidir” diyen Emine Yıldız ise Güven’in talebinin tüm kadınların talebi olduğunu söyledi. Kürt kadınlarının her olduğu gibi şimdi de zulmün karşısında dimdik durduğunu dile getiren Yıldız, “Leyla Güven bu anlamda tecrit karşısında dimdik durdu. Tecridi tüm dünyaya duyurdu. Bütün dünya İmralı’da tecridin olduğunu biliyor. Herkes tecridi konuşuyor ama devlet hala gözünü kulağını kapatmış durumda. Açlık grevinde olanların durumları kötüye gidiyor. Devlet gözünü kulağını açıp cezaevlerine bakmalı ve taleplerine cevap olmalıdır. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı” diye konuştu. 
 
 ‘DİRENİŞLERİNDEN GÜÇ ALIYORUZ’ 
 
Tecride karşı eylemi sürdürenlerden güç aldıklarını dile getiren Gülnur Öztürk de şöyle konuştu: “Açlık grevinde olan birçok kadın tutuklu var. Onların ve Leyla Güven’in direnişi bize de güç veriyor. Onlardan aldığımız güçle direnişlerini her alanda anlatıyoruz. Bununla birlikte Nası Yağız ve cezaevindeki tutukluların direnişi büyük ve büyüyerek yayılıyor. Hiçbir yasada, hukukta tecrit yoktur. Her insan, kim olursa olsun ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkına sahiptir. Tecrit bir işkence yöntemidir ve kimse kabul etmez. Halkımız bu konuda susmayacak, susturulamayacak. Sayın Öcalan Kürt halkı için değerli ve önemlidir. Eylemler başarıya ulaşacaktır. Gerekli adımın atılmasını bekliyoruz.” 
 
MA / Ayşe Sürme